Nawigacja

Strona klasy V a Ogłoszenia Plan lekcji Tekstowa podstrona

klasa VIa

Tekstowa podstrona

Klasa VI a

03.09.2020

                                                                                            Narodowe Czytanie

Balladyna Juliusza Słowackiego jest tegoroczną lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. 5 września 2020 roku, był  czytany dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. W tegorocznej edycji nie było czytania "Balladyny"  na forum szkoły, ale klasowe spotkania z tą lekturą.  Jedno odbyło się  03.09.2020r. na godz. wychowawczej, a drugie 06.09. 2020r. na języku polskim.  

 Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – to wyjątkowy utwór, wyróżniający się m.in. uniwersalnym przesłaniem.Obnaża ludzkie słabości i wady, ale jednocześnie opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.

Mamy nadzieję, że twórczość Juliusza Słowackiego we wszystkich ożywiła dumę z naszego narodowego wieszcza oraz przyniosła wiele satysfakcji czytelniczej i dostarczyła dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą.  W naszej klasie  znalazła się garstka uczniów, którym utwór Słowackiego przypadł do gustu.

                                                                                "Sprzątanie świata - Polska"

18.09.2020r.

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukwanie i w miarę możliwości usuwanie dzikich wysypisk.

Nie  mogło zabraknąć również w tej akcji naszej szkoły i klasy. „Sprzątanie świata - Polska”  nie tylko angażuje i integruje społeczności lokalne, ale  jest interesującą metodą pracy wychowawczej. 

                                                                  Wizyta w Muzeum im. Kazimierz Pułaskiego w Warce

 O1.10. 2020r. nasza klasa wybrała się do  muzeum w Warce. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym pięknym zespole pałacowo-parkowym. Po rewitalizacji zabytkowy pałac zyskał nowe wnętrza oraz centrum Edukacyjno - Muzealne. Stylowe meble,  XIX- wieczne żyrandole zrobiły na nas ogromne wrażenie. W takiej scenerii poznaliśmy  losy nie tylko Kazimierz Pułaskiego, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych - Tadeusza Kościuszki, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Paderewskiego. Pogoda pokrzyżowała nasze plany  i nie mogliśmy dłużej pospacerować po parku. Może innym razem? Atmosfera panująca w muzeum i przyroda w zabytkowym parku zachęcają do kolejnej wizyty. Myślę, że pora na obejrzenie czasowych wystaw, które muzeum prezentuje. Wszystko przed nami.

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć