• Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     •  

      Dziś od rana w szkole roznosiły się przyjemne zapachy - kwiatów i ciasta. Nietrudno zgadnąć dlaczego, wystarczy spojrzeć na kartkę z kalendarza - 8 marca - Dzień Kobiet. Męska część naszej szkolnej społeczności, wbrew wcześniejszym obawom niektórych dziewczynek,  nie zapomniała o tym święcie i przygotowała swoim koleżankom mnóstwo niespodzianek.

      W klasach lekcyjnych szkolne ławki zamieniły się w suto zastawione stoły, dziewczynki dostawały kwiaty cięte, doniczkowe i… lizakowe. Najważniejsze były jednak życzenia - te tradycyjne: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności oraz jak to w szkole - samych piątek i szóstek na świadectwie, - i te mniej tradycyjne: szybkiego samochodu i przystojnego chłopaka. Kwiaty i życzenia otrzymały również panie uczące w naszej szkole.

      Świętowanie przy stole byłoby na dłuższą metę nudne, więc panowie pomyśleli też o rozrywkach ruchowych. Tu najpopularniejszy był mocno sprawnościowy twister.

      Wszystkim paniom odwiedzającym naszą stronę życzymy wszystkiego najlepszego!

       

    • Recytatorzy w Dworku na Długiej
     • Recytatorzy w Dworku na Długiej

     •  

      W czwartek, 7 marca, w wareckim Dworku na Długiej odbyły się Powiatowe Eliminacje do trzech konkursów recytatorskich: XXXVI Małego Konkursu Recytatorskiego, 42. Warszawskiej Syrenki oraz 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie wzięło udział niemalże 90 uczestników z gmin Chynów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew oraz Warka.

      W eliminacjach wzięła również udział nasza ekipa. Tym razem reprezentowali nas najmłodsi recytatorzy, którzy przebrnęli przez etap eliminacji szkolnych. Do Warki pojechali: Natalia Osińska, Hania Kuźniak (obie z oddziału przedszkolnego), Karol Kuźniak i Amelia Walencik (klasa III) oraz Maja Skowrońska i Kacper Staszewski (oboje z klasy II). Całą grupą opiekowała się podczas eliminacji pani Mariola Cholewa.

      Komisja konkursowa obradowała w składzie: Adolf Krzemiński oraz Marian Popis. W wyniku pracy Komisji naszej ekipie przyznano następujące kwalifikacje do następnego etapu i wyróżnienia: w kategorii przedszkola i zerówki wyróżnienia otrzymały Natalia Osińska i Hanna Kuźniak, w kategorii szkoły podstawowe - klasy I-IV - do następnego etapu zakwalifikował się Karol Kuźniak, a wyróżnienie otrzymała Amelia Walencik. W eliminacjach konkursu Warszawska Syrenka wyróżnienie otrzymała Maja Skowrońska.

      Partnerami Powiatowych Eliminacji trzech konkursów recytatorskich były samorządy gmin: Chynów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew oraz Warka, które ufundowały  nagrody książkowe dla wszystkich laureatów. Tym ostatnim, jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

       

    • Z wizytą w Sejmie RP
     • Z wizytą w Sejmie RP

     •  

      6 marca uczniowie najstarszych klas udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w polskim parlamencie. Młodzież miała wyjątkową okazję zwiedzić najważniejsze miejsca gmachów sejmowych, które dotąd znała jedynie z przekazów telewizyjnych.

      Poseł Robert Mordak, który pomógł nam w organizacji tej wizyty, cały czas towarzyszył grupie i wraz z panią przewodnik przekazywał najważniejsze informacje. Dla uczniów było to doskonałe rozszerzenie i utrwalenie wiadomości z historii i wiedzy o społeczeństwie. W sposób poglądowy zostały omówione najważniejsze podstawy ustrojowe państwa, kompetencje sejmu i senatu, proces uchwalania ustaw oraz zakres pracy i typowe obowiązki posła i senatora.

      Duże wrażenie na wszystkich zrobiła sala plenarna, którą młodzież oglądała z galerii dla publiczności oraz sejmowe korytarze, na których co rusz można było zobaczyć znanych polityków.

      Z ulicy Wiejskiej pojechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki. W ramach trwających tam właśnie Targów Edukacyjnych młodzież miała okazję zwiedzić stoiska przygotowane przez chyba wszystkie szkoły średnie z Warszawy i okolic. Była to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z tym, co obecnie oferują dla ósmoklasistów szkoły ponadpodstawowe.

      Interesujące pomysły na profile klas, nowoczesne wyposażenie techniczne pracowni przedmiotowych, koła zainteresowań, wymiana zagraniczna, sport szkolny – to wszystko czeka na absolwentów podstawówek. Oszałamiała ilość stoisk, bogactwo oferty i ogromna liczba zwiedzających. W tym dniu było to z pewnością miejsce, gdzie zagęszczenie czternastolatków i piętnastolatków na metr kwadratowy było największe w Europie!

       

    • Wycieczka na lotnisko Okęcie
     • Wycieczka na lotnisko Okęcie

     •  

      We wtorek, 5 marca, uczniowie klas czwartych i piątej wybrali się ze swoimi wychowawcami na wycieczkę. Jej celem był Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu.

      Na początek wycieczkowicze uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w biurowcu Polskich Linii Lotniczych LOT przy ulicy Komitetu Obrony Robotników. Prowadzący warsztaty w przystępny i bardzo poglądowy sposób zapoznali uczniów z procedurami obowiązującymi pasażera wybierającego się w podróż samolotem.

      Jakie dokumenty trzeba mieć by wsiąść na pokład samolotu? jak wygląda bilet lotniczy i jak go kupić? Jaki bagaż można ze sobą zabrać? Czy na pokładzie można przewozić zwierzęta? Czego nie możemy zabrać w lotniczą podróż i dlaczego? Na te i wiele innych pytań uczniowie znaleźli odpowiedzi podczas ponad godzinnych warsztatów. Otrzymali bilety lotnicze na trasę Warszawa - Londyn, pakowali bagaż podręczny i rejestrowany. Mogli przymierzyć czapkę pilota, toczek i apaszkę stewardesy. Przy okazji okazało się, że sporo naszych uczniów już leciało samolotem, a wiedza na temat transportu powietrznego jest całkiem spora.

      Zwiedziliśmy też małe muzeum historii LOT-u. Zobaczyliśmy tam kokpit samolotu pasażerskiego, modele dawnych i współczesnych samolotów pasażerskich używanych przez nasze linie lotnicze oraz elementy ich wyposażenia.

      Jeszcze ciekawsza okazała się druga część wycieczki. Ubrani w żółte i pomarańczowe kamizelki z nadrukiem Lot-u oraz ochronne kaski udaliśmy się na płytę lotniska do hangaru LOT AMS. LOT Aircraft Maintenance Services sp. z o.o. jest indywidualnym dostawcą usług związanych z obsługą techniczną samolotów oraz jedynym Autoryzowanym Centrum Obsługowym Embraer na obszar Europy Centralnej oraz Wschodniej. By dotrzeć do hangaru musieliśmy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Okazało się, że aparat ortodontyczny jest wykrywany przez czujniki bramki bezpieczeństwa.

      W samym hangarze mogliśmy zobaczyć serwisowane samoloty. Zrobiliśmy sobie zdjęcie przy samolocie Embraer PLL Lot. Znowu posypały się pytania. Między innymi o to jak zostać pilotem. Przy okazji okazało się, że lista zawodów ludzi zatrudnionych na lotnisku jest bardzo długa, a niektóre z nich należą do raczej rzadkich - na przykład sokolnik.

      Na koniec pojechaliśmy autobusem lotniskowym do Portu Lotniczego. Tam zwiedziliśmy hale: przylotów i odlotów, a z tarasu widokowego przyglądaliśmy się startującym i lądującym samolotom.

      Wycieczka była ciekawa i pouczająca, jak najbardziej wpisywała się w realizację programu doradztwa zawodowego realizowanego w naszej szkole. Jedynym jej minusem zauważonym przez uczniów był brak wizyty w MC Donalds. Trudno, nadrobimy następnym razem.

       

    • Ósmoklasiści w Urzędzie Gminy
     • Ósmoklasiści w Urzędzie Gminy

     •  

      28 lutego klasa VIII wraz ze swoim wychowawcą wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Urzędu Gminy w Magnuszewie. Wizytę rozpoczęli od obserwacji obrad Rady Gminy podczas sesji plenarnej. Zobaczyli, jakie obowiązują tam procedury, jaka jest rola przewodniczącego, radnych oraz Wójta. Poznali techniczne usprawnienia stosowane podczas głosowań. Wizyta w sali konferencyjnej trwała nieco ponad pół godziny.

      Potem uczniowie pod opieką Sekretarza Urzędu Gminy w Magnuszewie, pani Barbary Soboty, zwiedzili wszystkie wydziały tej instytucji. Pani sekretarz zaprezentowała strukturę organizacyjną urzędu, omówiła najważniejsze kompetencje urzędników, tryb załatwiania najczęściej zgłaszanych przez interesantów spraw.

       Przy okazji sprawdziła także poziom naszej wiedzy z zakresu ustroju państwa i organizacji organów państwowych i samorządowych. Klasa chyba dobrze wypadła podczas tego egzaminu, bo na koniec wszyscy zostali obdarowani pysznymi pączkami.

      Magda Korczak

       

    • "Dobrze Cię widzieć"
     • "Dobrze Cię widzieć"

     •  

       „Dobrze Cię widzieć” – to hasło wielkiej kampanii społecznej, której celem jest ochrona, przede wszystkim dzieci, przed wypadkami na drogach. Ogólnopolska akcja wystartowała 15 października  w Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. 370 uczniów dostało odblaskowe kamizelki bezpieczeństwa. Takie same trafiły i do naszej szkoły. Każdy z naszych uczniów otrzymał dziś swoją gwarancję bezpieczeństwa w postaci żółtego, odblaskowego kubraczka.

      Ideą kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej związanej z zagrożeniami w ruchu drogowym i realne przeciwdziałanie wypadkom. Chodzi o wykształcenie - zwłaszcza u dzieci, których zdrowie i życie jest najważniejsze - właściwych sposobów zachowania się na drogach. Dzieci muszą być bezpieczne - gdy idą do szkoły, wracają z zajęć do domu, wychodzą z tramwaju lub autobusu, przechodzą przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, jadą rowerem na wycieczkę. I w każdej innej sytuacji w ruchu drogowym.

      W ramach kampanii prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości odbyły się w naszej szkole specjalne lekcje wychowawcze poprowadzone według scenariuszy i z materiałami organizatorów kampanii. W czasie zajęć dzieci m. in. obejrzały cykl animacji poświęconych ich bezpieczeństwu, nie tylko na drodze. Oby niebezpiecznych sytuacji było dzięki kamizelkom jak najmniej.
      Ambasadorem wyjątkowego przedsięwzięcia jest popularny aktor Cezary Pazura.

       

    • Szkolne eliminacje konkursów recytatorskich
     • Szkolne eliminacje konkursów recytatorskich

     •  

      Uczniowie szkoły w Rozniszewie chętnie recytują wiersze. Można się było o tym przekonać w środę, 20 lutego, kiedy to odbyły się szkolne eliminacje do 36. Małego Konkursu Recytatorskiego i konkursu Warszawska Syrenka. Wzięło w nich udział czterdziestu uczestników, czyli praktycznie co czwarte dziecko z naszej szkoły.

      Umiejętności recytatorskie oceniało jury w składzie: Agnieszka Suska - dyrektor szkoły, Anna Owczarczyk - nauczycielka języka polskiego i Iwona Dymek - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. swoje umiejętności zaprezentowały przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-VIII. Szczególnie ci najmłodsi spodobali się jurorkom i głównie to oni zakwalifikowali się do eliminacji rejonowych, które odbędą się w wareckim Dworku na Długiej w czwartek 7 marca.

      Po przesłuchaniu recytatorów we wszystkich kategoriach wiekowych Jury postanowiło wyróżnić następujących uczestników:

      przedszkolaki - Hanna Kuźniak i Natalia Osińska,

      klasy I-III - 1. miejsce Karol Kuźniak (klasa III), 2. miejsce Amelia Walencik (klasa III) i 3. miejsce Kacper Staszewski oraz Maja Skowrońska (oboje z klasy III-ej),

      klasy IV-VIII - 1. miejsce Martyna Sobieraj (klasa V), 2. miejsce Katarzyna Skowrońska (klasa VI) i 3. miejsce Zuzanna Dyga (klasa VII).

      Zwycięzcy i wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe podczas specjalnego apelu, który odbył się w piątek 22 lutego.

      W eliminacjach rejonowych 36. Małego Konkursu Recytatorskiego reprezentować nas będą: Natalia Osińska, Hania Kuźniak, Karol Kuźniak i Amelia Walencik, a w konkursie Warszawska Syrenka - Maja Skowrońska i Kacper Staszewski.
      Wszystkim wyróżnionym gratulujemy oraz życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursów!

       Tym razem, o relację filmową zadbał ks. Wojciech Celuch. Zapraszamy do jej obejrzenia tutaj lub na naszym Facebooku.

       

    • "Inni, a jednak tacy sami"
     • "Inni, a jednak tacy sami"

     •  

      Od poprzedniego roku szkolnego korzystamy z oferty zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kozienicach. Takie „lekcje” poza szkołą bardzo się naszym uczniom spodobały, a i nauczyciele dostrzegają w nich sporo pożytku. Dla dzieci to nowość, a dla nauczycieli podglądających zajęcia prowadzone przez psychologów czy pedagogów z kozienickiej Poradni - prawdziwa kopalnia wiedzy.

      W tym roku szkolnym w poradni byli już uczniowie klasy piątej (uczestniczyli w zajęciach „Techniki uczenia się i zapamiętywania”), klas I-III („Zabawa z emocjami”) i VII-VIII („Nie piję, nie palę, nie biorę - pułapka uzależnień”).

      Dziś do Poradni wybrali się uczniowie obu klas czwartych. Uczestniczyli w lekcji wychowawczej z pomysłem - „Jesteśmy inni, a jednak tacy sami”. Zajęcia prowadziły panie Renata Kowalska, pedagog i Anna Zynek, psycholog. W pierwszej części zajęć czwartoklasiści sporządzali listę różnic jakie można zaobserwować między ludźmi. Raczej niespodziewanie okazało się, że lista ta jest bardzo długa.

      Druga część spotkania to ćwiczenia pozwalające wcielić się w skórę człowieka posiadającego pewne deficyty takie, jak brak wzroku, słuchu lub brak jednej z kończyn. Okazało się, że codzienne czynności stają się bardzo trudne do wykonania. Uczniowie odkryli, że pomoc drugiej osoby jest nieoceniona. Wszystkie wspomniane podczas zajęć ułomności i różnice nie mogą być powodem jakiejkolwiek dyskryminacji. Po prostu - „INNI, A JEDNAK TACY SAMI!”.

       

    • XII Rozniszewskie Ostatki Teatralne
     • XII Rozniszewskie Ostatki Teatralne

     •  

      Karnawał to czas szkolnych zabaw choinkowych. W naszej gminie tradycją stało się prezentowanie podczas tych imprez przedstawień teatralnych przygotowywanych na te okazję przez uczniów. Koniec karnawału to zatem świetna okazja zaprezentowania ich szerszej grupie widzów.

      W tym roku w Szkole Podstawowej w Rozniszewie odbył się dwunasty już przegląd spektakli grup scenicznych ze wszystkich szkół gminy Magnuszew - XII Rozniszewskie Ostatki Teatralne. Spotkanie otworzyła pani dyrektor Agnieszka Suska. serdecznie powitała przybyłych gości - uczniów, nauczycieli, dyrektorki szkół biorących udział w Ostatkach oraz wójta gminy Magnuszew pana Marka Drapałę.

      Wszystkich czekał prawdziwy, teatralny maraton. Do obejrzenia było sześć przedstawień. Uczestnicy nagradzani byli pamiątkowymi statuetkami, wszyscy młodzi aktorzy otrzymali pamiątkowe znaczki, a nauczyciele dzięki którym powstały przedstawienia pamiątkowymi dyplomami.

      Przegląd rozpoczęli gospodarze czyli Teatr-zyk Figiel-ek. Zaprezentowali sztukę Marty Guśniowskiej „Pod-Grzybek” w reżyserii pani Anny Owczarczyk. Wszystkie spektakle zostały nagrane przez ekipę TV Nasz Powiat z Kozienic i można je obejrzeć w naszej Galerii Filmów. Zapraszamy też do obejrzenia relacji z całej imprezy.

      Uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie pokazali widowisko muzyczne „Jak rozpoznać przyjaciela” w reżyserii pani Małgorzaty Marchewki. W bajkowy klimat widowiska wprowadził nas piękny taniec Śnieżynek do utworu „Hallelujach” Aleksandry Burke. Potem sceną zawładnęły myszy i koty obalając stereotyp nienawiści pomiędzy tymi zwierzętami. Jak to zwykle w bajkach wszystko dobrze się skończyło. Po finałowej piosence „Przyjaźń to wielkie drzewo” wykonawcy nagrodzeni zostali burzą oklasków.

      Młodzi aktorzy ze szkolnego koła teatralnego przy Szkole Podstawowej w Przydworzycach przedstawili spektakl „Królewicz szuka żony”. Scenariusz, oprawa muzyczna, projekt scenografii i reżyseria spektaklu była dziełem pani  Marianny Wychockiej. Widzowie zapamiętają galerię oryginalnych postaci i piękne stroje występujących. Braw na koniec oczywiście nie zabrakło.

      „Bajki dla potłuczonych” to swobodna, kabaretowa interpretacja znanych bajek dla dzieci opracowana na podstawie programu Kabaretu „Potem” przez panią Katarzynę Nazorek i uczniów Szkoły Podstawowej w Mniszewie. Obejrzeliśmy pełne humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji parafrazy „Pinokia” i „Jasia i Małgosi”.

      Kolejnym przedstawieniem, które można było obejrzeć podczas Ostatków były „Odlotowe skarpetki” przygotowane przez uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej w Chmielewie. Spektakl wyreżyserowały panie Beata Grądziel i Agata Grądziel. Sztuka opowiada o problemach znikających skarpet, ich tęsknotach, osamotnieniu, przyzwyczajeniach i małych radościach, czyli pogodzeniu się z samotnym życiem. Przesłaniem spektaklu jest strach przed nieznanym. Wspaniała gra młodych aktorów i ich kolorowe stroje zostały nagrodzone przez widzów oklaskami.

      W zupełnie inny nastrój wprowadził nas literacko - muzyczny program „Polubić poezję…” jaki pokazali uczniowie trzeciej klasy gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Mniszewie. Wysłuchaliśmy kilkunastu utworów zaśpiewanych przez uczniów i posłuchaliśmy dyskusji o poezji, która nie zawsze trafia do najmłodszych. Niektórzy z  wykonawców na pewno zostaną w naszej pamięci. Całość spektaklu przygotowały z młodymi wykonawcami panie Eliza Tankiewicz i Agata Janowska - Wachnik.

      Następne, już trzynaste Rozniszewskie Ostatki Teatralne już za rok!

       

    • Choinkowe szaleństwa
     • Choinkowe szaleństwa

     •  

      Długi jest w tym roku okres karnawału, długo też musieliśmy czekać na szkolną zabawę choinkową. Aż wreszcie doczekaliśmy się. W sobotę, 16 lutego, tuż po przedstawieniu Teatr-zyku Figiel-ek rozległy się pierwsze dyskotekowe rytmy.

      Niezawodny DJ Tomek z liczną ekipą pomocników zadbali o to, by bawić się mógł każdy - od najmłodszych po najstarszych. Z początku imprezy bardziej szaleli na parkiecie ci młodsi. Niektórzy z „tancerzy” nawet jeszcze nie chodzą do przedszkola, ale jak za to pląsają! Im bliżej końca, tym bardziej rozkręcali się starsi. Ci nie tylko tańczyli, ale wykazali się dodatkowo znajomością tekstów dyskotekowych przebojów - tańcząc śpiewali.

      Podczas choinki rozstrzygnięty został konkurs na najciekawsze przebranie. Niektóre pomysły znamy już z lat ubiegłych, ale było sporo nowości  - czy wiecie, że można się przebrać za winogrono? W tym konkursie najlepsi byli najmłodsi i oni też otrzymali słodkie nagrody.

      Starsze klasy przygotowały tak, jak i w poprzednich latach pokazy taneczne. Wydaje się, że ich poziom z roku na rok rośnie. Choinkowe jury za najlepszą uznało prezentację „ananasów” z klasy szóstej. Ósmoklasiści zaprezentowali natomiast nowość - teatrzyk cieni. Prawie biblijna historia człowieka wszystkim się spodobała. Występ najstarszych uczniów naszej szkoły nagrodzono rzęsistymi brawami.

      Wszystko ma jednak swój koniec, choinkowe szaleństwa też. Za rok zaszalejemy znowu!

       

    • Wystawa Prac Uczniów
     • Wystawa Prac Uczniów

     •  

      Od stycznia 2004 roku w szkolnej Galerii „Na piętrze” organizowane są wystawy prac uczniów. Na zakończenie pierwszego semestru każdego kolejnego roku szkolnego jury w składzie: pani Małgorzata Kościńska i opiekun galerii pan Leszek Owczarczyk wspomagane przez „dobrego ducha” wszystkich wystaw pana Jacka Matlakowskiego wybiera najlepsze prace plastyczne uczniów naszej szkoły. Zostają one zaprezentowane na Wystawie Prac Uczniów.

      Tradycją jest też plebiscyt na najciekawszą pracę, w którym biorą udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. To od ich głosów zależy, kto okaże się autorem zwycięskiej pracy. Wyniki plebiscytu są ogłaszane tuż przed rozpoczęciem szkolnej zabawy choinkowej. Tak było i w tym roku.

      Zwyciężczynią okazała się Zuzanna Dyga z klasy siódmej. Drugie miejsce zajęła również siódmoklasistka Ewa Mazur. Trzecie miejsce przypadło uczennicy klasy szóstej Aleksandrze Maliszewskiej. Przyznano również cztery, równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Katarzyna Skowrońska z klasy szóstej, Szymon Skowroński z klasy drugiej i dwoje piątoklasistów - Zuzanna Jakubik i Mikołaj Działkowski. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wręczyli je pani dyrektor Agnieszka Suska i pan Jacek Matlakowski. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

      Po uroczystości wręczenia nagród można było udać się do Galerii „Na piętrze” i obejrzeć zarówno nagrodzone prace jak i pozostałe „dzieła” naszych uczniów. Zauważyliśmy, że spora grupa autorów fotografowała się na tle swych prac. Jest się przecież czym pochwalić.

       

    • 20. premiera Teatr-zyku Figiel-ek
     • 20. premiera Teatr-zyku Figiel-ek

     •  

      W sobotnie popołudnie, przed rozpoczęciem zabawy choinkowej, spotkaliśmy się na sali gimnastycznej zamienionej tradycyjnie już na salę teatralną, by wspólnie obejrzeć  20 premierę Teatr-zyku Figiel-ek. Teatrzyk powstał w 2002 roku, a na scenie zadebiutował 25 stycznia 2003 roku.

      W tym roku młodzi aktorzy, pod czujnym okiem pani Anny Owczarczyk, przygotowali spektakl pod tytułem „Pod-Grzybek”. Autorką sztuki jest Marta Guśniowska, a jej sztuki były już wystawiane na deskach naszej sceny.

      O czym jest przedstawienie? Dwa lisy chowają się przed Kłusownikiem (w tej roli Oskar Trafisz) i jego Piesek (Zuzanna Stępień) pod kapeluszami muchomorów. Młody Lis (Mateusz Bobrowski) jest ciekawy świata, nie potrafi siedzieć cicho i spokojnie. Stary Lis (Michał Figlewicz) nieustannie go upomina, zbywa jego irytujące pytania półsłówkami. W obliczu niebezpieczeństwa ze strony Kłusownika Stary Lis zasłania Młodego Lisa własnym ciałem. Pada śmiertelnie raniony.

      Wokół niego zbierają się inne zwierzęta - jedne z ciekawości jak Jeż (Karol Kuźniak), inne by pożegnać umierającego, jak Kury (Zuzanna Bogucka, Maja Skowrońska, Amelia Walencik) i Zajączek (Magdalena Irzykowska). Dyskusję o Śmierci (Kinga Talaga) przerywa jej faktyczne pojawienie się na scenie. Heroiczny czyn ratujący życie Młodego Lisa ocala Starego Lisa przed zasłużonym piekłem. Młody Lis chce osobiście odprowadzić go do lisiego nieba. Śmierć pozwala mu zostać w nim tak długo, jak tylko chce.

      Znudzony pobytem w niebie - jedyną rozrywką wydają się tam być niekończące się partie szachów rozgrywane przez Starego Lisa i Staruszka Lisa (Oliwier Kamiński) oraz podglądanie „z góry” tego, co dzieje się na ziemi -  kuszony urokami życia i wdziękami Lisiczki (Oliwia Jendrzejewska), wraca do żywych.

      W historię o prawdziwej więzi i miłości, o której nie mówi się głośno, a która prowadzi do wielkiego poświęcenia, autorka wplata wątki poruszające codzienne niebezpieczeństwa, jakie czają się wokół dzieci, czekając aż te stracą czujność. Mówi zarówno o prozaicznych zagrożeniach, jak i wielkich problemach rozstania i śmierci.

      Spektakl wyreżyserowała pani Anna Owczarczyk, kompozycją i tekstami piosenek zajął się pan Leszek Owczarczyk, muzycznie opracował je pan Jakub Szydło, a piękne kostiumy wykonała pani Wioleta Kuźniak (prywatnie mama Jeża). I aktorom, i twórcom należą się wielkie brawa. Takimi też nagrodziła ich widownia.

       

      Spektakl uwieczniły telewizje: TV Warka i Nasz Powiat Kozienice. Obie relacje można obejrzeć na Facebooku, a drugą z nich zamieszczamy poniżej.

       

    • MĄDRZY CYFROWI czyli "design thinking" w podstawówce
     • MĄDRZY CYFROWI czyli "design thinking" w podstawówce

     •  

      MĄDRZY CYFROWI to pierwszy ogólnopolski program, którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie wartości, połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej. Projekt realizowany jest przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org.

      Program Mądrzy Cyfrowi jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Nikt już dziś nie wyobraża sobie życia i pracy bez smartfonów czy Internetu. Nowe technologie ułatwiają kontakty i pracę, oszczędzają czas, umożliwiają dostęp do informacji i miejsc nieosiągalnych osobiście. Ale są to tylko narzędzia. To my, użytkownicy, decydujemy, w jaki sposób i do czego je wykorzystać. I tu wkracza potrzeba posiadania wewnętrznego GPS-u, systemu zasad i cech charakteru, które pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji - mówiła Irena Koźmińska, prezes Fundacji, inaugurując Program.

      Jak powiedział Jack Ma, założyciel i Prezes Grupy Alibaba na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, do 2030 roku roboty mogą zastąpić 800 mln miejsc pracy. Edukacja to obecnie duże wyzwanie. Nauczyciele muszą przestać uczyć wiedzy, musimy zacząć uczyć czegoś wyjątkowego, w czym maszyny nigdy nas nie dościgną. To są miękkie umiejętności: wartości, wiara, niezależne myślenie, praca zespołowa, troska o innych - dodał.

      My tez postanowiliśmy wziąć udział w tym programie. W pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły spotykała się codziennie, by podczas zajęć warsztatowych młodzież została wprowadzona w świat wartości, takich jak: szacunek, uczciwość, mądrość oraz odwaga cywilna. Uczniowie w kreatywny sposób poznawali  wartości, dyskutowali o nich, a także uczyli się podczas ćwiczeń praktycznych ich rozpoznawania i nazywania, tak by w codziennym życiu umiejętnie je okazywać i nimi się kierować. Jednocześnie podczas zajęć ich uczestnicy rozwijali umiejętności cyfrowe, ucząc się tworzenia oraz obrabiania grafik i zdjęć, podstaw montażu trójwymiarowego wideo, narzędzi do pracy w chmurze, czy zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

      Dokumenty Google, Canva, Pixabay, Padlet, Pixlr, Thinglink to narzędzia, które wspólnie poznawaliśmy podczas zajęć prowadzonych metodą design thinking czyli myślenia projektowego stworzoną na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej. Wspólnie przeszliśmy jej kolejne etapy: empatyzację, definiowanie problemu, generowanie pomysłów, budowanie prototypów i testowanie. Pięć dni zajęć - pięć etapów, mnóstwo ciekawych form pracy - głośne i ciche burze mózgów, tworzenie map empatii, dyskusje na temat anegdot i bajek filozoficznych, gadające ściany. Wbrew początkowym obawom nauczycieli prowadzących warsztaty uczniowie świetnie się w nich odnaleźli. Pracując i ucząc się wspólnie doskonale się bawili. Efektem ich działań było powstanie projektu społecznego, któremu nadali nazwę #komputer40+. Przez kolejne tygodnie będą się starali ten projekt zrealizować. O jego szczegółach napiszemy wkrótce.

      Na zakończenie feryjnych warsztatów wszyscy uczestniczący w nich uczniowie otrzymali stosowne certyfikaty udziału.

       

    • "Mała historia muzyki pop"
     • "Mała historia muzyki pop"

     •  

      W ostatni dzień nauki, tuż przed zimowymi feriami, mieliśmy prawdziwie karnawałową niespodziankę - uczestniczyliśmy w koncercie „Mała historia muzyki pop”. Wszystko to za sprawą niezawodnego propagatora różnych rodzajów muzyki w szkołach pana Eugeniusza z piaseczyńskiej agencji artystycznej PROMOCJA.

       Nazwą 'pop' określa się ogólnie muzykę popularną. Termin ten jest jednak wieloznaczny. Definicji popu jest wiele - jedni nazywają tak muzykę rozrywkową w każdej postaci, dla innych osób gatunek ten jest lżejszą wersją rocka, charakteryzującą się prostotą i melodyjnością. Część osób twierdzi, że głównym zadaniem popu jest podobanie się mniej wyrobionej, przeciętnej publiczności, która najchętniej słucha rzeczy miłych, lekkich i przyjemnych.

      Oczywiście i nam było miło, lekko i przyjemnie. Świetnie bawiliśmy się słuchając „kawałków” zarówno polskich - Weź, nie pytaj Pawła Domagały, Mój jest ten kawałek podłogi Mr. Zoob, Zawsze tam, gdzie Ty Lady Pank czy Miłość to nie pluszowy miś (utwór wykonywany przez kilka polskich grup), jak i zagranicznych hitów - Still Loving You grupy Scorpions, The Final Countdown zespołu Europe, We Will Rock you Queen’sów oraz Balada znanego z repertuaru Gusttavo Limy.

      Z wszystkimi tymi utworami świetnie poradził sobie zespół Jeżcze - gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja i vocal, a na klawiszach grał sam pan Eugeniusz. Ferie witaliśmy więc w karnawałowo-muzycznym nastroju!

       

    • Spotkanie ze strażnikiem granicznym
     • Spotkanie ze strażnikiem granicznym

     •  

      Tuż przed feriami zimowymi mieliśmy okazję gościć w szkole panią Anetę, która wystąpiła u nas jako reprezentantka zawodu strażnik graniczny. Cieszyliśmy się bardzo z tego spotkania, ponieważ pani Aneta od wielu lat jest strażnikiem granicznym, ale jest również mamą naszych dwóch uczennic, dlatego tym bardziej miło było nam ją gościć. Przyszła do nas w stroju służbowym – mundurze, co jak wiemy, nie było sprawą łatwą.

       

      Pani Aneta opowiedziała nam na czym polega jej praca, jakie zadania wykonuje na co dzień i z jakimi sytuacjami ma do czynienia, pracując na warszawskim lotnisku. Często jej praca jest stresująca, a zawsze wymaga dokładności i odpowiedzialności. Na koniec powiedziała nam również, co zrobić, aby zostać strażnikiem granicznym i jak się przygotować do wykonywania tego zawodu.

       

        

                Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas IVa i IVb z zaciekawieniem słuchali informacji na temat zawodu oraz oglądali krótkie filmy o pracy strażników. Chętnie zabierali głos i zadawali pytania. Jak wiemy, kilku z naszych uczniów chciałoby w przyszłości nosić mundur, a drugie już spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych, na pewno temu sprzyja. Oby im się udało spełnić swe marzenia, a pani Anecie jeszcze raz dziękujemy za interesujące spotkanie.

       

       

    • Turniej Wiedzy Pożarniczej
     • Turniej Wiedzy Pożarniczej

     •  

      W czwartek, 24 stycznia, w Szkole Podstawowej im. 76 Pułku Piechoty w Augustowie odbył się Międzygminny konkurs Wiedzy pożarniczej, w którym wzięło udział 27 uczniów ze szkół podstawowych należących do gmin Grabów nad Pilicą, Magnuszew oraz Głowaczów. Gospodarzem konkursu była p. dyrektor - Mariola Żarłok, która serdecznie przywitała uczestników, obserwatorów i gości, wśród których byli m.in.: Hubert Czubaj - Wójt Gminy Głowaczów, Marek Drapała - Wójt Gminy Magnuszew i Anna Plesiewicz - Trzeciak - z.ca wójta Gminy Grabów nad Pilicą.

      Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice - Martyna Sobieraj z klasy piątej i Zuzanna Zbyszyńska z klasy siódmej. W zgłębianiu wiedzy dotyczącej pożarnictwa i pomocy przedmedycznej pomagała im nauczycielka techniki pani Iwona Dymek.

      Komisję konkursową tworzyli: Paweł Kowalski - młodszy brygadier Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach, Wiesław Krześniak - młodszy brygadier Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach oraz druh Robert Grygier - członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

      Uczniowie najpierw rozwiązywali test wiedzy z zakresu pożarnictwa, a następnie w przerwie, kiedy komisja sprawdzała oddane prace, zapoznali się ze sprzętem i wozem strażackim zespołu Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie nad Pilicą. W tym konkursie braliśmy udział po raz pierwszy i naszym reprezentantkom nie udało się przejść do jego finału. Z piątki finalistów najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Aleksander Jodłowski.

      Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy. Wielu uczestników z pewnością spróbuje swoich sił za rok. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdą się również nasi reprezentanci.

       

    • W Muzeum Pułaskiego
     • W Muzeum Pułaskiego

     •  

      23 stycznia klasy VII i VIII odwiedziły Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. Tym razem młodzież obejrzała dwie wystawy czasowe: "Oto dni krwi i chwały. Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego" oraz "Dla Niepodległej...".

       Pierwsza wystawa składała się z dwóch części. Jedna prezentowała wyniki prac archeologicznych na terenie umocnień z czasów obrony Warszawy podczas powstania listopadowego, a druga opowiadała o rakietnikach - eksperymentalnej formacji wojskowej Królestwa Polskiego. Wszystkie eksponaty i informacje związane z tym wojskiem miały dla nas szczególny charakter, ponieważ garnizon rakietników przez cały czas istnienia, aż do 1830 r. stacjonował w Warce. Męska część wycieczki była bardzo zainteresowana techniczną stroną prezentowanego uzbrojenia, a przede wszystkim jego skutecznością na polu bitwy.

      Druga wystawa, "Dla Niepodległej" urządzona była w budynku głównym muzeum i składała się z bogatego zbioru "piłsudczanów" - pamiątek po marszałku Józefie Piłsudskim. Mogliśmy tam obejrzeć archiwalne dokumenty, medale pamiątkowe, statuetki, fotografie i przedmioty codziennego użytku związane z twórcą niepodległej Polski. Wszystkie te eksponaty są częścią prywatnej kolekcji Artura Sawy.

       

    • Dzień Babci i Dziadka
     • Dzień Babci i Dziadka

     •  

      Po co są babcie i dziadkowie? Jak to po co, po to, by rozpieszczać swoje wnuczęta. Ale we wtorek, 22 stycznia, okazało się, że także po to, by przyjąć zaproszenie wszystkich dzieci z naszej szkoły na uroczyste obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Oj zrobiło się tłoczno na sali gimnastycznej, która tak naprawdę przeistoczyła się już w salę teatralną. Świadczą o tym scena, kurtyna, reflektory i obniżony sufit. Jedno tylko się nie zgadza. Zamiast rzędów krzeseł na sali stanęły zastawione słodkimi smakołykami stoły.

      Pani dyrektor Agnieszka Suska powitała wszystkich serdecznie, a szczególnie ciepło zwróciła się do przybyłych na uroczystość seniorów. To dla nich przedszkolaki i najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny. Czyż może być piękniejszy prezent niż występ wnuczki lub wnuczka na scenie?

      Najmłodsze dzieci zaprezentowały na początek „Taniec Babuszek”. Poszły w ruch aparaty i kamery, wzruszeni dziadkowie głośno bili brawa. Potem popłynęły ze szkolnej sceny teksty okolicznościowych wierszyków i piosenek. Goście z nieukrywanym wzruszeniem podziwiali popisy dzieciaków. Nie zabrakło oczywiście życzeń i laurek. O przygotowanie tych ostatni zadbały nie tylko dzieci, ale także członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu.

      Do oklasków i pochwał dołączyła również pani dyrektor. Wykorzystała obecność tak wielu gości by wręczyć listy pochwalne uczniom, którzy w pierwszym semestrze uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Pokazała też obecnym świeżo wydaną książkę „Dzieje szkoły w Rozniszewie” i zachęciła do jej przeczytania. Wszak nie jedna babcia i nie jeden dziadek byli uczniami tej szkoły.

      Rozmowy przy herbacie i cieście, o które zadbały mamy z Rady Rodziców, trwały jeszcze bardzo długo.

       

    • Uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości
     • Uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

     •  

      W czwartek, 17 stycznia, w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie odbyła się uroczystość podsumowania obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszystkich obecnych powitała pani dyrektor magnuszewskiego zespołu szkół Agnieszka Kozłowska. Wśród gości obecni byli: wójt gminy Magnuszew pan Marek Drapała, przedstawicielka Delegatury kuratorium Oświaty w Radomiu pani Joanna Trzepałka, nauczyciel metodyk z MSCDN w Radomiu pani Leokadia Cieślik, ks. kanonik Florian rafałowski i wszyscy dyrektorzy szkół z terenu gminy Magnuszew.

      Przedsięwzięcia jakie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości odbyły się w magnuszewskiej szkole uczniowie tej placówki przedstawili w prezentacji multimedialne.

      Naszą delegację najbardziej interesowało rozdanie nagród laureatom I Magnuszewskiego Przeglądu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej na Stulecie Niepodległej Polski, w którym startowała grupa uczniów naszej szkoły. Wszyscy dostali dyplomy i wyróżnienia, a w mini koncercie laureatów, który odbył się tuż po wręczeniu nagród wystąpiła uczennica naszej klasy szóstej Kinga Walencik.

      Kulminacyjnym punktem uroczystości był spektakl „Pisk Białego Orła” przygotowany przez uczniów ZSiPO w Magnuszewie. Przedstawienie pokazywało historię polski pod zaborami widzianą z perspektywy wielopokoleniowej polskiej rodziny.

      Na zakończenie uroczystości zabrali głos wójt Marek Drapała i ks. kanonik Florian Rafałowski. podziękowali serdecznie uczniom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie tego patriotycznego spotkania. Goście, w tym również nasza pani dyrektor Agnieszka Suska wpisali się do księgi pamiątkowej.

      Poniżej prezentujemy filmową relację z wydarzenia przygotowaną przez Kronikę Kozienicką.

       

    • Rozniszewski Finał WOŚP
     • Rozniszewski Finał WOŚP

     •  

      Podobnie jak rok temu i tym razem dołączyliśmy do wspaniałej inicjatywy charytatywnej - drugiego w historii Rozniszewa finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Impreza odbyła się w sobotę, 12 stycznia, w budynku i na boisku OSP w Rozniszewie.

      Celem tegorocznego finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

      Po raz pierwszy to uczniowie-wolontariusze z naszej szkoły kwestowali z puszkami WOŚP. To do nich trafiały datki uczestników rozniszewskiej imprezy. A nie było ich mało, tzn. ani uczestników, ani zebranych pieniędzy. Zeszłoroczny wynik - 4 541, 64 zł został poprawiony. W tym roku udało się zebrać  blisko 13 000 złotych!!!

      Podczas finału nie zabrakło różnorakich atrakcji - przejażdżki specjalnymi (terenowymi i zabytkowymi) autami i quadami, pokaz jednostki ratowniczej OSP Chmielew i OSP Rozniszew, licytacje atrakcyjnych przedmiotów (w tym lampionów przygotowanych przez naszych uczniów), malowanie buziek najmłodszym, fotobudka, pokaz filmowy dla dzieci, gry i zabawy z animatorką, ognisko z kiełbaskami, kącik kawowy ze słodkościami, świeży popcorn i wata cukrowa, a na zakończenie tradycyjne światełko do nieba.

      Zabawie towarzyszyła oprawa muzyczna prowadzona przez DJ’a i muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Fun To The Grave oraz finalisty The Voice of Poland Piotra Kowalczyka.

      Oprócz wolontariuszy byli tam również inni nasi uczniowie z rodzinami, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Organizatorom rozniszewskiego finału należą się serdeczne podziękowania i gratulacje - SIEMA!