Nowy, rozpoczynający się szkolny tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Już dziś mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii poświęconej średniowieczu i rycerskim zwyczajom. Dzięki Agencji Artystycznej „Promocja” pana Eugeniusza Chudak-Morzuchowskiego zawitali do naszej szkoły rycerze Marek i Tomasz oraz towarzyszący im „chłopek” Łukasz.
Kolczuga, przyłbica, jelec czy dyby - nieużywane dziś słowa nagle się zmaterializowały. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć tych przedmiotów. Dokładnie poznaliśmy budowę rycerskiej zbroi, ekwipunek i broń, a także rycerskie obyczaje. Obejrzeliśmy inscenizacje pasowania na rycerza i prawdziwą walkę na miecze. Niektórzy mogli nawet taki miecz wziąć w ręce i spróbować go utrzymać, co wcale nie okazało się łatwe.
Dyby okazały się narzędziem wymierzania kar i raczej nie chcielibyśmy by pojawiły się w dzisiejszej szkolnej rzeczywistości. Historyczne spotkanie bardzo nam się podobało, choć niektórzy najmłodsi widzowie byli lekko przestraszeni.
Od TOBo (twierdzenie, opinia, bo…), poprzez „trzeci mój”, bramki podróżników, analizę argumentów, dyskusje: akwarium, karuzelową i żetonową aż do debaty popperowskiej i oksfordzkiej - taka drogę przebyli uczestnicy dwudniowych warsztatów - Co Ty powiesz? O tym, jak uczyć (się) debatowania i jak korzystać z tej nauki w szkole, które odbyły się 24 i 25 marca 2017 r. w wydziale warszawskim MSCDN.
W warsztatach uczestniczyła trójka naszych nauczycieli - panie Iwona Dymek i Ewa Kościelnik oraz pan Tomasz Dymek.
Warsztaty poświęcone uczeniu (się) debatowania otworzyli przedstawiciele partnerów realizujących projekt „Akademia Wiedzy o Społeczeństwie” – Katarzyna Koszewska – kierownik Wydziału oraz dr hab. Tomasz Kownacki – koordynator projektu z ramienia Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Oboje Państwo podkreślili praktyczny aspekt zajęć oraz fakt, że nauczyciele to osoby, które mogą przygotować uczniów do krytycznego odbioru debat realizowanych w życiu społecznym i politycznym kraju oraz uczyć swoich uczniów trudnej sztuki debatowania. Zatem doskonalenie kompetencji związanych z debatowaniem jest dla nauczycieli szansą na autentyczny, spójny i wiarygodny przekaz edukacyjny.
Na szczególną uwagę zasługuje osoba prowadzącego zajęcia Aleksandra Pawlickiego. Ten nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, autor podręczników, wykładowca uniwersytecki, trener i twórca gier szkoleniowych w niekonwencjonalny sposób prowadził warsztaty używając kolejnych, nowych metod i środków, które okazywały się przydatne i do natychmiastowego wykorzystania podczas pracy z uczniami od przedszkola do szkoły średniej.
Jak wszyscy wiemy 21 marca witamy kalendarzową wiosnę. Z tej okazji odbyły się zajęcia integracyjne pt. „Witaj Wiosno”, w których wzięły udział uczniowie klas drugich i piątej.
Uczestnicy zostali podzieleni na siedem kolorowych grup. Każda miała za zadanie rozwiązać zagadki o tematyce wiosennej, ułożyć puzzle wiosennych kwiatów, z rozsypanki wyrazowej poskładać przysłowia. Ostatnią konkurencją były kalambury. Każda grupa odgadywała dwuwyrazowe hasło o tematyce wiosennej. Wszyscy bardzo się starali i dobrze przy tym bawili. Nagrodą dla zwycięzców i uczestników były gromkie brawa i owacje.
Aby tradycji stało się zadość, by pożegnać zimę, uczniowie wzięli swoje „Marzanny” i wybrali się nad kanał, by wysłać „złą zimę” do morza. Dbając o środowisko ("Marzanny” były wykonane z materiałów ekologicznych), spaliliśmy kukły, a wysłaliśmy tylko jedną i wianek ze świeżych żonkili, aby zima jednak nie wróciła.
Świąteczny kiermasz zorganizowany przed Świętami Bożego Narodzenia przerósł nasze oczekiwania i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Inicjatywa podjęta po raz pierwszy przez rodziców i uczniów okazała się doskonałym sposobem na integrację, zdobycie nowych umiejętności, ale też pozyskanie dodatkowych funduszy.
Na zakończenie Kiermaszu w grudniu powstał pomysł zorganizowania następnych warsztatów i kolejnego Kiermaszu świątecznego w okresie wielkanocnym.
Liczna grupa mam i uczniów od początku marca spotyka się na zajęciach warsztatowych, na których powstają ozdoby wielkanocne, palmy, niepowtarzalne kartki świąteczne. Pomysłowość i zaangażowanie rodziców oraz uczniów są wyjątkowe. Z ogromnym zapałem, twórczą inwencją i niecodzienną kreatywnością tworzą małe dzieła, które można będzie zakupić na Kiermaszu organizowanym w dniach 25-26 marca. Z całą pewnością stanowić one będą niepowtarzalną i oryginalną dekorację zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
W czwartek 16 marca dwudziestu siedmiu uczniów naszej szkoły przystąpiło do rozwiązywania zadań kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Nie byli w nim osamotnieni, ponieważ w tym roku do rywalizacji przystąpiło ok. 6 milionów uczniów z 60 krajów.
Głównym organizatorem konkursu jest francuskie stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontières", a w Polsce Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Polskimi patronami konkursu są Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Nasi „matematycy” wystartowali w trzech kategoriach wiekowych: Żaczek (dziewięcioro uczniów z klas drugich), Maluch (siedmioro z klas III-IV) i Beniamin (jedenaścioro z klas V-VI). Pytani po teście konkursowym przez szkolnego koordynatora konkursu pana Tomasza Dymka nie potrafili sprecyzować, czy zadania były łatwe czy trudne. Wszystko okaże się więc w maju po opublikowaniu wyników.
Na pamiątkę udziału w konkursie dzieci otrzymały matematyczne breloczki-układanki.
14 marca w Gminnej Jednostce Kultury Dworek na Długiej odbyły się eliminacje miejskie na prawach powiatu do XXXIV Małego Konkursu Recytatorskiego i 40. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. Przed jury złożonym z członków Zarządu Okręgowego Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej w Radomiu stanęło prawie 90 recytatorów z gmin: Chynów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew i Warka. Wśród nich znalazło się czterech reprezentantów naszej szkoły.
Jury doceniło występ dwojga naszych recytatorów - Karol Kuźniak, uczeń klasy I, otrzymał wyróżnienie, natomiast Paulina Kowacka, uczennica klasy VI, zakwalifikowała się do kolejnego etapu MKR i wystąpi w Koncercie Laureatów, który odbędzie się w maju w Kuźni Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury Amfiteatr w Radomiu.
W piątek 10 marca uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą uczestniczyli w akcji sadzenia krzewów na terenie przy Kopcu Kościuszki w Rozniszewie. W ubiegłym roku z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia” w ramach projektu „Renowacja Kopca Kościuszki” współfinansowanego z środków Fundacji Banku Zachodniego WBK w konkursie „Tu mieszkam, tu zmieniam” teren został uporządkowany, posadzono krzewy, wykonano nowe tablice i chodnik. W prace zaangażowani byli członkowie Stowarzyszenia, strażacy z OSP w Rozniszewie oraz uczniowie naszej Szkoły. Teraz po pierwszych ciepłych dniach przystąpiliśmy do dalszych prac przy Kopcu.
Pani Halina Kisielowa emerytowana nauczycielka z Litwy, członkini Stowarzyszenia ”Pokolenia”, od kilku lat mieszkanka Rozniszewa samodzielnie wyprodukowała sadzonki tui i jałowców i przekazała celem zasadzenia na terenie sąsiadującym z Kopcem. Szóstoklasiści przygotowali teren i przy pomocy wychowawcy pana Leszka Owczarczyka, pana Mirosława Bobrowskiego pracownika szkoły, pani Katarzyny Kozłowskiej mamy jednej z uczennic oraz radnego z Rozniszewa pana Arkadiusza Działkowskiego dokonali nasadzeń przekazanych sadzonek wzdłuż całego terenu z obydwu stron tj. wzdłuż drogi do Boguszkowa i drogi w kierunku Warki. Pani Halina Kisielowa ze względu na pobyt za granicą nie mogła uczestniczyć w planowanej od jesieni akcji. Uczniom towarzyszyła i pomagała córka pani Haliny, pani Olga Żydecka wraz z mężem Mirosławem.
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie ogłasza nabór (zapisy) do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018. Zapisy trwają od 10 do 31 marca 2017 r.
Do oddziału przedszkolnego będą przyjmowane dzieci urodzone: w 2012 r. (5 - letnie), w 2013 r. (4 - letnie) oraz dzieci urodzone w 2014 r. (3 - letnie).
UWAGA: Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego ( do pobrania ). Od 1 września 2017 r. obowiązkiem przedszkolnym będą objęte dzieci 6 - letnie. Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego oraz deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego należy pobrać, wypełnić i dostarczyć do szkoły lub przesłać na adres e-mail szkoły do 31 marca 2017 r.
Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej byli uczestnikami niezwykle atrakcyjnej wycieczki - w środę, 8 marca, wybrali się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, miejsca przepełnionego zjawiskami naukowymi.
Najpierw obejrzeli sztukę w Teatrze Robotycznym, gdzie aktorami były roboty. Połączenie nowoczesnych technologii ze sztuką wciągnęło młodych widzów. Potem kolejno zwiedzali tematyczne galerie. Widać było aktywność i zaangażowanie każdego dziecka. Uczniowie nie tylko oglądali wystawy, ale mogli poznawać świat innymi zmysłami czyli dotykać eksponaty, testować, sprawdzać a przede wszystkim samodzielnie eksperymentować i dzielić się wrażeniami z innymi.
Podczas trzygodzinnego pobytu w Centrum Nauki każdy miał możliwość swobodnego doświadczania i poruszania się po obiekcie. Na koniec, w Teatrze Wysokich Napięć poznawali zjawiska elektryczne, mogli usłyszeć i zobaczyć odgłosy wyładowań atmosferycznych. Warto tu jeszcze wrócić, by poznać kolejne ciekawostki ze świata nauki i techniki.
Jubileuszowe X Rozniszewskie Ostatki Teatralne były wyjątkowe. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z grup teatralnych ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy.
Mogliśmy obejrzeć pięć spektakli. W kolejności wystąpili: uczniowie z klasy II A gimnazjum z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie w sztuce pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”, grupa teatralna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Przydworzycach w przedstawieniu „Calineczka”, uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w sztuce pt. „Pipi Pończoszanka”, uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Mniszewie w „Opowieści wigilijnej” oraz aktorzy Teatr-zyku Figiel-ek z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w sztuce Liliany Bardijewskiej pt. „ Księżniczka i groszek”.
Spotkania teatralne organizowane na zakończenie karnawału w naszej szkole mają na celu prezentację corocznych spektakli przygotowywanych przez grupy teatralne działające w szkołach, inspirowanie do twórczych poszukiwań nowych form pracy artystycznej i wychowawczej, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci kulturą teatralną, stworzenie możliwości wymiany doświadczeń, rozwijanie wrażliwości estetycznej i wzbogacanie osobowości dzieci poprzez edukację teatralną.
Pomysłodawczynią i inicjatorką Rozniszewskich Ostatków Teatralnych jest Pani Anna Owczarczyk. Od dziesięciu lat nasza szkoła organizuje imprezę, która na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń wszystkich szkół z terenu gminy. Spotkania na scenie w Rozniszewie są znakomitą okazją do poznania się, do spotkań nauczycieli, uczniów i rodziców. Szkoły prezentują swoje dokonania, wymieniają się swoimi doświadczeniami i inspirują do nowych działań.
Tegoroczna edycja prezentacji z racji jubileuszu miała wyjątkową, uroczystą oprawę. Impreza była zwieńczeniem projektu „Wszystkie ręce na scenę, czyli każdy może tworzyć teatr” współfinansowanego ze środków Fundacji PZU w Ramach dotacji w konkursie „Z PZU po lekcjach” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia”.
Wszystkie grupy teatralne, które zaprezentowały swoje spektakle, otrzymały okolicznościowe plakietki oraz pamiątkowe statuetki, które wręczył na zakończenie Jubileuszowych Rozniszewskich Ostatków Teatralnych Wójt Gminy Pan Marek Drapała. W czasie prezentacji poszczególnych sztuk, zostali wyróżnieni aktorzy, którzy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy za stworzenie szczególnie wyróżniającej się kreacji aktorskiej w spektaklu zaprezentowanym na X Rozniszewskich Ostatkach Teatralnych, a opiekunowie grup - instruktorzy i nauczyciele dyplomy za opiekę artystyczną, kreowanie twórczych postaw, rozwijanie uzdolnień i pasji wśród uczniów,za pracę włożoną w przygotowanie spektakli.
W czasie przerw między spektaklami można było obejrzeć przygotowaną w Galerii „Na piętrze” wystawę będącą pokłosiem warsztatów plastycznych prowadzonych w ramach projektu w naszej szkole przez pana Tomasza Dymka. Znalazły się na niej projekty scenografii, kostiumów, rekwizytów, programów i plakatów wykonane przez uczestników spotkań warsztatowych.
Impreza, ze względu na swój rozmiar, liczbę uczestników wymagała doskonałej organizacji. Nad całością imprezy od strony logistycznej i organizacyjnej czuwały dyrektor szkoły Agnieszka Suska oraz główna inicjatorka wydarzenia pani Anna Owczarczyk. Oprawę oświetleniową i dźwiękową spektakli zapewnił pan Leszek Owczarczyk. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek.
X Rozniszewskie Ostatki Teatralne były ogromnym przedsięwzięciem, ale przede wszystkim niezwykłym wydarzeniem artystycznym w gminie Magnuszew.
A to relacja TV Nasz Powiat z Kozienic z Ostatków.
W Galerii filmów udostępniamy też inne relacje z X Rozniszewskich Ostatków Teatralnych opublikowane przez TV Nasz Powiat z Kozienic i Kronikę Kozienicką KDKimBK. Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia.
Tuż przed feriami zimowymi, w sobotę 11 lutego, odbyła się kolejna premiera Teatr-zyku Figiel-ek. Tym razem była to sztuka Liliany Bardijewskiej pt. „Księżniczka i groszek”, będąca interpretacją popularnej bajki J. Ch. Andersena. Otrzymała ona w 2007 roku wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej.
Spektakl powstał w ramach projektu „Wszystkie ręce na scenę, czyli każdy może tworzyć teatr” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia” w partnerstwie z naszą Szkołą i Fundacją PZU. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez panią Annę Owczarczyk okazała się wielkim sukcesem.
Premierowy wieczór upłynął w miłej artystycznej atmosferze, która udziela się widzom bardzo zróżnicowanym wiekowo. I dzieci i dorośli z zaciekawieniem oglądali sceniczne popisy młodych artystów, których pasja i ciężka praca przyniosła wspaniałe efekty.
Występ Teatr-zyku , jak co roku, zgromadził liczną widownię. Długie i głośne brawa oraz łzy wzruszeń świadczyły o tym, że spektakl bardzo się podobał.
Wszystko było jak w prawdziwym teatrze. Najpierw kilkumiesięczna praca, próba generalna, napięcie przed premierą, trema, a potem radość i satysfakcja z oklasków.
Tegoroczną premierę poprzedził cykl warsztatów. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach teatralnych, muzycznych i plastycznych. Najważniejszym celem prowadzonych zajęć było uwrażliwienie na żywe słowo, budzenie kreatywności, zabawa w teatr, zaznajomienie z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi teatru – ruch sceniczny, interpretacja tekstu, scenariusz, scenografia, gra aktorska.
W przedstawienie byli zaangażowani wszyscy „warsztatowicze”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi instruktorów prowadzących zajęcia i ich uczestników udało się nie tylko zrealizować spektakl, ale przede wszystkim zainteresować dzieci teatrem. Młodzi aktorzy mogli zapoznać się z pracą aktora od kulis. Oprócz tego obserwowali pracę oświetleniowca i akustyka, przyglądali się budowie sceny i powstawaniu scenografii. Przygotowywali piosenki, mozolnie ćwiczyli ruch sceniczny. Uczestnicy warsztatów projektowali kostiumy, plakaty i afisze teatralne, projektowali i wykonywali rekwizyty oraz elementy scenografii.
Instruktorzy Pani Anna Owczarczyk, Pan Leszek Owczarczyk i Pan Tomasz Dymek nie tylko sprawowali opiekę artystyczną nad uczestnikami, ale dbali też o rozwój ich wrażliwości i kreatywności.
W przygotowanie tegorocznej premiery zaangażowali się także rodzice oraz przyjaciele szkoły. Świadczyli bezinteresowną pomoc przy montażu sceny, szyciu kostiumów, wykonaniu rekwizytów czy charakteryzacji aktorów. Wspólna praca zaowocowała wielkim sukcesem tegorocznej premiery.
Aktorom i wszystkim twórcom spektaklu należy serdecznie podziękować i pogratulować.
Prezentujemy pierwszą relację z tego wydarzenia przygotowaną przez Kronikę Kozienicką. Warto obejrzeć!
W ostatni czwartek przed feriami odbyła się w naszej szkole ciekawa debata. Klasa VI próbowała przyjrzeć się bliżej znaczeniu książki i komputera we współczesnym świecie. To było kolejne zadanie w ramach projektu: „W wolnej chwili…”, które realizujemy we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Kozienicach.
Uczniowie podzielili się na dwie grupy. Jedni zebrali argumenty popierające ponadczasową wartość książek, drudzy dowodzili, że książki to przeżytek, a przyszłość mają tylko nowoczesne komputery. Dyskusja miała charakter otwarty. Publiczność stanowili młodsi koledzy z klasy III, IV i V. Wszyscy mieli prawo zabrać głos w debacie.
Padło wiele interesujących argumentów. Były momenty, kiedy dyskusja nabierała wysokiej temperatury i trzeba było nieco studzić dyskutantów. Na koniec publiczność zajęła miejsca obok tych, których argumenty wydały bardziej przekonywujące. Okazało się, że zwolenników książek jest zdecydowanie więcej.
W drugiej części spotkania miłośnicy książek zaprezentowali swoje ulubione lektury. Wielu uczniów przyniosło na to spotkanie swoje ukochane książki, pokazali je kolegom i pięknie potrafili o nich opowiedzieć. Na koniec odbyła się giełda, wielka wymiana książek. W ten sposób wielu uczniów zabrało do domu na ferie nowe lektury.
Jak co roku w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje konkursów recytatorskich: XXXIV Małego Konkursu Recytatorskiego i 40. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”.
8 lutego, przed jury w składzie: p. dyr. Agnieszka Suska, p. Iwona Dymek, p. Anna Owczarczyk, stanęło aż 54 uczniów i przedszkolaków. Szczególnie licznie wzięli udział w konkursie recytatorzy z przedszkoli i klas I-III.
Jury nagrodziło występy wszystkich przedszkolaków, a z pozostałych oddziałów wyróżniło:
- kl. I – Karola Kuźniaka,
- kl. IIa – Jakuba Kowalskiego,
- kl. IIb – Oliwiera Mroza,
- kl. III – ex aequo Noela Adlera i Jakuba Rotuskiego,
- kl. IV – Paulinę Michalczyk,
- kl. V – Aleksandrę Walencik,
- kl. VI – Paulinę Kowacką.
W eliminacjach rejonowych w Warce naszą szkołę będą reprezentowali: w XXXIV Małym Konkursie Recytatorskim: Miłosz Sikorski (oddział „0”), Noel Adler, Paulina Kowacka; w 40. Konkursie Recytatorskim „Warszawska Syrenka”: Karol Kuźniak i Oliwier Mróz. Nasi przedstawiciele wystąpią 14 marca w GIK „Dworek na Długiej” w Warce. Życzymy im powodzenia!
Za kilka dni odbędzie się premiera spektaklu przygotowywanego w ramach projektu „Wszystkie ręce na scenę, czyli każdy może tworzyć teatr” realizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej w Rozniszewie przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Działania zaplanowane w projekcie są współfinansowane ze środków Fundacji PZU w ramach dotacji w konkursie „Z PZU po lekcjach”. Zanim jednak obejrzymy efekty pięciomiesięcznej pracy powołanych zespołów, relacja z tego co się działo.
We wrześniu przeprowadzony został nabór do zespołu teatralnego. Dokonano wyboru sztuki i rozpoczęły się zajęcia teatralne. Grupa 17 uczniów z klas III-VI spotykała się raz w tygodniu na dwugodzinnych zajęciach. Spotkania były różnorodne i bardzo intensywne. Ćwiczona była dykcja, rytmika, ruch i gest sceniczny, odbywały się próby czytane i sceniczne. Było przy tym dużo dobrej zabawy. Grupa się zintegrowała i współdziałała przy tworzeniu spektaklu, którego premiera została zaplanowana na coroczną zabawę karnawałową w szkole w Rozniszewie z udziałem całego lokalnego społeczeństwa. Przygotowaniem młodych aktorów Teatr-zyku Figiel-ek zajmowała się p. Anna Owczarczyk.
Równolegle prowadzone były zajęcia zespołu plastycznego i zespołu muzycznego. Uczestnicy zajęć plastycznych pod kierunkiem p. Tomasza Dymka zajmowali się przygotowaniem oprawy scenograficznej. Bawili się w scenografów i kostiumologów. Projektowali kostiumy i rekwizyty wg opisu scenariusza i sugestii reżysera. Wykonywali elementy dekoracji. W czasie pozalekcyjnych zajęć ćwiczenia rysunkowe zostały zakończone wykonaniem projektów afisza i programu teatralnego. Efekty ich pracy będzie można już wkrótce obejrzeć na wystawie w Galerii „Na piętrze” w szkole w Rozniszewie.
Uczestnicy zespołu muzycznego zajmowali się przygotowaniem warstwy muzycznej spektaklu. W czasie zajęć z p. Leszkiem Owczarczykiem prowadzone były ćwiczenia umuzykalniające i wokalne. Pozalekcyjne zajęcia zespołu muzycznego obejmowały zabawy rytmiczne, ćwiczenia oddechowe, śpiew, swobodną ekspresję ruchową w rytmie i przy muzyce, tworzenie muzyki bez instrumentów oraz za pomocą prostych instrumentów perkusyjnych i innych wg wyboru, opracowanie warstwy muzycznej i efektów akustycznych wg opisu scenariusza i sugestii reżysera. Zajęcia zostały zakończone nagraniem muzyki i efektów dźwiękowych w profesjonalnym studio muzycznym. Efekty pracy będziemy mogli podziwiać w czasie występów aktorów Teatr-zyku Figiel-ek.
Premiera sztuki teatralnej Liliany Bardijewskiej –pt. „Księżniczka i groszek”, odbędzie się w Publicznej szkole Podstawowej w Rozniszewie w sobotę 11 lutego 2017 roku.
7 lutego 2017 roku uczniowie klas 0-III wybrali się do kina w Kozienicach na film pt. Sing. Jest to pozytywna, pogodna, pełna muzycznych przebojów opowieść o grupie zwierząt, które mimo przeciwności losu spełniły swoje marzenia o śpiewaniu. Film uczy, że nie należy się poddawać, trzeba dążyć do wyznaczonego celu. Jak mówił główny bohater miś koala Buster Moon Niech strach nie pozwoli ci wspiąć się na szczyt.
Przed seansem dzieci ustawiły się w długą kolejkę po nieodłączny element wizyty w kinie – popcorn. Zaopatrzeni w prażoną kukurydzę lub nachosy zasiedli na widowni.
Mali widzowie wrócili do szkoły zadowoleni, zatem wyjazd należy uznać za udany.
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia” w ramach partnerstwa z Fundacją PZU oraz Publiczną Szkołą Podstawową w Rozniszewie realizuje kolejne ciekawe przedsięwzięcia.
Tym razem udało się zdobyć dotację w ramach konkursu „Z PZU po lekcjach” na realizację projektu „Wszystkie ręce na scenę, czyli każdy może tworzyć teatr”. Zadanie to rozpoczęło się już na początku września i trwać będzie do końca czerwca 2017 r.
Projekt zakłada przygotowanie z grupą dzieci, młodzieży oraz dorosłych, spektaklu teatralnego, a planowane działania przewidują min.:
zajęcia zespołu teatralnego, przygotowanie spektaklu
zajęcia zespołu plastycznego – przygotowanie oprawy scenograficznej, projekty kostiumów i rekwizytów, plakaty teatralne
zajęcia zespołu muzycznego – przygotowanie warstwy muzycznej spektaklu
warsztaty teatralne – bibliodrama i teatr cieni
prezentację prac uczestników warsztatów plastycznych w szkolnej Galerii „Na piętrze”
premiera spektaklu
„Rozniszewskie Ostatki Teatralne” – przegląd teatrzyków dziecięcych ze szkół gminy Magnuszew
udział w konkursach i przeglądach amatorskich teatrów dziecięcych
wycieczkę do profesjonalnego teatru
Projekt oprócz funkcji edukacyjnej ma także na celu aktywizację środowiska, rozbudzenie zainteresowań artystycznych, integrację rówieśniczą, międzypokoleniową i środowiskową oraz poszerzenie oferty form spędzania wolnego czasu. Bezpośrednio projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach teatralnych, plastycznych, muzyczno-rytmicznych oraz warsztatach bibliodramy i teatru cieni, a także do grupy osób dorosłych wspomagających działania instruktorów. Pośrednimi beneficjentami będzie lokalna społeczność, która obejrzy przygotowany w ramach projektu spektakl, zwiedzi wystawę prac plastycznych w Galerii „Na piętrze”, będzie oklaskiwać młodych aktorów podczas „Rozniszewskich Ostatków Teatralnych”.
24 stycznia gościliśmy w naszej szkole Kubę Szydło. Kuba jest zawodowym muzykiem, gra na perkusji, występuje w zespołach muzycznych w kilku warszawskich teatrach. Niektórzy nasi uczniowie znają go z sesji nagraniowych, które odbywają się w jego prywatnym studio. Tam właśnie przygotowywane są podkłady muzyczne do kolejnych spektakli teatralnych „Figielka”.
Kuba, jako profesjonalny perkusista, opowiadał nam o niezwykłych właściwościach zwykłych przedmiotów, z których można wydobyć ciekawe dźwięki i rytmy. Byliśmy zaskoczeni, jak fajną muzykę można stworzyć grając tylko na pudełkach, talerzykach i garnkach.
Potem był pokaz prawdziwych instrumentów perkusyjnych. Poznaliśmy ich nazwy, usłyszeliśmy jak brzmią, a nawet sami mogliśmy trochę na nich pograć. Na koniec Kuba pokazał nam zestawy perkusyjne, jakie używa się w prawdziwych zespołach muzycznych. Byliśmy zachwyceni umiejętnościami naszego gościa, który dał popis gry na tych perkusjach. To były tak porywające rytmy, że trudno było usiedzieć na miejscu – nogi same rwały się do tańca.
A film to tylko mała próbka tego co się wtedy działo.
„Jest w duszy polskiej ukryty zakątek, gdzie błądzą ciche lat umarłych cienie, leży tam kamień grobowych pamiątek, a pod kamieniem krwawi się wspomnienie”
/ Artur Oppman/
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe – największy zryw niepodległościowy XIX w. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiej obecności na ziemiach polskich. Tragiczne wydarzenia Powstania Styczniowego nie ominęły także Ziemi Rozniszewskiej oraz jej mieszkańców.
Aby uczcić 154 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, włączyliśmy się w organizację uroczystości patriotycznej upamiętniającej to wydarzenie. W kościele parafialnym w Rozniszewie 22 stycznia podczas niedzielnej sumy odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy i delegacja uczniów naszej szkoły oraz poczet sztandarowy OSP w Rozniszewie i delegacja jednostki OSP w Mniszewie. Swoją obecnością zaszczycili nas: przewodniczący Rady Gminy w Magnuszewie p. Zbigniew Rybarczyk, Wójt Gminy p. Marek Drapała, Radni Rady Gminy w Magnuszewie: p. Arkadiusz Działkowski i p. Kazimierz Makuch, ksiądz kanonik Florian Rafałowski , Komendant Gminny OSP p. Mariusz Woch, Radny Rady Powiatu w Grójcu p. Wiesław Czerwiński. Uroczystość rozpoczęła się rysem historycznym zaprezentowanym przez p. Grzegorza Kocyka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WARKA”, której członkowie uświetnili obchody rocznicowe.
Po mszy świętej udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie przed pomnikiem Powstańców 1863 Roku zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Rekonstruktorzy z GRH WARKA oddali salwę honorową.
Kolejnym punktem uroczystości był pokaz broni czarnoprochowej, zwiedzanie Izby Pamięci oraz projekcja wersji multimedialnej komiksu „Nadzieja, męstwo i śmierć. Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza” .Na zakończenie Rada Rodziców przygotowała gorący posiłek dla wszystkich uczestników uroczystości.
Relacja filmowa TV Warka z tego wydarzenia poniżej, a relacja TV Nasz Powiat z Kozienic w Galerii filmów (lewe menu naszej strony).
20 stycznia w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie oddziału zerowego i ich młodsi koledzy z grupy przedszkolnej pod czujnym okiem swoich wychowawczyń przygotowali i zaprezentowali program artystyczny. Licznie przybyli dziadkowie mogli podziwiać swoje wnuczęta śpiewające piosenki i recytujące wiersze dla najukochańszych gości.
Oprócz muzycznych i słownych wyrazów miłości i wdzięczności, najmłodsi uczniowie pochwalili się także nabytymi w szkole umiejętnościami. Przedstawienie zakończyło się wręczeniem przez dzieci własnoręcznie wykonanych upominków – laurek i kwiatów – babciom i dziadkom. Po części artystycznej zgromadzeni goście mogli udać się wraz ze swoimi pociechami na słodki poczęstunek i spędzić miło czas na rozmowie.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy jeszcze raz wszystkiego dobrego i zapraszamy na kolejne akademie z udziałem ich wnucząt.
Dziś ostatni raz przed Świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się w szkole. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i inni goście uczestniczyli w szkolnej Wigilii.
Wszystkich powitała serdecznie pani dyrektor Agnieszka Suska i na początek tego szczególnego dnia zaprosiła do obejrzenia Jasełek przygotowanych przez uczniów i panią katechetkę Iwonę Kuźnię. Tradycyjne opowieść biblijna o narodzinach boskiego Dzieciątka, ozdobiona licznymi kolędami i wigilijnymi pieśniami, która została pięknie zaprezentowana przez małych i trochę większych wykonawców, szybko wprowadziła wszystkich obecnych w prawdziwie świąteczny nastrój.
Widzom spodobały się anielskie chóry, zastęp pastuszków, święta rodzina czyli Maryja z Józefem i Dzieciątkiem, trzej królowie z darami oraz dzieci, które małej dziecinie przyniosły swoje serca. Wszyscy włączali się we wspólny śpiew kolęd, któremu akompaniował na gitarze sam przewodniczący Rady Uczniów czyli Krzysztof Suska.
Po Jasełkach pani Agnieszka złożyła wszystkim piękne, świąteczne życzenia, a następnie obdzieliła wraz z mamami z Rady Rodziców opłatkiem. W tym momencie na dłuższą chwilę pożegnaliśmy się z porządkiem, wszyscy zaczęli wszystkim składać życzenia tradycyjnie łamiąc się przy tym opłatkiem.
Na zakończenie odbyło się wspólne kolędowanie. Śpiewały starsze i młodsze klasy, swoją świąteczną piosenkę zaprezentowały też dzieci z zerówki. W szkole spotkamy się znowu dopiero 3-go stycznia, czyli po Nowym Roku.
Wszystkim, którzy czytają właśnie ten artykuł życzymy w imieniu naszej szkolnej społeczności zdrowych i spokojnych Świąt Bożego narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2017 Roku.