• Spotkanie z pilotem Markiem Drapałą
     • Spotkanie z pilotem Markiem Drapałą

     •  

      W środę, 9 stycznia, odwiedził nas Wójt Gminy Magnuszew pan Marek Drapała. Przyjechał na spotkanie z uczniami starszych klas naszej szkoły. Tym razem spotkanie nie dotyczyło bezpośrednio obecnej profesji pana Marka. Zaprosiła go do nas pani Agata Janowska-Wachnik, nauczyciel doradztwa zawodowego.

      W ramach realizacji planu doradztwa zawodowego odbywają się spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. Goście opowiadają o swojej pracy, o drodze jaką musieli w życiu pokonać, aby zajmować się tym czy się obecnie zajmują.

      Toteż pan Marek też opowiadał o szkołach, które skończył, o swoich życiowych wyborach. Najciekawsze dla uczniów było to, jak nasz obecny wójt został pilotem. Nie jeden chłopiec, a może i dziewczynka marzą, by zostać lotnikiem. Okazało się, na przykładzie pana Marka, że jest to marzenie w pełni do zrealizowania, nawet dla dziecka ze wsi.

      Ciekawym fragmentem spotkania było zademonstrowanie przez gościa makiety kokpitu samolotu pasażerskiego  Bombardier Q-400, który pilotował on podczas pracy w Eurolocie. Ponieważ pan Marek był również pilotem wojskowym nie mogło zabraknąć pytań na ten temat. Uczniowie zainteresowani byli wymaganiami jakie stawia się pilotowi maszyn wojskowych, a także sposobami ratunkowego katapultowania się z uszkodzonej maszyny. Gość starał się szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania.

      Dziękujemy panu Wójtowi za znalezienie czasu na spotkanie z nami. W planach mamy więcej spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Relacje z nich w zakładce Doradztwo zawodowe (lewe menu).

       

    • Podsumowanie zbiórki elektrośmieci
     • Podsumowanie zbiórki elektrośmieci

     •  

      Na początku grudnia ubiegłego roku przystąpiliśmy do akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” zorganizowanej przez Green Office Ecologic Sp. o. o. pod patronatem honorowym Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

      Jak na pierwszy raz udało się naszym zdaniem całkiem nieźle. Zebraliśmy ponad 4 tony elektrośmieci (dokładnie 4 235 kg). Oczywiście trudno sobie wyobrazić, że taką ilość zużytego sprzętu elektrycznego przyniosły dzieci. Były one propagatorami tego przedsięwzięcia w okolicy. To dorośli dostarczyli na plac szkolny zużyty sprzęt. Czegóż tam nie było: lodówki, odkurzacze, żelazka, sprzęt komputerowy, stare grzejniki, roboty kuchenne, telewizory i mnóstwo innych rzeczy.

      Za zebrany sprzęt dostaliśmy wielofunkcyjne (kopiowanie, skanowanie i drukowanie) urządzenie firmy Samsung, dwa zestawy głośników komputerowych i pokaźną ilość, zawsze w szkole potrzebnego, papieru xero.

      Wszystkim, którzy dostarczyli nam elektrośmieci serdecznie dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku! jednocześnie przypominamy, że w szkole przez cały czas zbieramy stare baterie i akumulatory, makulaturę i plastikowe nakrętki od butelek i innych pojemników.

       

    • Góra Grosza 2018/2019
     • Góra Grosza 2018/2019

     •  

      Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.

      Również i my, tak jak w poprzednich latach, wzięliśmy udział w 19. edycji tej akcji. Uczniowie, a szczególnie przedszkolaki  nie zawiedli, każdy przyniósł tyle, ile mógł– w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

      Przez dwa dni: poniedziałek i wtorek trwała akcja sortowania i liczenia zebranych monet. Okazało się, że zebraliśmy ich ponad 50 kg, na łączną kwotę 685 zł. To porównywalnie do poprzedniego roku, ale wydaje się, że tych pieniędzy powinno być więcej. Chociażby dlatego, że przybyło w naszej szkole uczniów. Trzeba mieć nadzieję, że w kolejnej, jubileuszowej bo 20. Górze Grosza wykażemy się lepiej.

      Dla motywacji podamy, że w poprzedniej, 18. edycji akcji zebrano 2 858 317,62 zł, a od początku czyli przez 18 edycji - blisko 38 mln złotych.

       

    • Wydanie książki "Dzieje szkoły w Rozniszewie"
     • Wydanie książki "Dzieje szkoły w Rozniszewie"

     •  

      Otrzymaliśmy wspaniały prezent gwiazdkowy. W grudniu tego roku wydana została książka o historii naszej szkoły. Publikacja nosi tytuł „Dzieje szkoły w Rozniszewie.

      Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia”, w związku z Jubileuszem 150-lecia istnienia szkoły podstawowej w Rozniszewie, wystąpiło do LGD „Puszcza Kozienicka” z wnioskiem  o wydanie okolicznościowej publikacji  i otrzymało wsparcie  w ramach naboru grantowego „Promowanie obszaru objętego LSR poprzez imprezy, wydarzenia i warsztaty wzmacniające kapitał społeczny obszaru LGD”, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszaru Wiejskich na lata 2014-2020.

      Szkoła w Rozniszewie powstała w 1868 roku. Obecny rok jest rokiem jubileuszu 150–lecia jej istnienia. Oprócz funkcji oświatowej, szkoła ta pełniła i pełni w małym środowisku wiejskim także ważną rolę kulturotwórczą i jest zarazem depozytariuszem pamiątek przeszłości i tradycji lokalnych. Głównym celem opracowania i wydania publikacji jest utrwalenie wiedzy o przeszłości historycznej Rozniszewa i okolic oraz o dokonaniach ludzi tu mieszkających, poprzez zebranie materiałów i wydanie książki o historii szkoły w Rozniszewie. Publikacja „Dzieje szkoły w Rozniszewie” obejmuje lata od 1866 do 2018.

      Książka  zawiera  kalendarium historyczne, informacje o dyrektorach, nauczycielach, pracownikach i absolwentach oraz ich dokonaniach na przestrzeni 150 lat. Została przedstawiona w niej także współczesność szkoły, jej osiągnięcia i funkcja jaką pełni w środowisku lokalnym.

      Autorami książki są Państwo Anna i Leszek Owczarczykowie członkowie Stowarzyszenia i jednocześnie nauczyciele pracujący w szkole w Rozniszewie od ponad 35 lat.

      Publikacja udostępniania będzie bezpłatnie.

      Dla zaciekawienia publikacją zamieszczamy spis treści:

      Rozdział I Imperator w złoconych ramach, czyli pierwsze półwiecze

      Rozdział II Brzoskwinie i wczesne morele, czyli między wojnami

      Rozdział III Po wojnie, czyli epoka kierownika Pęksyka

      Rozdział IV Kadrowe potyczki dyrektora Boryczki, czyli lata siedemdziesiąte

      Rozdział V „Prezenty” pani Zosi, czyli szkoła w budowie

      Rozdział VI Komputery, akcje i tonery, czyli piąta szkoła

      Rozdział VII Więcej niż szkoła, czyli XXI wiek

      Rozdział VIII Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej, czyli jubileusz 150–lecia

      Publikacja powstała dzięki środkom otrzymanym z LGD „Puszcza Kozienicka”, ale głównie dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu autorów książki oraz wsparciu i pomocy ze strony właściciela i pracowników Drukarni Kuman-Art. z Kielc. Serdecznie dziękujemy.

      Zapraszamy do lektury tego niezwykłego Wydawnictwa.

       

    • Szkolne Spotkanie Wigilijne
     • Szkolne Spotkanie Wigilijne

     •  

      Dziś ostatni dzień zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia. W szkole już świąteczny nastrój. W klasach choinki, w oknach zimowe dekoracje, na parterze Drzewko Spełnionych Życzeń, na którym każdy może zawiesić choinkową bombkę z życzeniami dla dowolnie wybranej osoby. A do tego snujące się po szkole zapachy świątecznych smakołyków świadczące o tym, że klasowe spotkania wigilijne już się odbyły. Najwyższy zatem czas na Szkolne Spotkanie Wigilijne.

      Tegoroczny spektakl jasełkowy nie był całkiem tradycyjny. Uczniowie przygotowali go pod okiem pani katechetki Iwony Kuźni. Pod na pozór mało świątecznym tytułem -„Co odmieniło naszą klasę” kryła się historia odwiecznej walki dobra ze złem, ale tocząca się we współczesnej klasie trochę przypominającej naszą klasę piątą (może z powodu aktorów?).

      Rozbrykana, rozgadana gromada uczniów dostrzega nagle Anioła, który po dokładniejszym zbadaniu, okazuje się nie być „podróbą”. Wkrótce pojawia się też Diabeł, któremu powierzono zadanie pozyskania jak największej ilości grzesznych duszyczek. Jak można się domyśleć wygrywa jednak Anioł i zabiera klasę niebiańską rakietą do betlejemskiej szopki.

      Ta część przedstawienia przypomina już prawdziwe jasełka - Święty Józef, Matka Boża z Dzieciątkiem, trzej królowie i pastuszkowie z darami. Do nich dołączają nasi „piątoklasiści”. Oni też mają swoje dary dla nowonarodzonego Chrystusa. Ofiarowują mu swoje przytulanki, resoraki, słodycze, latarkę do czytania pod kołdrą, zdalnie sterowany samochód, narty czy kredki. A wśród tych darów pojawia się też dobre zachowanie.

      Po powrocie do szkoły klasa całkowicie się odmienia. Do tego stopnia, że nie poznaje ich własna wychowawczyni. Na pytanie „co ich tak odmieniło?” zgodnym chórem odpowiadają - BOŻE NARODZENIE!

      Całość inscenizacji uzupełniły świąteczne piosenki i kolędy. Po przedstawieniu obejrzeliśmy jeszcze obiecany przez klasę ósmą pokaz fotek z fotobudki. Spotkanie zakończyło się życzeniami, które pani dyrektor Agnieszka Suska skierowała do wszystkich obecnych i ich rodzin. Po połamaniu się tradycyjnym opłatkiem udaliśmy się do domów.

      Należ się jeszcze wyjaśnienie, gdzie w tym czasie podziewała się klasa szósta. Otóż już wcześnie rano pojechali do Fabryki Bombek na warszawską Pragę. Nie tylko mogli zobaczyć jak powstają te szklane cudeńka, ale także zakupić choinkowe bombki. Z wrażenia zapomnieli, że takie wizyty uwiecznia się na zdjęciach i zrobili tylko jedną fotkę po powrocie. W przyszłym roku musimy się tam wybrać sami.

       

    • Nareszcie zima!
     • Nareszcie zima!

     •  

      Wreszcie się udało! A co? Zapisać w dzienniku temat zajęć z wychowania fizycznego -„Gry i zabawy na śniegu”.

      Ostatniej nocy spadło go… no może ciut więcej niż trochę. Pierwszo- i drugoklasiści postanowili to zaraz wykorzystać. Przed wf-em nie rozebrali się, a ciepło ubrali, wyciągnęli szkolne sanki i ruszyli na plac szkolny. Nareszcie coś innego, bo zimy nas ostatnio nie rozpieszczają prawdziwie zimową pogodą.

      Maluchy szalały na sankach: to ciągnąc się na nich wzajemnie, to próbując zjeżdżać z górki. Tylko skąd wziąć koło szkoły górkę. W jej charakterze wystąpiło tym razem „rondo”, na którym zawracają szkolne autobusy.

      Niektórzy rzucali śnieżkami, czy próbowali ulepić bałwana. Nie wyszedł zbyt duży. Byli też tacy, którzy testowali urządzenia nowej siłowni zewnętrznej, które niedawno pojawiły się przy szkolnym parku. Każda zimowa forma aktywności fizycznej jest jak najbardziej godna polecenia. Byle tylko prawdziwa zima potrwała dłużej!

       

    • Szkolna Fotobudka
     • Szkolna Fotobudka

     •  

      „Nie lubię poniedziałków” - powiedzenie, które doczekało się nawet wersji filmowej - krąży również wśród naszych uczniów. Postarali się ten stan rzeczy zmienić ósmoklasiści. W dzisiejszy poniedziałek przygotowali dla młodszych kolegów nie lada atrakcję - szkolną fotobudkę.

      Nie było to trudne w realizacji: szkolny aparat, fragmenty dekoracji Teatr-zyku Figiel-ek i elementy stroju oraz rekwizyty z garderoby Figiel-ka lub przyniesione przez uczniów. I zaczęła się zabawa.

      Fotografowani prześcigali się w pomysłach nie tylko na zabawne i niekonwencjonalne przebranie, ale również na śmieszne inscenizacje. Poniedziałkowe przerwy mijały błyskawicznie i to nie tylko z powodu błysków lampy aparatu fotograficznego.

      Z tego też powodu zapomniano o oddziale zerowym. Dlatego też, by „zerówkowicze” nie zostali pokrzywdzeni, trzy dni później szkolna fotobudka znowu zagościła na szkolnym korytarzu. I znowu wesoło się bawili zarówno fotografowani, jak i fotografujący. Czekamy na więcej takich pomysłów.

      Z wykonanych zdjęć powstał pokaz slajdów, który klasa ósma ma zamiar odtworzyć podczas szkolnego Spotkania Wigilijnego.

       

    • Świąteczne ozdoby
     • Świąteczne ozdoby

     •  

      Rada Rodziców naszej szkoły tak jak i w latach poprzednich postanowiła zorganizową Warsztaty Bożonarodzeniowe. Podczas warsztatów powstają piękne świąteczne stroiki, wianki, choinki i inne ozdoby. Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek, 16 listopada, a następne w kolejne piątki.

      Panie biorące udział w warsztatach już znacznie wcześniej zadbały o zgromadzenie potrzebnych materiałów. Oczywiście trzeba się było wybrać do lasu czy do ogrodów własnych i sąsiadów gdyż świąteczne ozdoby wykonywane są z natutalnych materiałów. Potem wystarczy tylko specjalistyczny sprzęt - pistolety do klejenia na gorąco, sekatory, cążki i szczypce do cięcia i formowania drutu oraz twórcza wyobraźnia.

      Piątkowe spotkania to także świetnia okazja do kontaktów towarzyskich. Można swobodnie porozmawiać o sprawach szkoły, ale nie tylko. Mamom tworzącym prawdziwe Bożonarodzeniowe cudeńka towarzyszą dzieci. Te troszkę starsze biorą czynny udział w warsztatach, a te trochę mniejsze po prostu świetnie się bawią.

      Finałem całej akcji są weekendowe Kiermasze Świąteczne, podczas których można się zaopatrzyć w świąteczne ozdoby. W tym roku takie kiermasze odbyły się w sobotę 8 grudnia oraz w dwie kolejne niedziele - 9 i 16 grudnia. W sprzedaży pomagali uczniowei ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Wszak to na ich potrzeby jak też i na potrzeby Rady Rodziców przeznaczane są zarobione ze sprzedaży pieniądze.

      Jako, że świątecznych ozdób było bardzo dużo, informujemy, że będzie je można nabyć podczas Gminnego Spotkania Wigilijnego, która rozpocznie się jutro, tj. 19 grudnia, na placu nowego placu targowiska "Mój Rynek". Szukajcie tam naszego stoiska. Zapraszamy!

       

    • Wystawa malarstwa Luizy Wemberger
     • Wystawa malarstwa Luizy Wemberger

     •  

      Galeria „Na piętrze” zaprosiła nas dzisiaj na wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem była to wystawa malarstwa pani Luizy Wemberger.

      Pani Luiza - mieszkanka Warki, swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła 10 lat temu. Wśród prac autorki oglądać można pejzaże oraz architekturę, do których inspiracje czerpała z licznych podróży po świecie. Znaczną część jej dorobku stanowią także portrety, które świadczą
      o jej pewnej ręce i swobodzie malowania.

      Wspólnym mianownikiem obrazów Luizy Wemberger jest kolor, którym jak sama mówi – lubi się bawić. Podczas wernisażu malarka przedstawiła się uczniom, powiedziała kilka słów o sobie i o swojej rodzinie, która jest dla niej bardzo ważna. Tak ważna, że stała się tematem nie jednej pracy.

      Jak zwykle uczniowie obecni na wernisażu zadawali wiele pytań. Pytali o warsztat pracy, technikę malarstwa olejnego, dobór gamy kolorów i wreszcie o poszczególne obrazy prezentowane na wystawie. Tych pytań zrobiło się tak dużo, że interweniować musiała sama pani dyrektor. Godna podziwu jest wytrwałość z jaką pani Luiza starała się na wszystkie z pytań dzieci odpowiedzieć.

      Na zakończenie spotkania w naszej Galerii pani dyrektor Agnieszka Suska podziękowała pani Luizie za udostępnienie prac i obecność na wernisażu. Malarka otrzymała również w podziękowaniu od uczniów świąteczny, bożonarodzeniowy stroik. Obecni na wernisażu dorośli mogli wreszcie przyjrzeć się prezentowanym pracom. Nasi uczniowie widzieli je już od kilku dni. A samą wystawę można oglądać do ferii zimowych. Zapraszamy!

       

    • Spotkanie z radnymi
     • Spotkanie z radnymi

     •  

      Co to jest Rada Gminy i czym się zajmuje? Jakie są obowiązki radnego? Na czym polega jego praca? - na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć naszym siódmo- i ósmoklasistom radni Rady Gminy Magnuszew, panowie Michał Korczak z Rozniszewa i Daniel Grzeszczak z Anielina.

      W czwartek, 13 grudnia, odbyło się spotkanie uczniów klas siódmej i ósmej z radnymi z naszego obwodu szkolnego. Inicjatorem spotkania był pan Leszek Owczarczyk - nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole.

      Pan Michał i pan Daniel zapoznawali uczniów z działaniem Rady Gminy oraz pracą i obowiązkami radnego. Tematyka lokalnej samorządności i samorządności szerzej rozumianej jest bardzo ważna dla uczniów, wszak w szkole działa Rada Uczniów i taka lekcja bardzo się przyda członkom tego organu.

      Podczas spotkania powstał pomysł przyjrzenia się pracom Rady Gminy „na żywo”, a także pomysł powołania Młodzieżowej Rady Gminy. Życzymy powodzenia w realizacji obu tych przedsięwzięć.

      Na zakończenie spotkania pani dyrektor Agnieszka Suska przekazała na ręce obecnych radnych świąteczne życzenia dla całej Rady Gminy Magnuszew, a dziewczynki z klasy ósmej obdarowały radnych świątecznymi stroikami.

       

    • Muzealne warsztaty
     • Muzealne warsztaty

     •  

      Idąc śladami starszych kolegów również uczniowie klas I-III pojechali do radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego na muzealne warsztaty. To nowy kierunek naszych wypraw, wcześniej tam raczej nie jeździliśmy. Dlaczego właśnie teraz wyjazdy do radomskiego Muzeum stały się takie popularne?

      Muzeum w Radomiu zaprezentowało program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem ma być popularyzacja wiedzy historycznej, archeologicznej, etnograficznej, przyrodniczej i plastycznej. Edukacja muzealna jest cennym uzupełnieniem zajęć dydaktycznych prowadzonych w szkołach. Program składa się z lekcji muzealnych i warsztatów prowadzonych przez pracowników wszystkich działów radomskiego Muzeum. Podczas lekcji wiedza przekazywana jest uczniom poprzez różnego rodzaju prelekcje, pokazy praktyczne, prace z dziełami sztuki i zabytkami oraz z wykorzystaniem różnorodnych multimediów. 

      Nasi uczniowie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w warsztatach poświęconych tkactwu i rzeźbie z gliny. Podczas tych pierwszych zostali zapoznani z podstawową techniką wyrobu tkanin, dowiedzieli się co to jest wątek i osnowa i sami spróbowali swoich sił w projektowaniu i wykonaniu pięknych tkanin. Ze względów, nazwijmy je: czasowo-technicznych swoje prace wykonywali z papieru.

      Podczas warsztatów rzeźbienia w glinie już nie było taryfy ulgowej - należało zmierzyć się z tym mokrym i niezbyt czystym surowcem. Wynagrodzeniem okazały się piękne i różnorodne gliniane rzeźby i naczynia.

      Na zakończenie pobytu w Muzeum nasi uczniowie obejrzeli znaną już z opowiadań starszych kolegów wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce.

      Z pewnością nie była to ostatnia wizyta w radomskim muzeum.

       

    • Choinkowe warsztaty
     • Choinkowe warsztaty

     •  

      Pani Wioleta, mama Karola z trzeciej klasy, jest niezastąpionym organizatorem wszelkiego rodzaju warsztatów plastycznych. W przededniu świąt Bożego Narodzenia zaproponowała Przeprowadzenie warsztatów florystycznych, podczas których uczniowie klas I-III przygotowaliby świąteczne drzewka ze świerkowych gałązek.

      Sala klasy drugiej ledwo pomieściła uczestników tych zajęć jako, że oprócz dzieci wzięli w nich udział rodzice. Po prostu dorośli byli potrzebni do obsługi np. pistoletów do klejenia na gorąco. Jest to czynność, przy której łatwo się poparzyć.

      Każdego, kto wszedł na początku zajęć do sali numer 3, witał cudowny zapach świerkowych gałązek. To z nich powstały po chwili śliczne drzewka, które zostały pomysłowo udekorowane. Każdy maluch mógł zabrać swoje drzewko do domu, ale kilka z nich pozostało w szkole. Uzupełniły one dekoracje świąteczne, które zaczęły się pojawiać  w klasach.

      Formuła wspólnych działań rodziców i ich pociech po raz kolejny świetnie się sprawdziła. Cieszy nas, że podczas takich wydarzeń coraz większa grupa rodziców pojawia się w szkole . Oby tak dalej!

       

    • Zbiórka karmy dla bezdomnych psów
     • Zbiórka karmy dla bezdomnych psów

     •  

      Kozienicka Gospodarka Komunalna Spółka z o. o. prowadzi od kilku lat przytulisko dla bezdomnych zwierząt, głównie psów. Zwierzaki znajdują tutaj opiekę i pomoc weterynaryjną, a także przyszłe domy. Prezes spółki pan Robert Wojcieszek dba o to by psy nie trafiały do schronisk, a znajdowały nowych właścicieli.

      Już po raz czwarty Rada Uczniów naszej szkoły zorganizowała zbiórkę karmy dla psiaków z kozienickiego przytuliska. Samą zbiórką zajęły się dziewczynki z klasy piątej, aktywnie pomagały im w tym ósmoklasistki.

      W poniedziałek, 10 grudnia, reprezentanci klasy piątej i Rady Uczniów zapakowali zebraną karmę do szkolnego busa i razem z panem Tomaszem Dymkiem, wychowawcą klasy piątej, pojechali do Kozienic. Na miejscu powitał nas osobiście sam pan prezes Robert Wojcieszek i serdecznie podziękował nam za przywiezioną żywność dla psów. Pamiętał, że to nasza szkoła rozpoczęła taką zbiórkę i powiedział, że kozienickie szkoły też zaczęły organizować podobne akcje. Wszyscy członkowie delegacji otrzymali pamiątkowe upominki.

      Szkoda jednak, że nie wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności włączyli się w zbiórkę. To trochę martwi, bo już jedna duża paczka chipsów kosztuje tyle samo, co puszka karmy. Może w przyszłym roku będzie lepiej.

       

    • Mikołajkowa wycieczka do Radomia
     • Mikołajkowa wycieczka do Radomia

     •  

      Czwarto- i piątoklasiści sami postarali się o mikołajkowy prezent. Zafundowali sobie wyjazd do Radomia. W Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu obejrzeli spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem, a w Muzeum im. Jacka Malczewskiego uczestniczyli w warsztatach związanych z czasami Mikołaja Kopernika i zwiedzili wystawę poświęconą naszemu wielkiemu astronomowi.

      Sentymentalna i jednocześnie pełna humoru historia rudowłosej, nieco osobliwej dziewczynki o wybujałej wyobraźni w wersji scenicznej bardzo się naszym uczniom spodobała. Pomysłowa scenografia, bogaty ruch sceniczny, mnóstwo piosenek, wielu aktorów, niektórzy niewiele starsi od młodych widzów, a przede wszystkim humorystyczne dialogi spowodowały, że dwie godziny minęły błyskawicznie i nikt się nudził.

      „Ania z Zielonego Wzgórza" to opowieść ponadczasowa - o sensie życia, sile przyjaźni i potrzebie tolerancji. Tytułowa bohaterka pokazuje, że warto być otwartym na drugiego człowieka, bo jego odmienność jest wartością, a uczynione dobro zawsze do nas powraca. Miejmy nadzieję, że to przesłanie sztuki pozostanie na dłużej w umysłach naszych dzieci.

      Nie mniej ciekawa okazała się wizyta w radomskim muzeum. Podzieleni na dwie grupy uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce. Przewodnik oprowadzający nas po ekspozycji bardzo ciekawie o niej opowiadał i szczegółowo odpowiadał na pytania dzieciaków. Największe zainteresowanie wzbudziło życie ówczesnych mieszkańców miast, ich stroje, potrawy, które spożywali i… zabawki dla dzieci.

      W części wystawy przedstawiającej miejsce pracy wielkiego astronoma doszło do iście kosmicznej koincydencji  (to astronomiczne słowo z czasów Kopernika oznaczające jednoczesne wystąpienie kilku zjawisk lub zdarzeń jak najbardziej tu pasuje) - jak możecie się przekonać na zdjęciu spotkało się trzech Mikołajów i to w dzień Świętego Mikołaja.

      Uczniom spodobały się również towarzyszące wystawie warsztaty, podczas których mogli spróbować średniowiecznej kaligrafii - gęsim piórem i atramentem dzieci pisały po raz pierwszy, sztuki projektowania witraży, sztuki ziołolecznictwa - każdy mógł samodzielnie sporządzić własną, ziołową miksturę, a także zmierzyć się z puzzlami - układaliśmy portret Mikołaja Kopernika.

      Na koniec wizyty w Muzeum miła niespodzianka - z okazji imienin Mikołaja zwiedzanie i warsztaty okazały się bezpłatne - oby częściej zdarzały się nam takie prezenty. Dziękujemy!

      W materiale wykorzystano zdjęcia ze strony http://www.teatr.radom.pl/spektakl,ania-z-zielonego-wzgorza,406 .

       

    • V Mikołajkowy Konkurs Recytatorski
     • V Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

     •  

      Już po raz piąty w naszej szkole 6 grudnia rządzą małe Mikołajki. Najmłodsi uczniowie tłumnie biorą udział w „Mikołajkowym Konkursie Recytatorskim”. Czterdziestu uczestników zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie oraz pomysłowe stroje. Jak zwykle najbardziej urokliwe i zachwycające były recytacje najmłodszych przedszkolaków, ale równie wspaniale zaprezentowali się wszyscy chętni.

      Uczestnicy otrzymali dyplomy, słodkie mikołajki, naklejki, a uczniowie którzy najpiękniej zaprezentowali się w swojej grupie wiekowej nagrody książkowe.

      Wśród 3-4 latków została wyróżniona Julia Bogucka i Ola Lewandowska. Spośród starszaków najładniej wiersz powiedziała Julia Mich, w klasie pierwszej Patrycja Cwyl, w klasie drugiej na wyróżnienie zasłużyło aż troje uczniów: Kacper Staszewski, Maja Skowrońska i Amelia Król. W najstarszej klasie, czyli trzeciej pięknie zaprezentowali się Amelia Walencik i Karol Kuźniak.

      Uczniowie klasy drugiej i trzeciej nie tylko doskonale recytowali, ale i pięknie zaśpiewali piosenki o tematyce mikołajkowej i świątecznej. Takie spotkanie sprawia, że wszyscy czujemy, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…

       

    • Piernikowe szaleństwo
     • Piernikowe szaleństwo

     •  

      6 grudnia jak wszyscy wiedzą obchodzimy imieniny Mikołaja. Przedszkolaki świętowały je bardzo hucznie. Najpierw, o czym pisaliśmy wcześniej,  odwiedził je Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami i rozdał wszystkim grzecznym dzieciom słodkie upominki.

       

      Potem maluchy uczestniczyły w V Konkursie Recytatorskim. O tym wydarzeniu napiszemy wkrótce.

      Na koniec dnia przedszkolaki dekorowały pierniczki. Ciasteczka o przeróżnych kształtach upiekły mamy naszych przedszkolaków, mamy pomagały również w ich dekorowaniu. Powstały piękne, pachnące i smaczne świąteczne gwiazdy, serca, choinki.

       

       

       Dzieci postanowiły obdarować pierniczkami panią dyrektor. Ich delegacja udała się do jej gabinetu. Pani Agnieszka bardzo się ucieszyła z takiej niespodzianki i sama odwiedziła pachnącą „manufakturę”. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i zadowolenia.

       

    • Mikołaj u przedszkolaków
     • Mikołaj u przedszkolaków

     •  

      Na ten dzień nasze przedszkolaki czekały już od dawna. Może nie tyle na dzisiejszy czwartek,  lecz bardziej na gościa, który do nich przybył. Czy z Laponii, czy z troszkę bliższej okolicy - co do tego zdania sa podzielone - ważne, że trafił i to na dodatek z dwojgiem pomocników. Chodzi oczywiście o Świętego Mikołaja.

      Mikołaj zjawił się oczywiście z prezentami. Najpierw odwiedził zerówkę. Dzieci przygotowały się do tej wizyty. Wszystkie miały mikołajowe czapki, a niektóre całe mikołajowe szaty. Te ostatnie pojawiły się również w wersji dziewczęcej jako sukienki. Oprócz drobnych upominków dla każdego Mikołaj postarał sie również o prezent dla całego oddziału zerowego - kolorowy telewizor, który zawisł na ścianie i podłączony do laptopa będzie służył jako pomoc w korzystaniu z programów i ćwiczeń multimedialnych dla przedszkolaków.

      Następnie ekipa Świętego Mikołaja przeniosła się do najmłodzych przedszkolaków. Oczywiście i tu nie obyło się bez prezentów, piosenek i wierszyków. Oba spotkania zakończyły się pamiątkowymi fotografiami, które zamieszczamy. Następne spotkanie z Mikołajem dopiero za rok.

       

    • Spotkanie z Pszczółką Mają
     • Spotkanie z Pszczółką Mają

     •  

      W dniu 4 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji pt. ,, Pszczółka Maja”.

      Podczas spotkania z Mają i jej przyjaciółmi mali widzowie wzmocnili swoją świadomość ekologiczną, pobudzili wrażliwość na piękno przyrody i nauczyli się szacunku dla każdego nawet najmniejszego istnienia. Okazuje się bowiem, że w ekosystemie wszystkie stworzenia są potrzebne, a gdyby któregoś zabrakło, miało by to fatalny wpływ na pozostałych, także na człowieka.

      Występ przeplatany był pięknym śpiewem, grą świateł w ciemnościach, kolorowymi rekwizytami, wspaniałą scenografią. Wszystko to pozwoliło odebrać sztukę wszystkimi zmysłami. Zachwycone dzieci na pewno na długo zapamiętają to przedstawienie.

       

    • Zbieramy elektrośmieci
     • Zbieramy elektrośmieci

     •  

      Akcja ekologiczna „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” to projekt, który ma zachęcić do wspólnego dbania o środowisko, w którym żyjemy. Zbieramy elektrośmieci po to, aby pokazać jak wiele gromadzimy zużytych sprzętów w domach, z którymi nie wiadomo co zrobić, a których składowanie ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

      Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji biorąc pod uwagę takie korzyści jak:

      • możliwość nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez każdą osobę prywatną bądź firmę
      • edukacja społeczności lokalnych na temat szkodliwego wpływu na środowisko składowanych elektrośmieci
      • za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych

      Zbiórka elektrośmieci rozpocznie się w naszej szkole 10 grudnia w poniedziałek. Firmy prywatne bądź instytucje zainteresowane pomocą szkole, a które zechcą oddać zużyty sprzęt przeznaczony do likwidacji otrzymują wymagane prawem dokumenty środowiskowe, czyli Karty Przekazania Odpadów. Aby zapoznać się z listą zbieranych odpadów kliknij link - Rodzaje elektrośmieci . Serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko rodziców naszych uczniów by pozbywając się śmieci i kłopotów pomogli rozniszewskiej szkole.

      Organizatorem akcji jest Green Office Ecologic Sp. z o.o., patronat honorowy objął Mazowiecki Kurator Oświaty, a partnerami sportpoland.com i TMB 2 Sp. z o. o.

       

    • Andrzejkowe wróżby
     • Andrzejkowe wróżby

     •  

      W wigilię imienin Andrzeja Rada Uczniów naszej szkoły zaprosiła koleżanki i kolegów z klas III-VIII na dyskotekę andrzejkową. O oprawę muzyczną zadbali niezawodni didżeje Krzysiek, Grzesiek i Dominik. Sami też świetnie się bawili.

      Ale ktoś, kto zajrzałby tego wieczora do szkoły przypomniałby sobie z pewnością starą piosenkę "Za czym kolejka ta stoi?". Wielu uczniów zamiast tańczyć stało w długim ogonku pod drzwiami sali nr 3, na co dzień sali klasy drugiej. Ale od dobrych kilku już lat ta sala w andrzejkowy wieczór staje się salą wróżb.

      Mrok, migotające światła wielu świec, a przede wszystkim tajemniczo ubrane wróżki zapowiadają niezłą zabawę. Powróżyć można sobie na wiele sposobów - kości, karty, magiczne kule, czerwone serca i wiele innych wróżbiarskich gadżetów. Zapowiada się niezła zabawa oczywiście z przymróżeniem oka.

      O co pytają uczniowie? W zasadzie o wszystko - najbliższą klasówkę, imię przyszłego małżonka, długość życia i mnóstwo innych rzeczy. Największą popularnością cieszyło się jednak lanie wosku przez klucz. Mnogość interpretacji otrzymywanych kształtów jest przeogromna.
      Ciekawe jakie metody przepowiadania przyszłości pojawią się za rok? Zobaczymy.