• Święto Szkoły
          • Święto Szkoły

          •  

            W piątek, 29 kwietnia, uroczyście obchodziliśmy Święto Szkoły. To właśnie w kwietniu 1656 roku, podczas potopu szwedzkiego, patron naszej szkoły Stefan Czarniecki poprowadził wojska polskie Lubomirskiego do zwycięstwa nad wojskami Fryderyka Badeńskiego w słynnej bitwie pod Warką. program tegorocznych obchodów był bardzo bogaty.

            Rano cała nasza szkolna społeczność z pocztem sztandarowym na czele uczestniczyła we mszy świętej odprawionej w rozniszewskiej świątyni przez księdza proboszcza Wojciecha Celucha w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz wszystkich jej dawnych i obecnych dobroczyńców.

            Po powrocie do szkoły wszyscy uczniowie i nauczyciele pojechali do Warki by pod pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego, który od niedawna stoi na wareckim rynku, złożyć wiązankę kwiatów. Zaśpiewaliśmy też tam nasz szkolny hymn i obejrzeliśmy dwie plenerowe wystawy - jedną poświęconą Stefanowi Czarnieckiemu i drugą, na której zaprezentowano najlepsze prace uczestników konkursu plastycznego „Szczęśliwa pod Warką wiktoryja” ogłoszonego z okazji 360. rocznicy pamiętnej bitwy.

            Obejrzeliśmy również plenerową wersję komiksu „Bitwa pod Warką w roku 1656” prezentowaną… na płocie Zakładu Usług Komunalnych przy ulicy Farnej. Należy tu wspomnieć, że scenariusz i tekst komiksu jest autorstwa państwa Anny i Leszka Owczarczyków - nauczycieli naszej szkoły. „Wycieczkę” do warki zakończyło wspólne zdjęcie pod pomnikiem naszego patrona.

            Po powrocie do szkoły uczniowie mogli się wykazać wiedzą zarówno o Stefanie Czarnieckim jak i o historii rozniszewskiej szkoły. Starsi rywalizowali w konkursie wiedzy na te tematy. Najlepsza okazała się reprezentacja klasy piątej (Julka Galbarczyk, Paulina Kowacka i Norbert Brynda), która pokonała ekipy klas szóstej i czwartej. Uczniowie klas I-III rywalizowali tym czasem w grze terenowej również poświęconej patronowi szkoły. Okazało się, że najlepiej z zadaniami poradzili sobie uczniowie klasy II-ej, którzy wyprzedzili Ia, klasę II-ą i reprezentację Ib.

            Podczas obchodów nie mogło zabraknąć rozgrywanego corocznie Biegu Wiosennego, którego inicjatorem był przed laty pan Jerzy Rokita i który do tej pory sponsoruje nagrody dla jego zwycięzców. W tym roku były to medale złote, srebrne i brązowe za zajęcie odpowiednio miejsc pierwszego, drugiego i trzeciego. A ponieważ bieg rozgrywany jest w siedmiu kategoriach wiekowych, osobno dla dziewcząt i chłopców, nietrudno policzyć, że potrzeba ich było aż czternaście kompletów. Nie będziemy tu wyliczali wszystkich zdobywców medali, ale wszystkim serdecznie gratulujemy.

            Na zakończenie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród i medali dla zwycięzców wszystkich dzisiejszych rywalizacji. W ich rozdawaniu pomagał gość honorowy, absolwent naszej szkoły, znakomity siatkarz Cerradu Czarnych Radom, a w ostatnim sezonie belgijskiego zespołu Topvolley CALLANT Antwerpia i reprezentant Polski w kategorii kadetów i juniorów - Jakub Wachnik.

            Do następnego Święta Szkoły już tylko rok!

             

        • Światowy Dzień Ziemi
          • Światowy Dzień Ziemi

          •  

            Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

            W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień. Pomysłodawcą Dnia Ziemi był amerykański senator Gaylord Nelson.

            My również włączyliśmy się w te działania. Jak co roku wyruszyliśmy  na sprzątanie najbliższej okolicy naszej szkoły i Rozniszewa. W akcji wzięły udział wszystkie klasy i przedszkolaki z oddziału przedszkolnego. Śmieci niestety nie zabrakło. To smutne, bo przecież często śmiecimy my sami. Pamiętaliśmy o segregacji odpadów. Każda ze sprzątających grup była zaopatrzona w kolorowe worki na różne rodzaje śmieci. Ciągle mamy nadzieję, że nasza akcja  oprócz bezpośredniego - czystej okolicy, przyniesie też w końcu efekt długofalowy - mniej śmieci w przyszłości.

             

        • "Sto lat!"
          • "Sto lat!"

          •  

            Gromkim „Sto lat!” powitaliśmy dziś naszą Panią Dyrektor. Dlaczego? Na dzisiejszej kartce z kalendarza - imieniny Agnieszki.

            Pamiętali o tym uczniowie i ich rodzice. Członkowie Rady Uczniów złożyli Solenizantce serdeczne życzenia: tradycyjnie zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, a także sukcesów i zadowolenia z pracy w rozniszewskiej szkole. Do życzeń dołączyli piękny bukiet kwiatów.

            Jeszcze brawa, podziękowania ze strony pani Agnieszki i słodka, imieninowa niespodzianka - cukierki. Jakimś cudem dla nikogo nie zabrakło. Jakim cudem? Przecież nie ma lepszej organizatorki od naszej Pani Dyrektor! Jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

             

        • Z wizytą u strażaków
          • Z wizytą u strażaków

          •  

            Ależ się działo we wtorek 19 kwietnia!  Syrena strażacka wyła , pożar był gaszony, ale nigdzie żadne szkody nie zostały wyrządzone. To była tylko lekcja poglądowa dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. 

            Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozniszewie: Dariusz Traczyk, Łukasz Janowski, Michał Korczak, Daniel Rybarczyk i Łukasz Wachnik,  przyjęli „zerówkę „ i uczniów klas pierwszych na swoim terenie.

            Był pokaz gaszenia pożaru, dzieci mogły dotknąć, przymierzyć strój strażaka, taki, jaki używany jest w czasie prawdziwych akcji, poznały różne urządzenia służące w czasie gaszenia pożaru. Można było nawet założyć na plecy butlę z powietrzem. Głosy zachwytu było słychać  przy oglądaniu samochodu i jego wyposażenia. Najfajniejsze było to, że była możliwość wejścia i oglądania samochodu od wewnątrz.

            Odbyły się również zawody sprawnościowe - który mały strażak pierwszy dobiegnie do hydrantu. Panowie strażacy przygotowali również słodką niespodziankę dla dzieci i  tym ostatecznie zjednali sobie ostatnich opornych.

            Wielkie podziękowania dla wszystkich ochotników rozniszewskiej OSP, którzy swój cenny czas poświęcili dzieciom. Po takiej lekcji w przyszłości nie zabraknie ochotników chcącym służyć ludziom. 

             

        • Gminny Turniej BRD
          • Gminny Turniej BRD

          •  

            Wiosna to okres kiedy nasi uczniowie przypominają sobie o swoich rowerach, a więc należy przypomnieć sobie zasady i przepisy ruchu drogowego. Reprezentanci naszej szkoły już od kilku lat biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tym roku odbyła się XXXIX edycja tego turnieju.

            Najpierw na terenie szkoły odbywają się eliminacje szkolne. W tym roku zwyciężyli w nich: Julka Galbarczyk z klasy piątej oraz Nela Wawryniuk, Kacper  Sobieraj  i Jakub Makuch z klasy szóstej. Uczniowie Ci wykazali się najlepszą znajomością przepisów  w czasie rozwiązywania testów. Później musieli pilnie ćwiczyć jazdę rowerem na torze przeszkód. Jak się okazało to chyba najtrudniejsza część w całej konkurencji.

            Wymieniona drużyna wzięła udział w Turnieju Gminnym, który odbył się 18 kwietnia w PSP w Chmielewie. Niestety nie udało się. Naszą gminę w eliminacjach powiatowych reprezentować będą uczniowie ze szkoły w Chmielewie.  Życzymy im sukcesów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

             

        • Trzecioteścik
          • Trzecioteścik

          •  

            14 kwietnia uczniowie klasy trzeciej pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem .  Trzecioteścik  ma na celu  podsumowanie  pierwszego etapu edukacji . Uczniowie wykazywali się w zakresie różnych kompetencji, takich jak czytanie, pisanie, wiedza o języku, sprawność rachunkowa oraz praktyczna umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych.

            Emocje towarzyszyły wszystkim od rana, w końcu to pierwszy ich poważny  sprawdzian.  Widać było, że pracowali sprawnie i wnikliwie.  Czasu,  przeznaczonego na część polonistyczną  i matematyczną, każdemu wystarczyło, chociaż niektórym wystarczyła tylko  połowa na wykonanie  wszystkich zadań.  Na koniec musieli jeszcze poradzić sobie z testem z przyrody.  

            Opinie na temat stopnia trudności sprawdzianu  były różne. Najczęściej twierdzili , że był  trochę łatwy, trochę trudny – tu większość wskazywała na list, który trzeba było napisać. Czy nie wystarczyłby sms.  Wyniki poznamy wkrótce i wtedy będziemy już na pewno wiedzieć, co było łatwe a co trudne.

             

        • "Owoce i warzywa w szkole"
          • "Owoce i warzywa w szkole"

          •  

            Program „Owoce i warzywa w szkole” skierowany jest do uczniów realizujących roczne przygotowanie przedszkolne zorganizowane w szkole podstawowej oraz dzieci z klas I – III szkół podstawowych. Celem programu „Owoce i warzywa w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

            „Owoce i warzywa w szkole” to akcja, która z powodzeniem jest prowadzona i propagowana w naszej szkole od kilku lat. Uczniowie dostają porcje warzyw i owoców, bo doskonale wiemy jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin młodemu organizmowi. Dzieciaki często grymaszą, tego nie lubię, to jest niedobre. Toteż w szkole prowadzone są różne zajęcia, które mają zachęcić dzieci do spożywania warzyw i owoców w różnej postaci i odpowiedniej ilości.

            W tym roku szkolnym, w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III - „Kosz pełen witamin”. Uczniowie na zajęciach komputerowych, rysując w programie Paint, mieli wykazać się swoją inwencją twórczą. Nie było to zadanie łatwe, ale zwycięskie prace są bardzo ciekawe.

            Uczniowie klasy I A i I B wzięli również udział w klasowym i między klasowym konkursie recytatorskim, oczywiście o tematyce warzywno-owocowej. Uczniowie pięknie się przygotowali i wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. W klasowym konkursie uczniowie sami byli jurorami i oddawali swoje punkty, kwiatki, na najładniej recytujących kolegów.

            Kolejnym i ostatnim etapem akcji jedz warzywa i owoce było własnoręczne przygotowywanie zdrowych kanapek. Obie klasy pierwszaków przystąpiły do zdań z zapałem, ale i z pełnym profesjonalizmem jak na kucharzy przystało. Kanapki wyszły pyszne i bardzo zdrowe. Uczniowie tak wiele ich przygotowali, że i starsi koledzy mieli okazję ich spróbować. 

            Dziś na specjalnym apelu podsumowaliśmy nasze dotychczasowe działania w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”. Zwycięzcy i wyróżnieni w wymienionych konkursach otrzymali nagrody - pięknie wydane kalendarze ścienne o „owocowo-warzywnej” tematyce. Mniejsze, ale nie mniej ładne kalendarze otrzymali wszyscy obecni na apelu uczniowie.

             

        • 360. rocznica bitwy pod Warką
          • 360. rocznica bitwy pod Warką

          •  

            7 kwietnia 2016 roku w Warce odbyła się uroczystość upamiętniająca 360. rocznicę Bitwy pod Warką. Wśród licznie przybyłych uczestników nie mogło zabraknąć delegacji z naszej szkoły. Do Warki udał się Poczet sztandarowy z dyrektor szkoły Agnieszką Suską i wychowawczynią klasy VI Małgorzatą Kościńską. Jako szkoła nosząca imię hetmana Stefana Czarnieckiego pamiętamy o historycznej dacie pokonania szwedzkiego najeźdźcy w bitwie pod Warką.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce. Na wstępie p. Jolanta Sikorowska – nauczycielka w PSP w Ostrołęce przedstawiła zebranym rys historyczny, dotyczący Bitwy pod Warką w 1656 roku. Po mszy świętej we wspólnym przemarszu uczestnicy udali się na warecki rynek, aby oddać hołd Hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu przed jego pomnikiem.

            Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie Żołnierze 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego przeprowadzili Apel Pamięci i oddali Salwę Honorową, później odegrany został Sygnał Hasła Wojska Polskiego przez Orkiestrę Wojskową z Radomia. Licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. W czasie uroczystości Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego p. Iwona Stefaniak odsłoniła plenerową wystawę dotyczącą Hetmana Stefana Czarnieckiego i Bitwy pod Warką. Jednym z elementów prezentowanej ekspozycji są zwycięskie prace plastyczne w konkursie „Szczęśliwa pod Warką wiktoryja” organizowanego przez Muzeum. W czasie uroczystości zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody laureatom konkursu.

            Na zakończenie obchodów rocznicowych mogliśmy usłyszeć Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz wiązankę utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia . Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, wzięło w niej udział 17 pocztów sztandarowych, delegacje różnych szkół i organizacji oraz mieszkańcy Warki i okolic.

            Relacja i galeria zdjęć z uroczystości tutaj.

             

        • I Powiatowy Przegląd Przyśpiewek Dyngusowych i Pieśni Wielkanocnych
          • I Powiatowy Przegląd Przyśpiewek Dyngusowych i Pieśni Wielkanocnych

          •  

            "Nie dajmy zaginąć tradycji"

            „Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie. W okresie Wielkanocnym w kulturze ludowej mamy wiele zwyczajów i obrzędów świeckich i kościelnych. W ostatnich latach również w Polsce idąc za przykładem innych krajów chcemy, choć częściowo przywrócić kulturę ludową do życia. Społeczności lokalne organizują różnego rodzaju imprezy regionalne, konkursy, przeglądy, występy zespołów folklorystycznych i wystawy muzealne.

            Zwyczajem, który niegdyś i obecnie w niektórych miejscowościach naszego Powiatu ubogaca życie ludzi w okresie Świąt Wielkanocnych jest chodzenie po DYNGUSIE. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy, obecnie i dziewczęta chodzą od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Początek tego zwyczaju sięga najprawdopodobniej dalekiej przeszłości, nie jest jasne pochodzenie tych słów. Śmigus - dyngus był jednym z najciekawszych i najbardziej bogatych w treści i formy zwyczajów wielkanocnych (tańce, muzyka, przyśpiewki, przebierańcy, itp.). (…) Już wczesnym popołudniem w Wielką Niedzielę zaczyna się DYNGUSOWANIE. Najpierw zaczynają chodzić najmłodsi zwykle rozpoczynają z jednego końca wsi odwiedzając po kolei wszystkich mieszkańców i kończą na jego drugim krańcu. Zdarza się, że odwiedzają sąsiednie wioski. Starsza młodzież i dorośli zaczynają po zapadnięciu zmroku i chodzą do późnych godzin nocnych lub porannych. Zależy to od liczby gospodarzy przyjmujących grupy dyngusowe. Zazwyczaj zaczynają od pieśni religijnej tych starych sięgających średniowiecza. Zwykle jest to kilka zwrotek mówiących o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa W dalszej części przechodzą do przyśpiewek świeckich.”

            – to fragment tekstu promującego Przegląd, zredagowanego przez p.  Barbarę Gontarek- Prezeskę Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Kozienickiej, pomysłodawczyni i inicjatorkę I Powiatowego Przeglądu Przyśpiewek Dyngusowych i Pieśni Wielkanocnych. Celem przeglądu było ukazanie tego, co w kulturze ludowej naszego regionu jest jeszcze żywe, co stanowi o jej bogactwie i co, niestety już zanika. 

                              

            Naszą szkołę reprezentował sześcioosobowy zespół uczniów klasy VI, który swój występ przygotował pod kierunkiem wychowawczyni p. Małgorzaty Kościńskiej i p. Marioli Cholewy. Organizatorami przeglądu byli: Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Kozienickiej, Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka” oraz gminy Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Kozienice, Magnuszew i Sieciechów. Do przeglądu zakwalifikowało się 10 placówek oświatowych z Powiatu Kozienickiego. Finał przeglądu odbył się 6 kwietnia 2016 r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Magnuszewie.

            Szczegółowe informacje na temat przeglądu, dużo informacji na temat zwyczajów wielkanocnych, relacja filmowa i fotograficzna tutaj.

             

        • Ostatni sprawdzian szóstoklasistów
          • Ostatni sprawdzian szóstoklasistów

          •  

            We wtorek, 5 kwietnia, szóstoklasiści po raz ostatni przystąpili do Sprawdzianu po szkole podstawowej. Cała nasza czternastoosobowa klas stawiła się na ten egzamin w komplecie. Zdający przystąpili do niego w dwóch salach, a to ze względu na dostosowania jakie niektórym przysługiwały.

            Już podczas odbioru materiałów w gabinecie pani dyrektor widać było, że szóstoklasistom humory dopisywały. Trochę zdenerwowania pojawiło się podczas losowania stolików, ale po wejściu na salę to minęło. Jeszcze tylko sprawdzenie kompletności i czytelności kart egzaminacyjnych i punktualnie o godzinie 900 uczniowie rozpoczęli pracę.

            Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części. W pierwszej, 80-dziesięcio minutowej dzieci rozwiązywały zadania z języka polskiego i matematyki. Zdaniem wielu zdających część polonistyczna okazała się tym razem trudniejsza od części matematycznej. Zobaczymy jednak, czy potwierdzą to wyniki. Po przerwie uczniowie przystąpili do drugiej części sprawdzianu - pracy z języka obcego. W wypadku naszej szkoły wszyscy zdawali język angielski. Po wysłuchaniu tekstów angielskich czytanych przez lektorów widać było po minach zdających, że wszystko zrozumieli, a przynajmniej tyle, by zaznaczyć na kartach prawidłowe odpowiedzi. Z niecierpliwością będziemy czekali na wyniki sprawdzianu, będą pod koniec maja. Oby były dobre!

             

        • Śladami historii
          • Śladami historii

          •  

            W czwartek, 31 marca, uczniowie klas czwartej i piątej wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami - państwem Anną i Leszkiem Owczarczykami na wycieczkę do Muzeum im Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wszak poznawanie historii to nie tylko lekcja w szkole, to także zwiedzanie miejsc, które ją ukazują.

            Zbiory wareckiego muzeum pozwoliły nam poznać bliżej nie tylko sylwetkę Kazimierza Pułaskiego, ale również pogłębiło nasze wiadomości o takich postaciach historycznych jak: Tadeusz Kościuszko, Józef Pułaski (ojciec Kazimierza), Stanisław August Poniatowski, Helena Modrzejewska czy Henryk Sienkiewicz. Uczniowie w kolejnych, muzealnych salach oglądali eksponaty i dokumenty związane z życiem tych osób. Chłopców najbardziej ekscytowały zbiory dawnej broni, a dziewczynkom bardziej spodobała się część ekspozycji poświęcona polskiej aktorce mieszkającej w Ameryce - Helenie Modrzejewskiej.

            Dzieciom spodobała się także piękna biblioteka ze starymi woluminami i kolekcją zegarów. Zaskoczeniem dla uczniów okazał się zegar-wazon.

            Drugim etapem zwiedzania muzeum była wizyta w najnowszej jego części - Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Uczestnicy wycieczki obejrzeli w nim wystawę pt. „Warka - miasto dotknięte historią”. okazała się ona atrakcyjna plastycznie, pomysłowa i nowoczesna. Pokazano wiele oryginalnych zabytków i pamiątek związanych z historią Warki. Dzieje grodu nad Pilicą przedstawiono od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Motywem przewodnim po ekspozycji są ulice miasta, których nazwy przypominają o wydarzeniach, miejscach i bohaterach historycznych. Pierwsza sala pokazuje Warkę w czasach pokoju i jej życie społeczne, druga – miasto w czasie wojen. Spacer kończy się na ulicy Turystycznej, gdzie zwiedzający zachęceni są do odwiedzania Warki. Razem z cennymi zabytkami sąsiadują na wystawie urządzenia multimedialne. Dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się więcej, a także pograć i pobawić się.

            Pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że takich lekcji historii będzie więcej.

             

        • „Kto czyta żyje podwójnie”
          • „Kto czyta żyje podwójnie”

          •  

            Uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Jak zawsze w drugim semestrze odwiedzają to niezwykłe miejsce całą klasą, by poznać zasady zachowania i postępowania podczas wypożyczania książek. Dowiadują się, że można tam wypożyczyć książki, ale jest również mała czytelnia, w której można w czasie przerwy przejrzeć czasopisma czy zapoznać się z książką przed jej wypożyczeniem. W bibliotece znajduje się również centrum multimedialne wyposażone w komputery z dostępem do Internetu.

            Aby zostać czytelnikiem należy wiedzieć jak obchodzić się z książką. Uczniowie posiedli taką wiedzę, podczas lekcji, a teraz czas na to, by ją wykorzystywali w praktyce.

            Nowi czytelnicy z  niecierpliwością czekali na moment kiedy będą mogli wypożyczyć pierwszą książkę. Każdy uczeń wybrał pozycję, która mu odpowiadała. Na zakończenie wizyty szkolna bibliotekarka, pani Ania Owczarczyk, dokonała uroczystego pasowania na czytelnika. Każdy dostał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki. Każda z klas pierwszych zrobiła sobie pamiątkową, wspólną fotografię. Wszyscy obiecali często odwiedzać bibliotekę, bo jak powiedział Umberto Eco „Kto czyta żyje podwójnie”.

             

        • Powitanie wiosny
          • Powitanie wiosny

          •  

            21 marca dzieci z oddziału "0", jak co roku, od samego rana przygotowywały się do pożegnania zimy, a tym samym - powitania wiosny. Z przyniesionych do szkoły materiałów: listewek, słomy, kolorowej bibuły i gazet z pomocą wychowawczyni zrobiły piękną Marzannę.

            Po obiedzie wyruszyły nad pobliski kanał, przepływający przez Rozniszew. Każde dziecko choć przez chwilę chciało nieść pannę ze słomy. Gdy dotarły do celu, z głośnym okrzykiem " odejdź zimo", wrzuciły Marzannę do wody.

            W drogę powrotną zabrały kilka gałązek z zielonymi pączkami, które jako symbol wiosny włożyły do wazonu w klasie. Teraz gałązki są już zielone i kwitnące, a dzieci zadowolone, że wiosna wreszcie nadeszła.

             

        • Wielkanocne palmy
          • Wielkanocne palmy

          •  

            Kolejny już raz odbyło się przedświąteczne spotkanie rodziców i dzieci klas pierwszych. Tym razem było związane z wielkanocnymi tradycjami. Spotkaliśmy się 18-go marca, czyli tuż przed Niedzielą Palmową. Dzieci wraz z rodzicami, rodzeństwem, a nawet ciociami i kuzynami, wykonywały palmy.

            Wszyscy bardzo poważnie podeszli do tego zadania. Przygotowali i przynieśli wszystkie potrzebne materiały: trawy, bazie, bukszpan, barwinek, borówki, gałązki brzozy, kolorowe bibuły, nawet pawie piórka i masę innych ciekawych elementów. Gdy rozpoczął się proces twórczy było mnóstwo gwaru i krzątaniny, ale efekt końcowy był wspaniały, co widać na załączonych zdjęciach.

            Po zrobieniu palm, była krótka przerwa na naładowanie akumulatorów. Wspaniałe, słodkie i całkiem już świąteczne przysmaki jak zawsze przygotowały mamy. Kolejnym etapem pracy było wykonanie kartek świątecznych, ale wcześniej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w piosenkach „Maszeruje wiosna” i „Wieziemy tu kogucika”. W trakcie pracy uczestnicy wykazali dużo inwencji twórczej i powstały bardzo ciekawe kartki.

            Spotkanie trwało 3 godziny, ale nikt się nie nudził. Zabrakło nawet czasu na ciekawe zadania, które przygotowały panie wychowawczynie, ale to nic nie szkodzi zostaną wykorzystane następnym razem. Bo następny raz na pewno będzie!

             

        • 25. edycja konkursu "Kangur Matematyczny"
          • 25. edycja konkursu "Kangur Matematyczny"

          •  

            31 uczniów naszej szkoły wzięło udział w jubileuszowej, bo 25-ej edycji konkursu „Kangur Matematyczny”. Z tej okazji warto więc przybliżyć historię tego współzawodnictwa.

            Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.

            W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.

            Nasi tegoroczni uczestnicy wystartowali w trzech kategoriach: Żaczek (klasy drugie szkół podstawowych) – sześcioro uczestników, Maluch (klasy trzecie i czwarte) – dziewięcioro uczestników (w tym roku tylko z klasy trzeciej, którą w tym miejscu należy pochwalić za najliczniejszy udział) i Beniamin (klasy piąta i szósta) – szesnaścioro uczestników.

            Zadania konkursowe trochę swą formą odbiegają od zadań ze szkolnych podręczników. Przy ich rozwiązywaniu należy wykazać się nie tyle biegłością rachunkową, co raczej umiejętnością logicznego myślenia i wnioskowania. Tegoroczne zadania nasi uczestnicy określili jako „średnio trudne”. Jak sobie z nimi poradzili okaże się pod koniec maja, bo wtedy zazwyczaj przysyłane są do szkoły wyniki konkursu. Poczekamy.

             

        • "Poszukiwany Jezus z Nazaretu"
          • "Poszukiwany Jezus z Nazaretu"

          •  

            Okres Wielkiego Postu to czas rekolekcji, które właśnie w tych dniach wspólnie przeżywamy. Uczniowie ze starszych klas postanowili, oczywiście za namową szkolnej katechetki – pani Iwony Kuźni, przygotować inscenizację „Poszukiwany Jezus z Nazaretu” przybliżającą we współczesny sposób postać Jezusa.

            Obejrzeliśmy specjalne wydanie telewizyjnych wiadomości, w którym kolejni, znani reporterzy przeprowadzali wywiady z różnymi osobami z Ziemi Palestyńskiej próbując się od nich dowiedzieć czegoś na temat Jezusa. Wśród „przesłuchiwanych” postaci znaleźli się znany biznesmen Tobiasz Pieniążkowski z Judei i niejaka Magdalena z Magdalii. Były też reportaże spod Góry Błogosławieństw i z Jerozolimy. Ostatnia relacja – wiadomość z ostatniej chwili – opisywała pojmanie Jezusa, Jego osądzenie i ukrzyżowanie.

            Należy pochwalić inscenizatorów za przygotowanie strojów i rekwizytów oraz za samo przedstawienie. Mamy nadzieję, że to zupełnie inne niż zwykle spojrzenie na znane nam wszystkim wydarzenia da oglądającym wiele do myślenia, a czas temu poświęcony nie był czasem straconym.

             

        • Wzruszające spotkanie
          • Wzruszające spotkanie

          •  

            Od kilku już lat państwo Halina Kisielowa i Antoni Kozak - emerytowani nauczyciele z Litwy - mieszkają w Rozniszewie. Całe swe wcześniejsze życie przeżyli w Ławaryszkach, niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Wilna. Byli tam niestrudzonymi działaczami na rzecz polskości i patriotyzmu. Wspólnie zakładali w Ławaryszkach Koło Związku Polaków na Litwie i wspólnie aktywnie w nim działali.

            Śmiało możemy powiedzieć, że wszystko poświęcili szkole, nauczaniu dzieci i ich wychowaniu. Każda lekcja matematyki czy fizyki nie była tylko zwykłą lekcją przedmiotu. Jak piszą o nich litewscy uczniowie - „Odczuwaliśmy, e w każdy temat wkładana była cząstka duszy naszych nauczycieli. Teraz, po upływie lat, jakże to się ceni, jak rozumie słowa, że trzeba dążyć do tego, by w życiu coś osiągnąć, ale przede wszystkim należy być dobrym człowiekiem”.

            Uczniowie klasy piątej naszej szkoły wraz ze swoim wychowawcą panem Leszkiem Owczarczykiem wpadli na pomysł zaproszenia pani Haliny do rozniszewskiej szkoły. Zaproszenie zostało przyjęte i dziś odbyło się wzruszające spotkanie. Pani Halina opowiedziała piąto- i szóstoklasistom o Wilnie, mieszkających na Litwie Polakach oraz oczywiście o swoim życiu i pracy w ławaryskiej szkole średniej.

            Była to wzruszająca opowieść. Na początek pani Halina zabrała nas na wycieczkę po Wilnie. Pięknie opowiadała o litewskiej stolicy i miejscach ważnych nie tylko dla niej, ale dla każdego Polaka. Ostra Brama z cudownym obrazem Matki Boskiej czy cmentarz na Rossie gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego i znajdują się groby jego matki, siostry i pierwszej żony. Marszałek chciał być pochowany wśród swych żołnierzy. Józef Piłsudski pisał:
            ”Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…”. Jego życzenie spełniono w 1936 roku.

            Być może atmosferę spotkania pomoże oddać prezentacja pokazana przez panią Halinę, którą tu zamieszczamy.

            Równie poruszająca była opowieść gościa o swojej pracy w zawodzie nauczycielki. Co znamienne opowiadała głównie o swoich uczniach i o ich sukcesach, nie wspominając, że to Ona sama była ich współautorką. Opowieść była i śmieszna (pierwsza wycieczka z uczniami do Wilna) i wzruszająca (gdy pani Halina czytała nam wiersz o Emilii Plater).

            Ta wspaniała lekcja historii i patriotyzmu na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.  Nam pozostaje się cieszyć z tego, że w naszej okolicy pojawili się tak wspaniali ludzie i mamy nadzieję, że jeszcze długo będą przy różnych okazjach odwiedzać naszą szkołę.

            A oto relacja TV "Nasz Powiat", której dziennikarze byli obecni na spotkaniu.

             

        • Sukces recytatorów w Dworku na Długiej
          • Sukces recytatorów w Dworku na Długiej

          •  

            2 marca w Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” odbyły się powiatowe eliminacje do trzech ogólnopolskich konkursów recytatorskich –  XXXIII Małego konkursu RecytatorskiegoLXI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz 39. Konkursu Warszawska Syrenka. Niemalże 100 recytatorów z placówek oświatowych z obszaru czterech gmin – Chynów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew i Warka oceniała komisja składająca się z przedstawicieli organizatora konkursu Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Radomskiej. Adolf Krzemiński (przewodniczący), Marian Popis i Marek Ślufarski przyznali 22 nominacje do kolejnych etapów konkursów w Radomiu i Warszawie.

            W eliminacjach uczestniczyła piątka naszych reprezentantów. Miło nam donieść, że wszyscy nasi recytatorzy zostali dostrzeżeni i wyróżnieni przez jury. I tak, w kategorii szkół podstawowych - klasy 5-6, nasze uczennice Paulina Kowacka i Kinga Kuźnia zakwalifikowały się do Koncertu Laureatów XXXIII Małego Konkursu Recytatorskiego w Radomiu. Wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych otrzymali Kinga Talaga i Oliwier Kamiński z klasy trzeciej oraz Aleksy Traczyk z klasy szóstej. Cieszymy się z ich sukcesu, a także z faktu, iż na scenie w kategorii szkół gimnazjalnych wystartowały nasze absolwentki, byłe aktorki Teatr-zyku Figiel-ek Aleksandra Marczak (wyróżnienie) i Kamila Kuźnia. Całą naszą grupą uczestników opiekowała się nauczycielka języka polskiego pani Anna Owczarczyk.

            Współorganizatorem konkursów był „Dworek na Długiej” a partnerami samorządy czterech gmin wymienione powyżej, z terenu których występowali recytatorzy.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom i rodzicom.

            A oto relacja z eliminacji przygotowana przez TV Warka:

             

             

        • Finał akcji "Pomóż zwierzakom przetrwać zimę"
          • Finał akcji "Pomóż zwierzakom przetrwać zimę"

          •  

            Dziś sfinalizowaliśmy akcję Rady Uczniów - „Pomóż zwierzakom przetrwać zimę”. Inicjatorką podobnej akcji w ubiegłym roku szkolnym była Nela Wawryniuk, obecnie uczennica klasy szóstej i członkini Rady. W tym roku również namówiła kolegów do przeprowadzenia zbiórki żywności dla bezdomnych psów przebywających w Miejscu Tymczasowego Przetrzymywania Bezdomnych Zwierząt prowadzonym przez spółkę Kozienicka Gospodarka Komunalna. Zamiast recytowania tej bardzo długiej i oficjalnej nazwy przyzwyczailiśmy się mówić „przytulisko”.

            Przed feriami zimowymi nasi uczniowie przygotowali plakaty informujące o zbiórce i wraz z kartonami na psią karmę wystawili je w sklepach w naszej okolicy. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim właścicielom tych sklepów za zgodę na przeprowadzenie zbiórki. Podobny karton wystawiony został również w szkole.

            23-go lutego, podczas specjalnego apelu szkolnego podsumowaliśmy wyniki zbiórki, a dziś ośmioro delegatów Rady wraz z jej opiekunem, panem Tomaszem Dymkiem, pojechało do przytuliska z zebraną żywnością. Delegacja została przyjęta przez Prezesa Zarządu i Dyrektora Spółki KGK pana Roberta Wojcieszka.

            Pan Robert opowiedział nam jak funkcjonuje przytulisko i co dzieje się z psami, które w nim przebywają. Ucieszyło nas bardzo, że nie są one jak kiedyś odwożone do psich schronisk, ale trafiają do rodzin adopcyjnych. Podczas pobytu w przytulisku znajdują się pod fachową opieką i obserwacją weterynaryjną. Zdrowe i zaszczepione znajdują nowy dom. Pan Robert podziękował serdecznie uczniom za przywiezione dary i wyraził nadzieję, że będziemy brali udział w wielu akcjach i konkursach głównie ekologicznych przygotowywanych przez KGK dla uczniów powiatu kozienickiego. Do podziękowań dołaczył upominki, które wręczył naszym uczniom.

            My obiecaliśmy, że podobne akcje będziemy przeprowadzać cyklicznie. Następna już za rok, a piątoklasiści już zastanawiali się jak ją bardziej rozpropagować, by udało się zebrać więcej karmy. W przyszłym roku szkolnym to oni będą organizować zbiórkę.

             

        • Maluchy w kinie
          • Maluchy w kinie

          •  

            8 marca, jak wszyscy wiedzą, obchodzimy Dzień Kobiet i to była dobra okazja dla przedszkolaków oraz uczniów z klas pierwszych, aby wybrać się do kina w Kozienicach. Dzieci obejrzały film pt. Zwierzogród, który opowiadał o walce królika, posterunkowej Judy Hopps i lisa Nicka Bajera ze złem.

            Film bardzo dzieciakom się podobał, co chwila, ktoś wybuchał gromkim śmiechem. Po seansie spacerkiem wyruszyliśmy do pizzerii na pyszną pizzę, którą zachwycone dzieci spałaszowały ze smakiem. To była bardzo udana wyprawa.