• "KONSUMENT W CHMURZE" - PRAWA KONSUMENTA W PRAKTYCE

     •  

      W poniedziałek 15 maja uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach z zakresu edukacji konsumenckiej.

      Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu praw konsumenta, instytucji stojących na straży praw konsumenta oraz zasady rozsądnego prowadzenia zakupu produktów i usług.

      Omnibus, konsument, niezgodność towaru z umową - a może rękojmia? Prawo UE, prawo krajowe, ustawy i rozporządzenia. No i jeszcze regulaminy. Jak odnaleźć się w gąszczu przepisów i jak zrozumieć o co tu chodzi? Czy to wszystko ma sens? Tak, okazuje się bowiem że da się mówić o rzeczach skomplikowanych prostym językiem. Językiem praktyka. Elementem warsztatów były praktyczne zadania.  Uczestnicy zajęć  dowiedzieli się także co daje konsumentom Dyrektywa Omnibus i jak rozumieć "najniższą cenę z ostatnich 30 dni".

      Podczas zajęć uwaga uczniów została skupiona przede wszystkim na zasadach dokonywania zakupów na odległość.

      „Konsument w chmurze” to projekt Fundacji Akademii Integracji-praca, Edukacja, Sport z warszawy realizowany we współpracy z prawnikami oraz pedagogami, dofinansowany ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

     • RECYTATORZY NA START

     •  

      Jak co roku nasi szkolni recytatorzy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w dwóch konkursach: XL Małym Konkursie Recytatorskim i 46. Warszawskiej Syrenki. Najpierw,  1-go marca, odbyły się eliminacje szkolne podczas których wyłoniono naszych reprezentantów w eliminacjach powiatowych. Odbyły się one 22 marca w Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” w Warce.

      Wzięli w nich udział uczniowie ze szkół z gmin: Chynów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew oraz Warka. Komisja konkursowa obradowała w składzie: Adolf Krzemiński (przewodniczący), Marian Popis. W wyniku pracy Komisji przyznano kwalifikacje do następnego etapu i wyróżnienia. W kategorii klas I-IV Małego Konkursu Recytatorskiego awans do następnego etapu zdobyła nasza uczennica Magdalena Frączek z klasy czwartej. W dniu 18 maja wzięła udział w koncercie finałowym w Radomiu. W konkursie Warszawska Syrenka wyróżnienia zdobyli kolejni nasi uczniowie: Maja Skowrońska z klasy szóstej i Karol Kuźniak z klasy siódmej. Całej naszej trójce gratulujemy!

     • WYCIECZKA DO TORUNIA I BYDGOSZCZY

     •  

      W dniach 8 - 9 maja pięćdziesięcioro uczniów z klas czwartej, piątej, siódmej i ósmej wraz ze swoimi wychowawcami wybrało się na dwudniową wycieczkę do Bydgoszczy i Torunia. Wyjazd odbył się w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę" edycja 2023 i został dofinansowany z jego środków.

      Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Bydgoszcz. Pod gmachem bydgoskiej opery spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zaproponował nam spacer po Starym Mieście. Ruszyliśmy więc razem przez Plac Teatralny (na którym jak się okazało nie ma teatru) w kierunku Mostu Staromiejskiego, z którego podziwialiśmy piękny widok na Brdę, spichrze i Rybi Rynek, z którego odpływa Bydgoski Tramwaj Wodny. Zainteresowała nas zawieszona na jednej linie nad wodą figura "Przechodzącego przez rzekę". Następnie przeszliśmy bulwarami w pobliże elektrowni wodnej "Kujawska". Kolejnym punktem była wizyta w Katedrze pw. Św. Marcina i Mikołaja. To co z niej zapamiętamy to niezwykła feria barw wewnątrz kościoła i trochę makabryczna historia pośmiertnych peregrynacji Anny Wazówny, której ostateczny grób znajduje się w katedrze. Kontynuowaliśmy spacer udając się na Wyspę Młyńską z ogromnymi budynkami Młynów Rothera i ich pięknym otoczeniem, łąką i plażą z prawdziwym nadmorskim piaskiem przywiezionym z Międzyzdrojów.

      Pożegnaliśmy się z Wyspą Młyńską oglądając stojące na placu zabaw Czerwone Krzesło z filmu "Magiczne drzewo". Przez metalową kładkę nad rzeką Młynówką i wąskie, bardzo strome schody dostaliśmy się na bydgoską starówkę. Co zapamiętaliśmy ze spaceru po niej? Fragmenty murów miejskich, pomnik Kazimierza III Wielkiego, ulicę Długą, Rynek Starego Miasta z zatopionym w nim osiemnastym południkiem, zegar przed apteką pokazujący dwa czasy - środkowoeuropejski i bydgoski oraz oczywiście ogromne porcje lodów z lodziarni "Katarynka". Ostatnim punktem pobytu w Bydgoszczy był rejs Bydgoskim Trawajem Wodnym po Brdzie. Jeszcze tylko spacer nad rzeką do autobusu i ruszamy w kierunku Torunia.

      Jeszcze tego samego dnia w Toruniu odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika przy ulicy Rabiańskiej, dokładnie 199 kroków od pomnika Kopernika. Przekroczenie bram muzeum gwarantuje dwie podróże w czasie:

      Pierwsze piętro

      w magiczny sposób przeniosło nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonego Kupca – poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Tak naprawdę to nie z niego, bo musi leżakować 12 niedziel.

      Drugie piętro

      Muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku, którą zarządzało rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny mógł za drobną dodatkową opłatą ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. Zakupiliśmy też różne rodzaje pierników i toruńskie pamiątki.

      Zmęczeni całodziennym zwiedzaniem zjedliśmy kolację i udaliśmy się na miejsce noclegu, raptem 124 kroki od pomnika Kopernika. Drugiego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się z naszym toruńskim przewodnikiem na Rynku Nowomiejskim pod dawnym Zborem ewangelickim przy rzeźbie "Toruńskiej przekupki". Tak rozpoczął się nasz spacer po toruńskiej Starówce. Kolejne odwiedzane przez nas miejsca to Kościół Św. Jakuba Apostoła, Kościół Św. Katarzyny, smok z Przedzamcza, samo Przedzamcze, Bulwar Filadelfijski nad Wisłą, Brama Żeglarska, Krzywa Wieża, Dom Kopernika. O każdym z tych miejsc nasz przewodnik opowiadał ciekawe historie i kilka toruńskich legend. Ciekawym miejscem okazał się "Toruński Trójkąt Wychowawczy" jak Torunianie nazywają zbieg ulic Piekary i Fosy Staromiejskiej skąd widać sąsiadujące ze sobą budynki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, Kościoła Parafialnego przy ulicy Panny Marii i Aresztu Śledczego. Spacer zakończyliśmy na Toruńskim Starym Rynku gdzie zobaczyliśmy Pomnik Flisaka ze złotymi żabami, oczywiście pomnik Mikołaja Kopernika służący nam za drogowskaz i kroko - odległościomierz, ale najciekawszy był Złoty Osioł i związana z nim legenda.

      Ostatnimi odwiedzanymi w Toruniu miejscami były ruiny Zamku Krzyżackiego, po których oprowadzał nas rudobrody Krzyżak (broda prawdziwa - sprawdziliśmy!). Dowiedzieliśmy się dlaczego zamek nie będzie odbudowywany, poznaliśmy mieszkańców i ich życie na zamku. Na koniec zwiedzaliśmy podziemia gdzie w komnacie strachu pewien niesforny czwartoklasista tak się przestaraszył, że mieszkające tam duchy chyba uciekły bo reszty wycieczki już straszyć nie miał kto. Jescze tylko wizyta w toruńskim Planetarium, ale nie wiadomo czy wszyscy ją zapamietają, bo większość zmęczonych wycieczkowiczów podczas gwiezdnego seansu usnęła. Utrudzeni, ale pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do Rozniszewa.

     • WIZYTA W OCH - TEATRZE

     •  

      8 maja uczniowie klas szóstej i siódmej obejrzeli spektakl teatralny pt. "Zemsta" przygotowany przez warszawski "Och-Teatr!". Powstały w XIX wieku klasyk Aleksandra Fredry wprowadził młodych widzów w świat nieodbiegający znacząco od realiów współczesnego świata. Uczniowie mogli się przekonać, że mimo upływu lat ludzkie charaktery, problemy i intrygi są nadal podobne.

      Niewątpliwym atutem spektaklu jest brawurowa obsada. W rolę Cześnika Raptusiewicza wcielił się Cezary Żak, a Papkina zagrał Artur Barciś. Wszyscy aktorzy doskonale oddali klimat i komizm utworu. A wiemy przecież, że śmiech to zdrowie, dlatego uczniowie wraz z opiekunami wyszli z teatru w znakomitych humorach.

     • OBCHODY 160. ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO

     •  

      W niedzielę, 7 maja, odbyły się uroczystości upamiętniające 160. Rocznicę Powstania Styczniowego. Głównym organizatorem obchodów był Wójt Gminy Magnuszew pan Marek Drapała. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną w rozniszewskiej świątyni prze księdza proboszcza Wojciecha Celucha. Główna część obchodów miała miejsce przy Pomniku Powstańców 1863 roku w Anielinie Kępa. W uroczystościach uczestniczyła delegacja naszej Szkoły z panią dyrektor Agnieszką Suska i Pocztem Sztandarowym.

      Dlaczego obchody miały miejsce w maju skoro Powstanie nazywamy Styczniowym? Odpowiedź na pytanie znajdziecie pod zdjęciami z uroczystości w opracowaniu historycznym przygotowanym przez pana Leszka Owczarczyka nauczyciela historii w rozniszewskiej szkole.

      POWSTANIE STYCZNIOWE

      Między Warką a Kozienicami

       

      22 stycznia 1863 roku wybuchło największe polskie powstanie narodowe skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Impulsem do rozpoczęcia walki był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego, reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Był to spontaniczny wyraz sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji.

      Od samego początku walka miała nierówny charakter. Istniała ogromna dysproporcja sił między oddziałami powstańczymi a wojskiem rosyjskim. Nie istniała regularna armia, a jedynie oddziały partyzanckie, w których zaledwie niewielki odsetek walczących był wyszkolony i dobrze uzbrojony. W sumie przez całe powstanie, we wszystkich oddziałach przewinęło się około 200 tysięcy ludzi. Stoczono 1228 bitew i potyczek.

      Wydarzenia 1863 roku nie ominęły rejonu Warki i Kozienic. Wprawdzie oba te obszary rozdzielała w sposób naturalny Pilica i podobnie jak dzisiaj, dzieliły odrębne granice administracyjne, jednak bieg powstańczych wypadków kazał powiązać z sobą te tereny.

      Lasy dawnej Puszczy Kozienickiej i Puszczy Stromeckiej zamknięte były w trójkącie, którego ramiona spoczywały na brzegach Wisły i Pilicy. Na południu, za drogą Radom – Puławy rozciągały się lasy iłżeckie, a od zachodu, za drogą Radom – Białobrzegi, lasy opoczyńskie. Przebiegały przez ten obszar dość dobrze utrzymane trakty pocztowe, ale pozostałe drogi w okresie wiosennych roztopów lub większych opadów deszczu zamieniały się w błotniste, nieprzejezdne pułapki. Z tego względu teren ten był dogodnym miejscem do operacji partyzanckich, za to znacznie  utrudniał przemarsze regularnych wojsk rosyjskich. Szczególnie ciężkie zadanie miały wojska carskie, które prowadziły pościgi za ukrywającymi się wśród lasów partyzantami.

      Obszerny puszczański kompleks leśny, pełen torfowisk i bagien dawał schronienie wielu oddziałom powstańczym, które, walcząc za Pilicą lub Wisłą, znalazły się w niebezpieczeństwie. Tu można było spokojnie przeczekać, odnowić siły, zaplanować kolejne akcje. Dodatkowym atutem tych terenów była wyjątkowa przychylność miejscowej ludności. O ile w innych rejonach kraju chłopi odnosili się do powstania z chłodną obojętnością lub nawet z wrogością, to tutaj wszystkie puszczańskie wsie wspierały partyzantów. Zapewniano im ochronę, dostarczano żywność, opiekowano się rannymi. Wielu miejscowych chłopów wstępowało w szeregi oddziałów powstańczych.

      Najwcześniej na tym terenie pojawił się oddział Władysława Turkettiego. Jego partia powstańcza formowała się  w okolicach Góry Kalwarii a w lasy kozienickie dotarła 21 marca. Już cztery dni później Turketti stoczył pod Świerżami zacięty bój ze znacznymi siłami rosyjskimi. O sukcesie Polaków zadecydowała wówczas mężna postawa dowódcy i brawura kosynierów.

      W puszczy przebywał wielokrotnie naczelnik wojskowy województwa sandomierskiego płk Dionizy Czachowski. Nie stworzył tu jednak stałego obozowiska. Przechodził jedynie przez kozienickie lasy i miejscowości, które znalazły się na szlaku jego marszów. Zatrzymywał się na krótko, najwyżej na jeden dzień w wybranych puszczańskich wioskach. Przyjmował wtedy ochotników, rozsądzał sprawy, wydawał rozkazy.

      Inne oddziały powstańcze, które pojawiały się w tym rejonie, po krótkim odpoczynku lub nawet po zwycięskim epizodzie bitewnym, szybko odchodziły za Wisłę na teren własnych działań. Tak było z oddziałem Jankowskiego, który bił się 20 kwietnia pod Jedlnią i 14 maja pod Rozniszewem, podobnie oddział Ćwieka-Cieszkowskiego oraz Pawła Gąsowskiego. Losy tego ostatniego dowódcy miały bardziej dramatyczny przebieg. Kiedy przebywał w tych stronach jesienią 1863 r., stoczył 2 listopada zwycięską potyczkę pod Magnuszewem. Trzy miesiące później pojawił się tu ponownie, prowadząc oddział tzw. „Dzieci Warszawskich”. Przekroczył Wisłę pod Ryczywołem i w trakcie ucieczki przed rosyjskim pościgiem dotarł do Głowaczowa. Tu, 15 lutego 1864 r., pod wsią Lipa został niespodziewanie zaatakowany przez wroga. Doszło do masakry próbujących ratować się ucieczką powstańców. Zginęło ich wówczas czterdziestu, a dwa razy tyle zostało rannych.

      Zdarzało się również, że dążący do puszczy oddział nie zdołał do niej dotrzeć. Tak było z oddziałem Władysława Grabowskiego. Uciekając spod Nowego Miasta, powstańcy kierowali się w stronę Warki. Liczyli, że znajdą schronienie za Pilicą zanim dopadnie ich pościg. Do starcia doszło wczesnym rankiem 18 maja na skraju lasu powyżej Nowej Wsi pod Gołębiowem. W pierwszej fazie bitwy szarża jazdy rosyjskiej została szczęśliwie odparta przez strzelców i kosynierów. Następnie Grabowski starał się przejąć inicjatywę, posyłając na skrzydło moskiewskiej piechoty swych kosynierów. Kiedy ci wyszli z lasu na otwarte pole, znaleźli się nagle w ogniu kartaczy. Pierwsza salwa załamała atak. Było wiele ofiar. To przesądziło o losach bitwy. Część oddziału z Grabowskim na czele uciekła, przedzierając się przez okrążenie, inni walczyli do końca, zamknąwszy się w zagrodach sąsiedniej wsi Czarna. I tu zginęło wielu partyzantów. Ci, którzy nie zdołali uciec, dostali się do niewoli.

      W istotny sposób zaznaczył swoją obecność w tych rejonach oddział Malinowskiego. Ten były rosyjski wojskowy zjawił się w puszczy dopiero pod koniec zimy 1864 r. Zebrawszy rozproszonych rozbitków partii Michalskiego i Piwnickiego, utworzył ostatni na tym terenie oddział powstańczy. Włożył wiele wysiłku, aby ożywić powstanie. Starał się zmobilizować do walki masy chłopskie. Działania te jednak nie miały już wtedy większych szans na powodzenie. 17 kwietnia jego oddział został osaczony i rozbity pod Jaroszkami. 

      Najważniejszą postacią związaną z wydarzeniami 1863 r. na tym terenie był legendarny pułkownik Władysław Kononowicz. Nie zachowały się wiarygodne źródła o jego przeszłości. Wiadomo, że urodził się w 1820 r. i był zdymisjonowanym oficerem rosyjskim. Dłuższy czas walczył na Kaukazie i w walkach z tamtejszymi góralami zdobył sławę mężnego dowódcy. Tam też poznał strategię walki partyzanckiej. W lasach między Magnuszewem a Warką pojawił się pod koniec marca 1863 r. Miesiąc później, po rozstaniu z Czachowskim, założył stałe obozowisko na niedostępnej Kępie Rozniszewskiej (Obecnie – Anielin Kępa.) Jego bojowe dokonania od chwili objęcia samodzielnego dowództwa aż do tragicznej śmierci na wareckich błoniach, trwale wpisały się w pamięć miejscowej ludności.

      Adiutantem Kononowicza był Władysław Komornicki, syn obywatela ziemskiego z Grabowa. Jako student Szkoły Głównej w Warszawie związał się z ruchem konspiracyjnym stronnictwa czerwonych. Tuż przed wybuchem powstania Komornicki wrócił w rodzinne strony z misją przygotowania bazy operacyjnej dla działań bojowych. Dokonał rozpoznania terenu pod kątem logistyki i możliwości zaopatrzeniowych. Organizował spotkania z miejscową ludnością, na których przedstawiał cele powstania oraz wyjaśniał zasady planowanego uwłaszczenia chłopów. Pełniąc funkcję adiutanta, był niezastąpiony w planowaniu tras przemarszu, w utrzymywaniu kontaktów z miejscowym środowiskiem ziemiańskim, chłopami i cywilnymi władzami powstania.

      Wyjątkową postacią oddziału Kononowicza był ksiądz z zakonu kapucynów, Agrypin Konarski. Od początku powstania pełnił posługę kapelana wojskowego. Najpierw w oddziale M. Langiewicza, potem u T. Cieszkowskiego, D. Czachowskiego i w końcu w oddziale W. Kononowicza. Kronikarze tamtych wydarzeń zwracają uwagę, że był to ksiądz nie tylko mocno zaangażowany w opiekę duchową nad żołnierzami, ale też był przykładem niezwykłej odwagi na polu bitwy. Władze rosyjskie okrutnie ukarały niezłomnego duchownego, skazując go na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano w Warszawie 12 czerwca 1863 r. Łaskawszy los spotkał innego księdza-patriotę, Wincentego Grodzickiego, proboszcza z Warki, który skazany za pełnienie obowiązków powstańczego naczelnika miasta oraz działania zmierzające do podtrzymania powstania, spędził 10 lat na katorżniczych pracach na Syberii.

      Czas zatarł już dawno ślady pozostawione na leśnych drogach przez maszerujące oddziały partyzantów i niewiele drzew pamięta powstańcze obozowiska. Przetrwała jednak legenda, pomniki i krzyże nagrobne rozsiane po obu brzegach Pilicy. Pozostało wspomnienie o małym oddziale partyzantów, których los wpisał na karty wielkiej historii narodowych czynów.

     • 20-LECIE TEATR-ZYKU FIGIEL-EK

     •  

      Przy okazji świętowania Jubileuszu 155-lecia Szkoły w Rozniszewie świętowaliśmy również 20-lecie istnienia Teatr-zyku Figielek. 25 stycznia 2003 roku ruszyła nasza szkolna scena teatralna premierą sztuki Jana Brzechwy "Kopciuszek". Dziś po dwudziestu latach młodzi aktorzy Figiel-ka przygotowali dwudziestą drugą już premierę - sztukę Marty Guśniowskiej "Wąż", tę samą, którą wystawiono na scenie naszego teatrzyku dziesięć lat temu z okazji dziesięciolecia. Aktorzy się zmienili, nie zmieniła się jednak przez te wszystkie lata twórczyni teatrzyku i reżyserka wszystkich spektakli pani Anna Owczarczyk. Co tu jednak długo pisać, z okazji dwudziestolecia przygotowany został film o historii Figielka. Zamieszczamy go poniżej.

      "Figielkowe opowieści" przygotowali stale pracujący z Teatr-zykiem Figiel-ek panowie Leszek Owczarczyk i Kuba Szydło.

     • RELACJA KOZIENICKIEJ TV NASZ POWIAT Z OBCHODÓW JUBILEUSZU 155-LECIA SZKOŁY W ROZNISZEWIE

     • ​​​​​​

      Kozienicka TV Nasz Powiat postarała się o ekspresowe przygotowanie relacji z obchodów Jubileuszu 155-lecia naszej Szkoły. Odwiedzająca nas bardzo często ekipa tej telewizji w składzie pani redaktor Sabina Semeniuk i odpowiedzialny za zdjęcia i montaż pan Andrzej D. J. Mrozek przyjechali w dniu jubileuszu nie tylko ze sprzętem telewizyjnym ale również z pięknym bukietem kwiatów. To dzięki nim możemy dzisiaj zamieścić materiał z sobotniego Jubileuszu. Przy okazji pragniemy podziękować nie tylko za ostatnią relację, ale i za wszystkie wcześniejsze. Panią Sabinę i pana Andrzeja śmiało możemy nazwać naszymi przyjaciółmi.

      W relacjach z jubileuszu zamieszczanych na naszej stronie www i na Facebook'u wykorzystaliśmy również zdjęcia pani Sabiny, dziękujemy za ich udostępnienie.

     • JUBILEUSZ 155-LECIA NASZEJ SZKOŁY - DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO

     • Dziś możemy już spokojnie powiedzieć: "To był niezapomniany wieczór." Długo przygotowywaliśmy się do uroczystości Jubileuszu 155-lecia Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego, ale było warto. Przede wszystkim ze względu na tłumnie przybyłych gości, którym mogliśmy pokazać co się u nas w szkole dzieje. Goście nie zawiedli! Zaszczycił nas swoją obecnością Starosta Kozienicki pan Krzysztof Wolski. Stawili się absolwenci, rodzice, przyjaciele szkoły. Temu zacnemu gronu zaprezentowaliśmy szereg atrakcji, właściwie w każdym szkolnym pomieszczeniu coś się działo.

      Nie sposób wszystko opisać w jednym artykule na naszej stronie www, dlatego obiecujemy, że codziennie będzie się pojawiać notatka o tym co się tego sobotniego wieczora działo w naszej szkole. Na początek trochę migawek, warto je zobaczyć. Postaramy się pokazać wszystkie wydarzenia i tych, którzy je przygotowali - uczniów, nauczycieli oraz absolwentów szkoły w Rozniszewie. Odwiedzajcie naszą stronę. A już teraz pragniemy złożyć gorące podziękowania wszystkim, którzy sobotni wieczór 22 kwietnia spędzili z nami DZIĘKUJEMY!!! (A  to dopiero początek podziękowań.)

     • TO JUŻ JUTRO - 1 DZIEŃ DO JUBILEUSZU!

     •  

      Jubileuszu 155-lecia naszej Szkoły tuż, tuż. Dołącz do nas jutro, w sobotę, 22 kwietnia o godzinie 18:00. Zapraszamy serdecznie! A wcześniej zapoznaj się z harmonogramem uroczystości zamieszczonym poniżej.

       

      18.00     Początek imprezy - uroczyste rozpoczęcie.  Sala gimnastyczna

      18.15     Projekcja filmu dokumentalnego: Figielkowe opowieści. 20 lat Teatrzyku Figiel-ek  Sala gimnastyczna

      18.40 -19.40     Zwiedzanie Szkolnej Izby Pamięci   Szkolna Izba Pamięci (I piętro)

      18.40 -19.40   Wizyta w sali wspomnień: wystawa Kronik Szkolnych oraz prezentacja historyczna o historii szkoły

      Sala nr 19 (I piętro)

      18.45 -20.00    Życzenia dla Szkoły - nagrania życzeń w telewizyjnym kąciku multimedialnym Korytarz  (I piętro)

      18.45 -20.00     Escape room - gra rodzinna Sala nr 2 i 3 (Parter)

      18.40 -20.00     Zwiedzanie wystawy prac plastycznych dzieci: Nad brzegiem Pilicy Mazowsza… oraz wystawy    prac plastycznych absolwentki szkoły Katarzyny Skowrońskiej      Galeria „Na piętrze” (I piętro)

      18.50 -19.30      Zabawa przedszkolaków: Magiczny dywan  Sala nr 13 (I piętro)

      19.00   Pokaz taneczny dzieci z oddziału przedszkolnego   Korytarz  (I piętro)

      19.10   Pokaz grupy tanecznej z kl.IV  Korytarz (I piętro)

      19.00   Spotkanie ze sztuką. Ciekawostki plastyczne.   Sala nr 14  (I piętro)

      19.20   Portret słowem malowany - zabawa plastyczno-literacka  Sala nr 14  (I piętro)

      19.20   Master szef - Junior: Pokazy kulinarne, poczęstunek   Sala nr 9  (Parter)

      19.30 -20.30 Sala zabaw - miejsce do relaksu dla młodszych dzieci (możliwość rysowania, kolorowanki, układanie klocków, puzzli, relaks na dywanie).  Sala nr 8  (Parter)

      19.20   Młodzi Naukowcy - eksperymenty chemiczne i fizyczne Sala nr 10 (I piętro)

      18.40 -20.00    Laboratorium Przyszłości - pokaz robotyczny, pokaz drukarki 3D, Arduino - do czego służy mikrokontroler   Sala nr 22 (I piętro)

      20.10    Podsumowanie. Rozdanie nagród, dyplomów i medali laureatom konkursów      Sala gimnastyczna

      20.30    Teatrzyk Figiel-ek - premiera spektaklu: Wąż    Sala gimnastyczna

      21.00    Koncert zespołów muzycznych.   Sala gimnastyczna

     • BIEG WIOSENNY I TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

     •  

      Podczas sobotnich obchodów Jubileuszu 155-lecia naszej Szkoły wręczone zostaną nagrody również za rywalizację sportową. Przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia rozgrywane były mecze Międzyklasowego Turnieju Piłki Nożnej. Brały w nich udział reprezentacje klas IV - VIII składające się zarówno z dziewcząt, jak i z chłopców. Współzawodnictwo było zażarte, wyniki czasami niespodziewane. Najlepszą drużynę poznamy w sobotni wieczór.

      W czwartek, 20 kwietnia, rozegrany został kolejny Bieg Wiosenny im. Jerzego Rokity. Zawody rozegrane zostały aż w dwudziestu kategoriach gdyż osobno startowały dziewczynki i osobno chłopcy w każdym roczniku wiekowym. Oczywiście maluchy z przedszkola na najkrótszych dystansach, a potem wraz ze wzrostem wieku startujących rósł też dystans do przebiegnięcia. Zgodnie z tradycją wprowadzoną przez patrona biegu ostatni na mecie częstowani byli słodkościami. C, którzy zameldowali się w pierwszej trójce na nagrody muszą poczekać do sobotniego wieczoru.

     • 2 DNI DO JUBILEUSZU - ŻYCZENIA PRZEDSZKOLAKÓW

     • Przygotowywane na sobotnie spotkanie studio nagrań odwiedziły dziś Supersmyki z oddziału przedszkolnego. Ekipa studia miała okazję wypróbować sprzęt i nagrała życzenia maluchów. Przyjdź w sobotę i też nagraj swoje życzenia. Zapraszamy!!!

     • DO JUBILEUSZOWEGO SPOTKANIA TYLKO 3 DNI - TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA

     • Do sobotniego Święta Szkoły pozostały już tylko trzy dni. W całej szkole trwają intensywne przygotowania: próby spektaklu Figiel-ka, próby pokazów tanecznych, przygotowanie escape room'a, przygotowanie Laboratorium Przyszłości czyli pokazu druku 3D, pokazu robotycznego i studia nagrań gdzie każdy z gości będzie mógł nagrać życzenia dla naszej Szkoły, przygotowania pokazów fizycznych i chemicznych. W Galerii "Na piętrze" przygotowywana jest wystawa prac uczniów "Nad brzegiem Pilicy, Mazowsza..." będąca pokłosiem warsztatów plastycznych, o których pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

      Oczywiście wszystkich tajemnic zdradzać nie będziemy dlatego - DOŁĄCZ DO NAS W SOBOTĘ, 22 KWIETNIA O GODZINIE 18:00!!!

     • JUŻ ZA 4 DNI - KOLEJNA PREMIERA TEATR-ZYKU FIGIEL-EK

     • Nasza Szkoła szykuje się do Jubileuszu 155-lecia, a Teatr-zyk Figiel-ek też świętuje swój Jubileusz 20-lecia. Teatr-zyk Figiel-ek powstał w 2002 r. Na scenie zadebiutował  25 stycznia 2003 r. Obecnie przygotowywany spektakl będzie 22 premierą szykowaną przez młodych aktorów. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć niektórych aktorów, którzy przewinęli się przez Figielkową scenę. Nikomu nie chcemy wypominać wieku, ale niektórzy z nich są już dobrze po trzydziestce. Czy oglądając zdjęcia rozpoznają siebie? Czy my ich rozpoznajemy? Przekonajcie się o tym oglądając poniższą galerię zdjęć. Z góry przepraszamy tych, którzy grali w przedstawieniach, a swoich zdjęć nie znajdą - bo okazało się, że zdjęć są setki, a do Jubileuszu czasu mało.

      Wszystkich, nie tylko aktorów (choć ich szczególnie) zapraszamy na sobotnią premierę. Będzie to już druga odsłona spektaklu Marty Guśniowskiej "Wąż". Oczywiście zmieniła się w stosunku do pierwszej wersji obsada, ale nie zmieniła się pani reżyser Anna Owczarczyk. Możemy zatem liczyć na świetną zabawę, okraszoną pewną nutką zadumy. Zapraszamy!

     • "POZNAJ POLSKĘ" W NASZEJ SZKOLE

     •  

      ​​Miło nam poinformować, że nasza szkoła stała się beneficjentem przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę" będącego częścią Polskiego Ładu. W ramach realizowanego zadania dla uczniów Szkoły Podstawowej w Rozniszewie zostaną zorganizowane cztery wycieczki turystyczno-krajoznawcze: dwie do Warszawy i okolic dla dzieci z klas młodszych i kolejne dwie, do Lublina i Majdanka oraz do Torunia i Bydgoszczy dla dzieci z klas starszych.

      Planowany koszt całości zadania to 37 445,00 zł z których otrzymana dotacja to 25 000,00 zł, zaś kwota 12 445,00 zł to wkład własny, który zostanie wniesiony przez rodziców uczniów uczestniczących w wycieczkach.

      Informację na ten temat znajdziesz również na stronie Gminy Magnuszew.

     • 5 DNI DO JUBILEUSZOWEGO SPOTKANIA - PRÓBY TEATR-ZYKU FIGIEL-EK

     • Jednym z punktów programu Dnia Szkoły przygotowywanego na najbliższą sobotę z okazji Jubileuszu 155-lecia naszej placówki jest przedstawienie Teatr-zyku Figiel-ek. Teatrzyk funkcjonuje w naszej szkole od dwudziestu lat. Zainicjował swoją działalność premierą "Kopciuszka" Jana Brzechwy 25 stycznia 2003 roku. Ostatnia premiera miała miejsce 8 lutego 2020 roku i była to sztuka Marty Guśniowskiej "Kto się boi Pani Eś?". Wcześniejszym  przedstawieniem tej autorki "Pod-Grzybek", aktorzy Figiel-ka zawojowali scenę finału XIX Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich w Siedlcach, skąd przywieźli nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca. Potem pandemiczna przerwa wstrzymała na blisko trzy lata działalność zespołu.

      W tym roku kierująca teatrzykiem pani Anna Owczarczyk postanowiła przygotować z młodymi aktorami kolejną premierę, specjalnie na uroczystości jubileuszowe naszej szkoły. Trwają już intensywne próby, jedną z nich mieliśmy dziś okazję podejrzeć.

      Zainteresowanych historią Teatr-zyku Figiel-ek odsyłamy tutaj . Zapraszamy również jutro na naszą stronę www, będzie więcej o aktorach Figiel-ka.

     • TRWA ODLICZANIE - 8 DNI DO JUBILEUSZOWEGO SPOTKANIA

     • Z historii szkoły:

      „ Aktywny działacz społeczny inż. Edward Zieliński wyszedł z inicjatywą przywrócenia szkole imienia Stefana Czarnieckiego i ufundowania sztandaru. Komitet Rodzicielski i Rada Pedagogiczna przychylili się do owego projektu i dnia 24 kwietnia 1983 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia i przekazanie sztandaru. Odsłonięto także tablicę poświęconą Patronowi szkoły i dokonano otwarcia Izby Pamięci.”

      Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku w kwietniu obchodzimy Święto Szkoły. W tym roku przypada także zacny jubileusz 155-lecia istnienia szkoły w Rozniszewie.

      W niedzielę 16 kwietnia o godz. 11.30 w kościele parafialnym w Rozniszewie odbędzie się uroczysta msza święta z udziałem Pocztu sztandarowego w 155. rocznicę powstania Szkoły w Rozniszewie w intencji wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów.

      Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie.

     • 9 DNI DO JUBILEUSZOWEGO SPOTKANIA - QUIZ WIEDZY O SZKOLE

     •  

      Z inicjatywy Rady Uczniów w Naszej szkole przeprowadzono quiz wiedzy o szkole. Pytania dotyczyły zarówno wiedzy dotyczącej historii szkoły, jak również bieżącego funkcjonowania placówki. Test był wynikiem pracy wszystkich nauczycieli, dlatego wachlarz pytań był szeroki i sprawdzał wiele umiejętności uczniów: pamięć, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Zdradzimy, że nikomu nie udało się uzyskać 100 % poprawnych odpowiedzi. A oto najtrudniejsze pytanie:

      Kto z nauczycieli naszej szkoły jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Rozniszewie?

      Rodzice pewnie nie mają problemu z odpowiedzią

      Zwycięzców quizu poznamy w Dniu Święta Szkoły. Serdecznie zapraszamy!

     • 10 DNI DO JUBILEUSZOWEGO SPOTKANIA

     • Kontynuujemy odliczanie do dnia obchodów 155-lecia naszej Szkoły. Zostało tylko 10 dni.

      Spora część uroczystości odbędzie się na naszej sali gimnastycznej. To tu powstanie scena, na której po raz kolejny zaprezentuje się kolejne pokolenie aktorów Teatr-zyku Figiel-ek. Na sali gimnastycznej planowane są również popisy taneczne i wokalne, projekcja filmu przygotowanego specjalnie na tę okazję oraz oczywiście oficjalne otwarcie obchodów Jubileuszu.​​​​​​​

      Jak widać na zamieszczonych zdjęciach przygotowaniami sceny i samej sali zajęła się silna grupa uczniów, absolwentów i rodziców. Dzięki nim scena, przesłona sufitu i zaciemnienie okien są już gotowe. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że zawsze możemy liczyć na pomoc przyjaciół szkoły. Wszystkim, którzy pomagali w tych przygotowaniach serdecznie dziękujemy!

     • WARSZTATY PLASTYCZNE

     • Zaczynamy odliczanie! Do dnia spotkania z okazji 155-lecia naszej szkoły pozostało już tylko 11 dni. Postanowiliśmy każdego dnia informować gości naszej strony o przygotowaniach do obchodów Jubileuszu.
      Jednym z przedsięwzięć przygotowywanych na tę okazję jest wystawa prac uczniów w Galerii "Na piętrze". Ci, którzy intersują się naszą szkołą doskonale znają działalność naszej szkolnej Galerii i wiedzą, że możemy z niej być dumni. Józef Wilkoń, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Maria Ekier, Anna Wielbut, Wanda i Bogusław Orlińscy to tylko niektórzy z artystów plastyków wystawiający swoje prace w naszej Galerii, która działa od maja 2000 roku. Więcej o wystawach, wystawiających i historii Galerii znajdziesz tutaj.

      Tradycją Galerii "Na piętrze są coroczne wystawy prac uczniów i taką wystawę postanowiliśmy przygotować na Jubileusz 155-leciaa Szkoły.  W tym celu zaprosiliśmy do pomocy pana Sławomira Ragana - plastyka związanego z warecką Gminną Instytucją Kultury "Dworek na Długiej". Na przełomie marca i kwietnia trzykrotnie spotykał się z naszymi uczniami na warsztatach plastycznych.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Tematem prac uczniowskich były mazowieckie, rozniszewskie krajobrazy. Z pomocą pana Sławomira dzieci stworzyły wiele ciekawych prac. Najlepsze z nich będzie można obejrzeć na wystawie przygotowanej z okazji szkolnego Jubileuszu. Już dziś serdecznie zapraszamy do wizyty w Galerii "Na piętrze" w sobotę, 22 kwietnia.

     • HAZARD - NIEBEZPIECZNE UZALEŻNIENIE

     • W środę 29 marca odbyło się w naszej szkole bardzo interesujące spotkanie najstarszych uczniów  z funkcjonariuszem urzędu celno-skarbowego. Tematem spotkania była prezentacja zadań realizowanych przez urząd celno-skarbowy, specyfiki pracy inspektorów celno-skarbowych oraz rozmowy na temat zagrożeń związanych z nielegalnym hazardem. Nasz gość starał się uświadomić młodzieży jakie zagrożenia niesie udział w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wizytach w lokalach z automatami do gry na pieniądze i hazardowych grach karcianych. Są dowody na to, że hazard uzależnia tak silnie jak narkotyki, powoduje także poważne skutki społeczne i ekonomiczne. Ludzie biorący udział w nielegalnych zakładach i grach tracą zwykle wszystkie swoje oszczędności, często się zapożyczają na ogromne kwoty, popadają w konflikt z prawem.