Szukając sposobu na niezapomniane spotkanie z lekturą, uczniowie klasy VIIb wraz z wychowawczynią zorganizowali wieczorne czytanie II części Dziadów. Niecodzienne czytanie odbyło się w scenerii zapalonych świec, by móc przez chwilę poczuć w sali lekcyjnej aurę mroczności i tajemniczości. Jadło na stole oraz kilka rekwizytów kojarzonych ze słowiańskim obrzędem dziadów pozwoliło przybliżyć nastrój cmentarnej kaplicy, w której Adam Mickiewicz umiejscowił wydarzenia dramatu.
Sceny wzywania czyśćcowych dusz są centralnym motywem Dziadów. Ludzie zgromadzeni w kaplicy pragną ulżyć w cierpieniu pojawiającym się duchom zmarłych. W zamian duchy przynoszą żyjącym wyraźne przestrogi i przesłania moralne wyciągnięte z własnych doświadczeń życiowych. Ukazana moralność ludowa sugeruje powinność kierowania się w życiu uczciwością i szacunkiem do innych, a surowość tejże moralności polega na przekonaniu, że nie ma winy bez kary. Każdy popełniony względem drugiego człowieka haniebny czyn niesie za sobą przykre konsekwencje.
Siódmoklasiści wspaniale wcielili się w swoje role, nie tylko przywdziewając stosowne stroje, ale przede wszystkim poddając tekst ciekawej interpretacji. Może dzięki temu spotkaniu uczniowie nie będą kojarzyli Dziadów z trudną i nudną lekturą. Miejmy nadzieję, że zapadną im w pamięć ważne przesłania utworu i dawne ludowe obrzędy, z których tradycji czerpiemy do dziś.