• PATRIOTYCZNE DYKTANDO

     • Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Szkolne Dyktando Niepodległościowe. Młodsi uczniowie zmierzyli się z trudnościami ortograficznymi w tekście, którego tematem była „Rota” Marii Konopnickiej, natomiast uczniowie starszych klas pracowali z tekstem poświęconym niepodległej edukacji.

      Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach. Zaszczytne tytuły Mistrzów Ortografii    zdobyli: Julia z klasy IV, Oliwia z klasy VI, Karol z klasy VII. Gratulujemy!

     • ZROZUMIEĆ STATYSTYKĘ

     • Uczniowie klas VI - VIII naszej szkoły przez dwa dni uczestniczyli w lekcjach online prowadzonych przez pracowników Urzędu Statystycznego w Warszawie, których celem było przybliżenie podstawowej wiedzy o statystyce. Zajęcia odbywały się w ramach X edycji akcji „Zrozumieć statystykę”, którą pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty prowadzi warszawski urząd statystyczny.

      Podczas pierwszej lekcji - "Podstawowe pojęcia demograficzne na przykładzie województwa mazowieckiego i Warszawy uczniowie dowiedzieli się co to jest i czym zajmuje się statystyka oraz jak wyglądastruktura urzędów statystycznych w Polsce. Zajęcia przybliżyły demograficzny portret regionu, wiedzę z zakresu ruchu naturalnego ludności oraz migracji. W przyjazny sposób odpowiedziały na pytania: Jaka jest liczba mieszkańców Mazowsza i jak się zmieni za 20 lat? Co to jest gęstość zaludnienia? W jakim wieku kobiety decydują się na pierwsze dziecko i dlaczego? Jakie są najpopularniejsze kierunki migracji ludności Mazowsza?

      Lekcja druga - "Rynek pracy w województwie mazowieckim" była okazją do bliższego przyjrzenia się, jak wygląda rynek pracy w naszym województwie. Uczniowie mogli dowiedzieć się: Co to jest stopa bezrobocia i jak się ją wylicza? Czym różni się średnia arytmetyczna od mediany? (to akurat klasy ósme wiedziały już z lekcji matematyki) Jakimi cechami odznacza się statystyczny bezrobotny i statystyczny pracujący w województwie mazowieckim? Czy statystyka może pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy?

     • POUCZAJĄCE SPOTKANIE

     • Dziś w naszej szkole gościliśmy przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kozienicach. Panie przyjechały do nas aby spotkać się z uczniami klas IV - VIII i porozmawiać na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą palenie e-papierosów i picie napojów energetyzujących. Problem jest jak najbardziej na czasie, a dotyczy również uczniów szkoły podstawowej jako, że popularne "enegretyki" są łatwo dostępne i dla nieletnich. Z pomocą prezentacji multimedialnej wyjaśniały dzieciom jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia dla zdrowia i życia niosą te używki.

      Spotkanie odbyło się przed nadchodzącym wkrótce Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. 

      W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

      Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowanesą paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palącychdo zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

     • Z WIZYTĄ W KAROLINIE

     • W ramach realizacji projektu: "Kulturalna szkoła na Mazowszu", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego uczniowie klas I - III udali się do podwarszawskiego Karolina na widowiskowy występ zespołu Mazowsze pt.,, Fantazja Polska - polskie tańce narodowe”. Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem była niezwykła nauczycielka: skrzypaczka-wirtuoz.​​​​​​

      Podczas kolejnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów, dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Niesamowite przedstawienie wzbudziło we wszystkich widzach niezapomniane wrażenia.

     • ŚWIĘTO DYNI

     • Dziś (w piątek, 4 listopada) w przedszkolu Święto Dyni. Od rana było wiadomo, że coś "się święci". Dzielne Super Smyki zjawiły się w szkole w okolicznościowych przebraniach - dominował kolor pomarańczowy. No a potem się zaczęło. Maluchy rozpoczęły prawdziwą walkę z dyniami, w ruch poszły noże i łyżki. Na szczęście wszystko toczyło się pod czujnym okiem pań przedszkolanek. Gdy dynie i inne warzywa wylądowały wreszcie w wielkim garze pozostało już tylko przygotowanie grzanek i nakrycie do stolików. Zupa krem z dyni okazała sie prawdziwym smakołykiem. Dzieci pałaszowały ją z wielkim apetytem, tym większym gdyż zupa została przygotowana z ich udziałem.

      Okazję do spróbowania krem-zupki mieli też inni nauczyciele naszej szkoły ponieważ w pokoju nauczycielskin "wylądowała" pełna waza tego smakołyku.

     • KOMIKSOWE WARSZTATY

     • W piątek, 4 listopada, obie nasze klasy ósme wraz z ósmoklasistami z Chmielewa i Mniszewa wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewie. Uczniowie spotkali się tam z pisarzem i piłkarzem, panem Zbigniewem Masternakiem. Pan Zbigniew przeprowadził fantastyczne warsztaty komiksowe, podczas których wszyscy uczestnicy mogli spróbować swoich sił w tworzeniu krótkiej historii obrazkowej. Wcześniej pan Zbigniew opowiedział o sobie, o tym jak z małej wioski w Górach Świętokrzyskich powędrował jednocześnie w świat sportu i literatury. Przekonywał uczniów, że taka droga jest możliwa dla każdego, trzeba tylko chcieć.

      Potem rozpoczęły sie warsztaty. Prowadzący ustalił zasady, zapoznał uczniów z podstawami tworzenia komiksu i cały czas pomagał dzieciakom w tworzeniu obrazkowych prac. Autorzy wybranych przez pana Zbigniewa prac mogli je wszystkim zaprezentować i o nich opowiedzieć. Uczniowie, którzy stworzyli najciekawsze prace zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

      Warsztaty te realizowane były w ramach autorskiego działania magnuszewskiej biblioteki "Trzy strefy kultury: Tradycja, Literatura i Sztuka", które jest laureatem programu BLISKO. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Pierwszego listopada nasza pamięć zwraca się ku Tym, którzy odeszli. Tradycyjnie odwiedzamy cmentarze, a na nich groby bliskich. Uczniowie naszej szkoły też w tym czasie odwiedzają okoliczne miejsca pamięci i groby powstańcze oraz żołnierskie. Porządkują je, zapalają znicze, poznają ich historię. 

      W tym roku Szkoła w Rozniszewie wzięła udział w czwartej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

      Nasi uczniowie od wielu lat opiekują się okolicznymi miejscami pamięci. Kopiec Kościuszki, Pomnik Pomordowanych Mieszkańców Zapilcza, Pomniki Powstańców Styczniowych na rozniszewskim cmentarzu i w Anielinie Kępa, groby żołnierskie - opieka nad nimi to nasz patriotyczny obowiązek.

     • ZŁOTA, POLSKA JESIEŃ

     • Koniec tegorocznego października ubrał drzewa na placu szkolnym w ferie złoto - czerwono - brązowych liści. Ale tych liści trzeba sie pozbyć. Zajęli się tym ochoczo nasi piątoklasiści.

      A przy okazji świetnie się przy tym bawili. Do tej radosnej zabawy dołączyli uczniowie z klasy drugiej. Można zatem łączyć zabawę i pracę czyli przyjemne z pożytecznym!

     • PRZERWA NA CZYTANIE

     • We wtorek 25 października mogliśmy nacieszyć wzrok widokiem czytających uczniów, przechadzających się z książką lub siedzących w skupieniu w różnych zakamarkach szkoły. Ten niecodzienny widok spowodowany był udziałem w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Przygotowania do akcji trwały kilka dni. Ósmoklasiści obu klas przygotowali plakaty promujące akcję, które jednocześnie zachęcały do czytania, nie tylko tego dnia. Uczniowie klasy 8b postanowili przypomnieć najmłodszym koleżankom i kolegom znane i lubiane utwory polskich autorów.

      Zgodnie z założeniami akcji podczas przerw czytali mali i duzi. Na piętrze można było sięgnąć po nowości czytelnicze dostępne w naszej bibliotece. Finałem przedsięwzięcia było spotkanie najstarszych klas z pisarką, panią Anną Strzelczyk-Cichosz, która opowiedziała o swojej książce, a następnie przeprowadziła kreatywne warsztaty tworzenia map świata fantasy. Celem przeprowadzonej akcji była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie było również okazją do integracji społeczności szkolnej. Czekamy na wyniki tegorocznego rekordu w czytaniu na przerwie, a naszych uczniów namawiamy do jak najczęstszego sięgania po książki.

     • PASOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW

     • W piątek, 21 października 2022 roku, najmłodsi przedstawiciele społeczności szkolnej zostali pasowani na przedszkolaka. Po dotknięciu przez Panią Dyrektor specjalnym ołówkiem, każdy przedszkolak stał się Dzielnym Supersmykiem. Wszyscy pięknie zaprezentowali wiersze, piosenki i taniec. 

      Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci dostały dyplomy i upominki. Witamy Was maluszki w gronie przedszkolaków, wspaniałych dziewczynek i wspaniałych chłopaków. Imprezę zakończyło wykonanie pamiątkowej fotografii.

     • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

     • 20-tego października przyjęliśmy klasę I do grona uczniów naszej szkoły. Pierwszaki wystąpiły przed społecznością szkolną prezentując przygotowaną wcześniej inscenizację. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, robiły to wszystko z wielkim zaangażowaniem. Następnie Pani Dyrektor każdego pierwszoklasistę pasowała na ucznia. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na wyczekiwane przez wszystkich otrzęsiny.

      Najstarsi uczniowie przygotowali quizy, test sprawności fizycznej oraz testy zmysłów. Kociaki bez problemu poradziły sobie z postawionymi przed nimi zadaniami, pozbywając się kocich ogonów. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy powodzenia i dużo uśmiechu na nadchodzące lata!

     • MUZYKA ANDÓW

     • We wtorek, 18 października, gościliśmy w naszej szkole muzyków pochodzących z Ameryki Południowej. I właśnie muzykę z krajów takich jak Peru, Boliwia czy Ekwador nam zaprezentowali. Członkowie zespołu opowiedzieli nam o instrumentach, na których grają. Były to instrumenty typowe dla tego regionu świata: gitara, charango, quena czy samphionias. Muzycy wykonali mnóstwo rytmicznych utworów. Nasi uczniowie włączali się do nich klaszcząc w rytm andyjskich melodii. 

      Nie zabrakło również tańca, do którego artyści zaangażowali uczniów z klas młodszych. A na zakoćzenie koncertu tańczyła już cała sala.

     • MATEMATYCZNE ZESZYTY OK

     • Od początku obecnego roku szkolnego nasi czwartoklasiści prowadzą matematyczne zeszyty OK. Jest to wynikiem innowacji metodycznej wprowadzonej przez nauczyciela matematyki pana Tomasza Dymka. 
      ​​​​​​Celem innowacji jest wprowadzenie elementów oceniania kształtującego w procesie nauczania matematyki w klasie czwartej. Ma to podnieść świadomość uczniów w zakresie celów nauczania, zwiększyć ich poczucie odpowiedzialności za własną pracę i naukę, pobudzić samodzielność i własne inwencje w działaniu, aktywniej włączyć rodziców w proces kształcenia ich dzieci.

      Czwartoklasistom pomysł się spodobał i wszyscy takie zeszyty założyli. Czym zeszyt OK różni się od zwykłego zeszytu przedmiotowego? Nie ma w nim tematów lekcji, zamiast nich pojawiają się pytania kluczowe. W zeszytach OK jest miejsce na ocenę nie tylko dla nauczyciela, ale również dla samego ucznia, jego kolegów i rodziców. Oceny są opisowe bądź wyrażone za pomocą odpowiednich emotikonów. Graficzna forma zeszytu jest całkowicie pozostawiona uczniowi. To on decyduje co i w jakiej formie pojawi się na stronach zeszytu. Oczywiście nauczyciel pilnuje by najważniejsze wnioski znalazły się u wszystkich.

      Półtora miesiąca to już wystarczający czas na pierwsze podsumowania. najlepszym zeszytem OK okazał się ten prowadzony przez Magdę Frączek. Ale każdy może z tym werdyktem polemizować. Zdaniem pana Dymka nie ma w klasie zeszytu "do niczego". Prowadzenie zeszytu OK zabiera więcej czasu, ale to czas poświęcony matematyce. Z czasem uczniowie opanują sztukę prowadzenia takiego zeszytu i uczenia się tym sposobem matematyki.

     • DZIEŃ NAUCZYCIELA

     • 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, odbyła się uroczystość przygotowana przez uczniów klasy siódmej i drugiej. Pieczę nad przygotowaniami sprawowali wychowawcy tych klas pani Iwona Dymek i pan Leszek Owczarczyk. Siódmoklasiści zaprezentowali wesoły program - wizję przyszłości szkoły w Rozniszewie. Mogliśmy sobie wyobrazić następców dzisiejszych nauczycieli czyli Maję, Karola, Kubę i innych. Szczególny aplauz zgromadzonych wywołał Łukasz w roli nauczyciela języka angielskiego. Podczas występu widownia świetnie się bawiła. Uczniowie klasy drugiej zaśpiewali okolicznościową piosenkę, życzenia pedagogom i wszystkim pracownikom szkoły złożyła Maja z klasy szóste.

      Na zakończenie części artystycznej wszyscy uczniowie odśpiewali swoim nauczycielom gromkie sto lat. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych kwiatów i laurek. Następnie głos zabrała pani dyrektor Agnieszka Suska. Podziękowała dzieciom za pamięć o Dniu nauczyciela i również w swoim imieniu złożyła życzenia i podziękowania Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły.

     • DZIECI SIECI - PLIK I FOLDER NA TROPIE INTERNETOWYCH KŁOPOTÓW

     • W  środę, 12 października, uczniowie klas I-II i IV-VI brali udział  w nietypowej lekcji „na żywo”. W pierwszej części wydarzenia uczniowie zapoznali się online ze spektaklem ,,Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", który podejmował temat bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu.

      Filip i Ola to rodzeństwo, jakich wiele. Bardzo lubią gry komputerowe i spędzają w świecie wirtualnym sporo czasu. Filipa, gry i Internet wciągają tak bardzo, że zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet traci przyjaciół. Ola, chcąc odzyskać brata, przypadkowo wzywa na pomoc dwóch super-bohaterów, Plika i Foldera, którzy natychmiast przystępują do dzieła. Czy im się udało? I czym jest groźny „Sieciowciąg”, który zagraża naszemu bohaterowi? Na te i wiele innych pytań odpowiedział spektakl.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Nastepnie, w ramach drugiej części – interaktywnej, uczniowie brali udział w wirtualnych spotkaniach z bohaterami spektaklu.

      Organizatorem wydarzenia był NASK PIB, spektakle powstały w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ​​​​​​​

     • #SPRZĄTAMY DLA POLSKI

     • Akcja #SprzątamyDlaPolski to inicjatywa Stowarzyszenia "Dla Polski", które tę akcję organizuje od dwóch lat. Wiosną tego roku, w trzeciej edycji akcji, wzięło udział ponad ćwierć miliona młodych osób. Wszystko zmierza ku pobiciu tego rekordu. Na kilka dni przed akcją udział w czwartej edycji potwierdziło ponad 150 tysięcy osób z całej Polski, a każdego dnia zgłaszają się kolejne dziesiątki tysięcy uczestników. Oczywiście wśród zgłoszonych nie zabrakło uczniów naszej szkoły.

      W czwartek, 6 października, wszystkie klasy włącznie z przedszkolakami wyruszyły do akcji sprzątania okolicy. piękna pogoda sprzyjała sprzątaniu i wszystkie zabrane przez dzieci worki zostały napełnione śmieciami. Jak widać na zdjęciach humory dopisywały i nikt nie narzekał przy tak pożytecznej pracy.

     • SZYKOWNY DZIEŃ CHŁOPAKA

     • 30 dzień września w szkolnej tradycji kojarzy się oczywiście z obchodami Dnia Chłopaka. W tym roku, z inicjatywy Rady Uczniów chłopcy z naszej szkoły świętowali w sposób szczególny. Postanowili wystąpić na galowo, czyli w koszulach, krawatach i muchach.

      I chociaż słychać było jakieś głosy o kwiatkach i kożuchach, to musicie bezstronnie przyznać - było inaczej niż zwykle.

     • W SZYDŁOWIECKIM ZAMKU

     • W ramach projektu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" tego samego dnia, w którym młosze klasy pojechały na wycieczkę do Warszawy, klasy IV - VI udały się w kierunku przeciwnym, bo na południe. Celem wycieczki było niwielkie miasteczko Szydłowiec, a konkretnie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Muzeum mieści się w gotycko-renesansowym zamku urokliwie położonym na otoczonej fosą wyspie w szydłowieckim parku szczególnie pięknym o tej porze roku. Zwiedzanie ekspozycji muzealnych przybliżyło nam różnorodność polskich, i nie tylko, instrumentów ludowych. Drumle, gęśle, trombity, burczybasy, cytry czy kołatki - od ich ilości w tym miejscu można dostać zawrotu głowy. Ale od czego muzealni przewodnicy, opowiadali o każdym z nich, cierpliwie odpowiadali na pytania naszych uczniów i nawet pozwalali na niektórych zagrać.

      Dowiedzieliśmy się również sporo o historii samego Szydłowca i zamku. W nowym pawilonie edukacyjnym położonym nieopodal pięknie odrestaurowanego szydłowieckiego rynku nasze dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej. Wędrówka po komnatach zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów przybliżyła uczestnikom zajęć charakterystyczne cechy architektury renesansowej. Uczniowie porównywali zamek szydłowiecki z wybranymi zamkami na ziemiach polskich, które powstały lub zostały przebudowane w omawianym okresie. Podczas praktycznej części spotkania uczestnicy zaprojektowali malowany fryz, zapoznali się w czasie wspólnej zabawy z techniką wykonywania dekoracji sgraffitowej przy użyciu... maku i kaszy manny.

      Pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły i korzystając z pięknej tego dnia pogody podziwialiśmy mazowieckie jesienne krajobrazy zza szyb autokaru.

     • WYCIECZKA DO WARSZAWY

     • We czwartek, 29 września, uczniowie naszej szkoły z uśmiechami na twarzach wyruszyli zwiedzać Warszawę! Na ten dzień zaplanowane było zwiedzanie Starego Miasta oraz wizyta w Muzeum Domków dla Lalek. Wycieczkę po stolicy rozpoczęliśmy przy Zamku Królewskim i tak Krakowskim Przedmieściem, mijając po drodze Pałac Prezydencki punktualnie o godzinie 11 dotarliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie miała miejsce zmiana warty. Następnie udaliśmy się podziwiać pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta. 

      Prosto stamtąd wyruszyliśmy do muzeum, gdzie naszym zadaniem było rozwiązanie krzyżówki, poznaliśmy historię i funkcję, jakie pełniły dawniej domki lalek. Lekcja przybliżyła zagadnienia związane z codziennym życiem i pracą w dawnych czasach. Eksponaty zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Zmęczeni, z 10 tysiącami kroków w nogach wróciliśmy do autokaru.

     • WYBORY RADY UCZNIÓW

     • Początek roku szkolnego ściśle związany jest z wyborami przedstawicieli do Rady Uczniów. Do tegorocznych wyborów swoje kandydatury zgłosiło 18 ochotników. W przeddzień głosowania zaprezentowali oni swoje sylwetki i złożyli liczne obietnice swoim wyborcom . Decyzja na kogo oddać swój głos nie była łatwa, ponieważ kandydaci mają dużo pomysłów, które chcą zrealizować w czasie piastowania funkcji w Radzie Uczniów.

      Nowo wybranej Radzie życzymy owocnej i pełnej sukcesów działalności oraz realizacji proponowanych pomysłów!