• ESCAPE ROOM W PORADNI PSYCHOLOGICZNO PEDAGOGICZNEJ

     • Panie Renata Kowalska, Małgorzata Chlebowska i Małgorzata Kowalczyk z kozienickiej Poradni Psychologiczno pedagogicznej zorganizowały dziś dla uczniów z naszej szkoły „Dzień Logiki, Dzień Składanki i Łamigłówki, Dzień Puzzli” w formie Escape Room.

      Udział w nim wzięły klasy: V i VI. Zadaniem uczniów było rozwiązanie wielu zagadek prowadzących do ukrytego skarbu. Motywem przewodnim całej zabawy była historia dotycząca istoty współpracy. Umiejętności jakie młodzi ludzie ćwiczyli to m.im.: logiczne myślenie, kreatywność, łączenie faktów, wyciąganie wniosków, komunikacja. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż najciekawszą formą nauki jest zabawa.

     • DWUNASTU BRACI KLASY DRUGIEJ

     • Uczniowie klasy 2 na zajęciach edukacji polonistycznej pracowali z wierszem Jerzego Kiersta  pt. „Dwunastu braci” . Po opracowaniu  postanowili, że wcielą się w role  braci. Przygotowali stroje, ilustracje, na których widać  najbardziej charakterystyczne  elementy poszczególnych miesięcy. Następnie wykonali zaproszenia na swój pokaz i zaprosili młodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów z klas z klas pierwszej i trzeciej. Zaproszona została również Pani  Dyrektor.

      W piątek 13-go stycznia odbyła się prezentacja inscenizacji. Wszyscy zaproszeni zjawili się w Sali drugoklasistów. Wykonawcy zaprezentowali  się bardzo dobrze i chyba wszystkim ich praca się spodobała. Taką mamy nadzieję, bo brawa  były gromkie. Na zakończenie spotkania drugoklasiści również pięknie zaśpiewali piosenkę pt. „Zegary”. Może takich lekcji otwartych powinno być więcej?

     • DZIEŃ BRAILLE'A W NASZEJ SZKOLE

     • Z okazji Światowego Dnia Braille'a, który corocznie obchodzony jest 4 stycznia, uczennice klas ósmych Ada Lewandowska i Zuzia Bogucka przeprowadziły dla swoich młodszych kolegów i koleżanek prezentację dotyczącą postaci Louisa Brailla i wymyślonego przez niego alfabetu.

      Pismo Braille’a powstało w oparciu o system korespondencji, który miał początkowo być wykorzystany we francuskiej armii do przekazywania rozkazów bez słów w ciemności. Louis Braille dowiedział się o nim od emerytowanego kapitana Charlesa Barbier'a de la Serre'a wizytującego szkołę, do której uczęszczał Braille. System wojskowy oparty był na 12-u wypukłych punktach, a Braille'owski na 6-u. Drugą ważną różnicą było oparcie systemu Braille'owskiego o litery, podczas gdy system Barbier'a był oparty na dźwiękach. Później Braille dokonał rozszerzenia swojego alfabetu na zapis matematyczny i nutowy.

      Przygotowane przez Zuzię i Adę mini zajęcia bardzo się młodszym kolegom spodobały.

     • WYCIECZKA DO MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

     • 9 stycznia 2023 r. najstarsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. To było przejmujące, bardzo bliskie spotkanie z historią. Chwilami uczestnicy mieli wrażenie, że są w środku wojennych wydarzeń. Powstanie poznawali poprzez biografie bohaterskich uczestników, ich relacje i wspomnienia. Uczniowie mogli zobaczyć, w jakich warunkach walczono, jakiej broni wtedy używano, jak ratowano rannych i jak wyglądała ewakuacja kanałami. W milczeniu słuchali o bestialstwie niemieckich zbrodniarzy, tragicznym losie  ludności cywilnej i totalnej zgładzie miasta.

      Wydaje się, że odtąd Powstanie Warszawskie dla wielu uczestników wycieczki stanie się czymś więcej niż tylko kolejną lekcją w podręczniku.