• "Być Polakiem"
     • "Być Polakiem"

     •  

      Dziś zakończyliśmy obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wysłuchaliśmy koncertu "Być Polakiem" przygotowanego przez piaseczyńską Agencję "Promocja" i jej szefa - pana Eugeniusza Chudak Morzuchowskiego.

      Patriotyczny koncert rozpoczął sam pan Eugeniusz prezentując nam Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Ten skomponowany na fortepian utwór, zwany Heroicznym jest ważnym symbolem polskości oraz jednym z najbardziej znanych utworów wielkiego kompozytora.

      W koncercie wystąpili również Małgorzata Cichocka i Mariusz Szczepanowski. W ich interpretacji wysłuchaliśmy kilku patriotycznych wierszy dla dzieci oraz pieśni. Bardzo spodobała sie nam piosenka "Niebieska chustaeczka", którą zaśpiewała pani Małgorzata, a w jej recytację znanego wiersza "Kto Ty jesteś?" włączyli się wszyscy uczniowie. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy przewrotną piosenkę, do której słowa napisał Ernest Bryll - "A te skrzydła połamane".

      Podczas koncertu było dużo mowy na temat naszych symboli narodowych: orła białego, flagi i hymnu. Wspólnie z wykonawcami odśpiewaliśmy dwie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Poznaliśmy też zawodowego żołnierza, pana Grzegorza Ostrowskiego, który podczas konceru zaprezentował się w kilku mundurach różnych formacji Polskich Sił Zbrojnych. Grupa szczęśliwców mogła też zasmakować prawdziwej musztry wojskowej poprowadzonej przez pana Grzegorza. Zwroty w prawo, w lewo i w tył okazały się wcale nie takie łatwe do wykonania.

       

    • "Zielone oblicze Elektrowni Kozienice"
     • "Zielone oblicze Elektrowni Kozienice"

     •  

      Dziś odwiedzili nas ciekawi goście. Uczniowie naszej szkoły spotkali się z panem Jackiem Taborem – prezesem Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego i panem Piotrem Kutkowskim – rzecznikiem prasowym Enei Wytwarzanie.

      Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne od lat współpracuje  z Eneą Wytwarzanie  przy realizacji różnych zadań, prowadząc między innymi nadzór przyrodniczy. W tym roku stowarzyszenie zdobytą wiedzą i doświadczeniem postanowiło podzielić się z innymi. Wydana została książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”, a przy wsparciu Fundacji Enea i udziale wolontariuszy Enei Wytwarzanie realizowany był także projekt o tej samej nazwie. Adresowany on był głównie do dzieci i młodzieży. Tak jak w kilku innych szkołach powiatu kozienickiego odbyło się u nas spotkanie w ramach tego projektu.

      Podczas trwającego godzinę spotkania uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się za pomocą słów, obrazów i … gwizdów imitujących śpiew ptaków  o nieznanym powszechnie „zielonym obliczu Elektrowni Kozienice”. Podczas prelekcji Jacek Tabor przekazywał także informacje na temat zwierząt czy roślin i przeprowadzał konkursy sprawdzające wiedzę zdobytą podczas prelekcji. Chętnych do udziału w nich było wielu, a trafne odpowiedzi premiowano zestawami nagród, wśród których była książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” oraz diaporama o tej samej nazwie. Otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, medal wybity z okazji 50-lecia Elektrowni Kozienice oraz książkę „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” z dedykacją autora i piękny album o motylach.

      Byliśmy bardzo zaskoczeni mnogością gatunków roślin i zwierząt występujących na terenach otaczających elektrownię. Dowiedzieliśmy się też o możliwości ich zwiedzenia, by na własne oczy przekonać się jak wielki przemysł może współżyć z przyrodą. Wybierzemy się tam na wiosnę.

       

    • Dąb na stulecie
     • Dąb na stulecie

     •  

      Na bardzo oryginalny sposób uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania przez polskę Niepodległości wpadli polscy leśnicy. Z ich inicjatywy wyhodowanych zostało 250 klonów najsłynniejszego polskiego dębu - zagnańskiego Bartka.

      W związku z tym, że dąb Bartek od dłuższego czasu owocuje bardzo słabo albo w ogóle, leśnicy postanowili skorzystać z wegetatywnej metody rozmnażania drzew, polegającej na zaszczepieniu tzw. zrazów, czyli fragmentów gałązek na specjalnych podkładkach i w ten sposób uzyskali klony. Co ciekawe, mimo że drzewka jako samodzielne byty mają dopiero dwa lata, to już kwitną. To zasługa tego, że są klonami 700-letniego Bartka. Leśnicy mają nadzieję, że już jesienią, któryś z nich będzie miał pierwsze żołędzie.

      Jedna z tych cennych samodzenek, opatrzona certyfikatem autentyczności, trafiła do naszej szkoły. W czwartek, 15 listopada, została zasadzona na szkolnym placu. Mamy nadzieję, że się przyjmie i już niedługo doczekamy się pierwszych żołędzi. A za sto lat...

      W dołączonym do drzewka certyfikacie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zaświadcza, że sadzonka dębu szypułkowego jest oryginalnym potomkiem najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody dąb Bartek rosnącego na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk.

       

    • 100-lecie Odzyskania Niepodległości
     • 100-lecie Odzyskania Niepodległości

     •  

      Już od kilku dni odczuć można było w naszej szkole świąteczną atmosferę. Tu i ówdzie pojawiały się coraz to nowe dekoracje patriotyczne. Robiło się biało-czerwono, a populacja orła białego w naszej szkole wzrosła bardzo wyraźnie. Ten ptak będący symbolem narodowym zagościł w każdej sali, a nawet na korytarzach. Społeczność szkolna szykowała się na obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

      Jako, że nasze święto narodowe przypadło w tym roku na niedzielę, szkolne obchody miały miejsce w piątek 9 listopada. Działo się wiele więc zacznijmy po kolei.

      Pierwszym punktem naszego świętowania był udział we mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w rozniszewskiej świątyni. Nabożeństwo celebrował proboszcz Parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Rozniszewie ks. Wojciech Celuch. On też wygłosił okolicznościowe kazanie. 

      W Skansenie Militarnym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie odbył się tego dnia IV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej Mniszew 2018. W przeglądzie reprezentował nas szkolny chór, który przygotował na tę okazję dwie pieśni - "Hej strzelcy" i "Jak długo w sercach naszych...".

      Wraz z dziećmi pracowały nad ich przygotowaniem panie Mariola Cholewa i Małgorzata Kościńska. Jak zaprezentowali się nasi śpiewacy możecie posłuchać i obejrzeć dzięki materiałowi nakręconemu przez TV Nasz Powiat z Kozienic.

      W tym jubileuszowym dla Polaków roku postanowiliśmy przyłączyć się do akcji "Rekord dla Niepodległej", której inicjatorami są Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Na szczęście chórzyści wrócili już z Mniszewa więc było czego posłuchać. Okazało się, że nawet najmłodsi nie mieli kłopotów z zaśpiewaniem słów czwartej zwrotki hymnu. Jak się potem okazało do bicia rekordu w jednoczesnym śpiewamiu hymnu oprócz nas wzięli uczniowie z ponad 3200 szkół Mazowsza.

      Uczniowie klasy ósmej wraz ze swym wychowawcą panem Leszkiem Owczarczykiem przygotowała i przedstawiła nam specjalny, uroczysty program słowno-muzyczny pod tytułem "Jeszcze polska nie zginęła". Ze szkolnej sceny popłynęły słowa patriotycznych wierszy i opisów historycznych wydarzeń z okresu rozbiorów, powstań i dni odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj. Ósmoklasistów wspomógł chór szkolny, który zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych.

      Występ został na koniec nagrodzony rzęsistymi oklaskami. Pani dyrektor Agnieszka Suska podziękowała wszystkim, którzy przygotowali tak uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości i zaprosiła do pamiątkowej fotografii.

      Prawda, że pięknie prezentowaliśmy się w odświętnych strojach i z tradycyjnymi, biało-czerwonymi kotylionami?

       

    • Sto drzew na 100-lecie Niepodległości
     • Sto drzew na 100-lecie Niepodległości

     •  

      W piątek, 9 listopada, w przededniu obchodów Święta Niepodległości uczniowie klasy ósmej posadzili wokół szkoły drzewa. Sadzenie odbyło się w ramach akcji STO DRZEW NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI prowadzonej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Warka”.

      Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warka” zrzesza miłośników historii, barwy i oręża polskiego. Działaniom Grupy patronuje i wspiera je Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”. Drzewka do naszej szkoły trafiły dzięki panu Sławomirowi Gablerowi – pierwszemu dowódcy Grupy.

      Mamy nadzieję, że posadzone przez uczniów klony i lipy będą nam przypominały 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Serdeczne podziękowania należą się również panu Arkadiuszowi Działkowskiemu, który dostarczył do szkoły sadzonki drzewek.

       

    • Warsztaty w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej
     • Warsztaty w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

     •  

      W środę, 7 listopada, klasa piąta wraz ze swoim wychowawcą panem Tomaszem Dymkiem wybrała się na warsztaty do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Kozienicach.

      Zajęcia poświęcone technikom uczenia się i zapamiętywania poprowadziła psycholog – pani Dorota Marut. Uczniowie otrzymali materiały psychoedukacyjne zawierające podstawowe metody mnemotechniczne. Dowiedzieli się co pomaga w uczeniu się i skutecznym zapamiętywaniu np. definicji matematycznych. Poznali metody: skojarzeniową, obrazkową, łańcuchową i liczbowo-kształtową – służące do ułatwiania zapamiętywania i nauki chociażby tabliczki mnożenia.

      Piątoklasiści aktywnie uczestniczyli we wszystkich ćwiczeniach przygotowanych przez panią Dorotę, ale najbardziej spodobało im się odkrywanie tajemnic działania ludzkiego mózgu. Jak widzi mózg? Dlaczego tak się dzieje? Co to są złudzenia optyczne? Co to jest neuron? Co trzeba wiedzieć o konflikcie między mózgowymi półkulami? To tylko niektóre pytania na jakie pani psycholog starała się odpowiedzieć.

      Zapytani przez wychowawcę w drodze powrotnej uczniowie mówili, że najciekawszym ćwiczeniem był kolorowy test, w którym żółty był zielony, a czerwony niebieski. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, a nam podoba się współpraca z kozienicką poradnią. Na stronie Poradni można obejrzeć zdjęcia z zajęć klasy piątej.

      Na podobne zajęcia wybrały się wcześniej obie klasy czwarte, a w innych „Zabawa z emocjami” uczestniczyli uczniowie klas pierwszej i drugiej. W wyjazdowych zajęciach w Kozienicach uczestniczyli też uczniowie klasy siódmej i ósmej.

       

    • "Patriotyczne Strofy"
     • "Patriotyczne Strofy"

     •  

      Rok 2018 to dla wszystkich Polaków rok szczególny. Świętujemy 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości. Wstępem do szkolnych obchodów tego wydarzenia był III Rozniszewski Konkurs Recytatorski „Patriotyczne Strofy”.

      Ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły postanowiło przygotować recytacje wierszy o tematyce patriotycznej i zaprezentować je na konkursowej scenie. We wtorek, 6 listopada” jury konkursowe w składzie: pani Iwona Dymek, pani Anna Owczarczyk i pani Agnieszka Suska wysłuchało konkursowych recytacji.

      W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły. Jednym poszło lepiej, innym trochę gorzej, ale nie to było najważniejsze. Najważniejsza była oczywiście polska poezja. Należy się cieszyć z faktu, że nasi uczniowie pokazali swój „mały” patriotyzm, że czują się Polakami i chcą to pokazać.

      9 listopada w dniu szkolnych obchodów Święta Niepodległości sześcioro wybranych przez jury recytatorów otrzymało nagrody książkowe i dyplomy za wyróżniają się recytację. Cała szóstka będzie reprezentowała rozniszewską szkołę podczas konkursu recytatorskiego organizowanego przez ZSiPO w Magnuszewie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Powodzenia!

       

    • Wypełnij ankietę
     • Wypełnij ankietę

     •  

      Serdecznie prosimy rodziców uczniów klas I - V o wypełnienie ankiety dotyczącej realizacji "Programu dla szkół" w naszej szkole. Dotyczy ona korzystania przez państwa dzieci z oferowanych im w ramach programu porcji warzyw, owoców i mleka. Ankietę można wypełnić tylko "on line" pod następującym linkiem - 

      http://www.kowr.gov.pl/ankieta/4 .

      Dziękujemy.

    • Jesienne porządki
     • Jesienne porządki

     •  

      Mamy piękną, złotą, polską jesień. Wykorzystaliśmy wspaniałą pogodę na zrobienie porządków na placu szkolnym. Jak każdy wie, koniecznie trzeba pozbyć się liści z trawników. Zajęły się tym klasy piąta i ósma.

      Liście pięknie wyglądały na klonach rosnących wokół boiska do siatkówki jak i na dębach w przyszkolnym parku. Teraz większość z nich już opadła i grubą, brązową warstwą przykryła trawę. Okazało się podczas grabienia, że trawa pod nimi ma się całkiem dobrze i mamy nadzieję, że na wiosnę pięknie się zazieleni.

      Grabienie poszło całkiem sprawnie. Podstawiona przez pana Mirka, szkolnego konserwatora, przyczepa błyskawicznie została napełniona. W samym parku na dębach liści jest jeszcze całkiem sporo, więc ich zagrabianie zostawiliśmy na później. Mamy nadzieję, że zima nas nie zaskoczy.

       

    • Pamiętamy
     • Pamiętamy

     •  

      W przededniu Święta Wszystkich Świętych kroki milionów Polaków kierują się na cmentarze. Pamięć o tych, którzy odeszli jednym z elementów naszej narodowej tradycji. Nie mogło zatem i nas zabraknąć na miejscowym cmentarzu jak i w miejscach Pamięci Narodowej, którymi szkoła opiekuje się od wielu lat.

      Pogoda tym razem dopisała, ciepło, prawdziwa złota, polska jesień. Uprzątnęliśmy kwaterę grobów żołnierskich i otoczenie Pomnika Powstańców Styczniowych. Postawiliśmy kwiaty, złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze. Nie zabrakło też chwili na modlitwę.

      Odwiedziliśmy też Pomnik Pomordowanych i Zaginionych Mieszkańców Zapilcza. Pod Kopcem Kościuszki, choć nie jest on grobem, też zapaliliśmy znicze – symboliczne, nie tylko dla wodza Insurekcji, ale dla wszystkich, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Rocznica stulecia jej odzyskania tuż, tuż.

       

    • Dotyk Afryki
     • Dotyk Afryki

     •  

      Bębny afrykańskie to pierwsze instrumenty świata. Początkowo ich konstrukcja była bardzo prosta. Najczęściej był to krótki wydrążony drewniany kloc, na który naciągano płat zwierzęcej skóry. By wydobyć zeń dźwięk używano rąk, kości lub drewnianych patyków. Najstarszy znaleziony przez archeologów bęben pochodzi z epoki neolitu. Powstał około 6000 lat przed Chrystusem.

      Dlaczego piszemy o afrykańskich bębnach? Wyjaśnienie jest proste. Podczas koncertu „Dotyk Afryki” każdy przedszkolak i uczeń naszej szkoły mógł na takim bębnie zagrać. Za sprawą agencji artystycznej „Promocja” z Piaseczna do Rozniszewa przyjechało czarnoskóre rodzeństwo Ricky Lion i jego siostra Marjolene. Przywieźli ze sobą ponad dwadzieścia instrumentów, w tym najwięcej bębnów djembe najpopularniejszych w Afryce.

      Okazało się, że wszyscy mogli na nich zagrać. Po całej szkole rozniosły się afrykańskie rytmy. Ricky błyskawicznie nawiązał kontakt z młodymi i najmłodszymi widzami. Jego rytmiczne zabawy bardzo się wszystkim spodobały. Ricky opowiadał o Afryce, o afrykańskich instrumentach muzycznych, które przy okazji demonstrował. Uczestnicy koncertu nauczyli się też na koniec piosenki z Czarnego Lądu – Fatou.

       

    • Ślubowanie pierwszaków
     • Ślubowanie pierwszaków

     •  

      W czwartek18 października miała miejsce bardzo ważna uroczystość w naszej szkole. Kolejny rocznik uczniów został przyjęty w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Rozniszewie. Dzieje się to w roku szczególnym, wszak świętujemy 100 – lecie Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. Miejmy nadzieję, że będzie to ciekawa klasa, ciekawy rocznik, chociaż niezbyt liczny.

      Uczniowie przez miesiąc ciężko pracowali aby przygotować się do ślubowania, mieli wiele obaw, zwłaszcza gdy słyszeli różne opowieści poprzednich roczników, szczególnie na temat otrzęsin.

      Z pomocą w tym roku pospieszyli uczniowie klasy szóstej, rocznik liczny i pięknie śpiewający. Wspólna praca pierwszo i szóstoklasistów dała, mam nadzieję, dobry efekt. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, a w części mniej oficjalnej spryt i hart ducha.

      Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali upominki i podziękowania przygotowane przez rodziców i panią dyrektor.

      Teraz przed pierwszakami praca w szkole i czas, który należy jak najlepiej wykorzystać.

      Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnej, pamiątkowej fotografii.

       

    • Warsztaty plastyczne zerówki
     • Warsztaty plastyczne zerówki

     •  

      16 października dzieci z oddziału ,,0” wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Kozienic aby wziąć udział w warsztatach plastycznych organizowanych przez Muzeum Regionalne. Zajęcia były związane z obecną porą roku czyli jesienią.

      Dzieci podczas spotkania odkrywały piękno jesiennych darów, wykazały się dużą kreatywnością
      i wyobraźnią plastyczną. Podczas warsztatów wszyscy byli bardzo zaangażowani i zajęci pracą. Owocem spotkania są piękne prace stworzone z liści. Przywieźliśmy je do naszego przedszkola
      i powiesiliśmy na tablicy.

      Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci aktywnie spędziły czas w Ogrodzie Jordanowskim. Zabawom na świeżym powietrzu nie było końca.

      Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i naładowani pozytywną energią wyruszyliśmy w podróż powrotną do szkoły, podczas której niektórzy ucięli sobie krótką drzemkę.

       

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     •  

      Dzień Edukacji Narodowej wypadł w tym roku w niedzielę. Dlatego Rada Uczniów postanowiła by uroczysty apel przygotowany specjalnie z okazji tego święta odbył się w poniedziałek 15 października.

       Cała szkolna społeczność zgromadziła się na dolnym korytarzu naszej szkoły. Nauczyciele i pracownicy szkoły wysłuchali okolicznościowych życzeń i podziękowań za codzienny trud wkładany w pracę z dziećmi.

      Uczniowie przygotowali pomysłowe laurki z życzeniami, które wręczyli swoim nauczycielom. Również wychowawcy klas otrzymali od swoich wychowanków życzenia i kwiaty. Miłym zaskoczeniem dla nauczycieli i innych pracowników szkoły były róże, które zostały im wręczone podczas mszy świętej odprawionej w intencji pracowników oświaty w rozniszewskiej świątyni.

       

       

    • "Zakurzona królewna" w Radomiu
     • "Zakurzona królewna" w Radomiu

     •  

       

       

      Teatr-zyk Figiel-ek miał okazję „odkurzyć”… „Zakurzoną królewnę”. Młodzi artyści zostali zaproszeni do udziału w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, który odbywał się w dniach 7-14 października w Radomiu.

      Organizatorami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej, Dom Kultury Idalin, Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu.

      Przypomnijmy - Sztuka Piotra Rowickiego „Zakurzona królewna” została zgłoszona do 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017 i otrzymała tam wyróżnienie.

      Wybrała go i wyreżyserowała twórczyni teatrzyku pani Anna Owczarczyk. Opracowaniem muzycznym, dźwiękowym i oświetleniem zajął się pan Leszek Owczarczyk, a w przygotowaniu rekwizytów i kostiumów pomogły panie Iwona Dymek i Grażyna Jakóbczak.

      Bezzębny Wilk, Smutny Diabeł, Zakurzona Królewna i reszta kompanii mogli jeszcze raz zaprezentować na scenie historię teatru lalek, który miał zamienić się w galerię handlową. 12 października wystąpili na scenie Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu. Spektakl bardzo podobał się widzom, szczególnie tym młodszym. Pani reżyser i aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Słowo podziękowania usłyszeli również od sprawcy całego zamieszania ks. biskupa Piotra Turzyńskiego, który zaprosił nasz teatrzyk do Radomia.

      Relację i zdjęcia z przedstawienia można obejrzeć na stronie Oratorium.

       

    • Dzień Pułaskiego
     • Dzień Pułaskiego

     •  

      W wareckim  parku, przed pomnikiem Pułaskiego miała miejsce część patriotyczna uroczystości Dnia Pułaskiego, która zgromadziła licznych gości, delegacje instytucji, organizacji oraz szkół. Oczywiście nie zabrakło i delegacji naszej szkoły z Pocztem Sztandarowym i panią dyrektor Agnieszką Suską.

      W asyście licznych pocztów sztandarowych, Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz Kompanii Honorowej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego z Ogrodzienic, oddano hołd generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu. Zabrzmiały  hymny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

      Gości i wszystkich zebranych powitała Iwona Stefaniak - dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, która przypomniała kim był człowiek, który patronuje tak wielu instytucjom, organizacjom przybyłym tego dnia do wareckiego muzeum. Przemówienie okolicznościowe wygłosił również Burmistrz Warki Dariusz Gizka, który podkreślił rolę Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w krzewieniu lokalnego patriotyzmu oraz rozwoju turystyki w Warce.

      Wojsko oddało cześć generałowi Pułaskiemu poprzez Apel pamięci i salwę honorową. Po odegraniu hasła Wojska Polskiego, licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Pomimo słotnej pogody, wszyscy chętnie wysłuchali wiązanki utworów polskich i amerykańskich, którą odegrała Orkiestra Wojskowa.

       

    • Dzień Chłopaka
     • Dzień Chłopaka

     •  

      Kalendarz roku szkolnego nie jest tym razem dla nas łaskawy. W pierwszym semestrze wszystkie święta wypadają w weekendy. Tak też było z Dniem Chłopaka - 30 września wypadł w niedzielę. W związku z tym jego świętowanie rozciągnęło się na trzy dni.

      Już w piątek dziewczynki z klasy piątej przygotowały dla swoich kolegów wspaniały tort. Wychowawcy klasy udało się go sprawiedliwie podzielić, ale ponieważ było to podczas lekcji matematyki piątoklasiści musieli sobie przypomnieć co to jest koło, jego promień i wycinek kołowy. Bajeczny smak tych "wycinków" wynagrodził im te drobne niedogodności.

      Dalszy ciąg świętowania miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Tego ostatniego dnia dziewczynki z klasy ósmej przygotowały dla swoich kolegów słodki poczęstunek oraz prezenty - czekolady i... maszynki do golenia. Niektórym ósmoklasistom naprawdę się przydadzą.

      W poniedziałek klasy druga, trzecia, obie czwarte i piąta wybrały się do kozienickieg kina na film "Mała stopa". Klasa szósta bawiła się zaś na ognisku. Nowe miejsce na tego typu imprezy świetnie się sprawdziło, pogoda dopisała, kiełbaski smakowały.

      Życzymy wszystkim chłopcom wszystkiego najlepszego!

       

    • Zawiało i ...
     • Zawiało i ...

     •  

      Kto by pomyslał, że globalne ocieplenie i związane z nim zmiany klimatyczne przyczynią się do widocznych zmian w przyszkolnym parku. W ostatni weekend wiatr nie oszczędzał okolic Rozniszewa. W poniedziałek rano przywitał uczniów przyjeżdżających do szkoły widok połamanej wierzby. Jeden z jej konarów został odłamany przez wichurę i runął na miejsce na ognisko, które przed wakacjami pojawiło się na szkolnym placu.

      Na szczęście nie zostały zniszczone ławki stojące wokół ogniska. Szkoda tylko, że wierzba musi zostać przycięta i nie będzie już tak atrakcyjna. Zniknęło zaciszne miejsce spotkań i możliwość pohuśtania się na jej gałęziach. Za to przybyło nam drewna na kolejne ogniska!

       

    • Wybory Rady Uczniów
     • Wybory Rady Uczniów

     •  

      Na miesiąc przed ogólnopolskimi wyborami samorządowymi my też wybraliśmy swój samorząd – Radę Uczniów. Zgodnie z zapisami Statutu naszej szkoły część Rady została już wybrana podczas klasowych wyborów rad oddziałowych. Niejako w sposób automatyczny członkami Rady Uczniów zostali przewodniczący rad klasowych. Oni też stworzyli komisję wyborczą odpowiedzialną za zorganizowanie, przeprowadzenie i ustalenie wyników wyborów.

      Głosowanie odbyło się w piątek, 21 września. Prawo wyborcze ma każdy uczeń naszej szkoły z klas I-VIII. Każdy mógł na karcie do głosowania zaznaczyć cztery nazwiska swoich kandydatów do Rady uczniów. Dlaczego cztery? Bo tyle wolnych miejsc pozostało do zajęcia w dziesięcioosobowym gremium.

      Komisja wyborcza w składzie Zuzia, Szymon, Mikołaj, Kinga, Dawid i Kuba sprawnie przeprowadziła samo głosowanie jak i potem błyskawicznie ustaliła wyniki wyborów.

      Jeszcze tego samego dnia podczas specjalnego apelu szkolnego sekretarz komisji Kinga odczytała protokół z głosowania w wyborach do Rady Uczniów i przedstawiła całą, nową Radę. Największym zaufaniem nasi uczniowie obdarzyli Zuzię, Krzyśka, Kacpra i Mateusza. Wymienieni uczniowie uzupełnili skład nowej Rady Uczniów.

      Rada rozpocznie swoją działalność od wyboru przewodniczącego, zastępcy, skarbnika i reprezentanta interesów uczniów z klas I-III. Wybrany zostanie również nauczyciel - opiekun Rady. Potem powstanie plan działań na rok szkolny 2018/2019. Członkom Rady Uczniów życzymy wielu świeżych pomysłów i sprawnej ich realizacji.

       

    • Patriotyczna wycieczka
     • Patriotyczna wycieczka

     •  

      Przygotowując się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, klasa VII i VIII pojechała do Warszawy na wycieczkę „Śladami niepodległości”.

      Wyruszyliśmy wcześnie rano, by zdążyć na 8.30 do Belwederu. Po przejściu niezbędnych formalności związanych z przepustkami i bramkami pirotechnicznymi weszliśmy do środka. Tam przewodnik oprowadził nas po wystawie poświęconej  Józefowi Piłsudskiemu. Zwiedziliśmy także zabytkowe, piękne sale reprezentacyjnej siedziby prezydenta RP.

      Podczas przejazdu ulicami Warszawy na Plac Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza, zobaczyliśmy pomniki: Romana Dmowskiego, Henryka Sienkiewicza i Wincentego Witosa. Niestety, nie doczekaliśmy się na zmianę warty, ale za to wysłuchaliśmy ciekawej historii związanej z Grobem Nieznanego Żołnierza. Poznaliśmy także dramatyczne losy Pałacu Saskiego.

      Później przespacerowaliśmy się obok Zamku Królewskiego. Uliczkami Starego Miasta doszliśmy do Archikatedry Św. Jana. W tej pięknej gotyckiej świątyni znajdują się w podziemiach krypty grobowe wielu wybitnych Polaków. Tam min. spoczywa I.J. Paderewski, wielki pianista-patriota, współtwórca niepodległej Polski.

      Potem pojechaliśmy na Warszawskie Powązki, gdzie pokłoniliśmy się bohaterskim żołnierzom pochowanym w kwaterze „Orląt warszawskich 1920 roku”. Groby żołnierzy walczących w 1920 roku z bolszewikami w obronie Warszawy znajdują się także na cmentarzu w Radzyminie. Tam też pojechaliśmy na koniec naszej wycieczki.