• Elektryzujące spotkanie
     • Elektryzujące spotkanie

     •  

       

      Gdy nasi ósmoklasiści kierowali swe kroki ku szkole, by zmierzyć się z egzaminem zwieńczającym naukę w szkole podstawowej, ich koleżanki i koledzy z klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu online z Marcinem Koziołem – autorem powieści Skrzynia Władcy Piorunów. Niewątpliwie jedni i drudzy doświadczali niezapomnianych emocji, przy czym szóstoklasiści, jak można się domyślić, zdecydowanie przyjemniejszych. 

      Godzinne spotkanie z pisarzem wystarczyło, by w błyskotliwy sposób wrócić do głównych wątków utworu stanowiącego lekturę uzupełniającą szóstoklasistów. Podczas omawiania powieści z autorem uczniowi zadawali wiele pytań, np. skąd autor zaczerpnął pomysł na głównych bohaterów. Niepełnosprawna dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim nieczęsto staje się detektywem, i co trzeba podkreślić, skutecznym detektywem! Niemniej interesująca jest postać Toma, który posiada nadzwyczajne zdolności synestezji, i w końcu labradora przywołującego wspomnienia z poprzednich żyć. Spotkanie z Marcinem Koziołem było doskonałą okazją, by poznać kulisy powstania książki i uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością książki, co sprawiło autorowi radość. 

      Książka Marcina Kozioła posiada nie tylko wątek detektywistyczny, ale też przytacza fakty z życia wybitnego wynalazcy Nikoli Tesli. Ten genialny naukowiec jest autorem około trzystu wynalazków, spośród których do najważniejszych należy odkrycie i zastosowanie prądu zmiennego. Jak się okazuje, w następnej książce Marcina Kozioła z serii Detektywi na kółkach, którego pierwszą część stanowi Skrzynia Władcy Piorunów, możemy poznać inną, znaną, nietuzinkową postać, więc na pewno warto sięgnąć po tę pozycję czytelniczą.  

      Spotkanie online z pisarzem było ciekawe, momentami wzruszające, a nawet elektryzujące (za prawą kuli Tesli). Na pewno na długo zapadnie nam w pamięć. Ci, którzy chcieliby obserwować twórczość autora, mogą śledzić funpage Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom albo odwiedzić stronę pisarza: marcinkoziol.com .