• PRZERWA NA CZYTANIE

     • We wtorek 25 października mogliśmy nacieszyć wzrok widokiem czytających uczniów, przechadzających się z książką lub siedzących w skupieniu w różnych zakamarkach szkoły. Ten niecodzienny widok spowodowany był udziałem w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Przygotowania do akcji trwały kilka dni. Ósmoklasiści obu klas przygotowali plakaty promujące akcję, które jednocześnie zachęcały do czytania, nie tylko tego dnia. Uczniowie klasy 8b postanowili przypomnieć najmłodszym koleżankom i kolegom znane i lubiane utwory polskich autorów.

      Zgodnie z założeniami akcji podczas przerw czytali mali i duzi. Na piętrze można było sięgnąć po nowości czytelnicze dostępne w naszej bibliotece. Finałem przedsięwzięcia było spotkanie najstarszych klas z pisarką, panią Anną Strzelczyk-Cichosz, która opowiedziała o swojej książce, a następnie przeprowadziła kreatywne warsztaty tworzenia map świata fantasy. Celem przeprowadzonej akcji była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie było również okazją do integracji społeczności szkolnej. Czekamy na wyniki tegorocznego rekordu w czytaniu na przerwie, a naszych uczniów namawiamy do jak najczęstszego sięgania po książki.

     • PASOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW

     • W piątek, 21 października 2022 roku, najmłodsi przedstawiciele społeczności szkolnej zostali pasowani na przedszkolaka. Po dotknięciu przez Panią Dyrektor specjalnym ołówkiem, każdy przedszkolak stał się Dzielnym Supersmykiem. Wszyscy pięknie zaprezentowali wiersze, piosenki i taniec. 

      Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci dostały dyplomy i upominki. Witamy Was maluszki w gronie przedszkolaków, wspaniałych dziewczynek i wspaniałych chłopaków. Imprezę zakończyło wykonanie pamiątkowej fotografii.

     • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

     • 20-tego października przyjęliśmy klasę I do grona uczniów naszej szkoły. Pierwszaki wystąpiły przed społecznością szkolną prezentując przygotowaną wcześniej inscenizację. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, robiły to wszystko z wielkim zaangażowaniem. Następnie Pani Dyrektor każdego pierwszoklasistę pasowała na ucznia. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na wyczekiwane przez wszystkich otrzęsiny.

      Najstarsi uczniowie przygotowali quizy, test sprawności fizycznej oraz testy zmysłów. Kociaki bez problemu poradziły sobie z postawionymi przed nimi zadaniami, pozbywając się kocich ogonów. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy powodzenia i dużo uśmiechu na nadchodzące lata!

     • MUZYKA ANDÓW

     • We wtorek, 18 października, gościliśmy w naszej szkole muzyków pochodzących z Ameryki Południowej. I właśnie muzykę z krajów takich jak Peru, Boliwia czy Ekwador nam zaprezentowali. Członkowie zespołu opowiedzieli nam o instrumentach, na których grają. Były to instrumenty typowe dla tego regionu świata: gitara, charango, quena czy samphionias. Muzycy wykonali mnóstwo rytmicznych utworów. Nasi uczniowie włączali się do nich klaszcząc w rytm andyjskich melodii. 

      Nie zabrakło również tańca, do którego artyści zaangażowali uczniów z klas młodszych. A na zakoćzenie koncertu tańczyła już cała sala.

     • MATEMATYCZNE ZESZYTY OK

     • Od początku obecnego roku szkolnego nasi czwartoklasiści prowadzą matematyczne zeszyty OK. Jest to wynikiem innowacji metodycznej wprowadzonej przez nauczyciela matematyki pana Tomasza Dymka. 
      ​​​​​​Celem innowacji jest wprowadzenie elementów oceniania kształtującego w procesie nauczania matematyki w klasie czwartej. Ma to podnieść świadomość uczniów w zakresie celów nauczania, zwiększyć ich poczucie odpowiedzialności za własną pracę i naukę, pobudzić samodzielność i własne inwencje w działaniu, aktywniej włączyć rodziców w proces kształcenia ich dzieci.

      Czwartoklasistom pomysł się spodobał i wszyscy takie zeszyty założyli. Czym zeszyt OK różni się od zwykłego zeszytu przedmiotowego? Nie ma w nim tematów lekcji, zamiast nich pojawiają się pytania kluczowe. W zeszytach OK jest miejsce na ocenę nie tylko dla nauczyciela, ale również dla samego ucznia, jego kolegów i rodziców. Oceny są opisowe bądź wyrażone za pomocą odpowiednich emotikonów. Graficzna forma zeszytu jest całkowicie pozostawiona uczniowi. To on decyduje co i w jakiej formie pojawi się na stronach zeszytu. Oczywiście nauczyciel pilnuje by najważniejsze wnioski znalazły się u wszystkich.

      Półtora miesiąca to już wystarczający czas na pierwsze podsumowania. najlepszym zeszytem OK okazał się ten prowadzony przez Magdę Frączek. Ale każdy może z tym werdyktem polemizować. Zdaniem pana Dymka nie ma w klasie zeszytu "do niczego". Prowadzenie zeszytu OK zabiera więcej czasu, ale to czas poświęcony matematyce. Z czasem uczniowie opanują sztukę prowadzenia takiego zeszytu i uczenia się tym sposobem matematyki.

     • DZIEŃ NAUCZYCIELA

     • 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, odbyła się uroczystość przygotowana przez uczniów klasy siódmej i drugiej. Pieczę nad przygotowaniami sprawowali wychowawcy tych klas pani Iwona Dymek i pan Leszek Owczarczyk. Siódmoklasiści zaprezentowali wesoły program - wizję przyszłości szkoły w Rozniszewie. Mogliśmy sobie wyobrazić następców dzisiejszych nauczycieli czyli Maję, Karola, Kubę i innych. Szczególny aplauz zgromadzonych wywołał Łukasz w roli nauczyciela języka angielskiego. Podczas występu widownia świetnie się bawiła. Uczniowie klasy drugiej zaśpiewali okolicznościową piosenkę, życzenia pedagogom i wszystkim pracownikom szkoły złożyła Maja z klasy szóste.

      Na zakończenie części artystycznej wszyscy uczniowie odśpiewali swoim nauczycielom gromkie sto lat. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych kwiatów i laurek. Następnie głos zabrała pani dyrektor Agnieszka Suska. Podziękowała dzieciom za pamięć o Dniu nauczyciela i również w swoim imieniu złożyła życzenia i podziękowania Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły.

     • DZIECI SIECI - PLIK I FOLDER NA TROPIE INTERNETOWYCH KŁOPOTÓW

     • W  środę, 12 października, uczniowie klas I-II i IV-VI brali udział  w nietypowej lekcji „na żywo”. W pierwszej części wydarzenia uczniowie zapoznali się online ze spektaklem ,,Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", który podejmował temat bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu.

      Filip i Ola to rodzeństwo, jakich wiele. Bardzo lubią gry komputerowe i spędzają w świecie wirtualnym sporo czasu. Filipa, gry i Internet wciągają tak bardzo, że zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet traci przyjaciół. Ola, chcąc odzyskać brata, przypadkowo wzywa na pomoc dwóch super-bohaterów, Plika i Foldera, którzy natychmiast przystępują do dzieła. Czy im się udało? I czym jest groźny „Sieciowciąg”, który zagraża naszemu bohaterowi? Na te i wiele innych pytań odpowiedział spektakl.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Nastepnie, w ramach drugiej części – interaktywnej, uczniowie brali udział w wirtualnych spotkaniach z bohaterami spektaklu.

      Organizatorem wydarzenia był NASK PIB, spektakle powstały w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ​​​​​​​

     • #SPRZĄTAMY DLA POLSKI

     • Akcja #SprzątamyDlaPolski to inicjatywa Stowarzyszenia "Dla Polski", które tę akcję organizuje od dwóch lat. Wiosną tego roku, w trzeciej edycji akcji, wzięło udział ponad ćwierć miliona młodych osób. Wszystko zmierza ku pobiciu tego rekordu. Na kilka dni przed akcją udział w czwartej edycji potwierdziło ponad 150 tysięcy osób z całej Polski, a każdego dnia zgłaszają się kolejne dziesiątki tysięcy uczestników. Oczywiście wśród zgłoszonych nie zabrakło uczniów naszej szkoły.

      W czwartek, 6 października, wszystkie klasy włącznie z przedszkolakami wyruszyły do akcji sprzątania okolicy. piękna pogoda sprzyjała sprzątaniu i wszystkie zabrane przez dzieci worki zostały napełnione śmieciami. Jak widać na zdjęciach humory dopisywały i nikt nie narzekał przy tak pożytecznej pracy.

     • SZYKOWNY DZIEŃ CHŁOPAKA

     • 30 dzień września w szkolnej tradycji kojarzy się oczywiście z obchodami Dnia Chłopaka. W tym roku, z inicjatywy Rady Uczniów chłopcy z naszej szkoły świętowali w sposób szczególny. Postanowili wystąpić na galowo, czyli w koszulach, krawatach i muchach.

      I chociaż słychać było jakieś głosy o kwiatkach i kożuchach, to musicie bezstronnie przyznać - było inaczej niż zwykle.

     • W SZYDŁOWIECKIM ZAMKU

     • W ramach projektu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" tego samego dnia, w którym młosze klasy pojechały na wycieczkę do Warszawy, klasy IV - VI udały się w kierunku przeciwnym, bo na południe. Celem wycieczki było niwielkie miasteczko Szydłowiec, a konkretnie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Muzeum mieści się w gotycko-renesansowym zamku urokliwie położonym na otoczonej fosą wyspie w szydłowieckim parku szczególnie pięknym o tej porze roku. Zwiedzanie ekspozycji muzealnych przybliżyło nam różnorodność polskich, i nie tylko, instrumentów ludowych. Drumle, gęśle, trombity, burczybasy, cytry czy kołatki - od ich ilości w tym miejscu można dostać zawrotu głowy. Ale od czego muzealni przewodnicy, opowiadali o każdym z nich, cierpliwie odpowiadali na pytania naszych uczniów i nawet pozwalali na niektórych zagrać.

      Dowiedzieliśmy się również sporo o historii samego Szydłowca i zamku. W nowym pawilonie edukacyjnym położonym nieopodal pięknie odrestaurowanego szydłowieckiego rynku nasze dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej. Wędrówka po komnatach zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów przybliżyła uczestnikom zajęć charakterystyczne cechy architektury renesansowej. Uczniowie porównywali zamek szydłowiecki z wybranymi zamkami na ziemiach polskich, które powstały lub zostały przebudowane w omawianym okresie. Podczas praktycznej części spotkania uczestnicy zaprojektowali malowany fryz, zapoznali się w czasie wspólnej zabawy z techniką wykonywania dekoracji sgraffitowej przy użyciu... maku i kaszy manny.

      Pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły i korzystając z pięknej tego dnia pogody podziwialiśmy mazowieckie jesienne krajobrazy zza szyb autokaru.

     • WYCIECZKA DO WARSZAWY

     • We czwartek, 29 września, uczniowie naszej szkoły z uśmiechami na twarzach wyruszyli zwiedzać Warszawę! Na ten dzień zaplanowane było zwiedzanie Starego Miasta oraz wizyta w Muzeum Domków dla Lalek. Wycieczkę po stolicy rozpoczęliśmy przy Zamku Królewskim i tak Krakowskim Przedmieściem, mijając po drodze Pałac Prezydencki punktualnie o godzinie 11 dotarliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie miała miejsce zmiana warty. Następnie udaliśmy się podziwiać pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta. 

      Prosto stamtąd wyruszyliśmy do muzeum, gdzie naszym zadaniem było rozwiązanie krzyżówki, poznaliśmy historię i funkcję, jakie pełniły dawniej domki lalek. Lekcja przybliżyła zagadnienia związane z codziennym życiem i pracą w dawnych czasach. Eksponaty zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Zmęczeni, z 10 tysiącami kroków w nogach wróciliśmy do autokaru.

     • WYBORY RADY UCZNIÓW

     • Początek roku szkolnego ściśle związany jest z wyborami przedstawicieli do Rady Uczniów. Do tegorocznych wyborów swoje kandydatury zgłosiło 18 ochotników. W przeddzień głosowania zaprezentowali oni swoje sylwetki i złożyli liczne obietnice swoim wyborcom . Decyzja na kogo oddać swój głos nie była łatwa, ponieważ kandydaci mają dużo pomysłów, które chcą zrealizować w czasie piastowania funkcji w Radzie Uczniów.

      Nowo wybranej Radzie życzymy owocnej i pełnej sukcesów działalności oraz realizacji proponowanych pomysłów!