• STACJA GALAXY. BEZPIECZNE MIEJSCE W SIECI.

     • Jako szkoła bierzemy udział w tworzonym przez firmę Samsung programie mającym na celu pomoc w zdobyciu wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci, rozwijaniu kompetencji cyfrowych oraz kształtowania dobrych nawyków i uważności wobec tego co robimy w Internecie. Program skierowany jest do trzech grup, odbiorców: uczniów, rodziców i nauczycieli.

      W ramach realizacji programu nauczyciele brali udział w warsztatach prowadzonych przez trenera cyfrowego, z uczniami realizowane są scenariusze zajęć przygotowane przez profesjonalistów w tej dziedzinie, dla rodziców zorganizowano spotkanie z edukatorką MSCDN w Radomiu, którego temat brzmiał: ,,Fonoholizm i siecioholizm wśród dzieci i młodzieży - rozpoznawanie, profilaktyka, terapia. Wyzwania dla szkolnej profilaktyki e-uzależnień".

      Szkoła przystąpiła również do konkursu, którego celem było przygotowanie, realizacja i udokumentowanie oryginalnej aktywności edukacyjnej realizującej cele programu, angażując przy tym: uczniów, rodziców i nauczycieli.

      Kto jak nie 3 klasa mógł podjąć się tego wyzwania?! Rozprawili się ze smartfonem, oskarżając go o fonoholizm. Efekty naszej pracy możecie obejrzeć TUTAJ.

      Dziękujemy Pani Marzenie Kowalskiej za możliwość skorzystania z sali konferencyjnej w budynku Urzędu Gminy i Miasta Magnuszew.

     • Z WIZYTĄ W GRÓJECKIEJ BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

     • W piątek, 10 maja dzieci z oddziału "0" wybrały się do filii Biblioteki Psychologiczno-Pedagogicznej znajdującej się w Grójcu.

      Na miejscu pani Bożena Podlasek oprowadziła nas po bibliotece i opowiedziała o księgozbiorze oraz o pracy bibliotekarza. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu "Jakie zawody znamy", podczas których zapoznały się z zawodem policjanta. Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie i ciekawie spędzony czas.

      W drodze powrotnej wykorzystaliśmy ładną pogodę i spędziliśmy trochę czasu na placu zabaw w Warce, a na zakończenie wyjazdu odwiedziliśmy lodziarnię, gdzie hitem okazały się nie tyle lody co granity

      Do szkoły wróciliśmy w dobrych humorach i z kolorowymi językami

     • DZIEŃ ZIEMI

     • Dzień Ziemi był dla naszej szkoły nie tylko okazją do świętowania, ale również do działania!

      Zerówkowicze postanowili połączyć realizację projektu "Klasa w terenie" z Międzynarodowym Dniem Ziemi, biorąc udział w grze terenowej

      Podzieliliśmy się na 6 drużyn, które miały za zadanie nie tylko bawić się świetnie, ale także rozwijać naszą ekologiczną świadomość. Zadania, które mieliśmy do wykonania, skupiały się na promowaniu proekologicznych nawyków i zachęcały nas do troski o naszą planetę. Od segregacji odpadów po promowanie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych - każde zadanie miało na celu uświadomienie nam, jakie małe zmiany w naszym życiu mogą mieć ogromny wpływ na naszą planetę. Dzięki temu wydarzeniu dzieci zyskały nie tylko wiedzę, ale również motywację do podejmowania codziennych działań na rzecz ochrony środowiska.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

     • 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji oddział przedszkolny wybrał się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Magnuszewie. Panie Bibliotekarki przybliżyły nam nieco szczegóły swojej pracy, zaprosiły nas do kącika przygotowanego specjalnie dla najmłodszych czytelników oraz pokazały nam kilka pozycji książkowych.

      Następnie przypomnieliśmy sobie baśń o "Czerwonym Kapturku" i wykonaliśmy zadania przygotowane przez Panie. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał kartę biblioteczną. Od dzisiaj wszyscy jesteśmy pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki!

      Dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za poświęcony czas i wartościowe warsztaty!

     • VII EDYCJA AKCJI #SprzątamyDlaPolski

     • Dziś, 22 kwietnia 2024 roku - w Międzynarodowym Dniu Ziemi - Polki i Polacy po raz kolejny mieli możliwość zjednoczyć się pod znakiem troski o środowisko, biorąc udział w VII edycji akcji #SprzątamyDlaPolski. Nasza szkoła również przyłączyła się do tej inicjatywy.

      Z perspektywy działań prośrodowiskowych, ostatnie trzy lata minęły pod znakiem budowania ogólnopolskiego ruchu proekologicznego - inicjatywy #SprzątamyDlaPolski, w której
      w sześciu dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 1,5 miliona osób.

      Głównym celem tego przedsięwzięcia jest skuteczna walka z zanieczyszczeniem terenów zielonych, takich jak lasy, parki i skwery. W ramach inicjatywy #SprzątamyDlaPolski organizatorzy dążą do osiągnięcia tego celu poprzez dwuetapowy proces.

       

      Co pół roku akcja rozpoczyna się od kilkutygodniowego cyklu edukacyjnego, skierowanego do szkół i przedszkoli. W trakcie tego okresu uczestnicy zdobywają wiedzę na temat ochrony środowiska i odpowiedzialności za utrzymanie czystości wokół siebie. Edukacyjny charakter przedsięwzięcia ma na celu nie tylko przygotowanie do masowej akcji sprzątania, ale także kształtowanie trwałych nawyków związanych z troską o środowisko.

      Drugim etapem tej inicjatywy jest masowe sprzątanie świata, które stanowi finał każdej edycji #SprzątamyDlaPolski. Podczas wielkiego finału wydarzenia uczestnicy w praktyce realizują zdobytą wiedzę, angażując się w zbiorowe sprzątanie terenów zielonych. Dzięki temu podejściu nie tylko skutecznie reagują na zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia, ale również kształtują postawy proekologiczne w perspektywie długoterminowej. Nasi uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami sprzątali tereny zielone położone w pobliżu szkoły.

      Akcja #SprzątamyDlaPolski odpowiada zatem zarówno na pilne potrzeby ochrony środowiska, jak i na długofalowe wyzwanie budowy społeczeństwa świadomego ekologicznie. W ten sposób Fundacja “Sprzątamy Dla Polski” dąży do stworzenia społeczeństwa, które nie tylko reaguje na aktualne problemy związane z zanieczyszczeniem, ale także działa proaktywnie na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju naszego otoczenia.

     • WARSZTATY KLASY CZWARTEJ Z "PROJEKTOREM"

     • W czwartek, 18 kwietnia, w ramach programu ,,Projektor-Wolontariat Studencki" czwartoklasiści wzięli udział w pierwszej części ,,Warsztatów z PROJEKTOREM" prowadzonych przez studentów z Warszawy i Krakowa. Zajęcia rozpoczęły się od części aktywizująco-integracyjnej, podczas której uczestnicy mogli się lepiej poznać. Stworzony został także kontrakt pracy grupy warsztatowej, który zaakceptowali i podpisali wszyscy obecni.

      Później przenieśliśmy się za pomocą wyobraźni w czasie do 2050 roku... Zobaczyliśmy, jak za kilkanaście lat będzie wyglądała nasza placówka edukacyjna, jak zmienią się sale lekcyjne. Gdy powróciliśmy do 2024 roku, okazało się, że w klasie znaleźliśmy trzy listy z przyszłości. Dotyczyły one działania w internecie, relacji społecznych oraz ochrony planety. Porozmawialiśmy o różnych zjawiskach związanych z tymi zagadnieniami i przyporządkowaliśmy je do określonych kategorii znajdujących się na planszach.

      Na koniec dzisiejszych zajęć wybraliśmy drogą głosowania zagadnienie, do którego jutro będziemy przygotowywali projekt i opracowywali plan działania. Co z tego wyniknie? Czy pomysły uczniów zaskoczą lokalną społeczność? Tego dowiemy się na jutrzejszych ,,Warsztatach z PROJEKTOREM".

      W piątek, 19 kwietnia, odbyła się druga część Warsztatów z PROJEKTOREM. Tematem zajęć była ochrona naszej planety. Na początku czwartoklasiści musieli wykazać się kreatywnością i wymyślić, w jaki sposób można wykorzystać odpady np. folię bąbelkową, pudełko po herbacie, kawałek metalowej rurki.

      W drugiej części warsztatów uczniowie zastanawiali się nad problemami dotyczącymi ekologii w najbliższej okolicy. Wspólnie doszli do wniosku, że sporym problem jest brak koszy na śmieci w przestrzeni publicznej miejscowości naszej gminy. Uczniowie zaproponowali, aby w tej sprawie napisać petycję i udać się z nią do Burmistrza Miasta i Gminy Magnuszew.

     • KONCERT MUZYKI FLAMENCO

     • W środę, 17-go kwietnia, mieliśmy możliwość spotkania z muzyką flamenco. Tutaj należy wspomnieć, że flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji, i tam do dziś można oglądać jego wykonanie. My słuchaliśmy utworów muzycznych flamenco wykonywanych przez duet gitarowy Marcina Adamczyka i Franka Lewockiego. Poznaliśmy różnice pomiędzy zwykłą gitarą, a gitarą flamenco. Pojawiły się też inne instrumenty charakterystyczne dla tego stylu - cajon (przypominające zwykłą skrzynkę) i kastaniety.

      Podczas koncertu obejrzeliśmy też pokazy tańca flamenco w wykonaniu Kamili Olesińskiej, pięknie ubranej w charakterystyczną dla flamenco długą, falbaniastą suknię. Dowiedzieliśmy się, że tańcem opowiada się jakąś historię i gestom nie przypisuje się konkretnych znaczeń. We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Okazało się jak wielkie znaczenie mają dłonie i stopy tancerki - właściwie są kolejnym instrumentem muzyki flamenco. Mogliśmy zobaczyć popularną w Andaluzji zabawę dzieci w bociana i żabę.

      Żywiołowy koncert bardzo nam się spodobał. Artystów przywiózł do nas niezawodny w takich wypadkach pan Eugeniusz Chudak Morzuchowski, który również koncert poprowadził i grał na cajon. Dziękujemy.

     • SADZONKI ZA MAKULATURĘ

     • We wtorek, 16 kwietnia, uczniowie klasy trzeciej wraz ze swoją wychowawczynią p. Iwona Dymek podjęli się zadania zasadzenia nowych sadzonek, które pozyskaliśmy dzięki zbiórce makulatury. Kolejne rośliny upiększą teren przed budynkiem naszej szkoły.

     • BUDOWA NOWYCH BOISK

     • Trwają zaawansowane prace przy inwestycji budowy nowego boiska wielofunkcyjnego przy szkole.

      Na naszych oczach powstaje nowoczesny kompleks sportowy. Zostały zamontowane piłkochwyty i trybuny. Prawie gotowe jest boisko do koszykówki i siatkówki ze sztucznej nawierzchni. Buduje się skocznia i bieżnia lekkoatletyczna dwutorowa. .Największą powierzchnię zajmie boisko trawiaste do piłki nożnej. Będzie też miejsce do konkurencji sportowej jaką jest pchnięcie kulą.

     • WARSZTATY Z "PROJEKTOREM"

     • „Projektor – Wolontariat Studencki” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości.

      Program PROJEKTOR to ogólnopolski program społeczny działający od 2003 r.

      Głównym celem Programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkających na wsi i w małych miastach. W ramach Programu studenci-wolontariusze prowadzą bezpłatne zajęcia edukacyjne dla uczniów, wzmacniając w nich wrażliwość społeczną, umiejętność współpracy w grupie, samodzielność w definiowaniu problemów i tworzeniu rozwiązań oraz odwagę do realizacji własnych pomysłów.

      W trakcie roku szkolnego odbywają się Warsztaty z PROJEKTOREM, a w lecie Wakacyjne Warsztaty z PROJEKTOREM i zajęcia IT for SHE Kids.

      Warsztaty z PROJEKTOREM to zajęcia edukacyjne dla dzieci z klas 4-7 prowadzone przez studentów-wolontariuszy. Warsztaty odnoszą się do aktywności obywatelskiej realizowanej w trzech obszarach tematycznych: ochrony planety, działań w Internecie i relacji społecznych. To uczniowie decydują, który z tematów jest im najbliższy.

      Studenci pracują z grupami metodą projektową. Dzieci wspólnie z wolontariuszami tworzą koncepcje własnych mikroprojektów na rzecz lokalnej społeczności (klasy/szkoły/wsi/dzielnicy). Następnie realizują opracowany plan pod opieką nauczyciela.

      W naszej szkole zajęcia odbędą się już w czwartek i w piątek (18-19.04.) dla uczniów klasy IV.

      Więcej informacji na:  PROJEKTOR.ORG.PL .

     • ĆWICZENIA STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW

     • Działo się! Takiej akcji jeszcze w naszej szkole nie było!

      WSPÓLNE ĆWICZENIA STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW

      W sobotę 13 kwietnia 2024 roku strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Magnuszew przeprowadzili ćwiczenia taktyczno-bojowe połączone z próbną ewakuacją i akcją ratowniczą. Przed rozpoczęciem praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności, druhowie zgromadzili się na placu przy remizie strażackiej w Rozniszewie, gdzie odbyła się odprawa, omówione zostały założenia i cele ćwiczeń oraz nastąpił przydział zadań. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania gminnych jednostek OSP podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

      Scenariusz działań zakładał wyciek paliwa podczas przepompowywania oleju opałowego do zbiorników w kotłowni budynku szkoły w Rozniszewie, a następnie wybuch i pożar w pomieszczeniu technicznym kotłowni.

      Po otrzymaniu zgłoszenia kolejne jednostki były dysponowane i udawały się na teren placu szkolnego.

      Zdarzenie wiązało się z koniecznością ewakuacji pracowników, uczniów i osób przebywających w szkole. Ewakuację przeprowadzono zgodnie z Instrukcją obowiązującą w szkole. Po ewakuacji pracowników w miejsce zbiórki, stwierdzono brak jednej osoby, która prawdopodobnie przebywała w kotłowni oraz czterech uczniów, którzy pozostali w budynku szkoły. Po potwierdzeniu informacji strażacy podjęli działania ratowniczo-gaśnicze. Osoba poszkodowana została ewakuowana na zewnątrz kotłowni, gdzie ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.

      Strażacy wyposażeni w aparaty oddechowe weszli do budynku i przeszukali pomieszczenia w celu ewakuacji osób, które pozostawały wewnątrz. Po wyprowadzeniu uczniów, ratownicy udzielili im pierwszej pomocy.

      W czasie prowadzonych ćwiczeń dokonano rozpoznania operacyjnego budynku szkoły, strażacy zapoznali się ze specyfikacją, funkcjonowaniem, lokalizacją, jak również zagrożeniami występującymi na terenie obiektu. Zwrócono uwagę na rozmieszczenie hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych, usytuowanie gaśnic oraz głównego wyłącznika prądu, a także przebieg dróg ewakuacyjnych. Sprawdzono też miejsce ustawienia samochodów pożarniczych oraz sprawność hydrantów zewnętrznych dla efektywnych i skutecznych działań ratowniczo-gaśniczych. Przećwiczono także tłoczenie wody z naturalnych źródeł czerpania w przypadku braku zasilania z sieci hydrantowej. Ważnym elementem było sprawdzenie organizacji łączności radiowej i skuteczności komunikacji pomiędzy jednostkami podczas prowadzonych działań.

      W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki:

      OSP Anielin, OSP KSRG Chmielew, OSP Mniszew, OSP KSRG Magnuszew, OSP Rozniszew, OSP Wilczkowice.

      W sumie w ćwiczeniach wzięło udział 7 samochodów bojowych i samochód cysterna. Kierownikiem ćwiczeń był Komendant Gminny Mariusz Woch z OSP KSRG Chmielew, a koordynatorami działań ratowniczych byli Łukasz Janowski z OSP Rozniszew, Patryk Misiek z OSP Anielin ( Łukasz i Patryk są Absolwentami naszej Szkoły) oraz Michał Kowalczyk z OSP KSRG Chmielew.

      Ćwiczenia obserwowali mieszkańcy oraz uczniowie SP w Rozniszewie.

      Mogliśmy zobaczyć strażaków ochotników w akcji, obserwować ich zaangażowanie i troskę o zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności, podziwiać ich umiejętności organizacyjne i ratownicze. Przy okazji ćwiczeń zobaczyliśmy także wyposażenie i możliwości bojowe, jakimi dysponują jednostki OSP gminy Magnuszew.

      Foto: Joanna Młynarczyk

     • NIEBIESKIE IGRZYSKA

     • Integracja i Inspiracja: Niebieskie Igrzyska w Szkole Podstawowej w Rozniszewie

      11 kwietnia społeczność szkolna z gminy Magnuszew oraz powiatu kozienickiego zebrała się, by podczas sportowych zmagań zwiększyć świadomość na temat autyzmu. Wzięliśmy udział w wyjątkowym wydarzeniu jakim są Niebieskie Igrzyska. To ogólnopolska akcja, której organizatorem jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.

      Tego dnia mury naszej szkoły odwiedzili uśmiechnięci uczniowie i ich opiekunowie ze szkół:

      Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kozienicach, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Mniszewie ,@Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chmielewie, @Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie, oraz Szkoły Podstawowej w Przydworzycach.

      W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, uczestnicy mieli okazję wysłuchać krótkiej prelekcji na temat spektrum autyzmu, co miało na celu zwiększenie zrozumienia oraz wrażliwości dla osób z tym diagnozowanym zaburzeniem.

      Następnie, atmosfera nabierała tempa podczas zabaw tanecznych z panią Anną Gondek, która zaprezentowała, jak można połączyć trening fitness z tańcem, tworząc zabawne i efektywne zajęcia taneczne. Po tańcach, uczestnicy mieli okazję poznać pracę i misję Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach.

      Świadomość zdrowego stylu życia została podkreślona przez lokalną firmę "Pan Pomidor", która podzieliła się wiedzą na temat ekologicznych pomidorów i ich korzystnego wpływu na zdrowie. Po intensywnych zajęciach, wszyscy uczestnicy mieli okazję zrelaksować się podczas przerwy i skosztować smakołyków przygotowanych przez rodziców.

      Po przerwie nadszedł czas na Olimpiadę Sportową, która przypomniała o znaczeniu regularnej aktywności fizycznej dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Następnie, wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wywiadu z Mateuszem Gosem, polskim mistrzem biegów długodystansowych, który podzielił się swoimi doświadczeniami i inspirującymi historiami.

      Na zakończenie, uczestnicy wzięli udział w oficjalnym biegu Niebieskich Igrzysk, prowadzonym przez Dianę Zielińską, biegaczkę z sąsiedniej gminy Warka, reprezentującą stowarzyszenie KS Start Pułaski Warka. Nie był to jedynie wyścig, lecz symboliczne zwieńczenie dnia pełnego sportowych emocji i inspiracji.

      Niebieskie Igrzyska w naszej szkole okazały się nie tylko doskonałą okazją do promocji sportu, zdrowego stylu życia oraz integracji społecznej, ale także wyrazem troski i wsparcia dla osób z autyzmem. To wydarzenie, które z pewnością pozostanie w pamięci uczestników, inspirując ich do dalszego działania i tworzenia wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

      W tym miejscu należą się podziękowania dla osób i instytucji, dzięki którym mogliśmy zorganizować ten wyjątkowy dzień. Dziękujemy:

      Burmistrzowi Magnuszewa Marek Drapała - Popieramy kontynuację lepszego jutra,

      Inspektorowi ds. oświaty Urzędu Miasta i Gminy w Magnuszewie p. Marzenie Kowalskiej,

      Prezesowi Zarządu Advantic Sp. z o.o. p. Michałowi Wójcikowi,

      Firmie Advantic Sp. z.o.o.,

      Firmie AFP Pro Sp. z.o.o.,

      Firmie Pan Pomidor,

      Firmie AgroPlant,

      Firmie Jajemjaja Folwark Anielin, uczniowi kl. IV Stanisławowi Piotrowskiemu i jego mamie p. Izabeli,

      Pani Diana Zielińska,

      Panu Mateuszowi Gosowi,

      Pani Anna Gondek- Fitness Instruktor, Trener Personalny ,

      TV Warka i Panu Witoldowi Batte,

      Druhom z OSP Rozniszew,

      Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu,

      wolontariuszom,

      wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej w Rozniszewie.

      Bez Was nie dalibyśmy rady!!! Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

      Foto: @Joanna Młynarczyk

     • WIOSENNE PRACE W OGRÓDKU ZERÓWKI

     • Wielkie porządki w ogrodzie zerówkowiczów! Dzieci zabrały się dzisiaj do pracy w naszej założonej jesienią rabacie z wrzosami. Po solidnym uporządkowaniu terenu, nasza rabata została ożywiona różnokolorowymi bratkami, które teraz rozświetlają szkolne podwórko. A co więcej, mieliśmy niespodziewanego gościa! Pan Burmistrz Marek Drapała odwiedził naszą grupę i nawet podarował nam swoją własną roślinkę!

      Po wykonaniu "mistrzowskiego" sprzątania, dzieci zaczęły działać twórczo. Tworzyły własne małe sekrety w ziemi. Każde dziecko wykopywało swój własny dołek, układało w nim znalezione dary natury, a następnie starannie je przykrywało przezroczystym opakowaniem płyty CD i zasypywało ziemią. Najważniejsze było, aby zachować tajemnicę i pamiętać miejsce ukrycia. Niebawem wybierzemy się do ogrodu w poszukiwaniu ukrytych przez nas sekretów. To była prawdziwa uczta dla wyobraźni i zmysłów!

     • FINAŁ 9. EDYCJI PROJEKTU "ZŁOTA 10,CZYLI MAZOWIECKA SZKÓŁKA DZIENNIKARSKA"

     • Liczna delegacja naszej szkoły, uczniowie klas siódmej i ósmej wraz z panią dyrektor Agnieszką Suską i panem Tomaszem Dymkiem, uczestniczyła dziś w uroczystym finale 9. edycji projektu "Złota 10, czyli Mazowiecka Szkółka Dziennikarska", który odbył się w sali kinowej Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Przypomnijmy, że przed Świętami Wielkanocnymi dziennikarze Radia Radom poprowadzili w rozniszewskiej szkole warsztaty z podstaw dziennikarstwa w ramach projektu "Złotej 10-tki". Celem warsztatów było zaszczepienie wśród uczniów pasji i zamiłowania do sztuki dziennikarskiej, ze zwróceniem szczególnej uwagi dzieci i młodzieży na takie zagadnienia jak myślenie krytyczne, umiejętność czytania ze zrozumieniem, czy rzetelne dziennikarstwo.

      Takie spotkania odbywały się w każdej z dziewięciu edycji projektu w dziesięciu szkołach podstawowych z terenu radomskiego. Z każdego takiego spotkania wyłaniany jest jeden uczeń, który zostaje następnie zaproszony wraz z kolegami i nauczycielami - opiekunami na finał w Radomiu. Zaszczyt ten spotkał w tym roku naszego ósmoklasistę Karola Kuźniaka. Ale po kolei.

      Podczas dzisiejszego finału oprócz zaproszonych uczniów i nauczycieli uczestniczyli autorzy projektu Joanna Stachurska-Ruszkowska i Paweł Wolski - właściciele Radia Radom. Jako, że projekt realizowany jest w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego, gościem finału był wicemarszałek Rafał Rajkowski - patron honorowy "Złotej 10". Nie zabrakło też dyrektora Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" pana Włodzimierza Pujanka.

      Wydarzenie uświetnił występ Magdaleny Buki Boduły - radomskiej wokalistki, w której sercu, jak sama mówi, gra jazz, soul i funk.

      Do tej pory dziennikarze Radia Radom spotkali się z dwoma tysiącami uczniów w blisko dziewięćdziesięciu placówkach oświatowych regionu radomskiego.

      Podczas gali finałowej wręczone zostały nagrody i dyplomy dla wybranych z każdej szkoły uczestniczącej w tej edycji "Złotej 10" uczniów oraz również dyplomy dla szkół. Wśród nagrodzonych znalazł się nasz Karol, który po zakończeniu części oficjalnej wraz z nagrodzonymi z innych szkół miał możliwość odwiedzić położone niedaleko studio Radia Radom oraz uczestniczyć w nagraniach radiowych informujących słuchaczy radomskiej rozgłośni o finale "Złotej 10".

     • ZBIÓRKA KRZYŻÓWEK, WYKREŚLANEK

     • W okresie świątecznym, kiedy radość i wspólnota są szczególnie ważne, nasza społeczność szkolna postanowiła sprawić pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Kozienicach wyjątkową niespodziankę. Zamiast tradycyjnych prezentów, zdecydowaliśmy się na coś, co mogłoby dostarczyć zarówno rozrywki, jak i stymulować umysły - krzyżówki i wykreślanki.

      Pomysł ten narodził się z przekonania, że aktywne spędzanie czasu i ćwiczenie umysłu są kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji psychicznej osób starszych.

      Zbiórka zorganizowana w naszej szkole trwała trzy tygodnie. Dzięki hojności wszystkich darczyńców udało się nam zebrać karton różnego rodzaju krzyżówek i zadań słowno-logicznych. Uczniowie postanowili także okazać swoją miłość i troskę seniorom poprzez własnoręcznie wykonane dekoracje wielkanocne, które dołączyliśmy do niespodzianki. 26 marca wszystkie prezenty trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Kozienicach.

      Serdecznie dziękujemy osobom, które zaangażowały się w naszą akcję! Każdy może przyczynić się do tworzenia lepszego i bardziej zjednoczonego świata poprzez proste, ale serdeczne gesty.

     • ZŁOTA 10 - MAZOWIECKA SZKÓŁKA DZIENNIKARSKA

     • Ruszyła 9. edycja warsztatów „Złota 10, czyli Mazowiecka Szkółka Dziennikarska”. Jest to autorski projekt właścicieli Radia Radom Joanny Stachurskiej-Ruszkowskiej oraz Pawła Wolskiego, którego celem jest przedstawienie uczniom na czym polega praca dziennikarza. 26 marca, we wtorek, dziennikarze Radia Radom zawitali w naszej szkole i poprowadzili warsztaty dziennikarskie.

      W warsztatach wzięli udział uczniowie klas siódmej i ósmej, mieli okazję poznać pracę dziennikarza i nawet sami spróbować na czy polega dziennikarstwo. 

      Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad warsztatami objął wicemarszałek Rafał Rajkowski.  Mazowsze serce Polski

     • ISKRY NIEPODLEGŁEJ

     • W Magnuszewie zaparkowała jedna z naczep programu ISKRY NIEPODLEGŁEJ. ISKRY NIEPODLEGŁEJ to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne będą bezpłatnie w miejscowościach we wszystkich województwach. Dziś uczniowie starszych klas naszej szkoły odwiedzili tę cyfrową ekspozycję i zapoznali się z wybitnymi postaciami Polaków z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterami mobilnego spektaklu są wybitne postaci, te o których pamiętamy i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, razem tworzą wspólną całość.

      W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla gości naczep niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.