• "PIĘKNA I BESTIA"

     • 21 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III udali się do CKE w Kozienicach.

      Na miejscu, przenieśliśmy się we wspaniały świat baśniowych wydarzeń. Obejrzeliśmy spektakl muzyczny pt. "Piękna i Bestia", w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego KULTURA.

      "Piękna i Bestia" to spektakl zawierający wszystkie elementy lubiane przez dzieci: śpiew, taniec, niezwykłe postacie, ciekawą scenografię i wciągającą historię.

      Dzieci z przejęciem oglądały występ i podziwiały grę aktorów. Największe emocje wzbudziło pojawienie się na scenie głównego bohatera, Bestii.

      Zakończenie spektaklu przyniosło nam puentę, że miłości zawsze zwycięży.

     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

     • Dziś obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. 21 listopada to dobra okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, pomocni i otwarci.
      Z tej okazji, nie tylko dziś, życzymy wielu życzliwości oraz dobrych uczynków, pełnych pozytywnych emocji.

      W związku z tym w naszej szkole w tym tygodniu odbędą się zajęcia warsztatowe w klasach, propagujące postawę życzliwości wśród uczniów. Zajęcia prowadzi Pani Ania - psycholog szkolny.

     • WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE RECYTATORSKIM I DYKTANDZIE NIEPODLEGŁOŚCIOWYM

     • 20 listopada, w poniedziałek, odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom i laureatom VIII Rozniszewskiego Konkursu Recytatorskiego "Patriotyczne strofy" i XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o histrii". Nagrody i dyplomy wręczały panie Agnieszka Suska - dyrektorka szkoły oraz Anna Owczarczyk i Agata Janowska-Wachnik - nauczycielki języka polskiego.

      W Konkursie "Patriotyczne strofy", w kategorii klas I-III, I miejsce przyznano Aleksandrze Lewandowskiej z klasy trzeciej. Ponadto wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali: Michalina Misiek (klasa pierwsza), Mikołaj Frączek (klasa pierwsza), Mikołaj Sobieraj (klasa druga) i Kornel Janczewski (klasa druga).
      ​​​​​​​W kategorii klas IV-V I miejsce zdobyła Magdalena Frączek (klasa piąta), II-gie miejsce Izabela Jagielińska (klasa czwarta), a III-cią lokatę zajął Maciej Matysiak (klasa piąta).

      W kategorii klas VI-VIII I miejsce przypadło Aleksandrowi Kucharskiemu, II miejsce Damianowi Frączkowi i Szymonowi Skowrońskiemu, a III-cie Mai Skowrońskiej (wszyscy z klasy siódmej).

      W Dyktandzie Niepodległościowym najlepsza okazała się Gabriela Sawicka z klasy piątej, w swoim dyktandzie nie popełniła żadnego błędu. II miejsce zajęli ex aequo Julia Mich i Marta Rębiś z klasy piątej oraz Karol Kuźniak z klasy ósmej. Na trzecim miejscu uplasowali się Justyna Marek (klasa czwarta), Magdalena Kruk (klasa piąta), Bartosz Miśkiewicz (klasa szósta), Oliwia Słomska (klasa siódma) i Damian Frączek (również z klasy siódmej).

      Wszystkim laureato serdecznie gratulujemy!!!

     • OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRAW DZIECKA

     • W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, poświęcony upowszechnianiu i zwiększaniu świadomości na temat praw wszystkich dzieci na świecie.

      Rozpoczęcie wydarzenia stanowił barwny spektakl, w którym wystąpili pracownicy szkoły. Przybliżyli nam treść "Baśni o Prawach Dziecka", podkreślając istotę poszanowania i ochrony praw każdego dziecka na świecie, przypominając przy tym każdemu dobrze znane bajki i baśnie.

      Następnie obejrzeliśmy film pt. "Prawa Dziecka" autorstwa UNICEF. Produkcja ta ukazywała różne aspekty praw dziecka na skalę globalną, zwracając uwagę na sytuację dzieci w różnych częściach świata.

      W trakcie wydarzenia odbył się interaktywny quiz, w którym wzięło udział cztery drużyny złożone z przedstawicieli klas 1-3 oraz reprezentanta oddziału zerówkowego. Pytania dotyczyły zagadnień związanych z obchodzonym świętem, a uczestnicy zdobywali punkty, dowiadując się jednocześnie o prawach dziecka.

      Na zakończenie obchodów udaliśmy się wszyscy na Niebieski Marsz. Ta symboliczna manifestacja miała na celu podkreślenie naszej solidarności z dziećmi, które żyją w krajach, gdzie ich prawa nie są należycie respektowane. Wspólnym krokiem chcieliśmy wyrazić troskę o dobrostan dzieci na całym świecie.

      Dzień ten przyniósł nam nie tylko wiedzę na temat praw dziecka, ale także zjednoczył nas w duchu wspólnoty i troski o losy najmłodszych na świecie.

     • TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA

     • Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zaprosił szkoły i placówki doskonalenia nauczycieli do uczestnictwa w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Twoje Dane – Twoja Sprawa". Od 1 września do 30 listopada br. placówki oświatowe mogły zgłaszać swoje uczestnictwo w XIV edycji tego programu. Również i nasza szkoła zgłosiła akces do udziału w tym przedsięwzięciu. W tym roku szkolnym tematem przewodnim programu jest ochrona danych osobowych w mediach społecznościowych i nie tylko.

      Podstawowym celem Programu jest upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych wśród uczniów i nauczycieli, aby świadomie korzystali z praw gwarantowanych przez RODO, co jest istotne w dobie gwałtowanego rozwoju nowych technologii.

      Wydaje się, że dzisiejsze obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, to świetna okazja by uczniowie wzięli udział w webinarium "Twoje dane - Twoja sprawa" przygotowanym na tą okazję. Uczniowie klas szóstej i siódmej uczestniczyli w tym wydarzeniu. Prawo do ochrony danych osobowych to tównież prawo dziecka, warto o tym pamiętać.

     • DZIECI POMAGAJĄ DZIECIOM

     • Weź udział w naszej akcji "Dzieci pomagają dzieciom". Liczymy na Wasze wielkie serca i zrozumienie. Oznakowane pudełka na dary znajdują się w każdej sali. Z góry dziękujemy!

     • RUSZA BUDOWA SZKOLNEGO KOMPLEKSU SPORTOWEGO

     • Rozpoczęły się intensywne prace związane z budową bazy sportowej przy naszej szkole. Usunięto część ogrodzenia, trwają prace ziemne. Wykonawca, Firma PATENT BUD Sp. z o.o. z Marianowic , rozpoczął prace przy budowie boiska do siatkówki.

      Plany zagospodarowania terenu obejmują budowę boiska trawiastego , boiska z nawierzchnią sztuczną, bieżni 60 m i skoczni do skoku w dal oraz trybun. Całość realizacji zadania osobiście nadzoruje Wójt Gminy Magnuszew pan Marek Drapała. Dziękujemy za troskę i zaangażowanie w rozwój rozniszewskiej szkoły.

     • WYCIECZKA DO ELEKTROWNI KOZIENICE

     • W ramach realizacji zadań Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego wybraliśmy się do Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych, w składzie: uczniowie klas siódmej i ósmej, pod opieką Pań Agaty Janowskiej-Wachnik i Joanny Młynarczyk. Elektrownia jest własnością spółki Enea Wytwarzanie Sp. z o.o.

      Nasz przewodnik, jeden z inżynierów, z zaangażowaniem opowiedział o procesie powstawania energii elektrycznej i poprowadził przez kolejne części ogromnego zakładu. Podczas zwiedzania mogliśmy dowiedzieć się, jak odbywa się uzdatnianie wody i nawęglanie. Zobaczyliśmy oddział kotłowy, maszynownię i dwie nastawnie dyżurnych inżynierów ruchu. Byliśmy w blokach o mocy 200 i 500 MW, jak również w najnowszym bloku B11 o mocy 1075 MW. Szczególnie ten ostatni, nowoczesny obiekt zrobił na nas duże wrażenie.

      Serdecznie dziękujemy Zarządowi oraz Pracownikom spółki Enea Wytwarzanie za możliwość zwiedzenia największej w Polsce, pod względem wielkości wytwarzanej mocy, elektrowni węglowej w Polsce.

     • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ZERÓWCE

     • Obchody tegorocznego Święta Niepodległości przybrały w naszej szkole różne formy. W sobotę 11 listopada Poczet naszej szkoły wraz z uczniami i ich rodzicami wziął udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w rozniszewskiej świątyni. W klasach odbyły się okolicznościowe lekcje wychowawcze, cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Dziś czeka nas konkurs recytatorski "Patriotyczne Strofy". A w sposób szczególny Święto Niepodległości uczciły przedszkolaki z zerówki.

      Zerówka przygotowując się do obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odkrywała znaczenie słowa "niepodległość ", zapoznała się z legendą "O Lechu, Czechu i Rusie" oraz przypomniała sobie symbole narodowe. Dzieci wykonały patriotyczną pracę plastyczną, rozwiązywały zagadki dotyczace naszej Ojczyzny oraz odkodowały flagę Polski.

     • SZKOŁA DO HYMNU

     • Punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie naszej szkoły łącznie z przedszkolakami odśpiewali cztery zwrotki naszego hymnu narodowego. W ten sposób dołączyliśmy do licznej grupy szkół, które wzięły udział w akcji "Szkoła do hymnu" organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Akcja „Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolnych w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

     • 65. WYSTAWA W GALERII "NA PIĘTRZE"

     • 8 listopada 2023 roku spotkaliśmy się w dobrze nam znanej Galerii „Na piętrze", by celebrować wystawę i podziwiać niezwykłe prace Hanny Grodzkiej- Nowak, w której stronę kierujemy szczególne słowa uznania.

      Było nam niezmiernie miło gościć również tak wybitne ilustratorki jak Krystyna Michałowska, Jolanta Marcolla oraz Małgorzata Sawicka-Woronowicz. Ich obecność była dla nas wielkim wyróżnieniem.

      Swoją obecnością, zaszczycili nas: Pan Krzysztof Wolski - Starosta Powiatu Kozienickiego, Pani Marzena Kowalska oraz Pani Małgorzata Sankowska z Urzędu Gminy w Magnuszewie.

      Nasze zaproszenie przyjęła także Redakcja Telewizji Powiat Kozienicki .

      Choć wydarzenie już za nami, nie zapomnimy o jego wyjątkowym charakterze. Była to okazja do zanurzenia się w bogactwie twórczości Hanny Grodzkiej-Nowak, obejmującej lata jej wyjątkowej pracy.

      Jej obrazy emanują ciepłem, radością, uroczym humorem i niezwykłą delikatnością. Są pełne inwencji i oczekiwanej przez dzieci zabawy, jednocześnie wyrażając niezwykłe indywidualne spojrzenie i oryginalne warsztatowe podejście.

      Hanna Grodzka-Nowak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zasłużenie zdobyła uznanie za swój wkład w grafikę książkową i ilustrację, zarówno w kraju, jak i za granicą.

      Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezapomnianego wydarzenia. Jesteśmy przekonani, że pozostawi ono niezatarte wspomnienia i inspiracje w naszych sercach.

     • ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ W GALERII "NA PIĘTRZE"

     • Po długiej przerwie wracamy do spotkań ze znanymi ilustratorami w naszej szkolnej Galerii „Na Piętrze”. W środę, 8 listopada” o godz.11:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Ilustracje” Hanny Grodzkiej-Nowak, której prace wystawiane były w naszej szkole podczas zbiorowych wystaw w ubiegłych latach.

      Pani Hanna ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1969). Zajmuje się ilustracją książkową dla dzieci. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktora artystyczno-graficznego czasopisma "Miś - przyjaciel najmłodszych". Wykonywała również ilustracje do "Świerszczyka", "Płomyczka" i "Płomyka".W 1984 roku została nagrodzona przez dzieci odznaką "Uśmiechniętego Niedźwiadka" za najpiękniejszą ilustrację do czasopisma "Miś".Ilustracje Hanny Grodzkiej-Nowak prezentowane były na wystawach w Poznaniu, Zamościu, Płocku, Słupsku i w Warszawie, jak również za granicą (trzykrotnie na Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie). Serdecznie zapraszamy! 

     • WARSZTATY "JAK POWSTAJE KSIĄŻKA"

     • W dniu dzisiejszym, 7 listopada, uczniowie klasy trzeciej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną - Centrum Kultury w Magnuszewie. Uczestniczyli w warsztatach "Jak powstaje książka" zorganizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a poprowadzonych przez panią Joannę Tyluś-Malak - autorkę książek, właścicielkę Wydawnictwa Kurza Stopka.

      Trzecioklasiści poznali proces powstawania książki, a następnie sami mogli stworzyć własną książkę, wykorzystując maszyny i sprzęt z prawdziwej drukarni.

     • CO TO JEST ZIN?

     • Każda okazja jest dobra do tego, by przypominać, jak ważne jest obcowanie z literaturą, słowem pisanym, z książką. Październik to miesiąc czytelnictwa i bibliotek, dlatego w tym okresie w sposób szczególny promujemy czytelnictwo.

      Doskonałym pretekstem do rozmowy o książce było spotkanie z paniami Elżbietą Wachnik i Edytą Staluszką z Gminnej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewie, które przeprowadziły warsztaty tworzenia opowieści w formie zinów. Ziny to nieprofesjonalne publikacje łączące tekst i grafikę. Taka forma aktywności daje niesamowite możliwości rozbudzania kreatywności, ponieważ każdy może wykonać pracę o dowolnej tematyce, dowolnej szacie graficznej i gamie kolorystycznej. Zin może zawierać rysunki, tekst wprowadzony ręcznie, zdjęcie i wszystko, co przyjdzie na myśl autorowi. Co ważne, technika wykonania nie jest tu najważniejsza, a efekt końcowy i tak zaskakuje.

      Przeprowadzone warsztaty sprawiły uczniom wiele radości. Mogli wymyślić ciekawe historie, którymi później dzielili się między sobą. Ponadto okazuje się, że sięgnięcie przez uczniów do archiwalnych numerów czasopism dla dzieci i młodzieży, w poszukiwaniu ilustracji, wiązało się z niejednokrotnie z pojawieniem się zaciekawienia ich treścią, co ogromnie nas ucieszyło. Przy tej okazji przypominamy, że czasopisma są dostępne w naszej bibliotece

      Ziny to forma pracy zarówno dla młodego, jak i dorosłego już czytelnika. Mogą być wykorzystane jako afisze, plakaty, ogłoszenia czy zaproszenia.

      Sedecznie dziękujemy paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Magnuszewie za inspirujące spotkanie i już nie możemy doczekać się kolejnych.

     • # SZKOŁA PAMIĘTA

     • Za nami piąta edycja akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.


      W ramach przedsięwzięcia młodzież odwiedzała miejsca pamięci, porządkowała groby, paliła znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty. Tegoroczna odsłona projektu zgromadziła ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego kraju. Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli. Wśród uczestników akcji nie zabrakło uczniów naszej szkoły.

      Jak przystało na Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, uczniowie nasze szkoły udali się na rozniszewski cmentarz gdzie porządkowali groby żołnierskie i otoczenie Pomnika Powstańców  Styczniowych 1863 roku.  Drugoklasiści zapalili potem w tych miejscach znicze . Natomiast klasa piąta oprócz cmentarza odwiedziła Pomnik Pomordowanych i Zaginionych Mieszkańców Zapilcza oraz Kopiec Kościuszki. #SzkołaPamięta

     • LIST OD PANA PREZYDENTA

     • Ostatni dzień października przyniósł nam ogromnie miłą niespodziankę. Do naszej szkoły trafił list od Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP oraz od Pani Agaty Kornhauser-Dudy Jego małżonki.

      W dalszej części listu czytamy:

      Tak jak napisano w liście razem z nim dotarł do szkoły prezent, okolicznościowe wydanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zarówno za list, jak i za prezent serdecznie dziękujemy Prezydenckiej Parze. Mamy zamiar kontynuować w latach przyszłych piękną tradycję Narodowego Czytania.

     • PRZERWA NA CZYTANIE

     • Finał ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie" w naszej szkole był niezwykle udany i pełen wrażeń. Wydarzenie skupiło wszystkich uczniów naszej szkoły, tworząc niezapomniany dzień poświęcony literaturze.

      Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli od wizyty pani Bożenki z Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Grójcu , która przyniosła ze sobą niezwykłą prezentację bajki z wykorzystaniem metody teatru kimishabii. Dzieci były oczarowane i zaabsorbowane, a nauka poprzez zabawę okazała się być strzałem w dziesiątkę.

      Następnie przyszła kolej na starszych kolegów, którzy czytali młodszym utwory o zwierzętach. To była nie tylko okazja do rozwijania umiejętności czytania, ale również integracji naszego środowiska.

      Na kolejnej przerwie do akcji wkroczyła Nasza pani dyrektor, która przeczytała opowiadanie o emocjach. Jej opowieść pozostawiała wśród uczniów refleksję na temat znaczenia i zarządzania własnymi uczuciami.

      Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego, w którym uczestniczyli wszyscy chętni. Tematem było stworzenie ,,Nowej okładki mojej ulubionej książki". Prace, które powstały, były niezwykłe. Wyrażały nie tylko umiejętności plastyczne, ale przede wszystkim pokazały ogromne pokłady kreatywności drzemiące w naszych uczniach. Gratulujemy autorom zwycięskich prac oraz wszystkim uczestnikom.

      Starsi uczniowie, którzy już niestety mniej chętnie sięgają po książki, również wzięli udział w akcji, czytając na przerwach. Długie przerwy poświęcili na głośne czytanie koleżankom i kolegom z klasy. Niektórzy z zapałem dyskutowali na temat swoich ulubionych bohaterów.

      Finał akcji "Przerwa na czytanie" okazał się być wspaniałą okazją do rozwijania umiejętności czytelniczych i artystycznych.To wydarzenie zainspirowało nas do dalszej przygody z literaturą i sztuką.

      Kontynuacją akcji czytelniczej będą poniedziałkowe warsztaty tworzenia książki dla uczniów starszych klas.

     • 24. EDYCJA AKCJI "GÓRA GROSZA"

     •  

      Jak w latach poprzednich weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Przedsięwzięcie organizuje Towarzystwo "Nasz Dom". Towarzystwo Nasz Dom od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzi również specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz Ośrodki Wsparcia i Rozwoju Dziecka i Rodziny PORT. Szkolni organizatorzy czyli Rada Uczniów liczą na kolejny, doskonały wynik naszej szkolnej zbiórki i serdecznie zachęcają uczniów wszystkich klas oraz przedszkolaki do wzięcia w niej udziału.

       

       

     • WIZYTA W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

     • Celem naszej ostatniej wycieczki było Państwowe Muzeum Etnograficzne znajdujące się w zabytkowym gmachu Towarzystwa Kredytowego w Warszawie.

      Na miejscu uczniowie klas 4-6 wzięli udział w interesujących lekcjach muzealnych. Mieli taką możliwość, ponieważ nasza szkoła po raz kolejny skorzystała z programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu".

      Przełom października i listopada to czas zadumy z racji zbliżających się Świąt Wszystkich Świętych i Zmarłych, dlatego tematyka zajęć nie była przypadkowa. Na młodszą grupę uczniów czekała pani przewodnik, która wprowadziła dzieci w nieco tajemniczy nastrój zwyczajów zaduszkowych praktykowanych w różnych zakątkach świata. Dzieciom szczególnie spodobały się warsztaty, na których wykonywały kolorowe ozdoby z motywem trupiej czaszki rodem z Meksyku, gdzie jak się okazuje święto nieżyjących obchodzone jest kolorowo, głośno i radośnie.

      Druga grupa uczestniczyła aktywnie w warsztatach kulinarnych, gdzie po krótkim wykładzie na temat etnografii, przeszła do działań praktycznych, czyli pieczenia bułeczek i przygotowywania past jajecznych. Zwieńczeniem tych działań była wspólna konsumpcja przepysznych wypieków.

      Muzeum Etnograficzne w Warszawie jest jednym z najstarszych polskich muzeów etnograficznych, a mimo to jest piękne, kolorowe i nowoczesne. Prezentowane wystawy zachwyciły nas. Można na nich podziwiać rekwizyty pochodzące z wielu kontynentów, m.in. lalki do teatrzyku cieni, afrykańskie maski rytualne, nakrycia głowy, instrumenty, wyroby z drewna, stroje ludowe ręcznie haftowane, sztukę sakralną, a także polskie pamiątki z okresu PRL-u. Zaciekawił nas też film na temat rytuałów ludów afrykańskich.

      Wyjazd do stolicy będziemy wspominali bardzo miło!

     • JESIENNY SPACER PO WARSZAWSKICH ŁAZIENKACH

     • 26 października, w czwartek, klasy 4-6 pojechały na wycieczkę do warszawy. Głównym celem wyjazdu było Państwowe Muzeum Etnograficzne. Ale korzystając z okazji i ładnej pogody uczniowie odwiedzili Warszawskie Łazienki.

      Park przywitał ich prawdziwie jesienną szatą. Spacer po parkowych alejach, Pałac na Wodzie, Teatr na Wyspie to tylko niektóre z odwiedzonych miejsc. Uczniom najbardziej spodobały się jednak spotkania ze zwierzętami, których w łazienkowskim parku nie brakuje.