Otrzymaliśmy wspaniały prezent gwiazdkowy. W grudniu tego roku wydana została książka o historii naszej szkoły. Publikacja nosi tytuł „Dzieje szkoły w Rozniszewie.
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia”, w związku z Jubileuszem 150-lecia istnienia szkoły podstawowej w Rozniszewie, wystąpiło do LGD „Puszcza Kozienicka” z wnioskiem o wydanie okolicznościowej publikacji i otrzymało wsparcie w ramach naboru grantowego „Promowanie obszaru objętego LSR poprzez imprezy, wydarzenia i warsztaty wzmacniające kapitał społeczny obszaru LGD”, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszaru Wiejskich na lata 2014-2020.
Szkoła w Rozniszewie powstała w 1868 roku. Obecny rok jest rokiem jubileuszu 150–lecia jej istnienia. Oprócz funkcji oświatowej, szkoła ta pełniła i pełni w małym środowisku wiejskim także ważną rolę kulturotwórczą i jest zarazem depozytariuszem pamiątek przeszłości i tradycji lokalnych. Głównym celem opracowania i wydania publikacji jest utrwalenie wiedzy o przeszłości historycznej Rozniszewa i okolic oraz o dokonaniach ludzi tu mieszkających, poprzez zebranie materiałów i wydanie książki o historii szkoły w Rozniszewie. Publikacja „Dzieje szkoły w Rozniszewie” obejmuje lata od 1866 do 2018.
Książka zawiera kalendarium historyczne, informacje o dyrektorach, nauczycielach, pracownikach i absolwentach oraz ich dokonaniach na przestrzeni 150 lat. Została przedstawiona w niej także współczesność szkoły, jej osiągnięcia i funkcja jaką pełni w środowisku lokalnym.
Autorami książki są Państwo Anna i Leszek Owczarczykowie członkowie Stowarzyszenia i jednocześnie nauczyciele pracujący w szkole w Rozniszewie od ponad 35 lat.
Publikacja udostępniania będzie bezpłatnie.
Dla zaciekawienia publikacją zamieszczamy spis treści:
Rozdział I Imperator w złoconych ramach, czyli pierwsze półwiecze
Rozdział II Brzoskwinie i wczesne morele, czyli między wojnami
Rozdział III Po wojnie, czyli epoka kierownika Pęksyka
Rozdział IV Kadrowe potyczki dyrektora Boryczki, czyli lata siedemdziesiąte
Rozdział V „Prezenty” pani Zosi, czyli szkoła w budowie
Rozdział VI Komputery, akcje i tonery, czyli piąta szkoła
Rozdział VII Więcej niż szkoła, czyli XXI wiek
Rozdział VIII Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej, czyli jubileusz 150–lecia
Publikacja powstała dzięki środkom otrzymanym z LGD „Puszcza Kozienicka”, ale głównie dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu autorów książki oraz wsparciu i pomocy ze strony właściciela i pracowników Drukarni Kuman-Art. z Kielc. Serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy do lektury tego niezwykłego Wydawnictwa.