• ZROZUMIEĆ STATYSTYKĘ

     • Uczniowie klas VI - VIII naszej szkoły przez dwa dni uczestniczyli w lekcjach online prowadzonych przez pracowników Urzędu Statystycznego w Warszawie, których celem było przybliżenie podstawowej wiedzy o statystyce. Zajęcia odbywały się w ramach X edycji akcji „Zrozumieć statystykę”, którą pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty prowadzi warszawski urząd statystyczny.

      Podczas pierwszej lekcji - "Podstawowe pojęcia demograficzne na przykładzie województwa mazowieckiego i Warszawy uczniowie dowiedzieli się co to jest i czym zajmuje się statystyka oraz jak wyglądastruktura urzędów statystycznych w Polsce. Zajęcia przybliżyły demograficzny portret regionu, wiedzę z zakresu ruchu naturalnego ludności oraz migracji. W przyjazny sposób odpowiedziały na pytania: Jaka jest liczba mieszkańców Mazowsza i jak się zmieni za 20 lat? Co to jest gęstość zaludnienia? W jakim wieku kobiety decydują się na pierwsze dziecko i dlaczego? Jakie są najpopularniejsze kierunki migracji ludności Mazowsza?

      Lekcja druga - "Rynek pracy w województwie mazowieckim" była okazją do bliższego przyjrzenia się, jak wygląda rynek pracy w naszym województwie. Uczniowie mogli dowiedzieć się: Co to jest stopa bezrobocia i jak się ją wylicza? Czym różni się średnia arytmetyczna od mediany? (to akurat klasy ósme wiedziały już z lekcji matematyki) Jakimi cechami odznacza się statystyczny bezrobotny i statystyczny pracujący w województwie mazowieckim? Czy statystyka może pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy?

     • POUCZAJĄCE SPOTKANIE

     • Dziś w naszej szkole gościliśmy przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kozienicach. Panie przyjechały do nas aby spotkać się z uczniami klas IV - VIII i porozmawiać na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą palenie e-papierosów i picie napojów energetyzujących. Problem jest jak najbardziej na czasie, a dotyczy również uczniów szkoły podstawowej jako, że popularne "enegretyki" są łatwo dostępne i dla nieletnich. Z pomocą prezentacji multimedialnej wyjaśniały dzieciom jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia dla zdrowia i życia niosą te używki.

      Spotkanie odbyło się przed nadchodzącym wkrótce Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. 

      W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

      Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowanesą paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palącychdo zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

     • Z WIZYTĄ W KAROLINIE

     • W ramach realizacji projektu: "Kulturalna szkoła na Mazowszu", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego uczniowie klas I - III udali się do podwarszawskiego Karolina na widowiskowy występ zespołu Mazowsze pt.,, Fantazja Polska - polskie tańce narodowe”. Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem była niezwykła nauczycielka: skrzypaczka-wirtuoz.​​​​​​

      Podczas kolejnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów, dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Niesamowite przedstawienie wzbudziło we wszystkich widzach niezapomniane wrażenia.

     • ŚWIĘTO DYNI

     • Dziś (w piątek, 4 listopada) w przedszkolu Święto Dyni. Od rana było wiadomo, że coś "się święci". Dzielne Super Smyki zjawiły się w szkole w okolicznościowych przebraniach - dominował kolor pomarańczowy. No a potem się zaczęło. Maluchy rozpoczęły prawdziwą walkę z dyniami, w ruch poszły noże i łyżki. Na szczęście wszystko toczyło się pod czujnym okiem pań przedszkolanek. Gdy dynie i inne warzywa wylądowały wreszcie w wielkim garze pozostało już tylko przygotowanie grzanek i nakrycie do stolików. Zupa krem z dyni okazała sie prawdziwym smakołykiem. Dzieci pałaszowały ją z wielkim apetytem, tym większym gdyż zupa została przygotowana z ich udziałem.

      Okazję do spróbowania krem-zupki mieli też inni nauczyciele naszej szkoły ponieważ w pokoju nauczycielskin "wylądowała" pełna waza tego smakołyku.

     • KOMIKSOWE WARSZTATY

     • W piątek, 4 listopada, obie nasze klasy ósme wraz z ósmoklasistami z Chmielewa i Mniszewa wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewie. Uczniowie spotkali się tam z pisarzem i piłkarzem, panem Zbigniewem Masternakiem. Pan Zbigniew przeprowadził fantastyczne warsztaty komiksowe, podczas których wszyscy uczestnicy mogli spróbować swoich sił w tworzeniu krótkiej historii obrazkowej. Wcześniej pan Zbigniew opowiedział o sobie, o tym jak z małej wioski w Górach Świętokrzyskich powędrował jednocześnie w świat sportu i literatury. Przekonywał uczniów, że taka droga jest możliwa dla każdego, trzeba tylko chcieć.

      Potem rozpoczęły sie warsztaty. Prowadzący ustalił zasady, zapoznał uczniów z podstawami tworzenia komiksu i cały czas pomagał dzieciakom w tworzeniu obrazkowych prac. Autorzy wybranych przez pana Zbigniewa prac mogli je wszystkim zaprezentować i o nich opowiedzieć. Uczniowie, którzy stworzyli najciekawsze prace zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

      Warsztaty te realizowane były w ramach autorskiego działania magnuszewskiej biblioteki "Trzy strefy kultury: Tradycja, Literatura i Sztuka", które jest laureatem programu BLISKO. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Pierwszego listopada nasza pamięć zwraca się ku Tym, którzy odeszli. Tradycyjnie odwiedzamy cmentarze, a na nich groby bliskich. Uczniowie naszej szkoły też w tym czasie odwiedzają okoliczne miejsca pamięci i groby powstańcze oraz żołnierskie. Porządkują je, zapalają znicze, poznają ich historię. 

      W tym roku Szkoła w Rozniszewie wzięła udział w czwartej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

      Nasi uczniowie od wielu lat opiekują się okolicznymi miejscami pamięci. Kopiec Kościuszki, Pomnik Pomordowanych Mieszkańców Zapilcza, Pomniki Powstańców Styczniowych na rozniszewskim cmentarzu i w Anielinie Kępa, groby żołnierskie - opieka nad nimi to nasz patriotyczny obowiązek.

     • ZŁOTA, POLSKA JESIEŃ

     • Koniec tegorocznego października ubrał drzewa na placu szkolnym w ferie złoto - czerwono - brązowych liści. Ale tych liści trzeba sie pozbyć. Zajęli się tym ochoczo nasi piątoklasiści.

      A przy okazji świetnie się przy tym bawili. Do tej radosnej zabawy dołączyli uczniowie z klasy drugiej. Można zatem łączyć zabawę i pracę czyli przyjemne z pożytecznym!