• LIST OD PANA PREZYDENTA

     • Ostatni dzień października przyniósł nam ogromnie miłą niespodziankę. Do naszej szkoły trafił list od Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP oraz od Pani Agaty Kornhauser-Dudy Jego małżonki.

      W dalszej części listu czytamy:

      Tak jak napisano w liście razem z nim dotarł do szkoły prezent, okolicznościowe wydanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zarówno za list, jak i za prezent serdecznie dziękujemy Prezydenckiej Parze. Mamy zamiar kontynuować w latach przyszłych piękną tradycję Narodowego Czytania.

     • PRZERWA NA CZYTANIE

     • Finał ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie" w naszej szkole był niezwykle udany i pełen wrażeń. Wydarzenie skupiło wszystkich uczniów naszej szkoły, tworząc niezapomniany dzień poświęcony literaturze.

      Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli od wizyty pani Bożenki z Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Grójcu , która przyniosła ze sobą niezwykłą prezentację bajki z wykorzystaniem metody teatru kimishabii. Dzieci były oczarowane i zaabsorbowane, a nauka poprzez zabawę okazała się być strzałem w dziesiątkę.

      Następnie przyszła kolej na starszych kolegów, którzy czytali młodszym utwory o zwierzętach. To była nie tylko okazja do rozwijania umiejętności czytania, ale również integracji naszego środowiska.

      Na kolejnej przerwie do akcji wkroczyła Nasza pani dyrektor, która przeczytała opowiadanie o emocjach. Jej opowieść pozostawiała wśród uczniów refleksję na temat znaczenia i zarządzania własnymi uczuciami.

      Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego, w którym uczestniczyli wszyscy chętni. Tematem było stworzenie ,,Nowej okładki mojej ulubionej książki". Prace, które powstały, były niezwykłe. Wyrażały nie tylko umiejętności plastyczne, ale przede wszystkim pokazały ogromne pokłady kreatywności drzemiące w naszych uczniach. Gratulujemy autorom zwycięskich prac oraz wszystkim uczestnikom.

      Starsi uczniowie, którzy już niestety mniej chętnie sięgają po książki, również wzięli udział w akcji, czytając na przerwach. Długie przerwy poświęcili na głośne czytanie koleżankom i kolegom z klasy. Niektórzy z zapałem dyskutowali na temat swoich ulubionych bohaterów.

      Finał akcji "Przerwa na czytanie" okazał się być wspaniałą okazją do rozwijania umiejętności czytelniczych i artystycznych.To wydarzenie zainspirowało nas do dalszej przygody z literaturą i sztuką.

      Kontynuacją akcji czytelniczej będą poniedziałkowe warsztaty tworzenia książki dla uczniów starszych klas.

     • 24. EDYCJA AKCJI "GÓRA GROSZA"

     •  

      Jak w latach poprzednich weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Przedsięwzięcie organizuje Towarzystwo "Nasz Dom". Towarzystwo Nasz Dom od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzi również specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz Ośrodki Wsparcia i Rozwoju Dziecka i Rodziny PORT. Szkolni organizatorzy czyli Rada Uczniów liczą na kolejny, doskonały wynik naszej szkolnej zbiórki i serdecznie zachęcają uczniów wszystkich klas oraz przedszkolaki do wzięcia w niej udziału.

       

       

     • WYCIECZKA DO MUZEUM LUDOWYCH INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH W SZYDŁOWCU

     •  

      W środę, 25 października, uczniowie klas I-III w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu odwiedzili Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Jako, że siedzibą muzeum jest szydłowiecki zamek przy okazji zwiedzili też wystawę stałą i komnaty samego zamku. Podczas zwiedzania wystawy instrumentów ludowych mieli okazję zagrać na niektórych z nich.

      Oprócz zwiedzania zamku i wystaw muzealnych nasze dzieci uczestniczyły w lekcji "Wśród dawnych ksiąg i dokumentów", której jak się później okazało najciekawsza była możliwość pisania prawdziwym gęsim piórem. Uczestnicy zajęć poznali również odpowiedzi na wiele pytań. Na przykład: Czy łatwo pisać gęsim piórem? Jak powstawała i jak wyglądała dawna księga? Co to jest inicjał, bordiura, czy miniatura? Po co pieczętowano pisma i listy? Pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach muzycznych, w czasie których zdobywali wiedzę na temat instrumentów muzycznych oraz ich budowy.

     • BYĆ JAK IGNACY

     •  

      Uczniowie klasy ósmej w ramach Szkolnego Koła Naukowego biorą udział w programie Być jak Ignacy „Nauka pełna energii”. To już VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

      W ramach projektu uczestnicy zdobędą wiedzę o wielu różnych rodzajach energii, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki. W pierwszym etapie uczniowie poznali historię powstania maszyny parowej i jej wpływ na rozwój ludzkości oraz wykonali maszynę parową z puszki.

     • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

     •  

      Pasowanie pierwszoklasistów to niezwykłe wydarzenie w życiu każdego ucznia rozpoczynającego swoją naukę w szkole. Jest to ceremonia, która symbolicznie wprowadza najmłodszych uczniów do świata edukacji. Podczas pasowania, dzieci stają się oficjalnymi uczniami szkoły, co oznacza, że rozpoczyna się dla nich nowy etap w życiu.

      To moment, który wzbudza wiele emocji zarówno u uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Dziś mieliśmy niezwykłą przyjemność uczestniczyć uroczystości pasowania naszych drogich Pierwszaków! Cała społeczność szkolna, wraz z panią dyrektor oraz panem wójtem, włączyła się w ten wyjątkowy dzień.

      Po wzruszającym pasowaniu, które uczyniło z naszych maluchów oficjalnych uczniów, przyszedł czas na występ artystyczny, który przygotowali nasi uczniowie pod czujnym okiem wychowawczyni. Następnie przyszedł czas na otrzęsiny, które przygotowali najstarsi uczniowie! Pierwszaki miały okazję sprawdzić swoją siłę i intelekt w różnych konkurencjach. To nie koniec! Ostatnim zadaniem było wypicie "Eliksiru Mądrości". Po minach niektórych uczniów można stwierdzić, że napój nie smakował najlepiej

      Z radością witamy nowych uczniów! Niech ta szkolna przygoda będzie pełna uśmiechów, sukcesów edukacyjnych i radości!

      Zapraszamy do galerii zdjęć: https://drive.google.com/.../1sKu186zazPByimdbro69rEqSEk...

       

     • SUKCESY NASZYCH ABSOLWENTÓW

     •  

      Jesteśmy ogromnie dumni z naszych uczniów, którzy dziś, 11 października, w Starostwie Powiatowym w Garwolinie, z rąk pana starosty Mirosława Walickiego odebrali dyplomy i Stypendia Starosty Powiatowu Garwolińskiego dla uczniów osiągających wybitne wyniki w nauce.

      Zarówno Krzysztofowi jak i Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

     • GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW

     •  

      10 października 2023 roku w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego rusza pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA, który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym.

      Jest to cykl lekcji, które będą się odbywały raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego 2023/24. Do udziału w pierwszym pilotażowym roku realizacji programu zgłosiło się 1330 szkół i placówek oświatowych, wśród nich i nasza szkoła.

      Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych scenariuszy.

       

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

     •  

      Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej.

      Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego poprzez kampanię i działania promujące tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mają na celu zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.

      Dlatego też zapraszamy do korzystania z wsparcia specjalistów pracujących w szkole, w tym psychologa szkolnego.

      Potrzebujemy mówić o promocji i ochronie zdrowia psychicznego, czynić z niego jeden z priorytetów w podejmowanych działaniach – nie tylko w obszarze edukacji. Dbanie o dobre samopoczucie oraz zdrowie psychiczne powinno być stałym elementem naszego życia.

      Dbajmy o swoje zdrowie!

      Źródła:

      https://bimkal.pl/kal.../swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego

      https://gov.pl/forumprzeciwkodepresji.pl/kalbi/cpp.uw.edu.pl

      https://www.who.int/poland

       

     • DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

     •  

      Dzień Gier Planszowych to święto, które łączy pokolenia i promuje wspólną zabawę. Z tego powodu zerówkowicze do wspólnej zabawy zaprosili rodziców. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją Mamy Maćka, która podzieliła się z nami swoją pasją do gier planszowych. Jej niezwykła wiedza oraz zaangażowanie w tej formie spędzania czasu były naprawdę inspirujące. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenne wskazówki!

      Następnie, w drugiej części spotkania, rodzice wraz z dziećmi zagłębili się w świat gier planszowych. To nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała okazja do nauki strategicznego myślenia, współpracy i rozwoju umiejętności społecznych.

      Nasze spotkanie zakończyło się sesją tworzenia gier w grupach. Widzieliśmy, jak kreatywność i współpraca rodzą niezwykłe pomysły i rozwiązania. Efekty wspólnych wysiłków były zaskakujące!

      W międzyczasie, na zajęciach świetlicowych również obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień. Dzieci miały okazję dzielić się swoimi ulubionymi grami i wymieniać doświadczeniami z innymi uczniami.

       

     • KONCERTY MUZYCZNE AGENCJI "PROMOCJA"

     •  

      W naszej szkole regularnie odbywają się koncerty muzyczne, które prezentuje się Agecja Artystyczna "Promocja”.

      Pierwszy z cyklu koncertów odbył się we wrześniu, uczniowie mieli okazję poznać rumuńskie instrumenty ludowe, takie jak rumuńska fletnia Pana, tilinka, okaryna, skrzypce i akordeon.

      W październikowym koncercie, uczniowie poznali bogactwo muzyki brazylijskiej, a także różnorodność instrumentów etnicznych, takich jak cuica, berimbau, surdo, cavaquinho, shekere, pandeiro.

      Muzyka brazylijska wykształciła charakterystyczne rytmy, takie jak samba, lambada i bossanova, które są popularne na całym świecie. Nasi uczniowie mieli okazję poznać podstawowe kroki samby.

      Koncerty prezentują różnorodność i bogactwo kultur muzycznych, co rozwija empatię i szacunek dla innych społeczności. Dzięki takim wydarzeniom uczniowie uczą się doceniać różnorodność muzyczną i artystyczną.

       

     • WYJAZD DO KINA KLAS IV-VI


     • Kontynuacją szkolnych obchodów Dnia Chłopaka był poniedziałkowy wyjazd uczniów klas 4-6 do kina w Kozienicach na film "Siła naszych marzeń". Ten poruszający francuski film to historia rodziny hodowców koni. Główna bohaterka ulega wypadkowi, w wyniku którego traci władzę w nogach. Z wysportowanej, pełnej energii dziewczynki, zmienia się w cień dawnej siebie.

      Twórcy filmu z czułością pochylają się nad stanem dziecka, któremu zawalił się cały świat. Pokazują jej trudną drogę do zaakceptowania niepełnosprawności, a następnie walkę o cel, który staje się sensem jej życia. Historia Zoe powinna stać się inspiracją dla wszystkich, którzy borykają się z trudnościami, ponieważ udowadnia, że każdy ma w sobie wewnętrzną siłę, by pokonywać przeciwności losu. Wystarczy tylko uwierzyć, że jest to możliwe.

       

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

     •  

      1 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Tornistra, a z tej okazji w naszej szkole przeprowadziliśmy specjalną akcję, która miała na celu zadbanie o zdrowie i komfort naszych uczniów.

      Akcja Ważenia Szkolnych Plecaków.
      W ramach tego wydarzenia, każdy plecak został zważony. Wyniki okazały się interesujące i pouczające: najcięższy plecak ważył 9.7 kg, najlżejszy plecak ważył 1.3 kg. Największa różnica wagi plecaków w obrębie jednej klasy wynosiła: 6.6kg ! To bardzo duża dysproporcja, warto regularnie przeglądać zawartość plecaka. Na ogół plecaki dziewczynek są cięższe niż plecaki chłopców. Im uczniowie są starsi, tym plecaki są cięższe. Ważne jest, abyśmy wspólnie troszczyli się o to, aby obciążenie nie przekraczało zdrowych granic.

      Prezentacja o Zdrowiu Kręgosłupa
      Nasi uczniowie mieli, także okazję uczestniczyć w prezentacji, która skupiła się na ważnych kwestiach dotyczących zdrowia kręgosłupa. Uczniowie dowiedzieli się o wadach postawy, które mogą wynikać z przeciążeń oraz o tym, jak dbać o swoje plecy. Pamiętajmy, że według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, tornister nie powinien ważyć więcej niż 10-15 proc. masy ciała ucznia. To kluczowe w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji naszych uczniów.

      Zdrowe Plecy = Szczęśliwe Dzieci!

       

     • AKTYWNY WRZESIEŃ PRZEDSZKOLAKÓW

     •  

      Wrzesień był niezwykle ciekawy dla naszych przedszkolaków. Mieliśmy dużo pracy, ale także całkiem sporo zabawy! Świętowaliśmy urodziny, obchodziliśmy Dzień Chłopaka, powitaliśmy jesień, a nawet zaprosiliśmy mamę jednej z dziewczynek, która zabrała nas w magiczny świat "Kosmicznego rancza". Ciekawe, co przyniesie nam październik...

       

       

     • DZIEŃ SPORTU

     •  

      W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu (23 - 30 września) i w naszej szkole sporo się działo. Finałem było zorganizowanie Dnia Sportu w piątek, 29 września. Na początek nasi najmłodsi uczestnicy stanęli do zorganizowanego przez starsze koleżanki wyzwania - toru przeszkód, pokazując swoje niesamowite umiejętności! Wspaniale było obserwować ich determinację i zaangażowanie!

      Jednym z najbardziej porywających momentów Dnia Sportu w naszej szkole był pokaz kickboxingu. Nasi uczniowie mieli okazję nie tylko podziwiać niesamowite umiejętności młodych zawodników, ale także wziąć udział w tej dynamicznej dyscyplinie sportu i poczuć moc treningu na własnej skórze.

      Dziękujemy trenerowi i jego podopiecznym z UKS Tom Bee Team - Sekcja Kickboxingu za inspirujące spotkanie! UKS Tom Bee Team - Sekcja Kickboxingu

      Najbardziej wyczekiwanym momentem był Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły! Gratulacje dla Klasy 6 za zasłużone pierwsze miejsce, Klasy 4 za wspaniałą drugą pozycję i Klasy 7 za trzecie miejsce! Brawo dla wszystkich drużyn za zaangażowanie i fair play! ?

      A na koniec - Plank Challenge! Szacunek dla Julii Boguckiej, Macieja Matysiaka, Szymona Skowrońskiego i Krzysztofa Kołakowskiego za niesamowitą wytrwałość! Jesteście prawdziwymi mistrzami!

      Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym dniu! Mamy nadzieję, że ta energia i sportowe emocje zostaną z nami na długo!

       

     • DZIEŃ JABŁKA W ZERÓWCE

     •  

      Dziś mieliśmy niezwykle owocny dzień w naszej szkole! Świętowaliśmy Dzień Jabłka, a to oznaczało mnóstwo aktywności i edukacyjnych doświadczeń dla naszych małych odkrywców.

      Rozpoczęliśmy od zakupów w zaprzyjaźnionym sklepie u Pani Zosi, z kórego wróciliśmy ze skrzynią pełną jabłek. Po powrocie dzieci miały okazję uczyć się, jak porównywać ciężar za pomocą wagi szalkowej. To fascynujące doświadczenie!

      Następnie przeszliśmy do bardziej twórczej części dnia, gdzie stworzyliśmy własną wagę z kija, szarfy i dwóch reklamówek. To prawdziwa lekcja innowacyjności! Stacje zadaniowe były pełne wrażeń sensorycznych. Dzieci miały okazję degustować różne owoce z zamkniętymi oczami i wyszukiwać wśród nich smaku jabłka. Było wiele śmiechu i zachwytu! Nie zabrakło też zabaw artystycznych, gdzie malowaliśmy jabłka na kaszy i mące. Nasze małe artystki i artyści wykazali się kreatywnością i pomysłowością.

      Na koniec, przygotowaliśmy pyszny sok z jabłek. To była prawdziwa uczta dla podniebienia i nauka, jak ważne jest zdrowe odżywianie!

     • TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

     • W naszej szkole ruszyły zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych!

      To specjalnie przygotowane warsztaty, które pomagają uczniom rozwijać umiejętności niezbędne do budowania zdrowych relacji, skutecznej komunikacji i radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych. Wspólnie pracujemy nad wsparciem naszych uczniów w rozwijaniu pewności siebie, empatii oraz umiejętności rozwiązywania konfliktów.

      Jesteśmy przekonani, że te zajęcia będą nie tylko cennym dodatkiem do naszej oferty edukacyjnej, ale także pomogą naszym uczniom odnaleźć się w coraz bardziej zróżnicowanym i wymagającym świecie.

     • WARSZTATY RZEŹBIARSKIE U LEŚNIKÓW

     • We wtorek 25 września (klasa IV) i w środę 26 września (klasa V) uczniowie klas czwartej i piątej wybrali się ze swoimi wychowawcami na II Warsztaty Rzeźbiarskie "Drewno - materiał doskonały", które odyły się w dniach 23 - 30 września w Pionkach w siedzibie Nadleśnictwa Kozienice - organizatora warsztatów. W rzeźbiarskim plenerze wzięło udział trzech znanych w kraju rzeźbiarzy: Stanisław Panfil, Mieczysław Wojtkowski i Edmund Szpanowski. Od spotkania z nimi właśnie rozpoczął się nasz pobyt na warsztatach. Artyści opowiadali o swojej pracy, zdradzali arkana techniki rzeźbienia w drewnie choć jak stwierdził pan Stanisław sprawa jest bardzo prosta - trzeba zdobyć kloc drewna i pozbyć się zbędnego materiału, to co zostanie jest już rzeźbą. Uczniowie mogli zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy, obejrzeć używane przez nich narzędzia, a nawet samemu je wypróbować. Efektem rzeźbiarskiego pleneru będą trzy monumentalne rzeźby - świętych Mikołaja i Augustyna oraz powstańca styczniowego. Wszystkie pozostaną na terenie Nadleśnictwa Kozienice.

      Grupę piątoklasistów przywitał pan Artur Mazur zastępca nadleśniczego pełniący jednocześnie obowiązki rzecznika prasowego nadleśnictwa. Tu należy wspomnieć, że tego dnia gośćmi pleneru byli dziennikarze programu telewizyjnego "Prosto z lasu". Pan nadleśniczy zabrał nas na spacer ścieżką edukacyjną "Podgaje" im. Janusza Bujaka, podczas którego zasypywał uczniów lawiną informacji o lesie, jego warstwowej budowie, o rozpoznawaniu drzew, krzewów i nasion oraz zagadnieniach związanych z ochroną przyrody, a także o ochronie przeciwpożarowej kompleksów leśnych. Po spacerze spotkaliśmy się w pięknej altanie, piekliśmy kiełbaski, wyżywaliśmy się plastycznie. Na zakończenie pani leśniczyna wręczyła każdemu drobną pamiątkę - drewniany breloczek do kluczy.

     • PRÓBNA EWAKUACJA

     • Dziś w naszej szkole odbył się próbny alarm ewakuacji przeciwpożarowej. Akcja została zaplanowana wspólnie z jednostką OSP w Rozniszewie, w trakcie akcji udział wzięła również nasza szkolna pielęgniarka, która brała czynny udział w pokazie udzialania pierwszej pomocy poszkodowanym w pożarze.

      Akcja okazała się stresująca, szczególnie dla najmłodszych uczniów i tu okazała się nieodzowna pomoc pani psycholog. Po zakonczeniu akcji strażacy urządzili jeszcze uczniom pokaz możliwości węży strażackich.