Nawigacja

Aktualności Klasa 5 (rok temu) Klasa 4 (dwa lata temu) Dla rodziców

Klasa VI

Klasa 5 (rok temu)

 

Lekcja wychowawcza o książce

Ostatniego dnia lutego lekcję wychowawczą w naszej klasie przygotowali uczniowie – Mikołaj Działkowski i Tomek Marchewka. Była to lekcja o książce.

Chłopcy rozpoczęli ją przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną o dziejach książki. Dowiedzieliśmy się z niej między innymi skąd wzięło się powiedzenie „przeczytać od deski do deski”, okazało się, że kiedyś książki oprawiano w drewniane okładki. Potem prowadzący lekcję pokazali nam film ilustrujący powstawanie książki. Autorka książek dla dzieci opowiedziała w nim skąd biorą się pomysły na książkę, ilustrator pokazał jak powstają książkowe ilustracje, a pani redaktor z wydawnictwa zapoznała nas z rolą wydawcy. Film zakończyła wizyta w drukarni gdzie zobaczyliśmy jak wygląda druk i oprawa książek.

Drugą część zajęć wypełniły zadnia dla czwartoklasistów. Najpierw każdy, łącznie z wychowawcą, musiał odpowiedzieć na pytanie związane z obejrzanymi prezentacją i filmem, a dotyczące oczywiście książki. Nikt nie miał z tym kłopotu. Potem uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali krzyżówkę tematyczną. Na tablicy wspólnie zredagowaliśmy kilka zasad dotyczących korzystania i obchodzenia się z książką. Były też rozsypanki wyrazowe i obrazkowe. Na wszystkie przygotowane przez Mikołaja i Tomka zadania nie starczyło niestety czasu, ale na pewno do nich wrócimy na następnej lekcji.

Lekcja spodobała się zarówno czwartoklasistom, jak i wychowawcy. Przed nami kolejne lekcje przygotowywane przez uczniów, mamy nadzieję, że równie ciekawe.


Klasowy mors

Mamy w klasie prawdziwego morsa. Do grona wareckich zapaleńców zimowych kąpieli dołączyła Zuzia Jakubik. Wypatrzyliśmy ją w tłumie 85 entuzjastów zimowego hartowania, którzy w niedzielny poranek 18 lutego, przy temperaturze powietrza i wody ok. 2 oC, zanurzyli się w Pilicy przy wareckim moście samochodowym.

Oczywiście kąpiel poprzedziła wspólna rozgrzewka. Każdy moczył się zgodnie ze swoimi możliwościami, niektórzy minutę, inni dziesięć. Zuzia, jak wszystkie morsy otrzymała pamiątkowy dyplom i razem z tatą rozgrzewała się gorącą herbatą. Gratulujemy jej odwagi!

W informacji wykorzystaliśmy zdjęcia pana Zbigniewa Jeżewskiego.


Wyjazdowa lekcja - Jesteśmy inni, a jednak tacy sami

We wtorek, 6 lutego, klasa czwarta wraz ze swoim wychowawcą panem Tomaszem Dymkiem pojechała do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Kozienicach by uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracownika Poradni panią pedagog Renatę Kowalską.


Czwartoklasiści wzięli udział w lekcji wychowawczej „z pomysłem” na temat – Jesteśmy inni, a jednak tacy sami. Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia się wszystkich, którzy w nich uczestniczyli. Każdy obecnych podawał swoje imię i informował pozostałych jaki przedmiot zabrałby ze sobą na bezludną wyspę, przy czym nazwa przedmiotu musiała zaczynać się pierwszą literą imienia przedstawiającego się. Pani Renata bardzo szybko nauczyła się imion naszych uczniów.


Ustalono zasady pracy podczas zajęć. Nie było z tym większego kłopotu gdyż podobne zasady „wiszą” w naszej szkolnej pracowni matematycznej. Następnie uczniowie mieli za zadanie określić cechy różnicujące ludzi pomiędzy sobą. Lista okazała się bardzo długa.


Klasa czwarta pracowała w grupach. Uczniowie wykonywali przeróżne ćwiczenia. Sprawdzali na przykład jak zachowali by się jako niepełnosprawni. Okazało się, że poruszanie się z zawiązanymi oczami czy zwykłe otwieranie drzwi kluczem nawet z pomocą osoby widzącej nie jest proste. Proste nie było też adresowanie listu i umieszczanie go w kopercie przy użyciu jednej tylko ręki czy pokonanie schodów łączących piętra poradni na jednej nodze.


Rozmaitych ćwiczeń i zadań było mnóstwo i nie sposób je tu wszystkie opisać. Uczniowie bezbłędnie rozszyfrowali przesłanie zajęć – tolerancja, niepełnosprawność, akceptacja nie pozostaną już teraz pustymi słowami. Mamy nadzieję, że nie były to ostatnie takie wyjazdowe zajęcia.


 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć