Nawigacja

Z kart historii Teatr-zyku Figiel-ek "Pod-Grzybek" "Zakurzona królewna" - 15-lecie Figiel-ka "Księżniczka i groszek" "Eliksir starości" "Dziób w dziób" "Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek"

"Dziób w dziób"

7-go lutego 2015 roku, w sobotę, obejrzeliśmy premierę sztuki Maliny Prześlugi „Dziób w dziób” przygotowaną przez zespół Teatr-zyku Figiel-ek. Spektakl wyreżyserowała pani Anna Owczarczyk. Oprawą muzyczną zajęli się panowie Leszek Owczarczyk (teksty i muzyka piosenek) i Jakub Szydło (opracowanie muzyczne piosenek).

Historia zaprezentowana na naszej szkolnej scenie wydaje się z początku prosta, ale jak się potem okazuje taka prosta nie jest. Gdzieś na osiedlowym podwórku poznajemy grupę gołębi: Zbigniewa (w tej roli Bartosz Skowroński), Heńka (Aleksy Traczyk), Stefana (Jakub Makuch) i Mariolę (Natalia Miśkiewicz). Młode i zadziorne ptaki prezentują swoje bojowe nastawienie do świata i sprawiają wrażenie władców okolicy dzielących wszystkich na obcych i swoich („kto nie skacze, ten nie gołąb”). Na scenie brak jeszcze jednego gołębia - Januszka (Mateusz Zwęgliński), który gdzieś zaginął, a grupa sądzi, że został pożarty przez kotkę Dolores (Zofia Marchewka) - podwórkowy ptasi postrach. Gołębie planują więc na niej „krwawą” zemstę. I wtedy pojawia się młody i mały wróbelek Przemek (Kinga Kuźnia). Choć nie należy do grupy usiłuje namówić gołębie do wyjaśnienia sprawy śmierci Januszka zanim rozpoczną zemstę na Dolores.

Między przedstawionymi tu postaciami rozgrywa się cała historia pełna niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Okaże się, że rzekomo uśmiercony Januszek zwyczajnie poleciał na wakacje (parę ulic dalej na zaplecze piekarni).

Sceniczne wydarzenia to świetny pretekst do pokazania jak może funkcjonować grupa i jej członkowie. Jak może się temu przeciwstawić swoją dobrocią i uczciwością nawet „szary” wróbelek. Chociaż piętnujemy postawę gołębi, to one same nie są przez nas potępiane. Wszak po kolei przechodzą na stronę „dobra”. Finałowa piosenka to morał całej opowieści - nie ważne są różnice („kolor piór”) - ważne by być i działać razem - w wypadku ptaków „dziób w dziób”.

Minimalistyczna scenografia, prawie codzienne stroje uczniów-aktorów powodują, że cała uwaga widzów skupia się na „żywym planie”. Tym większe brawa dla wykonawców, którzy świetnie sobie z tym poradzili. W tegorocznym przedstawieniu nie było scenicznych debiutantów. Aktorzy, uczniowie klas piątej i szóstej występowali na scenie Figiel-ka już w latach poprzednich. Pogratulować należy również reżyserce spektaklu. Pani Ania jak zwykle zadbała o każdy, nawet najmniejszy sceniczny szczegół: gest, minę, intonację czy sceniczny ruch. Dzięki tym szczegółom oraz  dźwiękowemu i oświetleniowemu opracowaniu kolejnych scen przedstawienia przez pana Leszka zobaczyliśmy teatr w pełni profesjonalny.

Długimi brawami dała temu wyraz licznie zgromadzona widownia - uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz z rodzicami, rodzinami, absolwentami, przyjaciółmi szkoły i okolicznymi mieszkańcami - a także zaproszeni na tę okazje goście z Wójtem Gminy Magnuszew panem Markiem Drapałą i Przewodniczącym Rady Gminy panem Zbigniewem Rybarczykiem na czele. Tradycyjnie już spektakl został uwieczniony cyfrowo przez Telewizję „Nasz Powiat” z Kozienic.

Zdjęcia ze spektaklu można obejrzeć na naszej stronie w galerii. Zostaną one zamieszczone również na naszym Facebooku.

Tu możesz zapoznać się z programem przedstawienia: Dziob_w_dziob_-_program.pdf .

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć