• 13. Rozniszewskie Ostatki Teatralne
     • 13. Rozniszewskie Ostatki Teatralne

     •  

       

      We wtorek, 25 lutego, w Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie odbyła się le 13 już edycja imprezy pod nazwą Rozniszewskie Ostatki Teatralne. Podczas tego spotkania uczniów ze wszystkich szkół gminy Magnuszew można obejrzeć przygotowane w tych placówkach przedstawienia teatralne, których premiery odbyły się podczas szkolnych zabaw choinkowych. To bardzo dobrze, że spektakle przygotowane przez dzieci może obejrzeć widownia Ostatków. Młodzi aktorzy mogą dzięki temu podejrzeć swoich kolegów i efekty ich pracy, a także zaprezentować własne dokonania..

      Tegoroczną imprezę rozpoczął Teatr-zyk Figiel-ek ze Szkoły Podstawowej w Rozniszewie. Zaprezentowana została sztuka Marty Guśniowskiej "Kto się boi Pani Eś?" w reżyserii pani Anny Owczarczyk. Opracowaniem muzycznym spektaklu zajął się pan Jakub Szydło, a oświetleniem i stroną dźwiękową przedstawienia pan Leszek Owczarczyk. Kostiumy przygotowała pani Wioleta Kuźniak. Trudny temat śmierci człowieka okazał się wcale nie taki poważny za jaki go uważamy. Aktorzy Figiel-ka świetnie poradzili sobie ze swoimi rolami i nie zawiedli publiczności, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

      Na rozniszewskiej scenie zaprezentowały się kolejno ekipy: ze Szkoły Podstawowej w Mniszewie z widowiskiem "Smok ze smoczej jamy", z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie - "Królewna Gburka i książę Kulturka", swoją wersję "Pchły Szachrajki" pokazał teatrzyk ze Szkoły Podstawowej w Przydworzycach, zaś uczniowie Szkoły Podstawowej w Chmielewie zaprezentowali inscenizację baśni "Jaś i Małgosia".

      Na zakończenie dyrektor rozniszewskiej szkoły pani Agnieszka Suska podsumowała obejrzane prezentacje teatralne i wręczyła ich twórcom pamiątkowe statuetki. Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnej, pamiątkowej fotografii.

      Oczywiście nie mogło zabraknąć TV Nasz Powiat z Kozienic, dzięki której możemy zamieścić filmową relację z wydarzenia.

      Do zobaczenia za rok na 14. Rozniszewskich Ostatkach Teatralnych!!!

       

    • Zabawa choinkowa
     • Zabawa choinkowa

     •  

       

      Po przeżyciach natury artystycznej, to znaczy po spektaklu Figiel-ka i wręczeniu nagród autorom najpopularniejszych prac z Wystawy Prac Uczniów w Galerii "Na piętrze" przyszła wreszcie pora na karnawałowe szaleństwa taneczne na parkiecie. Wśród bawiących się zauważyliśmy Mikołaja i jego pomocnicę, którzy po rozdaniu paczek najmłodszym też włączyli sie do wspólnej zabawy. Razem z dzieciakami zatańczyli dobrze wszystkim znane "Kaczuchy".

      Jak co roku klasy od trzeciej do ósmej przygotowały własne układy taneczne, które zaprezentowały podczas dzisiejszej zabawy. Trzeba przyznać, że pomysłowości im nie brakowało i mowa tu tylko nie o samej choreografii, ale także o strojach i efektach specjalnych. Jury przyznało nagrody praktycznie wszystkim tańczącym więc wszyscy zostali obdarowani słodkimi nagrodami.

      A po tanecznych prezentacjach zespołowych zabawa potoczyła się dalej. Bawili sie nie tylko nasi uczniowie ale wszyscy goście. Rodzice, rodziny, znajomi. Na zabawie pojawiła się liczna grupa naszych absolwentów, co bardzo nas ucieszyło. Mamy zadbały aby bawiacym się pociechom nie zabrakło energii - Rada Rodziców zorganizowała słodki poczęstunek.

       

    • Wystawa Prac Uczniów w Galerii "Na piętrze"
     • Wystawa Prac Uczniów w Galerii "Na piętrze"

     •  

       

      Raz w roku Galeria „Na piętrze” prezentuje Wystawę Prac Uczniów naszej szkoły. Na tych samych ścianach, na których wisiały prace prezentowane przez artystów plastyków gości naszej Galerii mogą zaprezentować swoje „dzieła” dzieci z naszej szkoły. To dla nich bardzo ważne i mobilizujące. W tym roku szczególnie tę mobilizację było widać. Na wystawę zgłoszono blisko 500 (!) prac, z których wybrano 80 i zaprezentowano na wystawie.

      Tradycyjnie organizowany jest też plebiscyt na najciekawszą, najbardziej podobającą się pracę organizowany wśród uczniów. Nagrody dla zwycięzców plebiscytu zostały wręczone tuż przed zabawą karnawałową. Pani dyrektor Agnieszka Suska oraz dobry duch Galerii „Na piętrze” pan Jacek Matlakowski wręczyli je tym razem Zuzannie Dydze z klasy ósmej – zwyciężczyni plebiscytu, Katarzynie Skowrońskiej z klasy siódmej, która zajęła drugie miejsce oraz uczniowi klasy trzeciej Szymonowi Skowrońskiemu zdobywcy trzeciego miejsca. Serdecznie im gratulujemy!

      Zarówno przed, jak i podczas zabawy karnawałowej nie brakowało chętnych do podziwiania prac młodych plastyków. A było co oglądać. Rozmaitość technik, dobór gam kolorystycznych i samej tematyki prac świadczy o coraz wyższym ich poziomie. Wystawy, spotkania i warsztaty plastyczne z zawodowymi twórcami z pewnością się do tego stanu rzeczy przyczyniły.

       

    • "Kto się boi Pani Eś?"
     • "Kto się boi Pani Eś?"

     •  

       

      Sobota – 8 lutego 2020 roku - wieczór zabawy choinkowej w naszej szkole rozpoczyna premiera Teatr-zyku Figiel-ek. Tak już jest od stycznia 2003 roku, kiedy to Teatrzyk zadebiutował na deskach szkolnej sceny. W tym roku nasi młodzi aktorzy zaprezentowali sztukę Marty Guśniowskiej „Kto się boi Pani Eś?”

      „ Ze śmiercią jest pewien problem. Nikt jej nie lubi, a prawie nikt na nią nie czeka. Z natury nie ma serca, nie przyjmuje słowa “nie” i dlatego musi ocieplić swój wizerunek. Stara się być uprzejma i zanadto nie straszyć tych, po których przychodzi. Tak naprawdę nie jest zła. Sama mówi, że jest raczej jak “Biuro Podróży”, które zabiera cię do Disneylandu, albo w inne miejsce, na wakacje all inclusive w jedną stronę.

      Śmierć mieszka w Zaświatach razem ze swoim synem - Kostkiem. Dzięki niemu, a może przez niego, rozpoczynamy jego pierwszą podróż po Ziemi, na której nikt nie umiera. Dlaczego? Bo Kostek sądzi, że życie na Ziemi sprawia naturze ogromną radość, dlatego nie chce go nikomu odbierać. Wierzy, że jeśli od tej pory mama Śmierć nie zabierze nikogo, Ziemia stanie się najszczęśliwszym miejscem we Wszechświecie. Tak jednak nie jest. Jego długa podróż stała się okazją do poznania nowych przyjaciół, między innymi Konia, Owcy, Psa, który po raz pierwszy znalazł w nim swojego pana, Maleńkiej i jej Dziadka, który wciąż bawił się ze śmiercią w chowanego. W swojej ponownej wędrówce, spotyka tych samych ludzi i zwierzęta, które nie wydają się być szczęśliwe. Cierpią z głodu i starości, bo Śmierć każe na siebie za długo czekać. Czy w końcu przyjdzie? Czy Kostek zrozumie, że postąpił źle nie słuchając mamy i wcielając swój plan w życie?”

      W postać Śmierci wcieliła się Zuzanna Dyga. Kostka zagrał Mateusz Bobrowski. Obsada pozostałych ról przedstawia się następująco: Dziadek – Michał Figlewicz, Koń – Kinga Talaga, Owca – Maja Skowrońska, Pies – Karol Kuźniak, Diabeł I – Paulina Michalczyk, Diabeł II – Zuzanna Bogucka, Maleńka – Katarzyna Skowrońska, Kury – Zuzanna Stępień, Amelia Walencik, Maja Marchewka. Niebagatelną, choć niemą rolę odegrały trzy postacie rodem z włoskiej Commedii dell’arte - Kolombina – Oliwia Jendrzejewska, Pierrot – Kinga Walencik, Arlekin – Natalia Wieczorek.

      Spektakl wyreżyserowała pani Anna Owczarczyk, autorem kompozycji i tekstu piosenki był pan Leszek Owczarczyk, który zajął się również oświetleniem i nagłośnieniem, sztukę opracował muzycznie pan Jakub Szydło, a kostiumy przygotowała pani Wioleta Kuźniak.

      Aktorom i wszystkim, którzy pracowali nad przygotowaniami spektaklu należą się wielkie brawa.

      Jak zwykle na premierze nasza sala gimna… to znaczy teatralna pękała w szwach. Na widowni pojawiła się spora grupa radnych z Rady Gminy Magnuszew, wielu przyjaciół i sympatyków naszej szkoły, absolwenci i całe rodziny naszych obecnych i byłych uczniów. Z pewnością nie zawiedli swoich oczekiwań związanych ze spektaklem czego dowodem były owacje na zakończenie przedstawienia. Dzięki uprzejmości pana Witolda Batte z TV Warka możemy zaprezentować relację filmową z naszej premiery.

      A na zakończenie niespodzianka, kilka migawek zza kulis spektaklu zrobionych tuż przed premierą.

      Wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć spektakl "na żywo" serdecznie zapraszamy na 13. Rozniszewskie Ostatki Teatralne, które rozpoczną się w Szkole w Rozniszewie we wtorek, 25 lutego, o godz. 900. Będzie można również wtedy obejrzeć inne spektakle przygotowane przez wszystkie szkoły z Gminy Magnuszew. Zapraszamy!

    • Kodowanie jest fajne!
     • Kodowanie jest fajne!

     •  

       

      Od początku roku szkolnego uczniowie klas 1-3 w ramach zajęć rozwijających zainteresowania, uczniowie uczęszczający na zajęcia korekcyjno – kompensacyjne oraz przedszkolaki biorą udział w innowacyjnym programie „Kodowanie jest fajne”. Innowacja powstała na podstawie ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Uczymy Dzieci Programować”.

      „Kodowanie jest fajne” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego, opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020 oraz zalecenia Rady Unii Europejskiej z 2018 roku określające 8 kompetencji kluczowych. Jest to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci, rozwijanie logicznego myślenia oraz zadaniowego podejścia do stawianych problemów. Na zajęciach uczniowie kształtują umiejętność pracy w zespołach, szukają kompromisów i optymalnych rozwiązań, Odbywa się to w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.

      Na potrzeby programu zostały zakupione dwie maty do kodowania z zestawem kubków oraz krążków dydaktycznych i dwa Ozoroboty Evo. Szczególne emocje wzbudza u dzieci Evo, który potrafi reagować na swoje otoczenie i samodzielnie podejmować decyzje, a nawet wyrażać emocje! EVO emituje dźwięki i efekty świetlne oraz wchodzi w interakcje z innymi robotami.

       

    • Zabawa z czytaniem
     • Zabawa z czytaniem

     •  

       

      „Czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła” - powiedziała Wisława Szymborska. Podobnie myślą przedszkolaki, ich rodzice oraz uczniowie klasy 5 b, dlatego wspólnie uczestniczyli w programie Zabawa w czytanie.

      W ramach programu przedszkolaki przystąpiły do projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Rozpoczęły go od wybrania grupowej maskotki – Misia. Teddy, bo takie otrzymał imię, rozpoczął czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Miś został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpisywali tytuł utworu, który przeczytali, a dzieci wykonywały pamiątkowy rysunek i odbijały umoczoną w farbie rączkę.

      Ponadto rodzice i uczniowie klasy 5 b czytali Wesołym Wiercipiętom w przedszkolu. Każda osoba czytająca przedszkolakom wpisywała się do pamiątkowej kroniki przedszkolaków. Wszyscy uczniowie klasy 5 b włączyli się w zabawę i chętnie przychodzili czytać młodszym koleżankom i kolegom, dlatego Wesołe Wiercipięty pięknie im podziękowały, wręczając na forum szkoły pamiątkowe dyplomy.

      Podziękowania należą się, również rodzicom za włączenie się do akcji i zapraszamy tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się odwiedzić przedszkolaków z książką.

      Zabawa w czytanie będzie kontynowania w drugim półroczu.

       

    • Eliminacje szkolne 37. Małego Konkursu Recytatorskiego
     • Eliminacje szkolne 37. Małego Konkursu Recytatorskiego

     •  

       

      Kolejny już raz 31 stycznia odbyły się eliminacje szkolne XXXVII Małego Konkursu Recytatorskiego. W eliminacjach wzięło udział 39 uczniów z klas I – VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych.

      Recytatorzy jak zwykle sami wybrali i przygotowali wiersze, żeby później zaprezentować je przed kolegami i komisją konkursową w składzie: pani Agnieszka Suska, pani Anna Owczarczyk i pani Iwona Dymek.

      W tym roku zostały przyznane nagrody w następujących kategoriach:

      5-latki

      I miejsce: Hanna Kuźniak, Cezary Walencik,
      wyróżnienie: Aleksandra Lewandowska.

      6-latki

      Wyróżnienia: Weronika Częścik, Kacper Kucharski, Julia Bogucka, Natalia Osińska.

      Klasy I – III

      I miejsce: Julia Mich - kl. I, Maja Skowrońska - kl. III, Kacper Staszewski - kl. III,
      II miejsce: Aleksander Kucharski - kl. III, Szymon Skowroński - kl. III,
      III miejsce: Magdalena Frączek - kl. I.

      Klasy IV – V

      I miejsce: Karol Kuźniak - kl. IV, Amelia Walencik - kl. IV,
      wyróżnienie: Dawid Kowalczyk - kl. V.

      Klasy VI – VIII

      I miejsce: Kinga Walencik – kl. VII,
      wyróżnienie – Zuzanna Dyga kl. VIII.

      Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy. Rozdanie nagród niestety dopiero po feriach zimowych. Wtedy też dowiemy się kto będzie nas reprezentował na kolejnych etapach eliminacji. Oczywiście poinformujemy o tym na naszej stronie.

       

    • Dzień Babci i Dziadka
     • Dzień Babci i Dziadka

     •  

       

      Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które mają w kalendarzu stałą datę. Dzień Babci świętujemy 21 stycznia, Dzień Dziadka obchodzony jest dzień później 22 stycznia. Nasza szkoła upamiętniła to wydarzenie 24 stycznia, zapraszając w swoje progi wielu znakomitych gości – babcie i dziadków naszych uczniów. Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 przygotowały wspaniałe występy, okazując w ten sposób miłość i wdzięczność swoim babciom i dziadkom.

      Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Agnieszka Suska, a potem przedszkolaki, które z wdziękiem zaprezentowały okolicznościowy skecz oraz zaśpiewały piosenkę Babcia i dziadek.

      Dzieci z zerówki przedstawiły scenkę Laurka dla babci i dziadka i zaśpiewały piosenkę Fajni dziadkowie. Klasa pierwsza zaprezentowała piosenkę Nasi kochani - babcia i dziadek oraz odegrała scenkę jak to babcie przechwalają się wnukami a robią to, bo bardzo je kochają. Drugoklasiści rozpoczęli swój występ od piosenki Koncert na 102, akompaniując sobie na instrumentach perkusyjnych, potem zaprezentowali wesołą scenkę o tym jak babcia z dziadkiem spędzają wolny czas. Uczniowie klasy trzeciej przedstawili humorystyczny skecz o energicznych i aktywnych zawodowo i towarzysko babciach i dziadkach oraz zatańczyli rock and rolla. Grupa taneczna działająca w naszej szkole zademonstrowała taniec dyskotekowy.

      Na zakończenie dzieci wspólne odśpiewały babciom i dziadkom gromkie 100 lat oraz wręczyły im własnoręcznie wykonane prezenty. Życzenia seniorom złożył, również Pan Wójt Marek Drapała. Po występach rodzice zaprosili miłych gości na słodki poczęstunek. Pozostaje tylko zastanowić się, gdzie zorganizujemy takie spotkanie za rok. Nasza sala gimnastyczna ma przecież określone możliwości. Ale byle tylko takie zmartwienia przed nami! Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

      Relację filmową z wydarzenia udostępniamy oczywiście dzięki niezawodnej w takich wypadkach TV Nasz Powiat z Kozienic.

       

       

    • 28.Finał WOŚP w Rozniszewie
     • 28.Finał WOŚP w Rozniszewie

     •  

       

      28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka rozpoczął się w Rozniszewie już 11 stycznia. Od godziny 14.00 w Strażnicy OSP rozpoczęło się finałowe granie i zbiórka pieniędzy dla dziecięcej medycyny zabiegowej.

      Organizatorzy imprezy zaplanowali wiele atrakcji. Wśród nich: Mini Talent Show, występ komika Roba, DJ oraz muzyka na żywo - Piotr Kowalczyk Osiewański (z The Voice Of Poland) i kapela Stare Konie, malowanie buziek, fotobudka, animacje dla dzieci, gry i zabawy dla wszystkich, ognisko z kiełbaskami, przejażdżki samochodami i quadami oraz na zakończenie traycyjne Światełko do Nieba.

      Podczas prowadzonych licytacji zebrane pieniądze zbierali wolontariusze WOŚP - uczniowie naszej szkoły. Pracowali oni również następnego dnia w niedzielę. Zorganizowany został wtedy seans filmowy dla dzieci, który odbył się w naszej szkole. Nie zabrakło słodyczy, napojów, owoców i... cukrowej waty.

      Efekt rozniszewskiego finału przerósł oczekiwania organizatorów. Zeszłoroczny rekord został pobity. Po podliczeniu okazało się, że zebrano 19 254 złote i 22 grosze. Wypada tylko podziękować darczyńcom.

      A oto filmowy skrót wydarzeń przygotowany przez TV Nasz Powiat z Kozienic.

       

       

    • Rozbudowa szkoły
     • Rozbudowa szkoły

     •  

       

      7 stycznia, we wtorek, rozpoczęliśmy lekcje po zimowej przerwie świątecznej. Ale data zostanie zapisana w kronice szkolnej nie z tego powodu - tego samego dnia rozpoczęły sie prace budowlane w ramach rozbudowy naszej szkoły. Zostaną dobudowane cztery sale dydaktyczne, toalety dla najmłodszych i klatka schodowa. Mają one zostać oddane w październiku bieżącego roku.

      Wydaje się, obserwując szybkie postępy prac, że ten termin jest realny. Świetnym miejscem tych obserwcji jest okno pokoju nauczycielskiego. Niestety wraz z postępem prac zostanie ono zasłonięte murami nowej części budynku szkoły. Na razie pierwszego dnia udało nam się wypatrzeć doglądającego początków prac Wójta Gminy Magnuszew pana Marka Drapałę.

      To nie wszystko, tego samego dnia inna ekipa budowlana zbudowała schody wejściowe od strony boiska szkolnego i brakujący fragment chodnika przed budynkiem szkoły. Trzeba przyznać, że tempo prac było rekordowe. Z optymizmem patrzymy więc w przyszłość i obiecujemy od czasu do czasu informować o przebiegu inwestycji.

       

    • Szkolny rekord 20. edycji Góry Grosza
     • Szkolny rekord 20. edycji Góry Grosza

     •  

       

      W piątek, 10 stycznia, odbył się szkolny finał 20. edycji akcji Towarzystwa „Nasz Dom” - Góra Grosza. Tak, jak i w latach poprzednich dołączyliśmy do zbiórki monet w szczytnym celu  zebrania funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Sprawa jest niebagatelna, bo takich dzieci jest w Polsce 70 tysięcy. Niebagatelna jest też kwota uzbierana w ten sposób przez 19 dotychczasowych edycji Góry Grosza - 40 646 155 zł i 2 grosze. Dumni jesteśmy, że w tej kwocie mieszczą się i nasze grosiki.

      Jeszcze bardziej dumni możemy być z wyników tegorocznej zbiórki groszy w naszej szkole. Pobiliśmy własny rekord - przynieśliśmy ponad 80 kg monet, które jak się okazało po żmudnym przeliczeniu miały wartość przekaraczającą 1100 złotych. Brawa i podziękowania dla wszystkich darczyńców, a przed nami trudne zadanie pobicia tegorocznego wyniku za rok. Wiemy, że jest to możliwe gdyż oczywiście nie wszyscy uczniowie wzięli na poważnie udział w tej akcji. Liczymy, że zmobilizujemy ich do pomocy.

      Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje znajdziecie na stronie internetowej www.towarzystwonaszdom.pl .

       

       

    • "Cztery Pory Roku" w naszej szkole
     • "Cztery Pory Roku" w naszej szkole

     •  

       

      „Cztery Pory Roku ” to projekt finansowany przez Narodowy Instytut Wolności- Centrum  Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Jego głównym celem jest zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności, mieszkańców, rodziców, nauczycieli, organizacji pozarządowych w formie wolontariatu w  działania na rzecz rozwiązywania problemów 175 dzieci i młodzieży, zamieszkujących teren powiatu kozienickiego w okresie od 1 maja 2019 r. do 31 października 2020 r.

      Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie  WESOŁE SŁONECZKA Z CECYLÓWKI  we współpracy z gminami: Magnuszew i Głowaczów.

      W trakcie  zajęć rekreacyjnych i historycznych, realizowanych zgodnie z harmonogramem projektu w październiku i  listopadzie 2020 roku, 175 dzieci podzielonych na 15 grup  uczestniczyło w zabawach i grach sportowych oraz w szeregu spotkań z lokalnymi historykami i pasjonatami .

      Aktywny udział dzieci  w zajęciach sportowych stał się formą  przeciwdziałania spadającej aktywności  ruchowej dzieci i młodzieży. Uczestnicy projektu angażowani byli w zabawy i gry terenowe: podchody, terenowe tory przeszkód, zajęcia sportowe  z wykorzystaniem terenu naturalnego w lesie. Uczestniczyli w sztafetach, meczach i rozgrywkach drużynowych, m.in. w tenisie stołowym.

      W ramach zajęć rekreacyjnych odbyły się także warsztaty na temat zdrowego odżywiania połączone z konkursem na  wykonanie dań z owoców i warzyw m.in. koktajli i sałatek. Było zdrowo, kolorowo i smacznie.

      W ramach zajęć historycznych dzieci objęte projektem odbyły szereg wycieczek, zarówno pieszych jak i rowerowych  w miejsca ważne pod względem  historycznym. Uczestnicy projektu poznawali wydarzenia historyczne oraz biografie osób, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali i zaprezentowali szerokiej publiczności  montaż słowno-muzyczny poświęcony Świętu Niepodległości

      Zajęcia były dużym sukcesem i cieszyły się powodzeniem. Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły, zarówno w różnego rodzaju  grach sportowych, jak i w ciekawych zajęciach historycznych. Zajęcia te rozwijały u dzieci kreatywność, planowanie i organizację pracy oraz pomysłowość, ale przede wszystkim  dostarczyły wiele radości.

       

    • Szkolne spotkanie Wigilijne
     • Szkolne spotkanie Wigilijne

     •  

       

       

      Święta Bożego Narodzenia to szczególny dla nas czas, z którym wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest prezentowanie inscenizacji Bożego Narodzenia zwanych jasełkami.

      W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas pierwszej, czwartej i siódmej, którzy pod kierunkiem pani Iwony Kuźni przygotowali, jak co roku przedstawienie jasełkowe.

      Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa widzianą oczami dzieci, które wędrowały do żłóbka aby oddać pokłon Bożej dziecinie i ofiarować w darze to, co mają najcenniejszego, chociażby misia, lalkę czy pieska.

      W przedstawieniu główną rolę odegrał pastuszek niosący dary dla Jezusa. Po drodze spotkał ludzi potrzebujących: staruszka, któremu było zimno, dziewczynkę, która pragnęła napić się ciepłego mleka i głodnego rozbójnika. Pastusze, który miał dobre serce rozdał wszystko co miał. A nauka płynąca z tej historii to to, że najwięcej ofiarujemy Bogu gdy potrafimy dzielić się z innymi.

      Świątecznego uroku dodały przedstawieniu kolędy i pastorałki, które wykonywane przez dzieci napełniały nas świąteczną radością. Nie zabrakło też dekoracji przygotowanej przez panią katechetkę. Szczególne podziękowania należą się panu Andrzejowi Skowrońskiemu - wykonał piękną stajenkę, która z pewnością będzie wykorzystywana również w przyszłości.

      Po zakończeniu Jasełek głos zabrała dyrektor szkoły pani Agnieszka Suska, która podziękowała uczniom za występ i złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Uczniowie klasy ósmej poczęstowali zaś wszystkich obecnych samodzielnie wykonanymi przez siebie pierniczkami.

      Jeszcze tego samego dnia jasełkowe przedstawienie nasze dzieci zaprezentowały pracownikom Urzędu Gminy i innym zaproszonym tam przez Wójta gościom.

       

    • Zajęcia ekologiczne w ramach projektu Cztery Pory Roku
     • Zajęcia ekologiczne w ramach projektu Cztery Pory Roku

     •  

       

      W październiku i w listopadzie grupa uczniów z kl. III-VI uczestniczyła w cyklu zajęć ekologicznych w ramach projektu „Cztery Pory Roku” realizowanego przez Stowarzyszenie  WESOŁE SŁONECZKA Z CECYLÓWKI  we współpracy z partnerami: Gminą Magnuszew i Gminą Głowaczów w ramach Funduszu  Inicjatyw Obywatelskich (FIO) . Zajęcia ekologiczne miały na celu zwiększenie  oferty edukacyjnej dla dzieci z terenu powiatu kozienickiego w kierunku wszechstronnego rozwoju, zaangażowania  w dbanie o środowisko naturalne, a także przedstawienie dzieciom  różnych aspektów  z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz problematyki segregacji i usuwania odpadów. Poprzez udział w warsztatach dzieci zdobyły nowe umiejętności, zostały zaktywizowane  i zaangażowane w działania na rzecz lokalnego środowiska.

      Młodsza grupa uczestników projektu uczyła się rozpoznawać gatunki drzew. Uczniowie zbierali liście i tworzyli zielniki do klasopracowni biologicznej. Starsi uczniowie zajęli się projektowaniem zagospodarowania przestrzeni publicznej. Wybrane zostały tereny wokół Miejsc Pamięci Narodowej w związku z ważnymi wydarzeniami w historii Polski i kultywowaniem pamięci historycznej „małej ojczyzny”. Wykonane projekty były inspiracją do zakupu odpowiednich sadzonek drzew i krzewów, a następnie przeprowadzenia akcji nasadzenia ozdobnych roślin w miejscach ważnych pod względem historycznym, przy pomnikach w Miejscach Pamięci Narodowej w Rozniszewie. Do udziału w akcji nasadzenia włączeni zostali wolontariusze: rodzice uczniów, nauczyciele, sołtysi, strażacy z OSP i mieszkańcy. Wspólna praca  była okazją do rozmów, wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń. Zintegrowane działanie sprzyjało rozwojowi aktywności społecznej i wolontariackiej. Dzięki zajęciom ekologicznym oraz przeprowadzonej akcji nasadzeń Miejsca Pamięci Narodowej zyskały nowe otoczenie i  lepszą estetykę. Jesteśmy z siebie dumni. Serdecznie dziękujemy realizatorom projektu oraz wszystkich uczestnikom i wolontariuszom.

       

    • Kiermasz Świąteczny
     • Kiermasz Świąteczny

     •  

       

      Przez przedświąteczne niedziele, to jest 8-go i 15-go grudnia, zaprosiliśmy serdecznie wszystkich chętnych na organizowany w naszej szkole kolejny już Kiermasz Bożonarodzeniowy. Kiermasz organizuje Rada Rodziców, pomaga Rada Uczniów. Wcześniej nasze mamy spotykają się podczas specjalnych warsztatów świątecznych, na których tworzą prawdziwe, dekoracyjne cudeńka.

       W tym roku można było zaopatrzyć się w świąteczne stroiki, bombki choinkowe, mini-choinki, świąteczne figurki, a także kalendarze na 2020 rok, torby do pakowania prezentów czy nawet same prezeny - pudełeczka zdobione techniką decoupage. Wszystko można było sobie osłodzić pięknie lukrowanymi pierniczkami.


      Kiermaszową sprzedażą zajęli się uczniowie starszych klas naszej szkoły. Należą im się w tym miejscu podziękowania za pracę w dwie kolejne, grudniowe niedziele.

       

    • 6. Mikołajkowy Konkurs Recytatorski
     • 6. Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

     •  

       

      W pątek, 6 grudnia, już po raz szósty odbył się Mikołajkowy Konkurs Recytatorski. W konkursie brały udział najmłodsze dzieci czyli przedszkolaki z obu oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III. Tak jak i w latach ubiegłych zainteresowanie konkursem było bardzo duże, co zaowocowało ogromną liczbą uczestników.

      Każde dziecko biorące udział w konkursowej rywalizacji samodzielnie przygotowuje własną interpretację wiersza związanego ze Świętym Mikołajem i recytuje go przed licznie zgromadzoną widownią składającą się z kolegów, koleżanek, licznie przybyłych mam i pań nauczycielek.

      Świąteczno-mikołajkowy nastrój udziela się tego dnia całej szkolnej społeczności. Na szkolnych korytarzach, w salach lekcyjnych aż roi się od Mikołajów, elfów i Śnieżynek. Jest miło, radośnie, wesoło, świątecznie i kolorowo.

      Skoro jest konkurs - musi być i komisja konkursowa, której niełatwym zadaniem jest wyłonienie zwycięzcy w każdej grupie wiekowej. Nie było jednak przegranych bo każdy uczestnik recytatorskich zmagań został obdarowany pięknym dyplomem uczestnictwa i upominkiem w postaci książeczki. Kończy się więc jak w bajce - "... i wszyscy żyli długo i szczęśliwie."

       

       

    • "Uciekający Mikołaj"
     • "Uciekający Mikołaj"

     •  

       

      Pokłosiem wystawy "PasteLOVE koguty" w naszej Galerii "Na pietrze" i spotkania z autorką tych prac panią Agnieszką Kazała podczas wernisażu tej wystawy są dzisiejsze warsztaty plastyczne. Pani Agnieszka obiecała je poprowadzić już w listopadzie i własnie do nas przyjechała.

      W warsztatach wzięła udział dwudziestka "plastyków" - czytaj "uczniów starszych klas naszej szkoły". Prowadząca zajęcia zaproponowała intrygujący temat prac - "Uciekający Mikołaj" i ciekawą technikę ich wykonania - melanż pasteli olejnych z akwarelą. Okazało się, że to nie koniec zamieszania. Oprócz olejnych kredek i pędzli potrzebne były też narzędzia do wydrapywania. Pozwoliły one na odsłanianie kolejnych warstw pasteli kładzionych jedna na drugą.

      Tak zainspirowani przez panią Agnieszkę uczniowie mogli teraz przelać na papier swoje interpretacje uciekającego Mikołaju. Ponieważ warsztaty odbywały się w przededniu Mikołajek na większości prac bohaterem był starszy pan z długą, siwą brodą i w charkterystycznym czerwonym stroju. Juz w trakcie wykonywania prac autorzy otrzymywali fachowe podpowiedzi i wskazówki od prowadzącej. Dało się wyczuć, że pani Agnieszka na codzień pracuje z dziećmi. Nie było kłopotów z nawiązaniem kontaktu i zainteresowaniem tematem i techniką wykonywania prac.

      Na koniec oczywiście serdeczne podziękowania i obietnice dalszych spotkań i współpracy. Cieszą nas zawsze takie spotkania gdyż wiemy jakie korzyści wynikają z nich dla naszych uczniów. A ha, warsztaty odbyły się w Galerii "Na piętrze", gdzie ciąglemożemy oglądać wystawę pani Agnieszki.

       

    • Zbiórka karmy dla zwierząt
     • Zbiórka karmy dla zwierząt

     •  

       

      Zapoczątkowana przed czterema laty zbiórka karmy dla zwierzaków z Miejsca Tymczasowego Przetrzymywania Bezdomnych Zwierząt prowadzonego przez Zakład Usług Komunalnych w Kozienicach, w tym roku szkolnym udała się w sposób szczególny. Przez dwa tygodnie listopada udało się naszej szkolnej społeczności zebrać rekordową ilość karmy. Było to 629 kg - w tym 459 kg karmy suchej, 153 kg karmy w puszkach i 17 kg karmy mieszanej. To znacznie więcej niż w latach poprzednich.

      Zbiórce patronowała Rada Uczniów. Jej przedstawiciele i uczniowie, którzy dostarczyli najwięcej karmy zawieźli ją do przytuliska (używamy takiej nazwy, gdyż wydaje się nam ona przyjaźniejsza niż MTPBZ). Grupą opiekował się podczas wyjazdu pan Tomasz Dymek.

      Na miejscu powitał nas pan wicedyrektor KGK Kozienice inż. Tomasz Janeczek. Podczas gdy jego pracownicy rozładowywali przywiezioną karmę my udaliśmy się aby poznać przytulisko i jego lokatorów. W kojcach przebywało 15 dorosłych psów i trzy śliczne małe szczeniaki. Przywitały nas oczywiście bardzo głośno. Pan dyrektor opowiedział nam jak działa przytulisku, na czym polega opieka nad zwierzakami i pochwalił się, że wszystkie psy znajdują nowych opiekunów, a nie trafiają do schroniska. W podziękowaniu otrzymaliśmy firmową torbę słodyczy i różnych gadżetów. Umówiliśmy się na kolejną dostawę psiej żywności w przyszłym roku.


    • Spotkanie z teatrem pantomimy
     • Spotkanie z teatrem pantomimy

     •  

       

      Pan Eugeniusz Chudak Morzuchowski z piaseczyńskiej Agencji Promocja zawsze przywozi do naszej szkoły ludzi związanych ze sztuką. Są to muzycy, tancerze, aktorzy. Tym razem naszymi gośćmi były aktorki teatru pantomimy czyli mimki. W świat tej odmiany teatru wprowadzały nas panie Marta Grądzka i Joanna Płóciennik - adeptki warszawskiego Studia Pantomimy Bartłomieja Ostapczuka.

      Pantomima to rodzaj przedstawienia, w którym aktor (mim, mimka) nie używa głosu tylko odgrywa przedstawienie używając ruchu, mowy ciała i gestów. Okazało się, że ciałem można przedstawić prawie wszystko, nie tylko ludzką postać, ale również rzecz, przedmiot, zjawisko przyrodnicze czy stan ducha. Dzięki oglądanym pokazom mimek mogliśmy poznać różne rodzaje i techniki pantomimy.

      Nasi uczniowie sami mogli spróbować niełatwej sztuki pantomimy. Przy pomocy goszczących w szkole aktorek uczyli się jak bawić się piłką bez piłki czy jak podnosić ciężki przedmiot, którego wcale nie widać. Na koniec obejrzeliśmy ilustrowaną muzyką etiudę pantomimiczną o naukowcach poszukujących eliksiru nieśmiertelności. Wszystkim widzom bardzo się ona spodobała, nie żałowali więc na koniec gromkich oklasków.

       

    • Konkurs recytatorski "Patriotyczne strofy"
     • Konkurs recytatorski "Patriotyczne strofy"

     •  

       

      Obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości od kilku lat kojarzą nam się ze szkolnym konkursem recytatorskim "Patriotyczne strofy". 12 listopada na deskach konkursowej sceny stanęło więc aż 52(!) recytatorów z klas I-VIII. Jury konkursowe w składzie pani Iwona Dymek, pani Anna Owczarczyk i pani Agnieszka Suska wysłuchało więc ni mniej, ni więcej tylko 52 utworów literackich - wierszy o tematyce patriotycznej.

      Cieszy wszystkich tak duże zainteresowanie konkursem, ale na wyniki trzeba było poczekać kilka dni. W poniedziałek, 18 listopada, spotkaliśmy się w Galerii "Na piętrze" gdzie wyniki zostały ogłoszone i wręczono nagrody laureatom. W kategorii dzieci młodszych pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy trzeciej Maja Skowrońska. Drugą lokatę zajął również trzecioklasista Kacper Staszewski. Tłoczno było na trzecim miejscu podium. Ex aequo zajęli je Patrycja Cwyl z klasy drugiej i Damian Frączek oraz Aleksander Kucharski z klasy trzeciej.

      W kategorii klas IV-VIII całą pulę nagród zgarnęli uczniowie klasy siódmej. Tu także trzecim miejscem podzieliło się dwoje uczniów - Kinga Walencik i Mateusz Bobrowski. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Skowrońska, a zwycięzcą konkursu został Oliwier Kamiński. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!