• Wystawa malarstwa Luizy Wemberger
     • Wystawa malarstwa Luizy Wemberger

     •  

      Galeria „Na piętrze” zaprosiła nas dzisiaj na wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem była to wystawa malarstwa pani Luizy Wemberger.

      Pani Luiza - mieszkanka Warki, swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła 10 lat temu. Wśród prac autorki oglądać można pejzaże oraz architekturę, do których inspiracje czerpała z licznych podróży po świecie. Znaczną część jej dorobku stanowią także portrety, które świadczą
      o jej pewnej ręce i swobodzie malowania.

      Wspólnym mianownikiem obrazów Luizy Wemberger jest kolor, którym jak sama mówi – lubi się bawić. Podczas wernisażu malarka przedstawiła się uczniom, powiedziała kilka słów o sobie i o swojej rodzinie, która jest dla niej bardzo ważna. Tak ważna, że stała się tematem nie jednej pracy.

      Jak zwykle uczniowie obecni na wernisażu zadawali wiele pytań. Pytali o warsztat pracy, technikę malarstwa olejnego, dobór gamy kolorów i wreszcie o poszczególne obrazy prezentowane na wystawie. Tych pytań zrobiło się tak dużo, że interweniować musiała sama pani dyrektor. Godna podziwu jest wytrwałość z jaką pani Luiza starała się na wszystkie z pytań dzieci odpowiedzieć.

      Na zakończenie spotkania w naszej Galerii pani dyrektor Agnieszka Suska podziękowała pani Luizie za udostępnienie prac i obecność na wernisażu. Malarka otrzymała również w podziękowaniu od uczniów świąteczny, bożonarodzeniowy stroik. Obecni na wernisażu dorośli mogli wreszcie przyjrzeć się prezentowanym pracom. Nasi uczniowie widzieli je już od kilku dni. A samą wystawę można oglądać do ferii zimowych. Zapraszamy!

       

    • Spotkanie z radnymi
     • Spotkanie z radnymi

     •  

      Co to jest Rada Gminy i czym się zajmuje? Jakie są obowiązki radnego? Na czym polega jego praca? - na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć naszym siódmo- i ósmoklasistom radni Rady Gminy Magnuszew, panowie Michał Korczak z Rozniszewa i Daniel Grzeszczak z Anielina.

      W czwartek, 13 grudnia, odbyło się spotkanie uczniów klas siódmej i ósmej z radnymi z naszego obwodu szkolnego. Inicjatorem spotkania był pan Leszek Owczarczyk - nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole.

      Pan Michał i pan Daniel zapoznawali uczniów z działaniem Rady Gminy oraz pracą i obowiązkami radnego. Tematyka lokalnej samorządności i samorządności szerzej rozumianej jest bardzo ważna dla uczniów, wszak w szkole działa Rada Uczniów i taka lekcja bardzo się przyda członkom tego organu.

      Podczas spotkania powstał pomysł przyjrzenia się pracom Rady Gminy „na żywo”, a także pomysł powołania Młodzieżowej Rady Gminy. Życzymy powodzenia w realizacji obu tych przedsięwzięć.

      Na zakończenie spotkania pani dyrektor Agnieszka Suska przekazała na ręce obecnych radnych świąteczne życzenia dla całej Rady Gminy Magnuszew, a dziewczynki z klasy ósmej obdarowały radnych świątecznymi stroikami.

       

    • Muzealne warsztaty
     • Muzealne warsztaty

     •  

      Idąc śladami starszych kolegów również uczniowie klas I-III pojechali do radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego na muzealne warsztaty. To nowy kierunek naszych wypraw, wcześniej tam raczej nie jeździliśmy. Dlaczego właśnie teraz wyjazdy do radomskiego Muzeum stały się takie popularne?

      Muzeum w Radomiu zaprezentowało program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem ma być popularyzacja wiedzy historycznej, archeologicznej, etnograficznej, przyrodniczej i plastycznej. Edukacja muzealna jest cennym uzupełnieniem zajęć dydaktycznych prowadzonych w szkołach. Program składa się z lekcji muzealnych i warsztatów prowadzonych przez pracowników wszystkich działów radomskiego Muzeum. Podczas lekcji wiedza przekazywana jest uczniom poprzez różnego rodzaju prelekcje, pokazy praktyczne, prace z dziełami sztuki i zabytkami oraz z wykorzystaniem różnorodnych multimediów. 

      Nasi uczniowie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w warsztatach poświęconych tkactwu i rzeźbie z gliny. Podczas tych pierwszych zostali zapoznani z podstawową techniką wyrobu tkanin, dowiedzieli się co to jest wątek i osnowa i sami spróbowali swoich sił w projektowaniu i wykonaniu pięknych tkanin. Ze względów, nazwijmy je: czasowo-technicznych swoje prace wykonywali z papieru.

      Podczas warsztatów rzeźbienia w glinie już nie było taryfy ulgowej - należało zmierzyć się z tym mokrym i niezbyt czystym surowcem. Wynagrodzeniem okazały się piękne i różnorodne gliniane rzeźby i naczynia.

      Na zakończenie pobytu w Muzeum nasi uczniowie obejrzeli znaną już z opowiadań starszych kolegów wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce.

      Z pewnością nie była to ostatnia wizyta w radomskim muzeum.

       

    • Choinkowe warsztaty
     • Choinkowe warsztaty

     •  

      Pani Wioleta, mama Karola z trzeciej klasy, jest niezastąpionym organizatorem wszelkiego rodzaju warsztatów plastycznych. W przededniu świąt Bożego Narodzenia zaproponowała Przeprowadzenie warsztatów florystycznych, podczas których uczniowie klas I-III przygotowaliby świąteczne drzewka ze świerkowych gałązek.

      Sala klasy drugiej ledwo pomieściła uczestników tych zajęć jako, że oprócz dzieci wzięli w nich udział rodzice. Po prostu dorośli byli potrzebni do obsługi np. pistoletów do klejenia na gorąco. Jest to czynność, przy której łatwo się poparzyć.

      Każdego, kto wszedł na początku zajęć do sali numer 3, witał cudowny zapach świerkowych gałązek. To z nich powstały po chwili śliczne drzewka, które zostały pomysłowo udekorowane. Każdy maluch mógł zabrać swoje drzewko do domu, ale kilka z nich pozostało w szkole. Uzupełniły one dekoracje świąteczne, które zaczęły się pojawiać  w klasach.

      Formuła wspólnych działań rodziców i ich pociech po raz kolejny świetnie się sprawdziła. Cieszy nas, że podczas takich wydarzeń coraz większa grupa rodziców pojawia się w szkole . Oby tak dalej!

       

    • Zbiórka karmy dla bezdomnych psów
     • Zbiórka karmy dla bezdomnych psów

     •  

      Kozienicka Gospodarka Komunalna Spółka z o. o. prowadzi od kilku lat przytulisko dla bezdomnych zwierząt, głównie psów. Zwierzaki znajdują tutaj opiekę i pomoc weterynaryjną, a także przyszłe domy. Prezes spółki pan Robert Wojcieszek dba o to by psy nie trafiały do schronisk, a znajdowały nowych właścicieli.

      Już po raz czwarty Rada Uczniów naszej szkoły zorganizowała zbiórkę karmy dla psiaków z kozienickiego przytuliska. Samą zbiórką zajęły się dziewczynki z klasy piątej, aktywnie pomagały im w tym ósmoklasistki.

      W poniedziałek, 10 grudnia, reprezentanci klasy piątej i Rady Uczniów zapakowali zebraną karmę do szkolnego busa i razem z panem Tomaszem Dymkiem, wychowawcą klasy piątej, pojechali do Kozienic. Na miejscu powitał nas osobiście sam pan prezes Robert Wojcieszek i serdecznie podziękował nam za przywiezioną żywność dla psów. Pamiętał, że to nasza szkoła rozpoczęła taką zbiórkę i powiedział, że kozienickie szkoły też zaczęły organizować podobne akcje. Wszyscy członkowie delegacji otrzymali pamiątkowe upominki.

      Szkoda jednak, że nie wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności włączyli się w zbiórkę. To trochę martwi, bo już jedna duża paczka chipsów kosztuje tyle samo, co puszka karmy. Może w przyszłym roku będzie lepiej.

       

    • Mikołajkowa wycieczka do Radomia
     • Mikołajkowa wycieczka do Radomia

     •  

      Czwarto- i piątoklasiści sami postarali się o mikołajkowy prezent. Zafundowali sobie wyjazd do Radomia. W Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu obejrzeli spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem, a w Muzeum im. Jacka Malczewskiego uczestniczyli w warsztatach związanych z czasami Mikołaja Kopernika i zwiedzili wystawę poświęconą naszemu wielkiemu astronomowi.

      Sentymentalna i jednocześnie pełna humoru historia rudowłosej, nieco osobliwej dziewczynki o wybujałej wyobraźni w wersji scenicznej bardzo się naszym uczniom spodobała. Pomysłowa scenografia, bogaty ruch sceniczny, mnóstwo piosenek, wielu aktorów, niektórzy niewiele starsi od młodych widzów, a przede wszystkim humorystyczne dialogi spowodowały, że dwie godziny minęły błyskawicznie i nikt się nudził.

      „Ania z Zielonego Wzgórza" to opowieść ponadczasowa - o sensie życia, sile przyjaźni i potrzebie tolerancji. Tytułowa bohaterka pokazuje, że warto być otwartym na drugiego człowieka, bo jego odmienność jest wartością, a uczynione dobro zawsze do nas powraca. Miejmy nadzieję, że to przesłanie sztuki pozostanie na dłużej w umysłach naszych dzieci.

      Nie mniej ciekawa okazała się wizyta w radomskim muzeum. Podzieleni na dwie grupy uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce. Przewodnik oprowadzający nas po ekspozycji bardzo ciekawie o niej opowiadał i szczegółowo odpowiadał na pytania dzieciaków. Największe zainteresowanie wzbudziło życie ówczesnych mieszkańców miast, ich stroje, potrawy, które spożywali i… zabawki dla dzieci.

      W części wystawy przedstawiającej miejsce pracy wielkiego astronoma doszło do iście kosmicznej koincydencji  (to astronomiczne słowo z czasów Kopernika oznaczające jednoczesne wystąpienie kilku zjawisk lub zdarzeń jak najbardziej tu pasuje) - jak możecie się przekonać na zdjęciu spotkało się trzech Mikołajów i to w dzień Świętego Mikołaja.

      Uczniom spodobały się również towarzyszące wystawie warsztaty, podczas których mogli spróbować średniowiecznej kaligrafii - gęsim piórem i atramentem dzieci pisały po raz pierwszy, sztuki projektowania witraży, sztuki ziołolecznictwa - każdy mógł samodzielnie sporządzić własną, ziołową miksturę, a także zmierzyć się z puzzlami - układaliśmy portret Mikołaja Kopernika.

      Na koniec wizyty w Muzeum miła niespodzianka - z okazji imienin Mikołaja zwiedzanie i warsztaty okazały się bezpłatne - oby częściej zdarzały się nam takie prezenty. Dziękujemy!

      W materiale wykorzystano zdjęcia ze strony http://www.teatr.radom.pl/spektakl,ania-z-zielonego-wzgorza,406 .

       

    • V Mikołajkowy Konkurs Recytatorski
     • V Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

     •  

      Już po raz piąty w naszej szkole 6 grudnia rządzą małe Mikołajki. Najmłodsi uczniowie tłumnie biorą udział w „Mikołajkowym Konkursie Recytatorskim”. Czterdziestu uczestników zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie oraz pomysłowe stroje. Jak zwykle najbardziej urokliwe i zachwycające były recytacje najmłodszych przedszkolaków, ale równie wspaniale zaprezentowali się wszyscy chętni.

      Uczestnicy otrzymali dyplomy, słodkie mikołajki, naklejki, a uczniowie którzy najpiękniej zaprezentowali się w swojej grupie wiekowej nagrody książkowe.

      Wśród 3-4 latków została wyróżniona Julia Bogucka i Ola Lewandowska. Spośród starszaków najładniej wiersz powiedziała Julia Mich, w klasie pierwszej Patrycja Cwyl, w klasie drugiej na wyróżnienie zasłużyło aż troje uczniów: Kacper Staszewski, Maja Skowrońska i Amelia Król. W najstarszej klasie, czyli trzeciej pięknie zaprezentowali się Amelia Walencik i Karol Kuźniak.

      Uczniowie klasy drugiej i trzeciej nie tylko doskonale recytowali, ale i pięknie zaśpiewali piosenki o tematyce mikołajkowej i świątecznej. Takie spotkanie sprawia, że wszyscy czujemy, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…

       

    • Piernikowe szaleństwo
     • Piernikowe szaleństwo

     •  

      6 grudnia jak wszyscy wiedzą obchodzimy imieniny Mikołaja. Przedszkolaki świętowały je bardzo hucznie. Najpierw, o czym pisaliśmy wcześniej,  odwiedził je Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami i rozdał wszystkim grzecznym dzieciom słodkie upominki.

       

      Potem maluchy uczestniczyły w V Konkursie Recytatorskim. O tym wydarzeniu napiszemy wkrótce.

      Na koniec dnia przedszkolaki dekorowały pierniczki. Ciasteczka o przeróżnych kształtach upiekły mamy naszych przedszkolaków, mamy pomagały również w ich dekorowaniu. Powstały piękne, pachnące i smaczne świąteczne gwiazdy, serca, choinki.

       

       

       Dzieci postanowiły obdarować pierniczkami panią dyrektor. Ich delegacja udała się do jej gabinetu. Pani Agnieszka bardzo się ucieszyła z takiej niespodzianki i sama odwiedziła pachnącą „manufakturę”. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i zadowolenia.

       

    • Mikołaj u przedszkolaków
     • Mikołaj u przedszkolaków

     •  

      Na ten dzień nasze przedszkolaki czekały już od dawna. Może nie tyle na dzisiejszy czwartek,  lecz bardziej na gościa, który do nich przybył. Czy z Laponii, czy z troszkę bliższej okolicy - co do tego zdania sa podzielone - ważne, że trafił i to na dodatek z dwojgiem pomocników. Chodzi oczywiście o Świętego Mikołaja.

      Mikołaj zjawił się oczywiście z prezentami. Najpierw odwiedził zerówkę. Dzieci przygotowały się do tej wizyty. Wszystkie miały mikołajowe czapki, a niektóre całe mikołajowe szaty. Te ostatnie pojawiły się również w wersji dziewczęcej jako sukienki. Oprócz drobnych upominków dla każdego Mikołaj postarał sie również o prezent dla całego oddziału zerowego - kolorowy telewizor, który zawisł na ścianie i podłączony do laptopa będzie służył jako pomoc w korzystaniu z programów i ćwiczeń multimedialnych dla przedszkolaków.

      Następnie ekipa Świętego Mikołaja przeniosła się do najmłodzych przedszkolaków. Oczywiście i tu nie obyło się bez prezentów, piosenek i wierszyków. Oba spotkania zakończyły się pamiątkowymi fotografiami, które zamieszczamy. Następne spotkanie z Mikołajem dopiero za rok.

       

    • Spotkanie z Pszczółką Mają
     • Spotkanie z Pszczółką Mają

     •  

      W dniu 4 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji pt. ,, Pszczółka Maja”.

      Podczas spotkania z Mają i jej przyjaciółmi mali widzowie wzmocnili swoją świadomość ekologiczną, pobudzili wrażliwość na piękno przyrody i nauczyli się szacunku dla każdego nawet najmniejszego istnienia. Okazuje się bowiem, że w ekosystemie wszystkie stworzenia są potrzebne, a gdyby któregoś zabrakło, miało by to fatalny wpływ na pozostałych, także na człowieka.

      Występ przeplatany był pięknym śpiewem, grą świateł w ciemnościach, kolorowymi rekwizytami, wspaniałą scenografią. Wszystko to pozwoliło odebrać sztukę wszystkimi zmysłami. Zachwycone dzieci na pewno na długo zapamiętają to przedstawienie.

       

    • Zbieramy elektrośmieci
     • Zbieramy elektrośmieci

     •  

      Akcja ekologiczna „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” to projekt, który ma zachęcić do wspólnego dbania o środowisko, w którym żyjemy. Zbieramy elektrośmieci po to, aby pokazać jak wiele gromadzimy zużytych sprzętów w domach, z którymi nie wiadomo co zrobić, a których składowanie ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

      Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji biorąc pod uwagę takie korzyści jak:

      • możliwość nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez każdą osobę prywatną bądź firmę
      • edukacja społeczności lokalnych na temat szkodliwego wpływu na środowisko składowanych elektrośmieci
      • za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych

      Zbiórka elektrośmieci rozpocznie się w naszej szkole 10 grudnia w poniedziałek. Firmy prywatne bądź instytucje zainteresowane pomocą szkole, a które zechcą oddać zużyty sprzęt przeznaczony do likwidacji otrzymują wymagane prawem dokumenty środowiskowe, czyli Karty Przekazania Odpadów. Aby zapoznać się z listą zbieranych odpadów kliknij link - Rodzaje elektrośmieci . Serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko rodziców naszych uczniów by pozbywając się śmieci i kłopotów pomogli rozniszewskiej szkole.

      Organizatorem akcji jest Green Office Ecologic Sp. z o.o., patronat honorowy objął Mazowiecki Kurator Oświaty, a partnerami sportpoland.com i TMB 2 Sp. z o. o.

       

    • Andrzejkowe wróżby
     • Andrzejkowe wróżby

     •  

      W wigilię imienin Andrzeja Rada Uczniów naszej szkoły zaprosiła koleżanki i kolegów z klas III-VIII na dyskotekę andrzejkową. O oprawę muzyczną zadbali niezawodni didżeje Krzysiek, Grzesiek i Dominik. Sami też świetnie się bawili.

      Ale ktoś, kto zajrzałby tego wieczora do szkoły przypomniałby sobie z pewnością starą piosenkę "Za czym kolejka ta stoi?". Wielu uczniów zamiast tańczyć stało w długim ogonku pod drzwiami sali nr 3, na co dzień sali klasy drugiej. Ale od dobrych kilku już lat ta sala w andrzejkowy wieczór staje się salą wróżb.

      Mrok, migotające światła wielu świec, a przede wszystkim tajemniczo ubrane wróżki zapowiadają niezłą zabawę. Powróżyć można sobie na wiele sposobów - kości, karty, magiczne kule, czerwone serca i wiele innych wróżbiarskich gadżetów. Zapowiada się niezła zabawa oczywiście z przymróżeniem oka.

      O co pytają uczniowie? W zasadzie o wszystko - najbliższą klasówkę, imię przyszłego małżonka, długość życia i mnóstwo innych rzeczy. Największą popularnością cieszyło się jednak lanie wosku przez klucz. Mnogość interpretacji otrzymywanych kształtów jest przeogromna.
      Ciekawe jakie metody przepowiadania przyszłości pojawią się za rok? Zobaczymy.

       

    • "Być Polakiem"
     • "Być Polakiem"

     •  

      Dziś zakończyliśmy obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wysłuchaliśmy koncertu "Być Polakiem" przygotowanego przez piaseczyńską Agencję "Promocja" i jej szefa - pana Eugeniusza Chudak Morzuchowskiego.

      Patriotyczny koncert rozpoczął sam pan Eugeniusz prezentując nam Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Ten skomponowany na fortepian utwór, zwany Heroicznym jest ważnym symbolem polskości oraz jednym z najbardziej znanych utworów wielkiego kompozytora.

      W koncercie wystąpili również Małgorzata Cichocka i Mariusz Szczepanowski. W ich interpretacji wysłuchaliśmy kilku patriotycznych wierszy dla dzieci oraz pieśni. Bardzo spodobała sie nam piosenka "Niebieska chustaeczka", którą zaśpiewała pani Małgorzata, a w jej recytację znanego wiersza "Kto Ty jesteś?" włączyli się wszyscy uczniowie. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy przewrotną piosenkę, do której słowa napisał Ernest Bryll - "A te skrzydła połamane".

      Podczas koncertu było dużo mowy na temat naszych symboli narodowych: orła białego, flagi i hymnu. Wspólnie z wykonawcami odśpiewaliśmy dwie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Poznaliśmy też zawodowego żołnierza, pana Grzegorza Ostrowskiego, który podczas konceru zaprezentował się w kilku mundurach różnych formacji Polskich Sił Zbrojnych. Grupa szczęśliwców mogła też zasmakować prawdziwej musztry wojskowej poprowadzonej przez pana Grzegorza. Zwroty w prawo, w lewo i w tył okazały się wcale nie takie łatwe do wykonania.

       

    • "Zielone oblicze Elektrowni Kozienice"
     • "Zielone oblicze Elektrowni Kozienice"

     •  

      Dziś odwiedzili nas ciekawi goście. Uczniowie naszej szkoły spotkali się z panem Jackiem Taborem – prezesem Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego i panem Piotrem Kutkowskim – rzecznikiem prasowym Enei Wytwarzanie.

      Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne od lat współpracuje  z Eneą Wytwarzanie  przy realizacji różnych zadań, prowadząc między innymi nadzór przyrodniczy. W tym roku stowarzyszenie zdobytą wiedzą i doświadczeniem postanowiło podzielić się z innymi. Wydana została książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”, a przy wsparciu Fundacji Enea i udziale wolontariuszy Enei Wytwarzanie realizowany był także projekt o tej samej nazwie. Adresowany on był głównie do dzieci i młodzieży. Tak jak w kilku innych szkołach powiatu kozienickiego odbyło się u nas spotkanie w ramach tego projektu.

      Podczas trwającego godzinę spotkania uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się za pomocą słów, obrazów i … gwizdów imitujących śpiew ptaków  o nieznanym powszechnie „zielonym obliczu Elektrowni Kozienice”. Podczas prelekcji Jacek Tabor przekazywał także informacje na temat zwierząt czy roślin i przeprowadzał konkursy sprawdzające wiedzę zdobytą podczas prelekcji. Chętnych do udziału w nich było wielu, a trafne odpowiedzi premiowano zestawami nagród, wśród których była książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” oraz diaporama o tej samej nazwie. Otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, medal wybity z okazji 50-lecia Elektrowni Kozienice oraz książkę „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” z dedykacją autora i piękny album o motylach.

      Byliśmy bardzo zaskoczeni mnogością gatunków roślin i zwierząt występujących na terenach otaczających elektrownię. Dowiedzieliśmy się też o możliwości ich zwiedzenia, by na własne oczy przekonać się jak wielki przemysł może współżyć z przyrodą. Wybierzemy się tam na wiosnę.

       

    • Dąb na stulecie
     • Dąb na stulecie

     •  

      Na bardzo oryginalny sposób uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania przez polskę Niepodległości wpadli polscy leśnicy. Z ich inicjatywy wyhodowanych zostało 250 klonów najsłynniejszego polskiego dębu - zagnańskiego Bartka.

      W związku z tym, że dąb Bartek od dłuższego czasu owocuje bardzo słabo albo w ogóle, leśnicy postanowili skorzystać z wegetatywnej metody rozmnażania drzew, polegającej na zaszczepieniu tzw. zrazów, czyli fragmentów gałązek na specjalnych podkładkach i w ten sposób uzyskali klony. Co ciekawe, mimo że drzewka jako samodzielne byty mają dopiero dwa lata, to już kwitną. To zasługa tego, że są klonami 700-letniego Bartka. Leśnicy mają nadzieję, że już jesienią, któryś z nich będzie miał pierwsze żołędzie.

      Jedna z tych cennych samodzenek, opatrzona certyfikatem autentyczności, trafiła do naszej szkoły. W czwartek, 15 listopada, została zasadzona na szkolnym placu. Mamy nadzieję, że się przyjmie i już niedługo doczekamy się pierwszych żołędzi. A za sto lat...

      W dołączonym do drzewka certyfikacie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zaświadcza, że sadzonka dębu szypułkowego jest oryginalnym potomkiem najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody dąb Bartek rosnącego na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk.

       

    • 100-lecie Odzyskania Niepodległości
     • 100-lecie Odzyskania Niepodległości

     •  

      Już od kilku dni odczuć można było w naszej szkole świąteczną atmosferę. Tu i ówdzie pojawiały się coraz to nowe dekoracje patriotyczne. Robiło się biało-czerwono, a populacja orła białego w naszej szkole wzrosła bardzo wyraźnie. Ten ptak będący symbolem narodowym zagościł w każdej sali, a nawet na korytarzach. Społeczność szkolna szykowała się na obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

      Jako, że nasze święto narodowe przypadło w tym roku na niedzielę, szkolne obchody miały miejsce w piątek 9 listopada. Działo się wiele więc zacznijmy po kolei.

      Pierwszym punktem naszego świętowania był udział we mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w rozniszewskiej świątyni. Nabożeństwo celebrował proboszcz Parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Rozniszewie ks. Wojciech Celuch. On też wygłosił okolicznościowe kazanie. 

      W Skansenie Militarnym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie odbył się tego dnia IV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej Mniszew 2018. W przeglądzie reprezentował nas szkolny chór, który przygotował na tę okazję dwie pieśni - "Hej strzelcy" i "Jak długo w sercach naszych...".

      Wraz z dziećmi pracowały nad ich przygotowaniem panie Mariola Cholewa i Małgorzata Kościńska. Jak zaprezentowali się nasi śpiewacy możecie posłuchać i obejrzeć dzięki materiałowi nakręconemu przez TV Nasz Powiat z Kozienic.

      W tym jubileuszowym dla Polaków roku postanowiliśmy przyłączyć się do akcji "Rekord dla Niepodległej", której inicjatorami są Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Na szczęście chórzyści wrócili już z Mniszewa więc było czego posłuchać. Okazało się, że nawet najmłodsi nie mieli kłopotów z zaśpiewaniem słów czwartej zwrotki hymnu. Jak się potem okazało do bicia rekordu w jednoczesnym śpiewamiu hymnu oprócz nas wzięli uczniowie z ponad 3200 szkół Mazowsza.

      Uczniowie klasy ósmej wraz ze swym wychowawcą panem Leszkiem Owczarczykiem przygotowała i przedstawiła nam specjalny, uroczysty program słowno-muzyczny pod tytułem "Jeszcze polska nie zginęła". Ze szkolnej sceny popłynęły słowa patriotycznych wierszy i opisów historycznych wydarzeń z okresu rozbiorów, powstań i dni odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj. Ósmoklasistów wspomógł chór szkolny, który zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych.

      Występ został na koniec nagrodzony rzęsistymi oklaskami. Pani dyrektor Agnieszka Suska podziękowała wszystkim, którzy przygotowali tak uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości i zaprosiła do pamiątkowej fotografii.

      Prawda, że pięknie prezentowaliśmy się w odświętnych strojach i z tradycyjnymi, biało-czerwonymi kotylionami?

       

    • Sto drzew na 100-lecie Niepodległości
     • Sto drzew na 100-lecie Niepodległości

     •  

      W piątek, 9 listopada, w przededniu obchodów Święta Niepodległości uczniowie klasy ósmej posadzili wokół szkoły drzewa. Sadzenie odbyło się w ramach akcji STO DRZEW NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI prowadzonej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Warka”.

      Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warka” zrzesza miłośników historii, barwy i oręża polskiego. Działaniom Grupy patronuje i wspiera je Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”. Drzewka do naszej szkoły trafiły dzięki panu Sławomirowi Gablerowi – pierwszemu dowódcy Grupy.

      Mamy nadzieję, że posadzone przez uczniów klony i lipy będą nam przypominały 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Serdeczne podziękowania należą się również panu Arkadiuszowi Działkowskiemu, który dostarczył do szkoły sadzonki drzewek.

       

    • Warsztaty w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej
     • Warsztaty w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

     •  

      W środę, 7 listopada, klasa piąta wraz ze swoim wychowawcą panem Tomaszem Dymkiem wybrała się na warsztaty do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Kozienicach.

      Zajęcia poświęcone technikom uczenia się i zapamiętywania poprowadziła psycholog – pani Dorota Marut. Uczniowie otrzymali materiały psychoedukacyjne zawierające podstawowe metody mnemotechniczne. Dowiedzieli się co pomaga w uczeniu się i skutecznym zapamiętywaniu np. definicji matematycznych. Poznali metody: skojarzeniową, obrazkową, łańcuchową i liczbowo-kształtową – służące do ułatwiania zapamiętywania i nauki chociażby tabliczki mnożenia.

      Piątoklasiści aktywnie uczestniczyli we wszystkich ćwiczeniach przygotowanych przez panią Dorotę, ale najbardziej spodobało im się odkrywanie tajemnic działania ludzkiego mózgu. Jak widzi mózg? Dlaczego tak się dzieje? Co to są złudzenia optyczne? Co to jest neuron? Co trzeba wiedzieć o konflikcie między mózgowymi półkulami? To tylko niektóre pytania na jakie pani psycholog starała się odpowiedzieć.

      Zapytani przez wychowawcę w drodze powrotnej uczniowie mówili, że najciekawszym ćwiczeniem był kolorowy test, w którym żółty był zielony, a czerwony niebieski. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, a nam podoba się współpraca z kozienicką poradnią. Na stronie Poradni można obejrzeć zdjęcia z zajęć klasy piątej.

      Na podobne zajęcia wybrały się wcześniej obie klasy czwarte, a w innych „Zabawa z emocjami” uczestniczyli uczniowie klas pierwszej i drugiej. W wyjazdowych zajęciach w Kozienicach uczestniczyli też uczniowie klasy siódmej i ósmej.

       

    • "Patriotyczne Strofy"
     • "Patriotyczne Strofy"

     •  

      Rok 2018 to dla wszystkich Polaków rok szczególny. Świętujemy 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości. Wstępem do szkolnych obchodów tego wydarzenia był III Rozniszewski Konkurs Recytatorski „Patriotyczne Strofy”.

      Ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły postanowiło przygotować recytacje wierszy o tematyce patriotycznej i zaprezentować je na konkursowej scenie. We wtorek, 6 listopada” jury konkursowe w składzie: pani Iwona Dymek, pani Anna Owczarczyk i pani Agnieszka Suska wysłuchało konkursowych recytacji.

      W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły. Jednym poszło lepiej, innym trochę gorzej, ale nie to było najważniejsze. Najważniejsza była oczywiście polska poezja. Należy się cieszyć z faktu, że nasi uczniowie pokazali swój „mały” patriotyzm, że czują się Polakami i chcą to pokazać.

      9 listopada w dniu szkolnych obchodów Święta Niepodległości sześcioro wybranych przez jury recytatorów otrzymało nagrody książkowe i dyplomy za wyróżniają się recytację. Cała szóstka będzie reprezentowała rozniszewską szkołę podczas konkursu recytatorskiego organizowanego przez ZSiPO w Magnuszewie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Powodzenia!

       

    • Wypełnij ankietę
     • Wypełnij ankietę

     •  

      Serdecznie prosimy rodziców uczniów klas I - V o wypełnienie ankiety dotyczącej realizacji "Programu dla szkół" w naszej szkole. Dotyczy ona korzystania przez państwa dzieci z oferowanych im w ramach programu porcji warzyw, owoców i mleka. Ankietę można wypełnić tylko "on line" pod następującym linkiem - 

      http://www.kowr.gov.pl/ankieta/4 .

      Dziękujemy.