• Elektryzujące spotkanie
     • Elektryzujące spotkanie

     •  

       

      Gdy nasi ósmoklasiści kierowali swe kroki ku szkole, by zmierzyć się z egzaminem zwieńczającym naukę w szkole podstawowej, ich koleżanki i koledzy z klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu online z Marcinem Koziołem – autorem powieści Skrzynia Władcy Piorunów. Niewątpliwie jedni i drudzy doświadczali niezapomnianych emocji, przy czym szóstoklasiści, jak można się domyślić, zdecydowanie przyjemniejszych. 

      Godzinne spotkanie z pisarzem wystarczyło, by w błyskotliwy sposób wrócić do głównych wątków utworu stanowiącego lekturę uzupełniającą szóstoklasistów. Podczas omawiania powieści z autorem uczniowi zadawali wiele pytań, np. skąd autor zaczerpnął pomysł na głównych bohaterów. Niepełnosprawna dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim nieczęsto staje się detektywem, i co trzeba podkreślić, skutecznym detektywem! Niemniej interesująca jest postać Toma, który posiada nadzwyczajne zdolności synestezji, i w końcu labradora przywołującego wspomnienia z poprzednich żyć. Spotkanie z Marcinem Koziołem było doskonałą okazją, by poznać kulisy powstania książki i uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością książki, co sprawiło autorowi radość. 

      Książka Marcina Kozioła posiada nie tylko wątek detektywistyczny, ale też przytacza fakty z życia wybitnego wynalazcy Nikoli Tesli. Ten genialny naukowiec jest autorem około trzystu wynalazków, spośród których do najważniejszych należy odkrycie i zastosowanie prądu zmiennego. Jak się okazuje, w następnej książce Marcina Kozioła z serii Detektywi na kółkach, którego pierwszą część stanowi Skrzynia Władcy Piorunów, możemy poznać inną, znaną, nietuzinkową postać, więc na pewno warto sięgnąć po tę pozycję czytelniczą.  

      Spotkanie online z pisarzem było ciekawe, momentami wzruszające, a nawet elektryzujące (za prawą kuli Tesli). Na pewno na długo zapadnie nam w pamięć. Ci, którzy chcieliby obserwować twórczość autora, mogą śledzić funpage Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom albo odwiedzić stronę pisarza: marcinkoziol.com . 

       

    • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten w wymiarze globalnym traktowany jest jako chwila refleksji nad różnorodnością językową świata. Jest też okazją do zwrócenia uwagi na języki zagrożone i ginące. Zgodnie z danymi ONZ od roku 1950 zanikło aż 250 języków! Ciekawe słowa i zwroty odchodzą w zapomnienie, ponieważ zastępuje się je łatwiej brzmiącymi zapożyczeniami, przez co języki ubożeją, a nawet giną. 

      Święto języka ojczystego zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Dla każdego narodu ten dzień jest dobrą okazją do uświadomienia sobie konieczności zadbania o swój język. Zadbać można właściwie w jeden zasadniczy sposób – należy pracować nad poprawną mową i pisownią. Nie każdy uświadamia sobie, że ten cel osiągnąć można m.in. dzięki czytaniu, ponieważ literatura kształtuje i utrwala nasz język. Czytajmy więc i pamiętajmy, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury oraz doświadczeń narodu. Dzięki językowi budujemy tożsamość narodową. 

      Język polski uważany jest za jeden z języków najtrudniejszych do nauki, obok fińskiego, węgierskiego i chińskiego, dlatego tym bardziej powinniśmy szanować polszczyznę i posługiwać się nią poprawnie. „Poprawność językowa” - pod tak szeroko rozumianym hasłem szóstoklasiści postanowili zaakcentować Dzień Języka Ojczystego, wykonując plakaty wskazujące najczęściej popełniane błędy językowe oraz zachęcające do szanowania rodzimego języka. Nie zapominajmy, że język polski, choć trudny, jest bardzo piękny. Zróbmy więc wszystko, by zachować to nasze bogactwo kulturowe w postaci bezbłędnej polszczyzny. 

       

       

    • "Tusz do paki"
     • "Tusz do paki"

     •  

       

      Nasza szkoła przystąpiła właśnie do akcji ekologicznej TUSZ DO PAKI, której beneficjentem jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Zadaniem uczniów jest przyniesienie do szkoły zużytych tuszów z drukarek atramentowych (tzw. kartridży) i wrzucenie ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady zostaną przekazane do recyklingu, a uzyskane środki finansowe pozwolą na zakup karmy dla zwierzaków ze schronisk. Im więcej tuszów zbierzemy, tym więcej karmy trafi do ich misek.

      Dlaczego uważamy, że warto wziąć udział w tej akcji? Po pierwsze chronimy środowisko przed zanieczyszczeniami i przyczyniamy się do zmniejszania wysypisk śmieci. Po drugie realnie wpływamy na zmniejszenie zużycia surowców nieodnawialnych (np. ropy naftowej). Po trzecie pozbywamy się kłopotliwego odpadu, którego nie można wrzucać do zwykłego śmietnika. Po czwarte zmniejszamy ilość energochłonnych procesów produkcyjnych. Po piąte przyłączamy się do akcji dokarmiania zwierząt w schroniskach, która w naszej szkole ma już kilkuletnią tradycję. I wreszcie po szóste uczymy się postaw proekologicznych i empatii.

      Jeżeli masz w domu drukarkę atramentową lub ma ją ktoś z Twojej rodziny lub znajomych, przynieś zużyty kartridż do szkoły. Uwaga: kartridż atramentowy, a nie toner z drukarki laserowej!


    • Walentynki online
     • Walentynki online

     •  

       

      Tradycja walentynkowa w naszej szkole nakazywała umieszczenie skrzynki na Walentynki. Każdy mógł do niej wrzucić swoją karteczkę czy kartkę pomysłowo ozdobioną, zawierającą życzenia dla bliskiej osoby lub po prostu dla kogoś, kogo się lubi. Czasy pandemii uniemożliwiły tę formę świętowania Walentynek. Jednak zdalne nauczanie pokazało nam całkiem sporo sposobów na zrobienie tego online.

      Rada Uczniów i jej opiekunka, pani Ania Chołuj, zrobili to za pomocą popularnej i często wykorzystywanej przy zdalnym nauczaniu aplikacji Padlet. Za pośrednictwem Teams’ów przewodniczący samorządów klasowych przekazali swoim koleżankom i kolegom link do naszego, szkolnego Walentynkowego Padleta, gdzie każdy może zamieścić swoje życzenia. Pojawiło się ich już tam całkiem sporo, a myślimy, że będzie ich coraz więcej – Walentynki dopiero jutro!

       

    • Bal karnawałowy u przedszkolaków
     • Bal karnawałowy u przedszkolaków

     •  

       

      W czasie karnawału odbywają się bale i u nas również taki bal się odbył. W tłusty czwartek, 11 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych zamieniły się w piękne księżniczki, kolorowe motylki, groźne smoki oraz w dzielnych strażaków i policjantów. Tradycyjnie musiało też być przedstawienie. I było. Spektakl pt. „Czerwony Kapturek” przygotowały i przedstawiły, zaskoczonym dzieciom nauczycielki edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

      Po przedstawieniu przyszedł czas na zabawę, którą poprowadzili uczniowie klasy trzeciej. W pięknie udekorowanych przez rodziców salach rozpoczął się bal. Najpierw przedszkolaki zaprezentowały swoje fantastyczne stroje podczas pokazu mody balowej na czerwonym dywanie. Potem były zabawy integracyjne i oczywiście dyskoteka. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez rodziców. Wszyscy świetnie się bawili!

       

    • Akademia Bezpiecznego Puchatka
     • Akademia Bezpiecznego Puchatka

     •  

       

      Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym nietypowym roku szkolnym nie zabrakło naszych pierwszoklasistów w kolejnej, dwunastej już edycji akcji Akademia Bezpiecznego Puchatka.  

      Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W programie każdego roku uczestniczy ponad 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 10 000 szkół podstawowych. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział ponad 2,5 mln uczniów.  

      Po przeprowadzonych w szkole zajęciach dzieci wzięły udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Zawierał on 10 pytań, na które musieli odpowiedzieć i nasi pierwszoklasiści. 

      Właśnie otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa w XII edycji programu wraz z życzeniami sukcesów w dalszej edukacji w zakresie bezpieczeństwa oraz zaproszenie do udziału w kolejnej edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka. Pewnie skorzystamy!

       

    • Jesteśmy "Szkołą w Chmurze"!!!
     • Jesteśmy "Szkołą w Chmurze"!!!

     •  

       

      Miło nam donieść, że nasza placówka otrzymała tytuł “Szkoła w Chmurze Microsoft”. Certyfikat pozwalający na używanie tej nazwy wraz z serdecznymi gratulacjami otrzymaliśmy od firmy Microsoft. 

      Tytuł jest przyznawany szkołom bazującym na technologii Microsoft, jednocześnie integrującym nowe modele uczenia się i nauczania oraz sposoby komunikacji i współpracy między nauczycielami, uczniami i rodzicami. Znaleźliśmy się w gronie szkół przygotowujących uczniów do aktywnego i mądrego wykorzystywania technologii w każdym etapie edukacji. 

      Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły korzystają z usługi Office 365, w szczególności z aplikacji Teams ułatwiającej prowadzenie nauki w systemie zdalnym. Czujemy się zobowiązani tym tytułem do dalszego podnoszenie naszych kompetencji cyfrowych również w przyszłości i w nauczaniu stacjonarnym, do którego mamy nadzieję rychło powrócić. 

      Oto otrzymany od Microsoftu dyplom.

      W naszej szkole wkrótce zawiśnie błękitna tablica “Szkoła w Chmurze Microsoft”. Dziękujemy!

       

    • Wreszcie zima!
     • Wreszcie zima!

     •  

       

      W końcu mamy prawdziwą zimę! Aura była przepiękna, dlatego lekcje wychowania fizycznego w klasie II i III odbyły się na świeżym powietrzu . Uczniowie nie mogli odmówić sobie tej przyjemności i wykorzystali długo wyczekiwany śnieg do zabaw. Powstały piękne bałwany i duże kule, które z wielkim poświęceniem dzieci toczyły, nie zabrakło jazdy na sankach i rzucania śnieżkami.

      Uczniowie nie zapomnieli o ptakach i wywiesili dla nich pokarm w naszym szkolnym parku.

      Wszyscy bawili się wspaniale i żałowali że lekcja trwa tylko 45 minut.

       

     • Nowe komputery w Szkole Podstawowej w Rozniszewie

     •  

       

      Dzięki grantowi z programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, którego organizatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, do Szkoły Podstawowej w Rozniszewie kupiono sprzęt komputerowy.

      Otrzymane środki pozwoliły na zakupu siedmiu komputerów przenośnych wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz urządzeni wielofunkcyjnego. Sprzęt trafił do szkoły tuż przed końcem roku. Laptopy będą wykorzystywane przez uczniów w czasie pandemii, natomiast po powrocie do zajęć stacjonarnych poprawią komfort i jakość nauczania w szkolnej pracowni językowej.

      Celem programu „WzMOCnij swoje otoczenie” jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu, w gminach, w których zlokalizowana jest lub budowana infrastruktura przesyłowa. Na terenie gminy Magnuszew PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Kozienice-Miłosna. Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ze względu na konieczność zapewnienia zasilania północno-wschodnieji centralnej Polski oraz niezawodnego wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice.

      Więcej informacji o działalności organizatora programu można znaleźć na stronie raport.pse.pl oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.

       

       

     • Świąteczne życzenia

     •  

       

      A do życzeń od Pani Dyrektor dołączają się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły -

      Zdrowych i Wesołych Świąt!!!

       

    • 7. Mikołajkowy Konkurs Recytatorski
     • 7. Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

     •  

       

      Jak co roku w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Konkurs Recytatorski. Była to już VII edycja. Tym razem ze względu na panującą pandemię w nieco zmienionej formie. Przedszkolaki i dzieci z zerówki prezentowały swoje wiersze tradycyjnie w szkole. Natomiast w klasach I-III konkurs odbył się w formie zdalnej. Wszystkie dzieci w tym dniu były ubrane w mikołajkowe stroje. Dzieci w szkole spotkała duża niespodzianka, bowiem odwiedził ich ważny gość, sam Święty Mikołaj, który przysłuchiwał się recytacji, a potem wręczył dzieciom prezenty. Wszyscy pięknie występowali i wszyscy dostali nagrody za udział w konkursie.

      Zdaniem jury w grupie Rozniszewskie Iskierki na wyróżnienie za piękną recytację zasłużyli: Jaś Żołędziewski, Zosia Donica oraz Dawid Lewandowski. W zerówce najpiękniej recytowali: Ola Lewandowska, Hania Kuźniak i Czarek Walencik.

      W klasie I wszyscy wspaniale się zaprezentowali i trudno było wyłonić zwycięzcę. W klasie II doskonale deklamowali: Małgosia Sobieraj, Madzia Frączek i Marta Rebiś. W klasie III najpiękniej zinterpretowali wiersz o Mikołaju: Patrycja Cwyl, Kuba Rokita, Dominik Matuszewski i Bartek Miśkiewicz.

       

    • Święto Niepodległości
     • Święto Niepodległości

     •  

       

      10 listopada Rozniszewskie Iskierki obchodziły najważniejsze święto każdego Polaka - Święto Niepodległości. Dzień rozpoczęły zabawą ludową ze śpiewem „Stary niedźwiedź”. Potem poznały polskie symbole narodowe: hymn, godło i flagę oraz wysłuchały wiersza Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”.

      Przedszkolaki wykonały kokardę narodową, mylnie nazywaną kotylionem. Następnie przyjmując postawę wyrażającą szacunek i powagę, wysłuchały hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Na koniec dzieci odkodowały flagę Polski oraz obejrzały dawne dobranocki: „Jacka i Agatkę” i „Przygody kota Filemona”.

       

    • Lekcja w. f. inaczej
     • Lekcja w. f. inaczej

     •  

       

      Dzisiejsze lekcje wychowania fizycznego w klasie II III przebiegały inaczej niż zwykle, Bartek i Maciek podzielili się z uczniami swoim hobby jakim jest gra w piłkę nożną. Chłopcy swoją pasję rozwijają grając w klubach piłkarskich. Podczas zajęć opowiedzieli o tym co należy zrobić aby móc trenować w drużynie piłkarskiej, jak często uczęszczają na treningi oraz na jakich pozycjach grają na boisku. Zaprezentowali medale i puchary, z których są wyjątkowo dumni.

      W kolejnej części lekcji opowiedzieli o zasadach gry w piłkę nożną i przeszli do przeprowadzenia rozgrzewki. Po kilkuminutowej gimnastyce, nastąpił podział na drużyny i uczniowie rozegrali emocjonujące mecze. Wszystkie drużyny zacięcie walczyły o zwycięstwo, nie zabrakło fauli i kilku pięknych goli. Uczniowie zmęczeni i zadowoleni opuścili boisko. Oby dzięki Maćkowi i Bartkowi inni uczniowie również zarazili się pasją do tego sportu i zasilili szeregi klubów piłkarskich.

       

    • Przerwa na czytanie
     • Przerwa na czytanie

     •  

       

       

      W dniu 23.10.2020 r. nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskiej Akcji: ,, Przerwa na czytanie- bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie młodego pokolenia do sięgania po lekturę w czasie wolnym.

      Tego dnia w czasie przerw chętni uczniowie oddali się przyjemności czytania. Starsi koledzy odwiedzili naszych młodszych uczniów i przeczytali im wybrane przez siebie fragmenty książek.​​​​​​​

       

       

    • Pasowanie na Przedszkolaka - Rozniszewskie Iskierki
     • Pasowanie na Przedszkolaka - Rozniszewskie Iskierki

     •  

       

      23 października 2020 r. odbyła się Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka najmłodszych członków społeczności szkolnej – Rozniszewskich Iskierek. Uroczystość poprzedziły liczne próby. Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania i pięknie się zaprezentowały.

      Występ rozpoczął się od przywitania gości piosenką “Wszyscy są, witam Was”. Potem dzieci wyrecytowały wiersz o sobie, czyli o 3 i 4 latkach, które pięknie wydzierają i malują. Kolejnym zadaniem był tor przeszkód, który Iskierki bez problemu pokonały. Świetnie poradziły sobie, również z quizem wiedzy. Zaśpiewały piosenkę “Do przedszkola idzie maluch”. A do tańca “Pięta kciuk” zaprosiły Rodziców. Po występach i złożeniu uroczystej przysięgi, zostały pasowane na Przedszkolaka.

      Na pamiątkę tego podniosłego, dla nich wydarzenia otrzymały dyplomy, znaczki, książeczki, a od Rodziców kuferki pełne słodkości. Uroczystość poprowadziły starsze koleżanki z Samorządu Uczniowskiego.

       

    • Warsztaty kulinarne z LGD "Puszcza Kozienicka"
     • Warsztaty kulinarne z LGD "Puszcza Kozienicka"

     •  


      Za nami kolejne smaczne warsztaty w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie. Uczniowie, którzy po raz pierwszy spotkali się z urządzeniem Termomix z wielkim zaangażowaniem włączali się w przygotowanie potraw. Mamy nadzieje, że warsztaty będą niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczniów. Wśród dań zaserwowanych przez młodych „ kucharz” znalazły się: - proziaki z masłem czosnkowym i humusem, - lemoniada pomarańczowo —cytrynową, - pieczone nuggetsy z kurczaka w płatkach kukurydzianych - słodkie rogaliki.

      Zapraszamy do fotorelacji z warsztatów.